Допомога шкільного логопеда готові конспекти занять. Фронтальні логопедичні заняття

Конспект підгрупового логопедичного заняття

відповідно до ФГОС

"Дикі тварини"

Вік: 4 роки

Тема: «Дикі тварини»

Корекційно-освітні:

Корекційно-розвиваючі:

¾ розвивати фонематичне сприйняття. Конспект підгрупового логопедичного заняття

щодо формування лексико-граматичних категорій

відповідно до ФГОС

"Дикі тварини"

Група дітей за структурою мовного порушення: ОНР II

Вік: 4 роки

Тема: «Дикі тварини»

Пріоритетна освітня сфера: мовленнєвий розвиток

Інтеграція освітніх областей: соціально-комунікативне пізнавальне

Мета: практичне засвоєння дітьми словника теми «Дикі тварини», закріплення способів словозміни та словотвори на матеріалі іменників обраної лексичної теми.

Корекційно-освітні:

¾ формувати уявлення про спосіб життя та звички диких тварин;

¾ уточнювати та розширювати словник по темі (ведмідь, вовк, лисиця, заєць);

¾ удосконалювати граматичний устріймови (відмінкові форми, утворення іменників-назв дитинчат).

Корекційно-розвиваючі:

¾ розвивати зорове, слухове та тактильне сприйняття, зорову та слухову увагу;

¾ коригувати складову структуру слова;

¾ розвивати фонематичне сприйняття.

Корекційно-виховні:

Заплановані результати:

Корекційно-виховні:

¾ формувати інтерес до живої природи, доброзичливість, чуйність, ініціативність, відповідальність, навички співробітництва.

Заплановані результати:

¾ діти мають уявлення про спосіб життя диких тварин, використовують у активній промові назви диких тварин, їх дитинчат, їх жител у різних граматичних формах; активно та доброзичливо взаємодіють між собою та з дорослими.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Конспект підгрупового логопедичного заняття

щодо формування лексико-граматичних категорій

відповідно до ФГОС

"Дикі тварини"

Група дітей за структурою мовного порушення: ОНР II

Вік: 4 роки

Тема: «Дикі тварини»

Пріоритетна освітня сфера: мовленнєвий розвиток

Інтеграція освітніх галузей: соціально-комунікативне пізнавальне.

Мета: практичне засвоєння дітьми словника теми «Дикі тварини», закріплення способів словозміни та словотвори на матеріалі іменників обраної лексичної теми.

Завдання:

Корекційно-освітні:

  • формувати уявлення про спосіб життя та звички диких тварин;
  • уточнювати та розширювати словник по темі (ведмідь, вовк, лисиця, заєць);
  • вдосконалювати граматичний лад мови (відмінкові форми, утворення іменників-назв дитинчат).

Корекційно-розвиваючі:

  • розвивати зорове, слухове та тактильне сприйняття, зорову та слухову увагу;
  • коригувати складову структуру слова;
  • розвивати фонематичне сприйняття.

Корекційно-виховні:

  • формувати інтерес до живої природи, доброзичливість, чуйність, ініціативність, відповідальність, навички співробітництва.

Заплановані результати:

  • діти мають уявлення про спосіб життя диких тварин, використовують у активній промові назви диких тварин, їх дитинчат, їх жител у різних граматичних формах; активно та доброзичливо взаємодіють між собою та з дорослими.

Обладнання: посібник "Чарівний телевізор"; м'які іграшки(білка, заєць, лисиця, вовк); кружки зеленого та червоного кольорів («світлофори»); набір кубиків за кількістю дітей із зображеннями дитинчат тварин на сторонах; миски з частуванням для звірів; хустку; чарівна коробочка з подвійним дном; посібник «Житла тварин»; палички (по 2 на кожну дитину); будинок для зайця.

Хід заняття:

1.Організаційний момент. Створення проблемної ситуації.

Логопед (Л.): - Доброго ранку! Сьогодні до нас у гості прийшов наш друг Дракоша. Вранці він, як завжди, прокинувся, заправив свою постіль, зробив зарядку, поснідав улюбленими пиріжками і почав вигадувати, чим йому зайнятися. Спочатку він вирішив увімкнути телевізор, але біда – на екрані нічого не видно, тільки чиїсь тіні…. Може ви допоможете Дракончик розглянути, що показує телевізор?

2. Актуалізація словникового запасу на тему. Практичне закріплення навичок словозміни та словотвору.

Розгляд силуети диких тварин. Вживання іменників у знахідному відмінку.

Л.: - Давайте кожному з вас по черзі Дракоша дасть лапку і ви йому підказуватимете. Кого ти бачиш?

Діти (по черзі): - Вовка. Ведмідь. Лисицю. Білку. Зайця. Їжачка.

(Називаючи тварину, дитина бере її кольорове зображення, що прикріплює до силуетного зображення тварини).

Гра з прапорцями. Розвиток фонематичного сприйняття та слухової уваги.

Л.: - Дракончик ще тільки вчиться говорити, тож багато разів він плутає слова. Давайте покажемо Дракоші, коли він говорить правильно, а коли помиляється. Якщо він скаже слово правильно – підніміть зелений прапорець, якщо Дракоша помилився – червоний.

Ведмедик-миска. Ліза-лисиця. Майка-зайчик. Їжачок-ніжок. Білка-булка. Вовк-полку.

Дракоша дуже радий, всі разом ми полагодили телевізор. Подивіться на екран. Хто це?

Діти: Це дикі тварини.

Л.: - Дракоші дуже хочеться ближче познайомитися і потоваришувати зі звірами. Але де нам їх зустріти? Де вони живуть?

Діти: -У лісі.

Л.: - Правильно, вони живуть у лісі, самі добувають собі їжу.

Гра у кубики. Утворення іменників множини родового відмінка з суфіксами -ат,-ят. Удосконалення зорово-моторної координації.

Л.: - Давайте вирушимо до лісу. Ви не боїтеся? Молодці! Дракоша візьме свій рюкзачок – і наперед!

Повернулися, покружляли і в лісі ми опинилися. Хто нам перший зустрівся? Правильно, це лисиця.

Іде лісом лисиця.

Лисиця-руда краса.

Усіх звірів вона хитріша,

Шубка тепла на ній!

Лисонька пропонує пограти з нею в кубики. Сідайте на килим. Знайдіть на своєму кубику відповідну картинку.

У мене лисиця, а у вас багато.

Діти: - Багато лисят.

У мене вовк, а у вас багато.

Діти: - Багато вовченят.

У мене білка, а у вас багато.

Діти: - Багато білченят.

У мене заєць, а у вас багато.

Діти: - Багато зайчат.

Вживання іменника у формі знахідного відмінка.

Л.: - Сподобалося вам грати у кубики? І Дракоші також. Раптом бачить Дракоша:

Пишний хвіст стирчить із верхівки.

Що за дивне звірятко?

Лускає горіхи дрібно.

Ну звісно, ​​це …

Діти: - Білка.

Л.: - Білочка-клопоту, вона за тепле літоу затишні місця – дупла дерев, тріщини у корі – натаскала гриби, горішки. Всю зиму тепер буде їсти! А сьогодні білочка накрила частування для лісових звірят, та й про Дракошу не забула. (Відкриваю серветку, під нею у мисочках – рибка, пиріжки, кісточка, гілочка дерева, горіхи).

Згадаймо, чим харчуються дикі тварини і підберемо частування для них. (Діти навпомацки під серветкою визначають, що знаходиться в мисці.)

Що у твоїй мисочці? Кого ти пригостиш?

Діти: - Рибка. Я пригощу лисицю.

Кісточка. Я пригощу вовка.

Я пригощу Дракошу.

Я пригощу зайця.

(Остання дитина виявляє замість горіхів у мисці шкаралупу.)

Л.: - Як ви вважаєте, що трапилося? (Вислухаю відповіді дітей). Коли ми з вами накрили хусткою миски з частуванням, спритні мишенята з'їли всі горішки, залишилася тільки шкаралупа. Чим нам тепер нагодувати білочку? (Вислухаю припущення дітей). Добре, що Дракоша в рюкзаку має чарівну коробочку. Давайте ми з вами почаклуємо. Складемо в коробочку шкаралупу, закриємо. Раз, два, три, чотири, п'ять, починаємо чаклувати. (Коробочка відкривається, усередині неї горішки.) Ура! Сталося диво! Тепер нам є чим пригощати білочку! Чим ми почастуємо білочку?

