Peenmotoorika õppetunnid. Peenmotoorika

Metoodiline arendus "Käe peenmotoorika arendamine"

Autor: Drankova Jelena Aleksandrovna, täiendõppe õpetaja
Töökoht: MAU DO “CDOD “Raduga”, Perm

Metoodiline arendus “Käe peenmotoorika arendamine” lastele vanuses 7-8 aastat

Eesmärk: loomine metoodiline käsiraamat algkooliõpilaste peenmotoorika arendamise kohta.
See areng on vajalik õpetajatele ja vanematele sõrmeharjutuste läbiviimiseks. See sisaldab Lühike kirjeldus erinevad tüübid näpumängud ja harjutusi käte peenmotoorika arendamiseks.

annotatsioon
Inimese igakülgse arengu üldises süsteemis on lapse kasvatamisel oluline koht. Alustades enne koolieas, pannakse alus tervisele, füüsilisele ja vaimsele arengule, kujunevad motoorsed ja tööoskused, arenevad kõne- ja kätemotoorika.
klasside ajal Põhikool lapsel peavad olema teatud oskused käsitsitöö, kuid mitte kõigil lastel pole hästi arenenud peened käeliigutused.
Õpetaja seisab sageli silmitsi probleemiga: kuidas arendada käte motoorseid oskusi? Seetõttu olen välja valinud ja testinud algkooliealiste laste peal harjutuste ja näpumängude komplekti. Kõik need mängud aitavad tunniaega kõige tõhusamalt kasutada ning tekitavad lastes soovi tõhusalt tegeleda käsitsitöö ja joonistamisega.
Pange tähele, et käesolevas metoodiline areng Sõrmemängud on tervist säästvad tehnoloogiad, mis on kaasatud kaasaegsete haridustehnoloogiate loetellu. Sõrmemängud ja motoorseid oskusi arendavad harjutused aitavad tõsta aju funktsionaalset aktiivsust, ergutavad kõnet, avaldavad soodsat mõju laste vaimsele arengule, leevendavad vaimset pinget ja aitavad käsitsitööl. On väga väärtuslik, et näpumängud aitavad õpilaste haridusele kaasa nooremad klassid positiivsed iseloomuomadused: reaktsioonikiirus, käeline osavus, tähelepanelikkus, kujutlusvõime, töökus. Harjutuste sooritamise tulemusena saavad käed ja sõrmed jõudu, head liikuvust ja painduvust ning see hõlbustab veelgi kirjutamis- ja käeliste oskuste omandamist.

Sissejuhatus
Peenmotoorika on esinemisoskus väikesed liigutused sõrmed ja käed närvi-, lihas- ja luusüsteemi koordineeritud tegevuse kaudu. Peenmotoorika hakkavad loomulikult arenema imikueast peale. Vanusega muutuvad motoorsed oskused mitmekesisemaks ja keerukamaks. Suureneb mõlema käe koordineeritud liigutamist nõudvate toimingute osakaal.
Miks on nii oluline arendada lapse käte peenmotoorikat? Motoorsed kõnekeskused ajukoores paiknevad sõrmede motoorsete keskuste kõrval, seetõttu edastame kõnet arendades ja sõrmede motoorseid oskusi stimuleerides kõnekeskustesse impulsse, mis aktiveerib kõnet, keha üldist arengut. lapsele ja mõjutab tema intellektuaalseid võimeid. Teadus on tõestanud, et üks normaalse füüsilise ja närvilisuse näitajaid vaimne areng Lapse areng on käe, käeliste oskuste või, nagu öeldakse, peenmotoorika arendamine.
Peenmotoorika on teatud tüüpi liikumine, mis hõlmab väikseid lihaseid. Käe peenmotoorikat arendavad tunnid on arendavad, tervist säästvad ja tervendavad.
Manuaalsete (käsitsi) toimingute mõju inimese aju arengule oli teada juba 2. sajandil eKr Hiinas. Eksperdid väitsid, et käte ja sõrmedega mängud toovad keha ja vaimu harmoonilistesse suhetesse ning hoiavad ajusüsteemid suurepärases korras.
Teadlased – laste aju ja vaimse arengu uurimisega tegelevad neutrobioloogid ja psühholoogid – on juba ammu tõestanud seost käte motoorsete oskuste ja kõne arengu vahel.
Jaapani arst Namikoshi Tokujiro lõi tervendamistehnika käte mõjutamiseks. Ta väitis, et sõrmed on varustatud suure hulga retseptoritega, mis saadavad impulsse inimese kesknärvisüsteemi.
Ida arstid on leidnud, et pöidla massaaž tõstab aju funktsionaalset aktiivsust, nimetissõrme massaaž mõjub positiivselt maole, keskmise sõrme soolele, sõrmusesõrmele maksale ja neerudele ning väikesele sõrmele. südame peal.
Jaapanis kasutatakse laialdaselt peopesade ja sõrmede harjutusi kreeka pähklitega. Kuusnurkse pliiatsi veeretamine peopesade vahel on suurepärase ravi- ja toniseeriva toimega.
Hiinas on levinud peopesaharjutused kivi- ja metallkuulidega. Tundide populaarsust seletatakse nende tervendava ja toniseeriva toimega kehale. Regulaarsed palliharjutused parandavad lapse mälu ja vaimseid võimeid, kõrvaldavad tema emotsionaalset stressi, parandavad südame- ja veresoonkonda. seedesüsteemid, arendada liigutuste koordinatsiooni, käte jõudu ja osavust, säilitada elujõudu.
Vene füsioloogide uuringud kinnitavad ka käte arengu ja aju arengu seost. V. M. Bekhterovi teosed kinnitavad kätega manipuleerimise mõju kõrgema närvitegevuse funktsioonidele ja kõne arengule. Lihtsad käteliigutused aitavad eemaldada pingeid mitte ainult kätelt endilt, vaid ka huultelt ning leevendada väsimust. Need võivad parandada paljude helide hääldust ja seega arendada lapse kõnet. M. M. Koltsova uurimus näitas, et käe igal sõrmel on ajukoores üsna ulatuslik esindus. Seda asjaolu tuleks kasutada lastega töötamisel, kus kõne areng toimub õigeaegselt ja eriti kui kõne motoorses pooles on mahajäämus, viivitus.

Neid on kõige rohkem erinevaid vorme klassid sõrmede liikumise arendamiseks.
1. Objektide staatilised sõrmekujutised, ümbritseva maailma kujutised: sõrmekujud “lipp”, “lill”;
2. Sõrmede aktiivsed liigutused mänguga poeetilises vormis saateteksti rütmis: “rusikas-rusikas”, “peopesad-peopesad”;
3. Sõrmede liigutamine esemetega: pliiats, pähklid, pulgad, väike pall, nöörid, kummirõngad, pesulõksud ja muud esemed;
4. Ira mosaiigiga;
5. Plastiliini, soolataigna, saviga voolimine;
6. Töö paberiga: rebitud aplikatsioon, voltimine, lõikamine ja liimimine paber, origami;
7. Mängud teravilja ja seemnetega: teravilja kallamine ühest anumast teise, erinevate teraviljaliikide sorteerimine, teraviljast piltide ladumine;
8. Tegevused veega: vee valamine ühest anumast teise;
9. Tegevused liivaga: liiva valamine, toorliivast modelleerimine;
10. Tegevused väikeste mänguasjadega;
11. Toimingud nuppudega: kinnitamine, lahtivõtmine;
12. Tegutsemine köitega: sõlmede sidumine ja lahtiharutamine, vibu;
13. Joonistamine paberile sisse erinevaid tehnikaid: traditsioonilised meetodid ja mittetraditsioonilised meetodid;
14. Sõrmeteatri etendus;
15. Ehitus Legost.

Mis juhtub, kui laps teeb sõrmevõimlemist?
1. Harjutuste ja rütmiliste liigutuste sooritamine sõrmedega viib induktiivselt aju kõnekeskuste erutuseni ja kõnetsoonide koordineeritud aktiivsuse järsu suurenemiseni, mis lõppkokkuvõttes stimuleerib kõne arengut.
2. Sõrmemängud loovad soodsa emotsionaalse fooni, arendavad täiskasvanu jäljendamise oskust, õpetavad tähelepanelikult kuulama ja kõne tähendust mõistma ning suurendavad lapse kõneaktiivsust.
3. Laps õpib oma tähelepanu koondama ja õigesti jaotama.
4. Kui laps teeb harjutusi, saates neid lühikeste poeetiliste ridadega, muutub tema kõne selgemaks, rütmilisemaks ja elavamaks.
5. Lapse mälu areneb, kui ta õpib mäletama. Lõppude lõpuks peate näpumängudes palju meeles pidama: sõrmede asendit, liigutuste järjekorda ja lihtsalt luulet.
6. Kõikide harjutuste valdamise tulemusena omandavad käed ja sõrmed jõudu, hea liikuvuse ja painduvuse ning see hõlbustab veelgi kirjutamisoskuse omandamist.
7. Edendada arengut loominguline tegevus. Käega saab ju terveid lugusid “jutustada”!
8. Sõrmemängud aitavad mängu kaudu kujundada elementaarseid matemaatilisi mõisteid.
9. Sõrmede ja käte liigutuste treenimine suurendab ajukoore jõudlust, stimuleerides lapse mõtlemise arengut.
10. Käte motoorsed oskused aktiveeruvad. See arendab osavust ja võimet oma liigutusi kontrollida. Sõrmed ja käed omandavad hea liikuvuse ja painduvuse ning liigutuste jäikus kaob.

Käe motoorseid oskusi arendavate harjutuste sooritamise juhend.
Alguses tehakse kõik harjutused aeglaselt. On vaja tagada, et laps reprodutseerib õigesti ja säilitab käe või sõrmede asendi ning lülitub õigesti ühelt liigutuselt teisele.
Vajadusel tuleb last aidata või õpetada teda oma teise käega aitama.
Harjutusi tehakse esmalt ühe käega (kui mõlema käe osalust ei ole ette nähtud), siis teise käega ja siis mõlema käega korraga.
Kui harjutus on kujutatud pildil, siis visuaalse pildi loomiseks tuleb lapsele pilti näidata ja selgitada, kuidas harjutust sooritatakse. Tasapisi kaob vajadus selgituste järele.
Käte motoorseid oskusi arendades ei tohi unustada, et lapsel on kaks kätt. Harjutusi tuleb dubleerida: sooritada nii parema kui ka vasaku käega. Parema käe arendamisega stimuleerime vasaku ajupoolkera arengut. Ja vastupidi, arenev vasak käsi, stimuleerime parema ajupoolkera arengut.
Sõrmede treenimine peaks algama varasest lapsepõlvest. Lastel, kellel on paremini arenenud väikesed peened käeliigutused, on arenenum aju, eriti need osad, mis vastutavad kõne eest. Teisisõnu, mida paremini on lapse sõrmed arenenud, seda lihtsam on tal kõnet valdada.

Põhiosa.

Mängude ja harjutuste tüübid käte motoorsete oskuste arendamiseks:
Füüsiline treening
Füüsilised harjutused arendavad ka peenmotoorikat. Need on erinevad riputamised ja ronimised (redelil, spordikompleksis). Sellised harjutused tugevdavad peopesasid ja sõrmi ning arendavad lihaseid.
Harjutused kreeka pähklitega
Laialdaselt saab kasutada harjutusi peopesadele ja sõrmedele kreeka pähklitega.
Keerake peopesade vahel kuuskantpliiatsit
Kuusnurkse pliiatsi veeretamine peopesade vahel on suurepärase ravi- ja toniseeriva toimega.
Pallimängud
Paranduspraktikas saate kasutada palli - mis on suurepärane tööriist. Nende valik on üsna lai: müügil on erineva värvi, suuruse ja kvaliteediga palle, mis sobivad igale maitsele. Mängud palliga arendavad peen- ja jämedat motoorseid oskusi, ruumiorienteerumist, juhivad lapse tähelepanu kõrvale kõnedefektilt, soodustavad suhtlemist, reguleerivad liigutuste tugevust ja täpsust. Need aitavad normaliseerida emotsionaalset-tahtelist sfääri, mis on eriti oluline ülierutavate laste jaoks. Lihasjõudu arendades tugevdavad need olulisemate kopsu- ja südameorganite tööd ning parandavad ainevahetust.

Pallimängude kompleks "Soojendus"
Pigistan palli tugevalt kokku
Ja ma vahetan oma peopesa

Tere, mu lemmikpall! –
Iga sõrm ütleb hommikul


Tants saab tantsida
Iga sõrm on palli peal


Ma keeran selle ümber ja te saate seda kontrollida -
Top kohe!


Ma sõtkun palli sõrmega,
Löön palli mööda sõrmi.


Ma mängin jalgpalli
Ja ma löön peopessa värava.


Üleval vasakul, all paremal
Sõidan temaga – braavo.

Spiraal.
Ei rooma ega jookse -
Ta tiirleb lille kohal.
Pärast pööret tuleb pööre -
Nii et ta istus lillele.