Діти: - Горішками.

Вживання іменників у формі родового відмінка. Практичне засвоєння назв житла тварин.

Л.: – А взимку у лісі тихо. Коли холодно, всі звірі ховаються по своїх оселях.

Ведмідь живе у барлозі.

Лисиця живе в норі.

Вовк оселився у лігві.

А білочка – у дуплі.

(По ходу прочитання відкриваю віконця на посібнику, діти бачать тварин у їхньому житлі).

Л.: - Звірі грають з вами у хованки. Згадайте, де знаходиться кожне житло. Берлога – це житло кого?

Дитина: - Ведмедя.

Нора – оселя кого?

Дитина: - Лисиці.

Лігво – житло кого?

Дитина: - Вовка.

Дупло - оселя кого?

Дитина: - Білки.

Л.: - Лише зайчик, бідний зайчик

Під кущиком сидить.

І хвостик його маленький

Від страху весь тремтить.

Корекція складової структури слова.

Л.: - Вам шкода зайчика? Що ми можемо вдіяти? (Вислухаю припущення дітей). Давайте збудуємо будинок для зайця. Сідайте за стіл. Візьміть палички-молоточки. Забиватимемо цвяхи всі разом, починаючи з лівої руки. Тварини нам допомагатимуть. Першою допомогла лисиця. Хто прийшов на допомогу першою? Лі-са (на кожен склад ударяємо «цвях» «молоточком»).

Другим поспішив будувати будинок вовк. Назвемо його ласкаво - вовчок (на кожен склад ударяємо «цвях» «молоточком»).

Потім прискакала спритна білка. Білка (на кожен склад ударяємо «цвях» «молоточком»).

Забивав цвяхи й сам зайчик. Зайчик (на кожен склад ударяємо «цвях» «молоточком»).

Подивіться, який будинок для зайця в нас вийшов! Вам подобається? Які молодці ми, які молодці звірі! Як же тепло та затишно житиме в ньому зайчику з нашої з вами сьогоднішньої казки! Жаль, що справжні зайці обходяться зовсім без дому.

3. Рефлексія.

Л.: - А Дракоші настав час повертатися з лісу додому. Як ви вважаєте, що Дракоша розповість своїй мамі про нових лісових друзів? (Вислухаю відповіді дітей). У Наступного разуми потрапимо з Дракошею в іншу казку, а зараз нам час прощатися!


Викликати у дітей потребу у спілкуванні з людьми. Виховувати вміння слухати та чути педагога. Активізувати активний і пасивний словник лексичній темі: "Домашні тварини". Вміння впізнавати та називати тварин за картинками.
Формувати цілісне сприйняття предметів (зображень тварин).
Розвиток мовного дихання, загального та дрібної моторики. Розвиток зорової, слухової уваги. Розвиток мислення. Вдосконалення граматичного ладу мови. Розвиток зв'язного мовлення. Завдання реалізуються через ігрові ситуації.

Конспект уроку на тему "Диференціація Т-Д" представлений у рамках сучасного логопедичного заняття. У ході роботи використовуються елементи проектної діяльності: вміння дотримуватися інструкції, порівнювати результат про те, що потрібно виконати; включення індивідуальних завдань залежно від зони найближчого розвитку кожної дитини. Розробка буде корисною вчителям-логопедампрацює в школі.

Цільова аудиторія: для логопеда

Конспект уроку на тему "Лист Діду Морозу" представлений з елементами гімнастики мозку. У ході робочої години вводиться атмосфера інтересу-таємниці. Відбувається знайомство з правилами написання листа, а також приділяється увага словнику Ожегова. Діти є активними партнерами вчителя протягом усієї корекції. Такий підхід відповідає сучасним вимогам.

Цільова аудиторія: для логопеда

Конспект уроку на тему "Диференціація звуків С-Шпредставлений з використанням прийомів супроводу методами рухової корекції. Забезпечення взаємодії правої та лівої півкуль є основою інтелектуального розвитку. На занятті діти формують тему заняття, приймають та зберігають навчальне завдання, здійснюють пошук необхідної інформації. Формують самооцінку з урахуванням успішної діяльності.

Цільова аудиторія: для логопеда

Конспект індивідуального заняттяз диференціації звуків ж-ш. Розрахований на дітей середнього шкільного віку. Барвиста презентація допомагає підтримувати інтерес і увагу дитини протягом всього заняття. На занятті дитина має можливість самостійно виконувати завдання на комп'ютері.

Цільова аудиторія: для логопеда

КОНСПЕКТ ПІДГРУПОВОГО ЛОГОПЕДИЧНОГО ЗАНЯТТЯ щодо корекції порушень звуковимови
Тема: диференціація звуків [р] та [р'] у словах.
Лексична тема: подорож до міста професій.
Технології: ігрова (заняття-подорож), інформаційно-комунікативна.
Мета: розвивати вміння розрізняти звуки [р] та [р'] на матеріалі слів.
Завдання:
Освітні:
- тренувати розрізняти звуки [р] та [р'] у словах;
- розвивати слухову увагу, фонематичний аналіз, синтез та уявлення;
- актуалізувати та уточнити значення слів з лексичної теми «Професії»;
- розвивати навичку словотвору суфіксальним способом;
Корекційно-розвиваючі:
- розвивати логічне мислення, комунікативні вміння та навички;
Виховні:
- виховувати допитливість, пізнавальну активність та інтерес до навчальної діяльностів цілому.

Цільова аудиторія: для 4 класу

Конспект індивідуального заняття з автоматизації звуку Ш у середині слова. Розрахований на дітей старшого дошкільного та молодшого шкільного віку. Бажання допомогти та пригостити Стьопля морквою підтримує інтерес та увагу дитини протягом усього заняття. Спеціальні завдання для школярів тренують навички читання та письма.

Вступ

Нині дедалі більше дітей потребують корекції порушень промови. Відкриваються логопедичні центри та пункти, логопедичні групи у ДОП. Логопеди, вихователі цих груп, відчувають певні труднощі у відборі мовного та ігрового матеріалу, застосування методів та прийомів роботи на заняттях.

Розроблені конспекти є системою спеціальних логопедичних занять, що дозволяють поряд з корекцією різних мовних порушень розвивати і вдосконалювати психічні процесидітей.

Для дітей з 2-м рівнем ОНР деякі етапи занять, безперечно, виявляться складними. У цьому випадку ми рекомендуємо логопеду пред'являти завдання таким дітям у полегшеному варіанті, особливо на перших етапах навчання, підбирати для них індивідуальні види роботи, застосовувати прийоми, що дозволяють виконати завдання після більш підготовлених дітей.

Фронтальні логопедичні заняття

Логопедичні заняття у спеціалізованому дитячому садку є основною формою корекційного навчання, на яких здійснюється розвиток усіх компонентів мови та підготовка до школи. Фронтальні заняття проводяться протягом усього часу навчання у певній системі, за єдиним для всіх дітей планом з урахуванням індивідуальних особливостей. Там присутні всі діти без винятку. До роботи на фронтальних заняттях діти готуються на індивідуальних та групових.

Логопедичні заняття, залежно від конкретних завдань та етапів корекції мови, поділяються на такі типи:

1. Заняття з формування лексико-граматичних засобів мови:

формування словникового запасу;

З формування граматичного ладу промови.

Основними завданнямицих занять є розвиток розуміння мови, уточнення та розширення словникового запасу, формування узагальнюючих понять, практичних навичок словотвору та словозміни, вміння вживати прості поширені речення та деякі види синтаксичних структур.

2. Заняття з формування звукової сторони мови.

Основними завданнямиїх є формування правильної вимови звуків, розвиток фонематичного слуху та сприйняття, навичок вимовлення слів різної звуко-складової структури; контроль за виразністю та виразністю мови, підготовка до засвоєння елементарних навичок звукового аналізу та синтезу.

3. Заняття з розвитку зв'язного мовлення.

Основна задача -навчання дітей самостійного висловлювання. На основі сформованих навичок використання різних типівпропозицій у дітей виробляється вміння передавати враження про побачене, про події навколишньої дійсності, у логічній послідовності викладати зміст картин чи їх серій, складати розповідь-опис.

1-й період корекційного навчання
(вересень жовтень листопад)

Фронтальні заняття з формування лексико-граматичних засобів мови та розвитку зв'язного мовлення проводяться 2 рази на тиждень.