Harjutused paberiga
Aplikatsiooni-, origami- ja disainitegevused arendavad sõrmede peenmotoorikat.
Origami on tegevus, mis kasutab mõlemat kätt. See on põhjus, miks voltimine on kasulik tegevus, mis soodustab nii vasaku kui parema ajupoolkera tegevust, kuna töösse on kaasatud kaks kätt korraga. Tunnid arendavad tähelepanu, mälu, kujutlusvõimet ja intelligentsust. Kõik need vaimsed omadused on lahutamatult seotud ja sõltuvad aju parema ja vasaku poolkera aktiivsusest. Parema ajupoolkera funktsioon on seotud kujutlusvõime, muusikaliste ja kunstiliste võimetega ning vasak poolkera loogiline mõtlemine, kõne, loendamine, teaduslikud võimed. Lapse aju plastilisus ja ühe poolkera minimaalne domineerimine teise üle on väga soodne pinnas mõlema ajupoole arenguks.
Arstide sõnul mõjutab origami harjutamine sügavalt lapse vaimset seisundit ja viib ta tasakaalu. Lapsed, kes seda kunsti harrastavad, kogevad vähenenud ärevust, mis võimaldab neil kohaneda erinevate keeruliste olukordadega.
Tegevused paberiga arendavad lapse paberiga töötamise oskusi erinevad materjalid, tööriistad; kasvatada visadust, täpsust, tähelepanelikkust, Loomingulised oskused, kujutlusvõimet, fantaasiat, ruumilist mõtlemist, silmaringi ja kognitiivseid võimeid laiendada.
Klassid plastiliini, savi, soolataignaga.
Modelleerimistunnid arendavad laste kätemotoorikat. Õpitakse erinevaid savist skulptuuri tehnikaid ja meetodeid, soola tainas, plastiliin Dymkovo mänguasjad, nõud, loomad, linnud.
Väga väärtuslik on see, et modelleerimistunnid aitavad algklassiõpilastel arendada reaktsioonikiirust, käelist osavust, tähelepanelikkust, kujutlusvõimet, töökust, täpsust ja visadust. Mänguasjade valmistamise tulemusena omandavad käed ja sõrmed jõudu, head liikuvust ja painduvust ning see hõlbustab veelgi kirjutamis- ja käeliste oskuste omandamist koolis.
Sõrmemängud.
Sõrmemängud on harjutused sõrmedele ja pastakatele, lavastades nende abiga luuletusi, lugusid, muinasjutte. Sõrmemängud on peenmotoorika arendamise oluline osa. Need mängud on lastele väga emotsionaalsed, põnevad ja ka nende üldiseks arenguks äärmiselt kasulikud.
Iga rahvuse suulisest kõnest võib leida lühikesi luuletusi, mida saadavad sõrmeliigutused, näiteks tuntud “Harakas - vares...”. Meie talent rahvapedagoogika Loodi mängud “Ladushki” ja “Sarveline kits”. Soovitav on stimuleerida kõne areng lapsed, treenides sõrmeliigutusi kasutades rahvamängud- sõimelaulud eelkooliealistele lastele ja näpumängud luuletustega algkooliealistele lastele:

Nädalapäevad
Esmaspäeval pesin pesu (hõõrusime rusikad kokku)
Teisipäeval pühkisin põrandat. (lõdvestada käed ja teha laual simuleerivaid liigutusi)
Kolmapäeval küpsetasin kalachit (küpsetame pirukaid)
Terve neljapäeva otsisin palli (toome parema käe otsaesisele ja teeme "visiiri")
Pesin tasse reedel (vasaku käe sõrmed pooleldi kõverdatud, peopesa servas ja nimetissõrm parem käsi liikuge vasaku käe sees ringis)
Ja laupäeval ostsin koogi. (peopesad avanevad ja liidetakse väikeste sõrmede küljelt kokku)
Kõik mu sõbrannad pühapäeval
Kutsus mind sünnipäevale. (viipame peopesadega enda poole)

Talv
Üks, kaks, kolm, neli, viis, (painutage sõrmi ükshaaval)
Läksime õue jalutama.
Skulptuurisime lumenaise (imiteerime tükkide vormimist),
Lindudele toideti puru ("purusti leiba" kõigi meie sõrmedega)
Seejärel sõitsime mäest alla (liigutame parema käe peopesa üle vasaku käe peopesa)
Ja nad lebasid ka lumes. (me asetame peopesad ühe või teise küljega lauale)
Kõik tulid koju lumega kaetud (raputame peopesad maha)
Sõime suppi ja läksime magama. (teeme kujuteldava lusikaga liigutusi, paneme käed põse alla)

Oranž
Jagasime apelsini! (käed ristis, kõikuvad)
Meid on palju (me ajame näpud laiali)
Ja ta on üksi. (näita ainult ühte sõrme)
See viil on siili jaoks (sõrmed rusikasse volditud, painutage üks sõrm korraga)
See viil on mõeldud kiiretele (painutage järgmist sõrme)
See on pardipoegade viil (painutage järgmist sõrme)
See on kassipoegade viil (painutage järgmist sõrme)
See viil on kopra jaoks (painutage järgmist sõrme)
Ja hundile koor! (peopesad alla, sõrmed laiali)
Ta on meie peale vihane, see on katastroof! (viputage sõrmega)
Jookse igas suunas minema! (imiteerige sõrmedega lauale jooksmist)

Kook
Meenutame tainast kätega (pigistame sõrmi ja tõmbame lahti)
Küpsetame magusat kooki. (nagu taigna sõtkumine)
Määri keskosa moosiga (ringikujulised liigutused peopesadega laual)
Ja ülaosa - magusa koorega (ringikujulised liigutused peopesadega üksteise vastu)
Ja kookospähklipuru
Puistame kooki veidi üle (puista “puru” mõlema käe sõrmedega)
Ja siis teeme teed -
Kutsu sõber külla! (üks käsi raputab teist)

Vaher
Tuul raputab vaikselt vahtrapuud (sõrmed sirutatakse laiali ja ülespoole)
Kallutamine paremale, vasakule: (pöörake peopesasid vasakule ja paremale)
Üks - kallutada ja kaks - kallutada, (kallutage vasakule - paremad peopesad madalal ja madalal)
Vahtralehed kahisesid. (liiguta sõrmi)
Laev
Paat sõidab mööda jõge,
Ta ujub kaugelt (pane käed kokku nagu paat ja tee lainetaolisi liigutusi)
Paadis on neli
Väga julge meremees. (näidake 4 üles tõstetud sõrme)
Neil on kõrvad pea kohal (tõstke käed pea poole, näidake kõrvu kõverdatud peopesadega)
Neil on pikad sabad, (pane käsi alaseljale, teeskle, et liigutad saba)
Kuid ainult kassid on neile hirmutavad,
Ainult kassid ja kassid. (tõstke mõlemad käed pea poole, tehke kassi küünised ja susisege)

Lukk
Uksel on lukk (käed lukus)
Kes võiks selle avada? (tõmbame sõrmi lahti ilma lahti)
Tõmbatud, (tõmmatud)
Keeratud, (pööra käsi)
Koputage (koputage peopesade kandadega)
Ja - nad avasid selle! (käed lahti)

Kapsas
Hakime kapsa, tükeldame (tükeldame peopesadega)
Hõõrume kapsast, hõõrume seda (rusikad hõõruvad üksteist)
Soolame kapsa, soola (soola näpuotsaga)
Sõtkume kapsast, sõtkume (sõrmi surume kokku ja lahti)
Pange see purki ja proovige.

Kiisu
Kõndisin üksi mööda teed (näitame ühte sõrme)
Mu kaks jalga kõndisid minuga kaasas (näitab kahte sõrme)
Järsku tulevad kolm hiirt (näidake kolme sõrme)
Oh, me nägime kassipoega! (lööb kätega vastu põske ja näib, et raputab kätega pead)
Tal on neli jalga (näidake nelja sõrme)
Käppadel on teravad kriimud (kraabime küüntega käepärast pinda)
Üks, kaks, kolm, neli, viis, (iga loenduse jaoks näitame vastavat arvu sõrmi)
Peame kiiresti põgenema! (kahe sõrmega, nimetis ja keskmine, jookseme mööda pinda)

Lehed
Üks kaks kolm neli viis -
Kogume lehti. Nad pigistavad ja suruvad rusikad lahti.
Kaselehed, painuta pöial.
Pihlaka lehed, painutage nimetissõrm.
Pappeli lehed, painutage keskmist sõrme.
Haavalehed, painuta sõrmusesõrm.
Kogume tammelehti, painutage väike sõrm.
Emale sügisene kimp me võtame selle. Nad pigistavad ja suruvad rusikad lahti.