Розвиток розуміння усного мовлення;
- вміння вслухатися у звернене мовлення;
- Виділяти назву предметів, дій, ознак;
- розуміння узагальнюючого значення слів;
- підготовка до оволодіння діалогічною формою спілкування;
- практичне засвоєння деяких форм словотвору - з використанням іменників із зменшувально-пестливими суфіксами та дієслів з різними приставками;
- засвоєння присвійних займенників «мій-моя»;
- практичне вживання іменників у знахідному, давальному та орудному відмінках;
- оволодіння навичками складання простих пропозицій з питань, демонстрації дій з картинки, моделей;
- засвоєння навички складання короткої розповіді.

У першому періоді проводиться 13-14 занять із формування мовних засобів та 6-7 - на розвиток початкових навичок зв'язного мовлення.

2-й період корекційного навчання
(грудень, січень, лютий, березень)

Фронтальні заняття щодо формування лексико-граматичних засобів мови проводяться 3 рази на тиждень. Приблизно 14 занять із формування словника та граматичного ладу та 12 - щодо розвитку зв'язного мовлення.

Уточнення уявлень дітей про основні кольори та їх відтінки;
- практична освіта відносних прикметників з різними значеннямиспіввіднесеності;
- Розрізнення та виділення назв ознак з питань: який-яка-яка;
- засвоєння навички узгодження прикметників із іменниками в роді, числі, відмінку;
- Вживання прийменників: в-на-з-під.

Зв'язкова мова:

Вдосконалення навички ведення діалогу;
- Порівняння предметів з виділенням подібних якостей;
- Складання простого описупредмета;
- закріплення навички побудови простої пропозиції;
- Розповсюдження пропозиції шляхом введення однорідних членів;
- засвоєння конструктно-складних речень;
- Складання коротких оповіданьпо картині, серії картин, описів, переказів;
- Заучування простих віршів.

3-й період корекційного навчання
(березень квітень травень)

закріплення навички користування приставковими дієсловами;
- закріплення навички утворення відносних прикметників; вживання присвійних прикметників; утворення прикметників із суфіксами -Оньк, -еньк;
- засвоєння слів-антонімів;
- закріплення навички узгодження прикметників із іменниками;
- Розширення значень прийменників.

Зв'язкова мова:

Удосконалення діалогічної форми мови;
- Розповсюдження пропозицій;
- Складання оповідання з картинки, серії картин;
- Складання оповідання опису, переказ;
- засвоєння конструкцій складнопідрядних речень.

Проведення фронтальних занять вимагає від логопеда організації роботи з вихователями з підготовки дітей до логопедичного заняття та відпрацювання цього матеріалу після заняття. Усі види робіт будуються протягом місяця у межах 3-4 лексичних тем. Види робіт плануються з загальнодидактичного принципу: від простого до складного.

Зразковий розподіл тем за місяцями:

· Вересень: « Дитячий садок», «Осінь», «Частини тіла», «Умивальне приладдя».

· Жовтень: «Овочі-фрукти», «Будинок та його частини», «Одяг», «Взуття».

· Листопад: «Меблі», «Посуд», «Іграшки».

· Грудень: "Домашні тварини", "Продукти харчування", "Зима".

· Січень: « Новий рік», «Дикі тварини», «Домашні птахи».

· Лютий: «Дикі птахи», «Пошта», «День армії».

· Квітень: "Місто", "Транспорт", "Професія", "Комахи".

· Травень: "Ліс", "Поле", "Луг".

Проведення фронтальних занять з урахуванням лексичних тем вимагає великої кількостінаочний матеріал. Це набори предметних картинок, посібники для дидактичних ігор, сюжетні картинки, муляжі, іграшки, предмети...

Говорячи про фронтальні заняття, слід зазначити значущість етапів.

Заняття починається з організаційного моменту, його мета - зібрати увагу дітей та підвести їх до теми та мети заняття. Сюди включаються вправи увагу, розвиток пам'яті.

Другий етап повторення може бути органічно пов'язані з новим матеріалом.

Третій етап – навчальний.

Четвертий етап – послідовне закріплення нового матеріалу.

П'ятий етап - результат заняття. Тут може бути дано диференційовану оцінку кожної дитини або вправу, що підтверджує ще раз, що заняття поставленої мети досягло.

ОСІНЬ

Тема «Осінь» (заняття №1)

Цілі:


- практичне вживання іменників однини та множини;
- використання іменників із зменшувально-пестливими суфіксами;
- Заучування вірша.

Обладнання:листя дерев.

Хід заняття

1. Оргмомент:«Сяде той, у кого на столі лежить червоний листочок (зелений, жовтий)».

2. Введення у тему:«Який у тебе лист? А у тебе? Так, листя різних кольорів, вони різнокольорові. Яке у нас листя? (Різнобарвні.) Давайте скажемо про листя голосно, тихо, пошепки».

Логопед загадує загадку: «Пусти поля, мокне земля, дощ поливає. Коли це буває? (Восени)». Як можна дізнатися, що за вікном гуляє осінь? (Морить дощ, дме вітер, листя опадає, птахи збираються відлітати на південь, діти одягли теплі курточки, чобітки...)».

Якщо на деревах листя пожовтіло,
Якщо в край далекий птахи відлетіли,
Якщо небо похмуре, якщо дощ ллється,
Ця пора року восени зветься!

Телефонує телефон, каже гномик з казкової країниГномія. Він повідомляє, що до них також прийшла осінь, і дає дітям завдання. У них у країні все маленьке і тому все зветься ласкаво. А як? Це мають сказати діти:

дощ - дощ - дощ трава - трава
сонце - сонечко хмара - хмара - хмара
лист - лист - лист гілка - гілочка
ліс - лісок - лісочок вітер - вітерець - вітерець

Фізкультхвилинка.

Листопад, листопад, в руці листя, помах руками по черзі,
Листя жовте летить, обома руками,
Під ногами шелестять присідають,
І летять, летять, летять... кидають листя на підлогу.

5. Освіта множини іменників.Гра "Один і багато".

калюжа - калюжі лист - листя дерево - дерева
гілка - гілки хмара - хмари птах - птахи
квітка - квіти дощ - дощі

6. Розвиток пам'яті.Вірш:

Дощику, дощику, що ти ллєш, погуляти нам не даєш?
- Тому йду з ранку, осінь вам зустрічатиме пора!

7. Підсумок заняття. «Про яку пору року говорили?»

Тема «Осінь» (заняття №2)

Цілі:

Розширення словника на тему «Осінь»;
- назва ознак предметів, активізація словника відносних прикметників;
- Розвиток дрібної моторики.

Хід заняття

1. Оргмомент."Назвати ознаки осені". Діти стоять по колу, в руці однієї дитини кленовий листОтже, йому починати гру - назвати будь-яку ознакосені, потім лист передається будь-якій іншій дитині.

2. Розвиток дрібної моторики.Вправа "Трава, кущ, дерево".

3. Утворення відносних прикметників.Логопед пропонує дітям зібрати букет з осіннього листя(Листя лежать на підлозі). «Уявимо, що ми знаходимося в осінньому лісі. Листя таке красиве, що хочеться зібрати букет з них. Який лист хочеться покласти тобі в букет? З якого дерева цей лист? (з берези)». Розглядають, називають: лист з берези – березовий (кленовий, горобиновий, дубовий). «Дивіться, ще листя падає, ще й ще. Як можна сказати одним словом про це? (Листопад)».

4. Розвиток моторики.Виконується вправа «Листопад»:

Листопад, листопад, почергово помах руками,
Листя жовте летить, обома руками,
Під ногами шелестять присідають,
І летять, летять, летять... покружляти і сісти.

5. Розширення словника прикметників.«Змінюється листя восени, воно зовсім не схоже на літнє. Адже змінилися не лише листочки, змінилося все довкола». Гра «Найуважніший».

Якою стала трава? - жовта, пожовкла, суха...
Яке стало небо? - сіре, похмуре, низьке...
Який вітер став? - холодний, різкий, рвучкий...
Яким став дощ? - частий, холодний, мрячий...

6. Закріплення матеріалу.Гра "Листопад". По групі на підлозі лежать 3-4 обручі – це калюжі. Поруч із кожним із них картинка дерева: берези, дуба, горобини, клена. Діти мають листя цих дерев. За сигналом діти - «листики» літають, хто де хоче, інакше повинні зібратися біля свого дерева, чия команда швидше. «Ви з якого дерева? (З клена.) Отже, ви якісь листочки? (Кленові.)». Далі "листики" знову літають, лягають на землю, "засинають". Логопед змінює картинки дерев місцями.

7. Підсумок заняття.«У яку гру ми грали? («Листопад».) Коли буває листопад?»

Тема «Осінь» (заняття №3)

Цілі:

Розширення словника на тему «Осінь»;
- розвиток зв'язного мовлення;
- Розвиток дрібної моторики.

Обладнання:листя дерев, предметні, сюжетні картинки.

Хід заняття

1. Оргмомент.«Сяде той, у кого на столі кленовий листок (березовий, горобиновий, дубовий). Підніміть березові листочки. Яке листя підняло?»

2. Розвиток дрібної моторики.Вправа "Трава, кущ, дерево, вітер хитає гілки".

3. Розвиток мислення.Загадки:

Ось він деревце хитає
І розбійником свистить,
Ось останній лист зриває
І кружляє його, кружляє (Вітер).

По небу ходила,
Сонечко закрила,
Тільки сонце сховалося,
І вона розплакалася (Хмара).

Листя опадає, птахи відлітають. Дощ поливає, коли буває? (Восени.)

4. Розвиток зв'язного мовлення (складання оповідання).На дошку виставляються картинки «осінь», «небо в хмарах», «краєчок сонця виглядає з-за хмари», «дощ», «калюжі на дорозі», «дерева в золотому уборі», «дерево з опадаючим листям», «літаюча зграя птахів". По кожному малюнку діти становлять пропозицію («треба сказати красиво про картинку»).

Настала осінь. Небо вкрите хмарами. Сонечко рідко з'являється на небі. Часто йде холодний дощ. На дорогах калюжі. Листя на деревах стало різнобарвним. Почався листопад. Птахи відлітають на південь (у теплі краї).

Логопед повідомляє, що у дітей вийшла розповідь про осінь, і пропонує дітям ще раз повторити її. Одна дитина розповідає про перші три картинки, друга – про другі три картинки, третя – про інші.

Фізкультхвилинка.

Маленькі листочки тихо сидять, присіли
Очі закрили, міцно сплять, повторити
Раптом веселий вітер із шумом прилетів, бігають, кружляють
І кожен листочок гуляти захотів.
Вітер дуть перестав, до землі листочки притис, присіли

6. Заслуховують ще кілька оповідань: діти розповідають по ланцюжку, по половині оповідання вдвох, одна повністю.

7. Підсумок заняття.Оцінюють розповіді дітей.

НАШЕ ТІЛО

«Наше тіло» (заняття №1)

Цілі:

Розвиток просторового орієнтування;
- Розширення словника на тему «Наше тіло»;
- практичне вживання слів із зменшувально-пестливим значенням;
- Розвиток уваги, пам'яті.

Обладнання:геометричні фігури, ванна, лялька, кухоль.

Хід заняття

1. Оргмомент.Викладання чоловічка з геометричних форм за інструкцією логопеда: «Покладіть овал, зверху на овал коло, внизу овалу - дві палички, збоку від овалу праворуч і зліва по паличці, та так, щоб вони опинилися зверху. Хто у вас вийшов? (Людина.) Що в нього є? (Голова, тулуб, ноги, руки.)». Все виконується сидячи на килимі.

2. Введення у тему.Діти стоять по колу. Логопед каже завдання, діти слухають та виконують. Завдання: «Підніміть ногу, опустіть ногу. Підніміть обидві руки, опустіть руки. Поторкайте живіт, груди. Почухайте спину, нахиліть голову вперед. Поморгайте очима. Навіщо нам потрібні очі? (Дивитись.) Доторкніться до вух. Навіщо нам потрібні вуха? (Слухати.) Доторкніться до носа. Навіщо нам потрібен ніс? (Нюхати, дихати.)».

Освіта зменшувально-пестливої ​​форми іменників.

Логопед каже: «Я принесла ляльку. Вона схожа на людину? Має такі ж частини тіла? Так, лише маленькі. Тому називатимемо їх дуже ласкаво. Зараз ляльку купатимемо». Садять ляльку-голиша у ванну, поливають теплою водою з кухля. «Саша, полий воду ляльці на голову. Що ти робиш? - Я поливаю головку (плечики, спинку, ніжки, ручки, долоні, коліночки, п'ята, пальчики, личко, животик...)». Ляльку вимили та загорнули в рушник.

4. Фізкультхвилинка.«Лялька поки що «відпочиває», і ми відпочинемо». Усі встають. Гра «Плутанина». Логопед повідомляє, що зараз він говоритиме одне, а робитиме зовсім інше. Потрібно дуже уважно слухати та робити те, що просять. Попереджає, що він намагатиметься заплутати дітей. Наприклад, просить дітей показати живіт, а сам у цей час чіпає вуха...

5. Розвиток пам'яті.Логопед пропонує вивчити потішку, а потім знайти в ній лагідні слова: личко, очі, щічки, рот, зубок.

Водічка, водичка, умий моє личко.
Щоб очі блищали, щоб щічки фарбувалися.
Щоб сміявся рот, щоб кусався зубок.

6. Підсумок заняття.Попросити 2-3 дітей прочитати потішку напам'ять.

Фізкультхвилинка.

Ніжками потопали, ручками поплескали.
Очками поморгали, довкола себе пострибали.

Освіта зменшувально-пестливої ​​форми іменників.

На дошці виставляються 4 портрети. «Який тут чоловічок? - Веселий (сумний, сердитий, здивований). Як довідалися? - Рот посміхається, брови піднято (очі великі, рот круглий...)».

5. Погодження іменників з числівниками.Логопед звертає увагу дітей те що, що в нас кількість частин тіла однаково, а говоримо по-різному, наприклад: один ніс, одна шия. Запитує, про що на нашому тілі можна сказати:

Один? - ніс, рот, підборіддя, потилиця, чоло, живіт.
Одна? - Шия, перенісся, спина, голова, груди.
Два? - вуха, очі, коліна, ліктя.
Дві? - руки, ноги, брови, щоки, ніздрі, п'яти, долоні.
Багато? - Волосся, пальців, зубів, вій, нігтів.

Підсумок заняття.

ОВОЧІ

Тема «Овочі» (заняття №1)

Цілі:

Розширення словника на тему «Овочі»;
- вправу у вживанні словосполучень;
- Формування узагальнюючого поняття «овочі»;
- Розвиток дрібної моторики.

Обладнання:картинки «овочі», справжні овочі чи муляжі.

Хід заняття

1. Оргмомент.«Сяде той, кому скажу слово «будь ласка».

2. Розвиток дрібної моторики.Вправа «Кулак – долоня».

3. Введення у тему.Логопед загадує дітям загадки:

Сидить дівчина у в'язниці,
А коса на вулиці. (Морква)
Сто одежинок і все без застібок. (Капуста)

Що копали із землі,
Жарили, варили?
Що потім ми спекли,
Їли та хвалили? (Картопля)

На грядці довгий, зелений.
А у банку жовтий, солоний? (Огірок)

Усі картинки виставляються на дошку. Ще раз називають. Де зростають? «Все це овочі, вони ростуть на городі, на грядці, землі або на кущі. Які ще овочі ви знаєте? Називаємо, картинки виставляємо на дошку. На дошці два символи. Потрібно розібратися, які овочі ростуть у землі, які зверху – на грядці.

4. Фізкультхвилинка.Гра «Вершки і коріння».

Згадуємо казку «Вершки і коріння». Силует діда і ведмедя (з настільного театру) ставимо у різні кінці кімнати. Посередині "город" - великий обруч, у ньому картинки "овочі". Домовляємося, дідові збираємо вершки, ведмедеві – коріння. Починається гра: діти гуляють, за сигналом беруть із грядки будь-який овоч і визначають, до кого віднести. Перевіряють, чи правильно вручили овочі.

5. Утворення словосполучень іменників з дієсловами.Розмова логопеда з дітьми про збирання врожаю. «Восени люди збирають вирощений урожай. Овочі дуже різні, тому й збирають їх по-різному».

· Які овочі висмикують? (Морква, ріпу, редис, буряк...)

· Які овочі викопують? (Картопля...)

· Які овочі зривають? (Огірки, помідори, перець...)

· Які овочі зрізають? (Кабачки, гарбуз...)

· Які овочі зрубують? (Капусту...)