Külaskäigul
Suure varba külastamine
Nad tulid otse majja, ühendades kõik sõrmed ükshaaval
Nimetis- ja keskmine sõrm, pöidlaga.
Sõrmus ja viimane Väike sõrm koputab pöidlale.
Väike sõrm ise
Ta koputas lävele.
Koos, sõbrad, sõrmed, koondage oma sõrmed näpuotsasse.
Nad ei saa üksteiseta elada.
Bibliograafia
1. T.A. Dateshidze "Süsteem" parandustööd hilinenud kõnearenguga lastega.” – Peterburi: Rech, 2004.
2. O.N. Gromova T.A. Prokopenko “Mängud - lõbusad käe peenmotoorika arendamiseks” Haridus - praktiline juhend Kirjastaja: “Gnome and D”, Moskva, 2001
3. L.P. Savina" Sõrmede võimlemine» Käsiraamat vanematele ja õpetajatele Avaldatud: “Rodnichok”, Moskva 2000
4. Štšerbakova T.N. "Sõrmemängud" Kirjastaja: "Karapuz", 1998

Olga Raevskaja

Võib-olla teab iga tänapäeva vanem seda vajadust peenmotoorika arendamine. Kuid mitte igaüks ei leia aega ja soovi selle lõbusa ja kasuliku protsessiga tõsiselt tegeleda. Kuid iga oskuste rühm vajab areneda õigel ajal. Seda on väga oluline mõista peenmotoorikat aitab teie lapsel edaspidi sooritada erinevaid majapidamistoiminguid (nööpide kinnitamine, käte pesemine, pühkimine, õppimine (kirjutamine, joonistamine, mängimine).

Peenmotoorikat saab arendada läbi erinevate Lauamängud(mosaiigid, pusled, loto, doomino, näpumängud ja harjutused, massaaž, eritehnikad.

Nüüd on poodides palju erinevaid harivad mängud ja hüved. Kui aga näidata oma kujutlusvõimet, on improviseeritud materjalidega täiesti võimalik hakkama saada. Et lapse huvi pakkuda ja aidata tal uut teavet omandada, peate muutma õppimise mänguks, ärge taganege, kui ülesanded tunduvad rasked, ja ärge unustage last kiita.

Mängud käimas peenmotoorika arendamine lastel

kasutades saadaolevaid materjale.

Oad, herned ja teraviljad annavad suurepärase efekti "vannid". Valage kuivatatud herned, oad või tatar kastrulisse või suurde kaussi. Siis peidame väikesed kaunviljade või teraviljade vahele esemed: mänguasjad alates "lahkemad üllatused", disainitud osad või midagi muud. Lapse ülesanne on leida ja välja tõmmata naljakaid mänguasju.

Võtke särav salv. Õhukese ühtlase kihina määri suvaline väikesed terad. Viige lapse sõrm üle kintsu. Saate ereda kontrastse joone. Laske oma lapsel ise mõned kaootilised jooned joonistada. Seejärel proovige mõned objektid kokku tõmmata (tara, vihm, lained, tähed jne).


Vala pannile 1 kg herneid või ube. Laps pistab käed sinna ja teeskleb, et sõtkub tainast, karistuse määramine:

"Sõtku, sõtku tainast,

Ahjus on ruumi.

Need tulevad ahjust välja

Kuklid ja rullid."

Andke oma lapsele papitükk ja lihtne pliiats ning paluge tal joonistada mõni lihtne joonis. Siis anna talle liimi ja ube. Laske lapsel määrida papile liimiga mööda pliiatsijoont ja seejärel kleepige sellele oad - saate kolmemõõtmelise aplikatsiooni.

Valige erineva värvi ja suurusega nupud. Esmalt pange joonis ise paika, seejärel paluge lapsel ise sama teha. Pärast seda, kui laps õpib ülesande ilma teie abita täitma, paluge tal välja mõelda jooniste oma versioonid. Nööbimosaiigist saad teha trumli, liblika, lumememme, pallid, helmed jms.

Andke oma lapsele ümmargune juuksehari. Laps veeretab pintslit peopesade vahel, karistuse määramine:

„Männi juures, kuuse juures, kuuse juures

Väga teravad nõelad.

Aga veel tugevam kui kuusemets,

Kadakas torgib sind.”

Laps veeretab pähklit peopesade vahel ja lauseid:

"Ma veeretan oma pähklit,

Et saada ümaramaks kui kõik teised.

Laps hoiab ühes käes kahte kreeka pähklit ja keerutab neid üksteise ümber.

Võtke kraanikausi rest (tavaliselt koosneb see paljudest rakkudest). Laps kõnnib nimetis- ja keskmise sõrmega nagu jalad mööda neid rakke, püüdes astuda samme iga rõhulise silbi peale. "Kõnni" Võite vaheldumisi kasutada üht või teist kätt või mõlemat korraga, rääkides:

"Käisime loomaaias ringi,

Igale rakule läheneti

Ja vaatas kõiki:

Karupojad, hundipojad, koprapojad.»

Võtame pelmeenide valmistaja. Selle pind sarnaneb kärgstruktuuriga. Kahe sõrmega laps (indeks ja keskmine) kujutab üle lendavat mesilast kärgstruktuuriga:

«Sõrmed lendavad nagu mesilased kärgede vahelt läbi

Ja igaüks neist on sisestatud kontrollimine: mis seal on?

Kas meil kõigil jätkub mett kevadeni?

Et sa näljaseid unenägusid ei näeks?”

Valage kuivad herned kruusi. Iga rõhulise silbi kohta tõstab laps herned ükshaaval teise kruusi. Kõigepealt ühe käega, siis mõlema käega korraga, vaheldumisi pöidla ja keskmise sõrmega, pöidla ja sõrmusesõrmega, pöidla ja väikese sõrmega. Valida saab mis tahes nelikvärve.

Kaks pistikut alates plastpudelid Asetage see lauale nii, et niidid on ülespoole. see - "suusad". Nimetis- ja keskmine sõrm seisavad neis nagu jalad. Liigume edasi "suusatamine", astudes iga löögi kohta ühe sammu silp:

"Me suusatame, tormame mäest alla,

Meile meeldib külma talve lõbu."

Võite proovida sama teha mõlema käega korraga.

Laps kogub tikke (või loenduspulgad) samade sõrmedega erinevad käed (patjadega): kaks nimetissõrme, kaks keskmist jne.

Me ehitame "palkmaja" tikkudest või loenduspulkadest. Mida kõrgem ja siledam palkmaja, seda parem.

pesulõks (kontrollige oma sõrmedelt, et see poleks liiga pingul) vaheldumisi "hammustada" küünte falangid (nimetissõrmest väikese sõrmeni ja tagasi) rõhulistel silpidel salm:

"Rumal kassipoeg hammustab kõvasti,

Ta arvab, et see pole sõrm, vaid hiir. (Vaheta kätt.)

Aga ma mängin sinuga, kallis,

Kui hammustad, siis ma ütlen sulle sina: "Shoo!".

Venitame köie lapse õlgade tasemel ja anname talle mitu pesunõela. Iga rõhulise silbi jaoks kinnitab laps pesulõksu köis:

“Nõelan pesulõksud osavalt kinni

Olen oma ema nööril."

Lõika värvilisest papist välja toorikud erinevad kujud ja kutsu laps tööd lõpetama – kinnita mööda servi sobivat värvi pesulõksud. Näiteks muuda kollane ring kiirtega päikeseks, roheline kolmnurk jõulupuuks jne.


Võtke köis (paks nagu lapse väike sõrm) ja siduge sellele 12 sõlme. Laps, sõrmides sõrmedega sõlmi, nimetab iga sõlme järjekorras aasta kuu. Sarnaseid seadmeid saate valmistada helmestest, nööpidest jne.

Laps kortsutab taskurätikut, alustades nurgast. (või kilekotti) et see kõik rusikasse ära mahuks.

Helmeste ja nööpide nöörimine. Suvel saab helmeid meisterdada pihlakamarjadest, pähklitest, kõrvitsaseemnetest ja kurkidest, väikesed puuviljad jne.. d. Huvitav tegevus kujutlusvõime arendamine, fantaasiad ja peenmotoorikat.

Kindlasti jälgige oma last temaga mängides väikesed esemed!

Peenmotoorika on koordineeritud tegevuste kogum, mille eesmärk on täpne teostus sõrmede, käte ja jalgade väikesed liigutused. Selles osalevad närvi-, lihas-, luu- ja isegi nägemissüsteemid. See sisaldab mitmesuguseid liigutusi: tuttavatest žestidest väikseimate manipulatsioonideni.

Anatoomilisest vaatenurgast on 1/3 ajukoore motoorsest projektsioonist täpselt käe projektsioon, mis asub kõnetsooni kõrval. Seetõttu on 3-4-5-aastaste laste peenmotoorika arendamine nii oluline: sellest sõltub kõneoskuse areng, edu koolis ja lapse edukas sotsialiseerimine. Millised on selle vanusega seotud omadused ja kuidas saavutada eelkooliealiste laste puhul selle maksimaalne edenemine?

Eelkoolieas muutuvad motoorsed oskused tavaliselt mitmekesisemaks ja keerukamaks võrreldes 2-3-aastasega. Suureneb koordineeritud käetegevust nõudvate manipulatsioonide osakaal. Sa pead teadma, mida vanuselised omadused iseloomustab peenmotoorika arengut 4-5-aastastel lastel, et seda õiges suunas suunata.

  1. 3. eluaastaks muutuvad laste sõrmeliigutused vähemalt mõneti sarnaseks täiskasvanu liigutustega.
  2. Varem omandatud peenmotoorika paraneb.
  3. Lapsed õpivad asju kindlasse kohta panema.
  4. Kuni 3. eluaastani haaras ja hoidis beebi peamiselt peopesaga, kuid nüüd kasutab ta sõrmi aktiivsemalt.
  5. 3–5-aastased koolieelikud proovivad joonistada ringe ja jooni, lõigata kääridega paberit, võtta seljast lahti ja panna selga avaraid, avaraid riideid.
  6. Peenmotoorikat arendatakse nüüd koos kinesteetilise meelega. Laps hakkab teadvustama oma keha asendit ja liikumist ruumis. Algab visuaal-taktiil-kinesteetiliste sidemete kujunemise protsess. Tänu sellele tehakse käte liigutusi visuaalse kontrolli all.

Seega areneb käte peenmotoorika 3–4-aastastel lastel järjestikku, järk-järgult. Esmalt peate õppima, kuidas objekti haaramiseks käsi sirutada ja seejärel sellega manipuleerida. Selles protsessis on oluline nii käte kui silmade liigutuste koordineerimine. Õpetajad, psühholoogid ja füsioloogid on määranud koolieelses eas peenmotoorika arengu normid ja kõrvalekalded.

Normid

Ekspertide sõnul peab 4-aastaste ja isegi 5-aastaste laste motoorsete oskuste arendamine vastama järgmistele regulatiivsetele nõuetele.

  1. Lööb objekti vastu objekti.
  2. Võtab kahe sõrmega helme või leivapuru (mis tahes ümmarguse väikese osa) ja need peaksid olema pöial ja nimetissõrm.
  3. Ta joonistab paberile ja seejärel kriipsutab joonise maha.
  4. Tõmbab läbipaistvast purgist välja väikesed esemed.
  5. Analoogia põhjal ehitab ta silla 3 kuubist.
  6. Ehitab iseseisvalt torni vähemalt 3 kuubist.
  7. Püüdes tõmmata vertikaalset joont: viga ei tohiks ületada 30°.
  8. Joonistab ümber risti, ringi, ruudu.
  9. Joonistab inimese, kellel on vähemalt 3 elementi.

4–5-aastaste laste peenmotoorika arendamisel peaks just nende standardite poole püüdlema: kui teie laps on omandanud enamiku selle loendi oskustest, ei vaja tema mõtlemise ja motoorsete võimete kujunemine korrigeerimist. Kui 1 või 2 indikaatoris on osaline viivitus (ja isegi edenemine), räägivad nad mõtlemise, kõne ja peenmotoorika funktsioonide ebaharmoonilisest dünaamikast. Juhul, kui laps ei ole enamikku loetletud oskustest omandanud, on vaja erineval määral viivituse täpsemat diagnoosi.

Kõrvalekalded

Kui 3-4-aastaste laste peenmotoorika areng on selles vanuses ebapiisav, ilmnevad lapsel iseloomulikud kõrvalekalded normist:

  • liikumistehnika on rikutud;
  • kannatama motoorseid omadusi: agility, kiirus, jõud, koordinatsioon, täpsus;
  • diagnoositakse psühhomotoorseid puudulikkusi;
  • halvasti kujundatud põhioskused eneseteeninduseks;
  • halvad tehnilised oskused joonistamisel, modelleerimisel, kujundamisel, aplikatsioonil;
  • suutmatus pintslit või pliiatsit õigesti käes hoida ja neile avaldatavat survet reguleerida;
  • raskused kääride kasutamisel.

Kui 4-5-aastaste laste motoorsete oskuste areng toimub selle kava järgi (5-6 rikkumist), on need kõrvalekalded. Vaatamata jämedate motoorsete häirete puudumisele on kehalise ja motoorse arengu tase palju madalam kui tavaliselt arenevatel eelkooliealistel lastel. Ja siin on väga oluline seda õigeaegselt ära tunda.

Diagnostika

Et tuvastada, et 3-aastastel ja vanematel lastel on peenmotoorika areng häiritud, on vajalik diagnostika. Spetsialist ütleb teile täpsed tulemused, kuid seda saab teha ka kodus. Paluge oma lapsel teha järgmised lihtsad harjutused.