Логопед домагається від дітей відповідей на кшталт: «моркву висмикують, картопля викопують...».

6. Підсумок заняття.«Про що говорили на занятті? Де ростуть овочі?

Тема «Овочі» (заняття №2)

Цілі:

Активізація словника на тему «Овочі»;
- узгодження прикметника з іменником у роді;
- Складання простої пропозиції;
- Розвиток дрібної моторики, уваги, пам'яті.

Обладнання:овочі справжні, картинки, символи, муляжі овочів.

Хід заняття

1. Оргмомент.Гра «Якщо почуєш назву, лясни в долоні».

2. Розвиток дрібної моторики.Вправа "Дощик".

Дощ, дощик, що ти ллєш, ритмічне постукування по столу
Погуляти нам не даєш? вказівними пальцями

3. Закріплення матеріалу.Логопед читає вірш:

На городі багато гряд, є і ріпа, і салат.
Є і буряк, і горох,
А картопля хіба погана?
Наш зелений город нас прогодує цілий рік.

На дошку виставляють картинки овочів, діти називають їх, закріплюють поняття «овочі». Далі на дошку виставляються смужки червоного, зеленого, жовтого кольору, а дітям пропонують розібрати овочі за кольором

4. Упорядкування простої пропозиції.Гра "Подорож овочів". На стільці ставлять вагони червоного, жовтого, зеленого кольору. Овочі (картинки чи шапочки) на городі. За сигналом діти беруть картинки (або надягають шапочки), і кожен «овоч сідає» у вагон, що відповідає йому за кольором. Їдуть: чу-чу-чу. Приїхали, при виході треба представитись кондуктору. Кондуктор: Ти хто? - Я – червона морква. Я - зелений огірок і т.д.

5. Погодження прикметників із іменником у роді.Словесна вправа "Який овоч я задумала".

На столі – помідор, буряк, ріпа. Логопед: «Кругла... Круглий...»
На столі – капуста, огірок, цибуля. Логопед: "Зелений... Зелена..."
На столі – огірок, морква, кабачок. Логопед: «Довгий... Довга...»

Гра «Розвідники».

Дізнатися про смак овочів. На таці шматочками нарізані овочі. Як дізнатися, які вони на смак? Лук який? Зараз перевіримо". Двом-трьом дітям дають скуштувати цибулю, просять сказати який він до смаку? (Цибуля - гірка, морква і ріпа - солодкі, помідор - кислий.)

7. Закріплення матеріалу.Гра "Загадки". Виходить одна дитина, кладе в кошик овоч (діти не повинні бачити, що він поклав). Розповідає: «Вгадайте, що я маю в кошику? Це овоч, він круглий, червоний, кислий, росте на кущику та ін.

8. Підсумок заняття."Про що розмовляли? Якими до смаку бувають овочі?

Тема «Овочі» (заняття №3)

Цілі:

Розвиток зв'язного мовлення, складання описового оповіданняза схемою;
- практичне вживання іменників у множині;
- Розширення та активізація словника прикметників.

Обладнання:схема, символи на колір та форму.

Хід заняття

1. Оргмомент.Гра "Один і багато". "У мене огірок, а в городі ростуть огірки".

Кабачок - кабачки, боб - боби, патісон - патисони,
помідор – помідори, баклажан – баклажани.

2. Розширення словника прикметників.Гра "Хто скаже більше слів?"

Виставляємо огірок, поруч овал та зелену смужку паперу. Діти становлять пропозицію. "Огірок овальний, зелений". Логопед пропонує згадати, який огірок до смаку (солодкий, солоний). Знову повторюють пропозицію: "Огірок овальний, зелений, солодкий". «А який він навпомацки?» (Твердий, холодний.) "Огірок овальний, зелений, солодкий, твердий". Вважають слова, виявилося, що про огірок вигадали 4 слова. Логопед пропонує сказати вже самостійно, але про ріпу, моркву... (Ріпа кругла, солодка, жовта, тверда, стигла, сира, смачна...)

ФРУКТИ

Тема «Фрукти» (заняття №1)

Цілі:

Розширення словника на тему «Фрукти»;
- Формування узагальнюючого поняття;
- практичне вживання множини іменників;
- Розвиток уваги, пам'яті.

Обладнання:картинки фруктів, картина "Фрукти у вазі", розрізні картинки "яблуко".

Хід заняття

1. Оргмомент."Що це?" Логопед розставляє на дошці картинки фруктів. Діти хором, потім індивідуально називають їх (яблуко, груша, апельсин, мандарин, банан, персик, слива, вишня...). Де ростуть? На чому ростуть? Роблять узагальнення: "Все це називається одним словом "фрукти"".

2. Введення у тему.Гра «Який фрукт забули назвати?» Дітям демонструється ваза із фруктами, логопед називає всі фрукти, крім одного. Діти мають здогадатися, який фрукт забув назвати педагог.

3. Освіта множини іменників.Гра «Один – багато». Демонструються картинки. Діти називають попарно:

Апельсин - апельсини, банан - банани,
мандарин - мандарини, слива - сливи,
персик – персики, яблуко – яблука.

4. Розвиток дрібної моторики(Проводиться стоячи):

Цей пальчик зливу трясе.
Цей пальчик сливи збирає.
Цей їхній додому несе.
А ось цей висипає.

5. Вживання присвійних займенників.Ігрова вправа. Діти мають малюнки фруктів. Спочатку пропонується вийти дітям з картинками, про які можна сказати "мій" - апельсин, мандарин, банан, лимон, персик; "моя" - слива, вишня, груша; "моє" - яблуко.

6. Розвиток сприйняття та просторових уявлень.Логопед пропонує дітям скласти яблуко із розрізних картинок. По ходу запитують індивідуально: «Що в тебе має вийти? На скільки частин розрізане твоє яблуко? Якого кольору?"

7. Розвиток пам'яті.Вивчити загадку про яблуко.

Саме з кулачок, червоний бочок,
Проведеш пальцем – гладко, а відкусиш – солодко. (Яблуко)

8. Підсумок заняття. «Про що говорили на занятті? Де ростуть фрукти?

Тема «Фрукти» (заняття №2)

Цілі:

Активізація словника на тему «Фрукти»;
- практичне вживання іменників із зменшувально-пестливим значенням;
- Вправа в освіті відносних прикметників.

Обладнання:муляжі фрукти, контури склянок, трафарети фруктів.

Хід заняття

1. Оргмомент.Перепустка на заняття - повторити загадку про яблуко.

2. Введення у тему.Логопед приносить у кошику фрукти-муляжі, по черзі діти виймають їх із кошика, називають: «Я дістав яблуко, я дістав апельсин». «Що дістали Сашко та Оля?» – «Саша дістав яблуко, а Оля — апельсин». Що я принесла в кошику? - "Фрукти".

3. Освіта зменшувально-пестливих форм іменників.Гра "Великий - маленький" (гра з м'ячем). Логопед називає фрукт і кидає дитині м'яч. Дитина має назвати цей же фрукт ласкаво і повернути м'яч логопеду (яблуко - яблучко, вишня - вишенька, апельсин - апельсин...).

4. Розвиток дотику, уявлення.Ігрова вправа «Що розповіли пальчики?» Діти навпомацки знаходять фрукти. "Як ти дізнався, що це персик?" - «У нього є смужка, вм'ятинка на боці».

5. Фізкультхвилинка в розвитку дрібної моторики.(Див. заняття № 1.)

6. Перетворення іменника на прикметник.Логопед з дітьми з'ясовують, що можна приготувати із фруктів (компот, повидло, джем, салат, варення, сік, пироги...).

З яблук можна приготувати яблучне варення, з апельсинів - апельсинове, з персиків - персикове, з вишні - вишневе, зі слив - сливове.

7. Закріплення матеріалу.Ігрова вправа "Приготуємо фруктовий сік". Дітям пропонуються контури склянок та трафарети різних фруктів. Потрібно обвести контур фрукта на склянку. "Який у тебе фрукт?" - "Яблуко". Який ти приготував сік? - "Яблучний".

8. Підсумок заняття.«Про що говорили на занятті? Із чого готували сік? Який сік ми сьогодні приготували?

Тема «Фрукти» (заняття №3)

Цілі:

- активізація словника на тему «Фрукти»;
- практичне вживання відносних прикметників;
- розвиток зв'язного мовлення: вчити складати загадки про фрукти;
- Розвиток дрібної моторики пальців рук.