  1. Lugege talle sõrmede ja kätega lihtsaid liigutusi tehes läbi lastelaulu ja paluge tal neid pärast teid korrata.
  2. Sirutage käed enda ette. Üks käsi surutakse rusikasse, teine ​​sirutatakse. Peate aeglaselt, kuid samaaegselt muutma käte asendit.
  3. Ta peaks suutma sõrmedega (nimetis- ja keskmised sõrmed vaheldumisi) mööda tasast pinda “kõndida”.
  4. Ta peaks suutma ükshaaval "sõrmi painutada", alustades väikesest sõrmest.
  5. Paluge tal teha näputäis peopesa harjutust. Tehakse ettepanek ühendada vasaku käe sõrmed näpuotsaga nii, nagu kujutaks see rähni nokat, ja koputada paremale peopesale, mis peaks olema vertikaalselt avatud. Tehke sama, vahetades käsi.
  6. Paluge mõlemad käed korraga lahti keerata ranges järjekorras: rusikas - käe serv - peopesa.
  7. Lapse ees võtke püramiid lahti ja andke talle ülesanne see uuesti kokku panna.
  8. Sarnane harjutus pesitsusnukuga: kõigepealt võetakse see tema ees lahti ja siis palutakse see uuesti kokku panna.
  9. Paluge joonistada maja, mis koosneb tavalistest elementidest, mida on lihtne reprodutseerida ka ilma kunstniku andeta. Kontrollige, kui täpne on saadud koopia. Erilist tähelepanu pöörake tähelepanu sellistele väikestele elementidele nagu veranda, toru, uks - need näitavad peenmotoorika arengu dünaamikat.
  10. Paku joonistust punkt-punkti järgi, kuid aruta eelnevalt läbi, et sa ei saa pliiatsit (pliiatsit, viltpliiatsit) paberi küljest lahti rebida.
  11. Peate figuuri varjutama sirgete joontega, püüdes samal ajal mitte ületada selle kontuure. Paluge lapsel kasutada erinevat tüüpi varjutusi: horisontaalne, vertikaalne, diagonaalne, laineline.

Nüüd tehke kokkuvõte. Kui 3-aastaselt on tal lubatud sooritada vähemalt 30% kõigist nendest harjutustest, siis 5-aastaselt peaks peenmotoorika olema nii arenenud, et 80–90% nendest ülesannetest loetakse normiks. Kui teie näitajad on madalamad, peate oma lapsega rohkem tööd tegema. Vastasel juhul on sellel hukatuslik mõju tema edasisele kõnele ja isegi intellektuaalsele arengule.

Kõige olulisem tegur, mis määrab peenmotoorika arengut 3-aastastel ja vanematel lastel, on õigeaegselt organiseeritud parandusliku ja pedagoogilise iseloomuga abi. Puuetega lapsed tuleks saata spetsialiseeritud lasteaedade parandusrühmadesse. Et seda ei juhtuks, peaksid vanemad oma eelkooliealise lapsega võimalikult palju koostööd tegema, arendades sõrmede peenmotoorikat: tehnikaid ja meetodeid on palju.

Arendusmeetodid

Tagamaks, et 3-4-aastaste laste peenmotoorika areng jääks normi piiresse, saab seda kiirendada. On erinevaid meetodeid.

Mängud väikeste esemetega

Alates 3-aastasele lapsele tuleb lihtsalt pakkuda kõiki neid mänge, kus peate väikesed osad üheks tervikuks kokku panema:

  • mosaiik;
  • mõistatused;
  • konstruktor.

Sellised mängud mitte ainult ei soodusta peenmotoorika arengut, vaid kujundavad ka loovat kujutlusvõimet ja ruumilist orientatsiooni. Mängude ja harjutuste kohta saate rohkem lugeda.

Sõrmemängud

Sõrmemängud peenmotoorika arendamiseks

Sõrmemängud peenmotoorika arendamiseks 3-4-aastastele lastele võivad tugineda:

  • värvilised pulgad;
  • Keeleväänajad;
  • luule;
  • sõrmede tähestik;
  • näputeater

Alguses on normaalne, et kolmeaastased lapsed kordavad liigutusi pärast täiskasvanut. Kuid 5-aastaselt, kuuldes luuletust, mis sisaldab ülesannet sooritada lihtsaid liigutusi sõrmedega, peab ta neid ise tegema.

Käte ja sõrmede massaaž

See käte peenmotoorika arendamise meetod hõlmab mitmeid meetodeid:

  • professionaalne massaaž spetsialistilt;
  • sõrmede ja käte iseseisev soojendamine vanemate poolt ("nii hästi kui suudavad", nagu öeldakse);
  • Kutsuge oma last käivitama väikest topist, et see keerleks nii kaua kui võimalik;
  • las ta paneb oma käed teraviljade (riis, hirss, tatar) ja liiva sisse, puudutades seal iga tera oma sõrmedega eraldi.

Massaažielementidega mängud on väga head sõrmede ja käte peenmotoorika arendamiseks.

Modelleerimine

Siin on raske konkreetseid ülesandeid sõnastada. Andke koolieelikule lihtsalt plastiliini käte vahele: laske tema sõrmedel sellest luua seda, mida tema ohjeldamatu kujutlusvõime loob. Peaasi, et modellindus oleks 3–5-aastase lapse igapäevastes tegevustes olemas.

Joonistamine

Vaatamata sellele, et joonistamine, nagu ka modelleerimine, nõuab fantaasialende, on see suunatud peenmotoorika spetsiifilisemale arendamisele. Seetõttu tuleb siin täita teatud ülesanded:

  • joonistamine šabloonidega;
  • koorumine;
  • joonistamine figuurjoonlaudade abil;
  • töötada meelelahutuslike koopiaraamatutega, eriti koolieelikutele.

Peenmotoorika arendamisega on soovitatav tegeleda regulaarselt 5 minutit mitu (5-6) korda päevas. Tulemusi on võimalik saavutada kasutades erinevad tüübid tegevused: mängimine, voolimine, joonistamine, aplikatsioon, kujundus. Regulaarsed harjutused aitavad samaaegselt kaasa taju, kõne ja värvitaju kujunemisele. Ainult kõigi nende jõupingutuste kogusummaga, mida nõutakse nii vanematelt kui ka koolieelikutelt endilt, saab 3–4-aastaste laste peenmotoorika arendamine olla edukas.

Paljud kaasaegsed emad ja isad on juba tuttavaks saanud mõistega "peenmotoorika". Püüdes lapse arengut positiivselt mõjutada, annavad vanemad oma lastele järjekindlalt sorteerijaid ja näpulabürinti ning koos vanemate lastega joonistavad ja voolivad nad terve päeva.

Aga kuidas sa tead, kas tehtud toimingud on õiged? Kas treeningu aste on lapse vanusele vastav ja kas harjutused annavad soovitud efekti? Nendele ja teistele küsimustele vastamiseks tuleks teemaga lähemalt tutvuda.

Üldine kontseptsioon

Motoorsed oskused on keha liigutuste kogum, mis toimub keha psühholoogiliste reaktsioonide kontrolli all. Motoorsed protsessid, mis inimesel on, annavad aimu tema koordinatsiooni ja intelligentsuse arengutasemest.

Psühholoogid jagavad selle mitmeks tüübiks:

  • Lihasrühmade liikumise eest vastutavad jämedad või jämedad motoorsed oskused. Sellise tegevuse näiteks on jooksmine või kükitamine.
  • Peenmotoorika – käte või sõrmede liigutused. Käte arenenud motoorsed reaktsioonid aitavad meil kingad kinni siduda või ukse lukustada. Peenmotoorika hõlmab tegevusi, mille puhul on vaja kombineerida silmade ja käte liigutusi, nagu näiteks joonistamisel.
  • Artikulatsioonimotoorika on töö koordineerimise oskus kõneaparaat, see tähendab, et rääkida.

Natuke füsioloogiat

Uurides lastepsühholoogia ja pedagoogika küsimusi, jõudsid teadlased vapustavatele järeldustele. Selgub, et käte motoorsete oskuste arendamise eest vastutab umbes kolmandik ajukoorest. Lisaks asub see kolmas kõnekeskusele võimalikult lähedal. Nende faktide võrdlus andis alust arvata motoorne aktiivsus inimkõne eest vastutavad käed ja sõrmed.

Sellega seoses lapse käte peenmotoorika arendamine varajane iga on kõneoskuste õpetamise üks põhiülesandeid. Muidugi koos artikulatsioonitegevuse parandamisega. Paljude aastate kogemuse tulemused näitavad, et teadlaste järeldused olid õiged.

Lisaks ülaltoodud sõltuvusele avaldavad peenmotoorika otsest mõju loogika kujunemisele, mõtlemisoskusele, mälu tugevdamisele, vaatlemise treenimisele, kujutlusvõimele ja koordinatsioonile. Lapsed, kes kontrollivad paremini oma käsi, näitavad üles visadust ja väsivad aeglasemalt.

Peenmotoorika arengu kalender

Igas vanuses on laps võimeline teatud toiminguid tegema. Tema närvisüsteemi küpsedes ilmnevad uued võimalused. Iga uus saavutus ilmneb tänu sellele, et eelmine oskus on edukalt omandatud, seega tuleb jälgida motoorsete oskuste kujunemise taset.

  • 0-4 kuud - laps oskab silmade liigutusi koordineerida, püüab kätega esemeteni jõuda. Kui teil õnnestub mänguasja kätte saada, tekib käe pigistamine pigem reflekside tõttu, mis kaovad kuni kuus kuud. Beebil pole veel domineerivaid eelistusi, mis võimaldavad tal teha toiminguid "mugavama" käega, ja need ei ilmu niipea - ta on endiselt nii "paremakäeline" kui ka "vasakukäeline".
  • 4 kuud - aasta - lapse oskused paranevad aktiivselt, nüüd saab ta esemeid käest kätte teisaldada, teha lihtsaid toiminguid, näiteks lehti keerata. Nüüd saab beebi kahe sõrmega haarata isegi väikesest helmest.
  • 1-2 aastat - liigutused muutuvad üha enesekindlamaks, nüüd kasutab laps nimetissõrme aktiivsemalt. Ilmuvad esimesed joonistamisoskused – beebi joonistab täppe ja ringe ning peagi saab ta paberilehele pliiatsiga joone tõmmata. Nüüd hakkab ta ühte kätt teisele eelistama.
  • 2-3 aastat - käte motoorsed oskused võimaldavad teil kääre käes hoida ja nendega isegi paberit lõigata. Joonistusstiil muutub koos pliiatsi hoidmisega ja paberilehele ilmuvad esimesed teadlikud kujundid.
  • 3-4-aastane - laps joonistab juba enesekindlalt ja teab, kuidas lehte mööda tõmmatud joont lõigata. Ta on oma domineeriva käe kasuks juba otsustanud, kuid mängudes kasutab oskuslikult mõlemat. Teie laps saab peagi pliiatsit või pliiatsit käes hoida nagu täiskasvanu, nii et 4. eluaastaks on ta valmis kirjutamisoskust õppima.
  • 4-5 aastat. Selles vanuses laste käte peenmotoorika meenutab juba täiskasvanute liigutusi. Pange tähele: joonistades või värvides ei liiguta laps tervet kätt korraga, vaid ainult pintslit. Liigutused on rafineeritumad, nii et eseme paberist välja lõikamine või värvimine ilma kontuuridest kaugemale ei ole enam nii keeruline.
  • 5-6 aastat. Selles vanuses peaksid koolieeliku käed olema ideaalselt kooskõlastatud, laps hoiab juba kolme sõrmega pliiatsit, joonistab täiskasvanu kombel pisidetailid ja oskab kääre kasutada. Kõik beebi oskused näitavad, et ta ei koge koolis raskusi.

Madal motoorne areng – mida see tähendab?

Ebapiisavalt moodustatud käte motoorne oskus ei takista mitte ainult kõneoskuste arengut. Sellisel lapsel võib tekkida probleeme mälu ja loogikaga. Kui see on koolieelik, vajab ta kiiresti abi, sest ta on kooliks absoluutselt ettevalmistamata. Sellisel õpilasel on keskendumisraskused, ta väsib kiiresti ja hakkab paratamatult maha jääma.

Millal ja kuidas oma lapsega tööd alustada?

Alates sünnist võite hakata tähelepanu pöörama lapse arengule. Muidugi ei huvita vastsündinu sorteerija ega nööriga mänguasi. Aga võid hakata talle kõristeid pihku panema, lasta tal sõrmedega katsuda erineva tekstuuriga kangaid, teha beebile kätemassaaži.

Vanus, mil on oluline sõrmemotoorika aktiivne arendamine, on 8 kuud. Kui seni pole sellele probleemile tähelepanu pööratud, on nüüd aeg midagi ette võtta.

Harjutused

Et koos päris klassid oleksid oma lapsega, ema ei vaja professionaalseid õpetamisoskusi. Harjutuste tegemiseks sobivad kõige lihtsamad esemed, mida igas kodus alati leidub. Käe motoorsete oskuste arendamise põhiprintsiip on "suurest väikeseks". Mida see tähendab?

  • Alustage koos lapsega plastiliinipallide veeretamist. Lase lapsel midagi teha. Kui ta seda suudab, saab ta järk-järgult liikuda väiksemate ja keerukamate detailide juurde.
  • Võite paberi lihtsalt rebida. Kõigepealt suurteks tükkideks, seejärel väikesteks tükkideks. Mida peenemate detailidega jõuad, seda rohkem kõrge tase motoorsete oskuste arendamine lapsel.
  • Koos lapsega saate niidi külge helmeid nöörida, kingapaelu siduda ja nööpe kinnitada.

Passiivne võimlemine (massaaž)

Pädev massaažiterapeut on suurepärane abiline lapse koordinatsiooni arendamisel. Kogenud spetsialist aitab ka beebi kätega. Tundidega saab alustada juba lapse esimesel 3-4 kuul ning seansse võib läbi viia 5 minutit kuni mitu korda päevas.

Massaažiseansid on parem usaldada professionaalile, kuid vajadusel saab mõnda harjutust teha ka iseseisvalt. Seega tuleb lapse käsi minut aega silitada ja seejärel neid kergelt hõõruda. Seejärel koputage oma kätele ja peopesadele sõrmedega vibreerivaid koputusi. Teine tõhus massaažiharjutus on sõrmede painutamine ja sirutamine ning seejärel igaühe masseerimine.

Mänguasjad

Lastekaupade kauplustes müüakse suures koguses mänguasju käte motoorsete oskuste parandamiseks. Neil on isegi juhised, mis näitavad soovitatavat vanust ja mänguprotsessi kirjeldus. Kuid te ei pea midagi ostma. Mängida saab mis tahes esemetega – motoorsete oskuste arendamiseks sobib peaaegu iga asi majas (lapsele ohutu).