Обладнання:картинки на розвиток зорового гнозису, іграшка Карлсон, контури склянок із намальованими на них фруктами, муляжі фруктів.

Хід заняття

1. Оргмомент.Виділення слова «фрукти» з інших слів. Логопед називає різні слова, на слові «фрукти» діти плескають у долоні.

Розвиток дрібної моторики.

Ходить їжак у саду травою, пальці долонь схрещені
Натикає на шпильки пальці дивляться вгору - "їжак"
Грушу, сливу, всякий плід, пальці згинаються
Що під деревом знайде не змінюючи першого становища
І з подарунком багатим пальці обох долонь «біжать» по столу
Повертається до їжаків.

3. Розвиток зорового гнозису.Дітям лунають картки, у яких контури фруктів закриті контурами інших предметів. Кожна дитина має здогадатися, який «фрукт сховався» на їхній картці.

4. Практичне вживання відносних прикметників.Прилітає в гості Карлсон, просить почастувати його смачненьким. Йому пропонують фруктові соки. Діти обирають будь-яку склянку із соком та пригощають Карлсона. «Я пригощаю тебе грушевим соком.
А я – сливовим».

5. Фізкультхвилинка.Карлсон дякує дітям за частування. Логопед пропонує йому подивитися, як діти вміють грати у гру «Чий голосок». Діти стоять по колу, одна дитина в колі із заплющеними очима.

Ми трохи пограємо, йдуть по колу
Як ти слухаєш, дізнаємося,
Постарайся, вгадай, йдуть до центру кола
Хто покликав тебе, дізнайся. йдуть із кола
Дитина, до якої торкнувся логопед, кличе на ім'я ведучого.

6. Розвиток зв'язного мовлення (складання загадок).Загадай загадку. Логопед повідомляє дітям, що сьогодні вони навчатимуться складати загадки про фрукти. Дається зразок. У кошик логопед кладе банан, розповідає: «У мене в кошику фрукт. Він довгий, жовтий, смачний, солодкий, гладкий. Його дуже люблять мавпи». Далі загадки складають діти.

Підсумок заняття.

БУДИНОК І ЙОГО ЧАСТИНИ

Фізкультхвилинка.

Цілий день тук та тук, стукають кулак об кулак
Лунає гучний стукіт.
Будуємо будинок, будинок великий, руки в сторони, вгору
І з ганком, і з трубою, руки у грудях, вгорі
Прикрасимо ми будинок, фарбують
Нагорі прапорець приб'ємо, на пальцях прапорець
Житимуть у домі том приставляють долоні до голови, потім кулачки
Зайчик з ведмедиком і слоном, руки вперед, долоні з'єднані

4. Освіта складних слів.«Будинки різняться не лише за матеріалом, з якого вони виготовлені, а й за висотою. Які бувають будинки? – Низькі, високі, висотні». Логопед каже, що вона живе у будинку, в якому два поверхи. Вона мешкає у двоповерховому будинку. "У яких будинках живете ви?" Діти згадують, скільки поверхів у їхньому будинку, за допомогою логопеда утворюють слова: триповерховий, чотириповерховий, п'ятиповерховий...

5. Підсумок заняття.Домашнє завдання: подивитися та порахувати, скільки поверхів у вашому будинку. З якого матеріалу він збудований?

Фізкультхвилинка.

Ми сходами біжимо і рахуємо поверхи, біг на місці
Раз поверх, два поверх, три, чотири, стрибки на місці
Ми у квартирі. поворот навколо

5. Вживання прийменника між. «Новосілля у новому будинку». Дітям пропонується допомогти розселенню новоселів у новому будинку. Діти розселяють іграшки по три на кожному поверсі. Далі треба розповісти, кого оселили на першому, другому, третьому поверсі. Але спочатку треба сказати про першу та третю квартиру, а потім про другу. Наприклад: «Я заселяв перший поверх. У першій квартирі тепер живуть собачки, у третій – Чебурашка.
А між ними, у другій квартирі, - крокодил Гена тощо».

6. Підсумок заняття.

ОДЯГ

Тема «Одяг» (заняття №1)

Цілі:

Активізація та розширення словника на тему «Одяг»;
- вміння самостійно ставити запитання;
- засвоєння присвійних іменників;
- Розвиток уваги, пам'яті, розумових процесів.

Обладнання:предметні та розрізні картинки із зображенням одягу, ляльки, ляльковий одяг.

Хід заняття

1. Оргмомент:«Нехай сяде той, у кого червона сорочка (сині шорти, зелена сукня, білі колготки тощо)».

2. Розвиток дрібної моторики.Вправи для пальців «Надягаємо рукавички»: помасажувати кожен пальчик від нігтя до основи, спочатку на одній руці, потім на іншій, починаючи з мізинця.

3. Введення у тему.Перед дітьми виставлені дві ляльки - одягнена та роздягнена. Логопед ставить запитання: «Чим відрізняються ці ляльки? Навіщо потрібна людині одяг?» Виставляються і називаються предметні картинки на тему. Пропонується назвати той одяг, якого немає на картинках. А як назвати ці предмети одним словом? (Одяг)».

4. Розвиток психічних процесів.Гра «Запам'ятай та назви по порядку». Дітям пропонується 5-6 картинок із предметами одягу для запам'ятовування, потім без зорової опори вони мають перерахувати їх. Варіанти проведення:

1) Перед дитиною виставлено кілька предметних картинок. Логопед перераховує їх, не називаючи одну. Дитина має визначити, яка з картинок не була названа.

2) Дитині називають на одну картинку більше, ніж виставлено перед нею. Він повинен визначити, якої картинки не вистачає.

5. Фізкультхвилинка.«Покружляють ті хлопці, хто прийшов у шортах (футболках). Пострибають ті хлопці, на кого вдягнені сорочки. Присядуть дівчатка, які прийшли у сукнях».

6. Вживання присвійних займенників.Логопед пропонує дітям вибрати з представлених предметних картинок ті, про які можна сказати:

Моя – шуба, куртка, блузка, спідниця, сорочка тощо;
Мій - сарафан, костюм, светр, піджак, плащ тощо;
Мої - штани, шорти, шкарпетки, колготки, рукавиці тощо;
Моє – сукня, пальта, білизна.

7. Розвиток сприйняття та просторових уявлень.Гра «Склади картинки». Кожній дитині лунає розрізна картинка на тему «Одяг». Він повинен зібрати цю картинку та назвати зображений на ній предмет.

8. Гра "Відгадай, що я загадала". Логопед бере картинку із зображенням предмета одягу, не показуючи його дітям, а діти за допомогою питань, що наводять, намагаються вгадати предмет одягу. Дитина, яка здогадалася першою, стає провідною у грі.

9. Закріплення матеріалу.Гра «Допоможемо Олі та Колі». «Потрібно зібрати речі в дорогу для Олі та Колі. Ось валіза валіза, а це Колін валіза». Кожна дитина бере по одному предмету і визначає, чия це одяг і в чию валізу її необхідно скласти. «Це плаття для Олі, Оліно плаття. Це светр для Колі, Колін светр».

10. Підсумок заняття.«Про що сьогодні говорили? Навіщо потрібен одяг?»

Тема «Одяг» (заняття №2)

Цілі:

Розширення та активізація словника,
- практичне вживання назв деталей одягу;
- утворення зменшувально-пестливої ​​форми іменників;
- відпрацювання фрази з вживанням іменників у знахідному відмінку.

Обладнання:предметні карти

Логопедичні заняття- розділ з конспектами групових, фронтальних, індивідуальних логопедичних та логоритмічних занять, а також інтегрованих занять, майстер – класів з нетрадиційним методикамнавчання. Впевнені, що розміщені тут матеріали будуть цікавими та пізнавальними не лише фахівцям дитячих. освітніх установ, а й батькам, які виявляють щиру зацікавленість у розвитку своєї дитини.

Досвідчені фахівці діляться тут своїми знаннями, а логопедам-початківцям представлені конспекти допоможуть правильно і захоплююче спланувати свої заняття.

Заняття із логопедом. Матеріали та конспекти.

Міститься у розділах:
Включає розділи:
  • Звуки Диференціація та автоматизація звуків. Корекція звуковимови
За групами:

Показано публікації 1-10 із 7309 .
Усі розділи | Логопедичні заняття

Ціль: Розвиток зв'язного мовлення Корекційно – освітні завдання: Розширення та уточнення уявлень про бібліотеку, про професію бібліотекар. Розширення та активізація словника на тему (бібліотека, бібліотекар, читальний зал, абонемент, стелажі, формуляр, книгосховище.