Enda valmistatud tahvel motoorsete oskuste arendamiseks või Montessori meetodi järgi hõivatud laud - suurepärane kingitus lapsele vanuses üks kuni 3 aastat. Isa võiks sellise mänguasja teha. Selleks vajate vineerilehte ja maja kõige ohtlikumaid esemeid: pistikupesa, mööblitarvikud, lülitid, riivid ja muud majapidamisdetailid. Mänguasja mõte on selles, et laps õpiks selliseid asju turvalises vormis. Pärast statiivil oleva pistikupesaga tutvumist ei teki beebil huvi tõelise vastu ning neid esemeid näppudega katsudes areneb ta sõrmemotoorika.

Kui teie armastatud laps on juba 3-aastane, võite pakkuda mängu “Tuhkatriinu”. Selleks valatakse kotti erinevad teraviljad või kaunviljad ning laps saab ülesande kõik läbi sorteerida.

Miks mitte mängida äraarvamismängu? Saate oma beebil silmad kinni siduda ja majapidamistarbeid talle kordamööda pihku panna – laske tal need ära arvata.

Lisaks kiidavad laps heaks mosaiikmängud, näputeater ja liigeseaplikatsioonid. Aidata oma armastatud lapsel end parandada pole sugugi keeruline, peamine on kasutada veidi oma kujutlusvõimet.

Paljud emad on korduvalt kuulnud, et beebil on väga kasulik regulaarselt teha peenmotoorika arengut soodustavaid harjutusi. Kuid vähesed neist teavad, mis on peenmotoorika ja miks neid on vaja arendada. Ja ka, milliseid harjutusi ja mänge tuleks beebiga teha, et tema motoorseid oskusi arendada.

Mis on peenmotoorika?

Peenmotoorika – oskus teha käte ja sõrmedega täpseid, koordineeritud liigutusi. Selleks, et laps saaks sooritada peenmotoorikat arendavat harjutust, peavad tema lihas-, luu- ja närvisüsteemid töötama sünkroonselt. Õpetajad ja psühholoogid on pikka aega loonud otsese seose lapse vaimse arengu taseme ja tema peenmotoorika arengutaseme vahel. Seetõttu soovitavad nad noortel vanematel hakata oma beebiga põhitegevusi läbi viima kohe, kui ta ilmutab huvi teda ümbritsevate esemete vastu ja hakkab püüdma neid haarata ja enda poole tõmmata. Selles etapis saab ema masseerida lapse peopesasid ja sõrmi. Ja kui ta saab veidi suureks ja saab iseseisvalt istuda, on tema peenmotoorikat võimalik mängude ja spetsiaalsete mänguasjade abil arendada.

Käte peenmotoorika õigeaegse arendamise tähtsust on võimatu üle hinnata. Lastel, kellel on arenenud motoorseid oskusi funktsioneerib paremini närvisüsteem, tähelepanu, mälu, taju, sihikindlus ja kõne. Võite küsida, mis see sellega pistmist on? Milline on seos sidusa rääkimise ja väikeste objektidega manipuleerimise oskuse vahel? Selgub, et ajus asuvad kõne- ja motoorsed keskused läheduses. Ja kui peenmotoorika eest vastutav ajuosa aktiveerub, stimuleeritakse kõnekeskust. Ammu on märgitud, et mis varasem laps hakkab regulaarselt mängima mänge peenmotoorika arendamiseks, mida varem ta rääkima hakkab, muutub tema kõne kiiresti arusaadavaks ja mitmekesiseks. Ja peenmotoorika arendamine parandab lapse käelist osavust ja tema reaktsioonikiirust, mis tulevikus mõjutab positiivselt võimet kiiresti ja kaunilt kirjutada.

Kui kooliõpetajad ja psühholoogid otsustavad, kas laps on valmis õppima, hindavad nad teda järgmiste kriteeriumide alusel:

  • oskus rääkida sidusalt, keskenduda, mõelda ja loogiliselt arutleda;
  • tähelepanu, mälu, kujutlusvõime arenguaste;
  • lapse käe ettevalmistamine kirjutama õppimiseks.

Loetletud oskuste arendamise eest vastutavad just käte peenmotoorika.

Peenmotoorika arendamiseks mõeldud mängud võivad olla väga mitmekesised: alates lihtsatest imikutele mõeldud ülesannetest, näiteks kõristi kätte võtmine, kuni keerukamate, vanematele eelkooliealistele lastele mõeldud, näiteks täppidega pildi joonistamiseni.

Mängud peenmotoorika arendamiseks

Peopesade ja sõrmede massaaž. Selleks saab beebiga mängida tuntud mängu “Harakas-vares”. Algkooliealist last huvitab järgmine mäng: täiskasvanu joonistab sõrmega lapse peopesale tähti, numbreid ja kujundeid ning laps arvab ära, mis on joonistatud.

Mängud väikeste esemetega:

  • Täiskasvanu võtab anuma ja valab sinna homogeense täiteaine, näiteks liiva, teravilja, sama läbimõõduga helmeid, graanuleid või muid väikeseid esemeid. Seejärel kutsub ta last kordamööda igasse anumasse käed panema ja selle sisu 5 minutit segama. Pärast seda, kui laps on kõigi anumate sisu mitu korda seganud, seotakse tal silmad kinni ja aidatakse käed alla lasta mis tahes anumasse. Ta peaks suutma puudutusega kindlaks teha, millist täiteainet anumas on.
  • Täiskasvanu kallab lapse ette palju helmeid või nööpe ja pakub kindlat järjekorda jälgides need õngenööri külge nöörida, näiteks ainult suured või ainult heledad või üks suur, üks väike.
  • Üle kaheaastastel lastel võib paluda suurtest osadest puslesid või mosaiike kokku panna.

Sõrmemängud. Täiskasvanu annab lapsele 4-5 cm läbimõõduga kummipaela.Laps torkab ühe käe sõrmed kummipaela sisse ja proovib kasutada kõiki sõrmi, et kummipaela keerata, algul päripäeva ja siis vastupäeva.

Modelleerimine. Laps teeb plastiliinist numbreid, tähti, geomeetrilised kujundid. Ja siis, suletud silmadega, püüab ta puudutusega kindlaks teha, millise kuju ta enda ette on skulptuurinud.

Joonistamine ja aplikatsioon:

  • Joonistamine on väga kasulik peenmotoorika arendamiseks. Lisaks tavapärasele piltide joonistamisele ja värvimisele võite kutsuda last joonistama läbi šablooni geomeetrilisi kujundeid või loomi, joonistama pliiatsiga rada läbi labürindi või jälgima ringide või ruutude kontuure.
  • Töötage koos lapsega aplikatsiooniga (lõikake välja ja seejärel liimige väikesed osad), lõigake ja värvige paberist "lumehelbekesi".

Kasutage majapidamistarbeid. Aseta lapse ette tavalised erineva läbimõõduga keeratavad purgid ja alustass väikeste esemetega (helmed, nööbid või herned). Paluge lapsel esemed purkidesse panna. Aja jooksul võib ülesanne keeruliseks minna, näiteks tuleb esimesse purki panna üks ese, teise kaks ja nii kuni kümneni. Samuti võite kutsuda lapsel isa särki selga panema ja proovida kõiki sellel olevaid nööpe nööbida ja lahti keerata.

4,63 5-st (8 häält)

Laadimine...Laadimine...