Конспект логопедичного заняття «Кладова природа. Праця людей восени»Конспект логопедичного заняття на тему«Камора природи. Праця людей восени» Ціль: ознайомлення дітей з поняттям овочі, гриби, ягоди, працею людей восени Завдання: корекційно – освітні: - вчити дітей утворювати іменники зі зменшувально - ласкавим...

Логопедичні заняття - Конспект логопедичного заняття на тему «Пізня осінь»

Конспект логопедичного заняття Тема: «Пізня осінь» (фронтальне логопедичне заняття щодо формування лексико-граматичних засобів мови) Освітні цілі: - закріплювати та уточнювати знання дітей про осінь, осінні зміни в природі; - розширювати та активізувати...

Бібліотека зображень «МААМ-картинки»

Конспект логопедичного заняття «Одяг. Взуття Головні убори"Конспект логопедичного заняття на тему «Одяг. Взуття Головні убори". Мета: «Формувати лексико-граматичний лад мови на тему «Одяг. Взуття Головні убори"". 1. Коррекционно-образовательные: - вправляти відповідно до іменників з прикметниками; - вправляти в...

Конспект заняття «Одяг» у старшій логопедичній групіТема: «Одяг» старша група(логопедична) Корекційно-освітні цілі: Розширити та активізувати словник на тему. Удосконалювати граматичний лад мови, вчити утворювати якісні прикметники; вчити узгоджувати іменники в роді, числі,...

Конспект НОД з логоритміки «Продукти харчування»"Продукти харчування". Конспект НОД з логоритміки Хід НОД: Логопед: Здрастуйте, діти. Сьогодні поговоримо ми з вами про продукти харчування. А ось що ви любите їсти, ви зараз і назвете. Дидактичну гру«Поймай та назви» Логопед: А як одним словом назвати? Діти: Продукти...

Логопедичні заняття - Конспект логопедичного заняття з використанням ІКТ-технологій «Фрукти, овочі, ягоди»

"Фрукти, овочі, ягоди" План-конспект. Мета: закріпити знання дітей про фрукти, овочі, ягоди. Завдання: - розширювати, збагачувати та активізувати словник на тему; - закріплювати вміння утворювати множину іменників; - відпрацьовувати освіту відносних...


Мета: Виховувати у дітей дбайливе ставлення та повагу до хліба та людей, які виростили його; - розширити знання у дітей про значення хліба у житті людини; - ознайомити дітей із процесом вирощування хліба; - дати уявлення про те, як хліб прийшов до нас на стіл; Звернути...

Конспект індивідуального логопедичного заняття з розвитку зв'язного мовлення «Осінь у парку»Тема: Осінь у парку. Цілі: Корекційно-освітні: Розширювати уявлення дитини про осінні зміни в природі. Уточнювати, збагачувати, активізувати словник на тему. Удосконалювати синтаксичну сторону мови (складання складносурядних речень; розуміння...

Структура логопедичного заняття з формування лексико-граматичного ладу мовиСтруктура логопедичного заняття з формування лексико-граматичного ладу мови. Загальне недорозвинення мови - це порушення, при якому у дитини з нормальним слухом та первинно збереженим інтелектом виявляються несформованими всі компоненти мовної системи: фонетика,...

Логопед – дуже творча професія.У кожного професіонала є свої напрацювання, цікаві знахідки, особливий підхіддо занять. Логопеди використовують різні методики для корекції вимови та формування мови дитини.

Багато які діти дошкільного вікупотребує допомоги логопеда. Нескладні дефекти вимови успішно виправляються на логопедичних пунктах при дитячих садках та у процесі приватних занять із логопедом. Але існують складні мовні порушення - алалія, заїкуватість, дизартрія, загальне недорозвинення мови, корекція яких потребує дуже тривалої та копіткої роботи логопеда, вихователів та батьків дитини. Для дітей, які мають тяжкі порушення мови, існують спеціалізовані дошкільні закладиабо логопедичні групи при звичайних дитячих садках. Для таких дітей важливо не лише виправити вимову, а й сформувати лексико-граматичну структуру мови, розвинути мову, підготувати їх до навчання грамоти. Від цього залежить успішність подальшого навчання у школі, соціалізація у суспільстві. Батькам слід ретельно виконувати всі рекомендації логопеда, робити разом із дитиною домашні завдання та вправи, щодня закріплювати отримані на заняттях вміння та знання. Тільки спільні зусилля батьків та всіх фахівців, які працюють з дитиною, допоможуть подолати труднощі, навчать її говорити правильно та красиво, успішно навчатися у школі.

  • Щоб Ваш матеріал потрапив до цього розділу, опублікуйте запису своєму особистому блозі на сайті сайт та додайте у нижнє поле "Рубрики" слова "Логопедичні заняття" (без лапок).

Порушення вимови звуків зустрічаються в багатьох дітей. Найпоширенішими проблемами є спотворення звучання літери (картавість, шепелявість та інших.), її заміна іншу, перепустка складних у вимові звуків. Логопедичні заняття – чи то самостійні, чи під керівництвом професіонала – допоможуть усунути існуючу проблему.

Якщо уроки логопеда недоступні вам з якихось причин, то з дитиною можна займатися самостійно, але дотримуючись певних рекомендацій.

У дітей дошкільного віку гри для розвитку мови визнаються найбільш ефективним методомусунення різних мовних дефектів.

Гра, спрямовану поліпшення мовних можливостей, як приваблює дитину своєю захоплюючістю, а й є найкориснішою з усіх методів розвитку цієї найважливішої навички. Логопедичні заняття для дітей, які проводяться в ігровому форматі, сприяють розвитку мови, закріпленню нових слів, формуванню правильної вимови звуків. Додатково закладається майбутня основа для пізнавальної діяльностіта розвитку розумових здібностей.

Ось приклади основних видів занять, спрямованих на розвиток багатства мови у дітей:

  • Влітку листочки на клені зелені, а з настанням осені ...; гриби ми збираємо у …, а помідори – на … і т.д.
  • Завершення пропозиції: я хочу….; я можу…; я намалюю ... і т.д.
  • Опис предмета: ручка - нова, красива, кольорова ...; ромашка - біла, красива, літня ...; річка – глибока, широка, прозора і т.д.
  • Назви домашніх та лісових тварин з дитинчатами: півень, курка, курчата; заєць, зайчиха, зайченята і т.д.
  • Велике - маленьке (дитині необхідно до запропонованого слова підібрати зменшувально-пестливе): ваза - вазочка, миша - мишка, листок - листочок і т.д.
  • Злови м'ячик (логопед кидає м'яч і називає іменник, завдання дитини - перетворити його на прикметник): осінь - осінній, береза ​​- березовий і т.д.
  • Вираз незгоди/згоди (завдання заняття – сформувати в дитини здатність до утвердження чи оскарження запропонованої думки з умінням доводити свою думку): Незабаром почнеться дощ – Ні, оскільки у небі немає хмар.
  • Словотвір (у запропонованому слові потрібно замінити конкретний звук): білка – булка, сам – сом, дати – дмухати.

Постарайтеся виконувати вправи, використовуючи картинки, дітки їх дуже люблять.

Логопедичні заняття в домашніх умовах

Логопедичні заняття з дитиною можуть включати:

  • гімнастику в розвитку артикуляції;
  • ігри для розвитку слуху, звуконаслідування, логоритміку;
  • декламацію віршів та скоромовок.

Займатися з дитиною необхідно щодня, ретельно продумуючи перебіг заняття, захоплюючи його. Якщо йому буде нецікаво, то необхідних навичок малюк не набуде.

Починаючи логопедичні заняття вдома, слід пам'ятати про такі правила:

  • Тривалість уроку необхідно поступово збільшувати. Перший може тривати не більше 3-5 хвилин.
  • Заняття має бути цікавим та викликати у дитини бажання навчатися. Примушувати малюка щось робити проти його волі не варто, інакше він може відмовитись від виконання вправ зовсім.
  • Можна влаштовувати короткі заняття, але кілька разів на день.
  • Якщо у дитини щось не виходить, не можна на неї кричати. Потрібно знайти причину «неслухняного язичка» і виправити її.

Пальчикові ігри

Логопедичні заняття для дітей повинні включати в себе пальчикові ігриоскільки вони сприяють розвитку дрібної моторики. Вченими давно доведено прямий зв'язок між руками та частиною мозку, що відповідає за розвиток мовних навичок.

Розучування текстів у поєднанні з пальчиковою гімнастикоюдопомагає розвивати такі навички, як:

  1. вміння мислити просторово, висловлювати свої емоції;
  2. уява;
  3. увага.

У дитини, крім поліпшення мови, спостерігається прискорення швидкості реакцій. Заняття, що проводяться в ігровій формі, допомагають краще запам'ятовувати текст і роблять більш виразною мову.

Для отримання необхідного результату займатися з дитиною потрібно щодня, витрачаючи на це близько 5 хвилин часу.

Вправи на розвиток моторики пальчиків:

  • Квіточка. Долоні складені разом, пальчики спрямовані нагору. З долонь складаємо квітковий бутонпритискаючи їх один до одного. Дитина вимовляє вголос чотиривірш:
    Сонце піднімається,
    Квіточка розкривається, (пальчики потрібно розвести в сторони, але долоні залишаються притиснутими)
    Сонечко сідає,
    Квіточка спати лягає (пальчики треба повернути у вихідну позицію).
  • Кішечка. Долоні лежать на столі, зібрані в кулак. Дитина вимовляє слова «Кулачок – долонька. Я йду як кішка і розправляє пальчики, не відриваючи долонь від поверхні столу, а потім знову стискає. Повторити вправи три – п'ять разів.
  • Летить пташка. Руки схрещені перед собою, долонями до лиця. Потрібно зачепити між собою великі пальці. Це буде «голова», а крилами виступатимуть долоні. Махати ними треба, не роз'єднуючи пальців.
    Птах полетів (махаємо крильцями),
    Села - посивіла (дитина роз'єднує долоні і притискає їх до грудей),
    Далі полетіла.

Пальчикові ігри можуть використовуватися як хвилинки відпочинку під час самого логопедичного заняття, допомагаючи відволікти дитину та дозволити їй переключити увагу.

Артикуляційна гімнастика

Перед тим як починати виконувати логопедичні вправи, необхідно провести розминку артикуляції.Спеціалізована гімнастика допомагає зміцнити мускулатуру апарату артикуляції і підготувати його до проведення логопедичних занять.

Артикуляційна гімнастика є набором вправ, призначених для зміцнення м'язів губ і язика. Саме вони відповідають за вимову звуків. Якщо м'язи язика недостатньо розвинені, то мова звучатиме нечітко.

Робити гімнастику потрібно перед дзеркалом. Тоді дитина зможе контролювати правильність виконання рухів. Йому дуже важливо спостерігати за рухами губ та язика. Так малюк швидше зрозуміє, яке становище вони мають займати, щоби вимовляти звуки правильно.

Артикуляційні вправи слід виконувати двічі на день. Тривалість заняття – 5…7 хвилин. У результаті дитина зможе навчитися говорити як правильно, а й максимально чітко і зрозуміло.

Артикуляційний комплекс:

  • Губи розтягнути в посмішці, але зуби не повинні бути видно. Зафіксуйте положення на 30 секунд.
  • Широко посміхнувшись, відкривши зуби. Зафіксуватись на півхвилини.
  • Трохи прочинити рот, покласти розслаблений язик на поверхню нижньої губи. Плескати їм, промовляючи склад «ПЯ». При цьому верхня губастосується мови.
  • Рот відкритий. Мова треба витягнути вперед і спробувати згорнути її у вигляді трубочки. Зафіксувати положення на півхвилини.
  • У повільному темпі облизувати язиком губи від куточка до куточка, не відриваючи язика від поверхні губ. Він має здійснити повне коло. Спочатку за годинниковою, потім проти годинникової стрілки.
  • На обличчі широка посмішка з відкритим ротом. Кінцем мови треба торкатися одного куточка, то іншого.
  • Посмішка на обличчі з відкритим ротом. Кінчик язика притиснути до поверхні зубів і з невеликим зусиллям проводити по задній стінцінижнього зубного ряду. Повторити 10 разів. Вправу повторити, але проходити язиком треба по внутрішній поверхні верхніх зубів.
  • На обличчі широка посмішка. На рахунок "раз" торкаємося нижніх зубів, на рахунок "два" - до верхніх. Повторити вправи 5 разів.
  • Рот відкритий. Нехай дитина швидко висовує і ховає кінчик язика. Але він не повинен торкатися зубів та язика.
  • На обличчі широка посмішка. Мова розслаблена і лежить на нижній губі. Видихаючи повітря, дитина повинна дмухати на грудочку вати, що лежить на столі, щоб вона змогла рухатися.

Ігри для розвитку слуху, звуконаслідування, логоритміка

Доповнити гімнастику артикуляції потрібно іншими вправами. Це повинні бути вправи для розвитку слуху, звуконаслідування та логоритміка.

Мовний слух допомагає дитині розуміти, розрізняти та відтворювати звуки. Якщо він недостатньо добре розвинений, то у малюка нечітка і містить помилки.

Приклади вправ в розвитку мовного слуху:

  • Дитині необхідно продемонструвати предмети, які здатні видавати звуки. Це можуть бути ложки, барабан, тріскачки та інші. Потім потрібно дати малюкові прослухати звучання кожного. Потім він повертається спиною і вгадує, який із предметів пролунав. Метою вправи стає вдосконалення мовного слуху та закріплення навички у відмінності звуків.
  • Дорослий бере в руки дзвіночок. Дитина стоїть біля стіни із заплющеними очима. Дорослий пересувається по кімнаті і періодично дзвенить у дзвіночок. Завдання малюка - вказати на дзвіночок рукою, не відкриваючи очей.

Розвиток звуконаслідування – ще одна частина логопедичних занять. Для вправи використовується сюжетна картинка відповідно до віковою групоюдитини. Це може бути, наприклад, зображення дівчинки, що заколисує ляльку. Нехай дитина почне відтворювати рухи, що заколисують, і баюкає уявну ляльку. Важливо контролювати його артикуляцію.

Хороші результати дають ігри, що ґрунтуються на наслідуванні голосів тваринного світу. Такі логопедичні вправи будуть більш цікавими, якщо під час заняття будуть використовуватися зображення тварин/птах, їхні фігурки та фігурки дитинчат.

Прикладом може стати гра в комарика. На малюнку має бути намальований комар. «Давай познайомимося із комариком. Його звуть Арсен. Він багато літає і часто співає свою улюблену пісеньку - З-З-З. Давай ми теж її співатимемо разом з Арсенієм! "З-З-З".

Потім запропонуйте дитині зловити комарика і послухати, як він співає свою пісню. Вистачаємо порожнє повітря кулаком, прислухаємося і співаємо комарину пісню - "З-З-З".

Логоритміка є логопедичними вправами, що поєднують рухи, музику і мову. Такі заняття дуже подобаються всім діткам, тому що завжди відбуваються у веселій обстановці.

Доросла людина читає вірш вголос і відтворює описувані у творі руху. Дуже важливо заздалегідь підібрати відповідний музичний супровід. Потім діти повторюють побачене.

Для заняття можна використати, наприклад, такий вірш:

Вузькою доріжкою (дитина крокує на одному місці)
Крокували наші ніжки (починає робити кроки на місці, високо піднімаючи коліна)
По камінчиках, по камінчиках (топчеться на місці)
І в ямку бух (дитина підстрибує і сідає на підлогу).

Декламація віршів та скоромовок

Логопедичні заняття з дитиною повинні містити читання вголос різних дитячих віршів. Вчити з дитиною складних віршів не варто, краще починати з простих чотиривіршів.

Відмінних результатів можна досягти, якщо логопедичні заняття для дітей включатимуть скоромовки. Вони є короткими римованими реченнями. Вони допомагають зробити мову чіткою, добре поставленою, а також розширюють словниковий запас дитини та покращують дикцію.

Шість мишенят у очеретах шарудять.
Саша шишки шапкою збив, отримав на лобі забій.

Ви можете також придумати власну скоромовку, про те, як це правильно зробити, читайте в розділі «Розвиток мови» на нашому сайті.

Самостійні логопедичні заняття з дітьми допоможуть вирішити проблеми із простими дефектами. За наявності серйозних порушень виправленням мови має займатися професіонал.

Loading...Loading...