Соціальний світ у старшій групі. Перспективний план Соціальний світ календарно-тематичне планування (старша група) на тему

Світлана Рабінчук
Підсумкове заняття по розділу «Соціальний світ» старшій групі

Підсумкове заняття з розділу

« Соціальний світ» .

Цілі:

1. Закріпити та узагальнити знання дітей про людей, їх відмінності (стаття, вік, професії, емоції).

2. Розвивати у дітей усне мовлення, вміння правильно і послідовно викладати свої думки, відстоювати свою думку.

3. Виховувати культуру поведінки та спілкування з однолітками та дорослими.

Хід заняття:

1. Організаційний момент.

Діти, я прийшла до вас не одна. Зі мною прийшов Буратіно. Він збирається йти до школи, але ще зовсім готовий. Багато він не знає і не розуміє і хоче, щоб ви йому допомогли. Спочатку давайте привітаємося з Буратіно і зробимо це по-різному. Наприклад, я погладжу його по голові і скажу: «Привіт»(Поплескати по плечу; як вітаються друзі, незнайомі люди; що можна сказати при зустрічі вранці або вдень).

А тепер також привітаємося з сусідом праворуч. Молодці, сідайте.

2. Розмова про відмінності та подібність людей.

Подивіться, Буратіно нам щось приніс (вивішується колаж про людей різної статі, віку, зовнішнього вигляду, професій та емоцій).

Давайте уважно розглянемо цей плакат. Спочатку очі піднімемо на верхню частину, потім подивимося посередині і нижню частину. Уважно розглянули?

Як одним словом можна сказати – хто це? (Люди).

Як ви вважаєте, вони всі однакові чи різні? (Різні).

Ну чому різні, ось жінка в білому халаті і ось жінка в білому халаті (лікар і продавець, що в них різного? (професії).

А ось люди однієї професії (кухарі)- Що різного? (чоловік та жінки).

У верхній частині плаката двоє чоловіків – що різного? (вік).

У нижній частині дитина і поруч із лікарем стоїть дитина (вік).

Дитина біля лікаря і стоїть дитина (хлопчик та дівчинка)

Дві дівчинки одного віку (емоції, настрій)

На плакаті різні люди, а ми з вами люди? (так)

Якщо я попрошу, встаньте хлопчики (встали, а тепер встаньте дівчатка (встали). А що я маю сказати чи як вас назвати, щоб встав лише хтось один? (ім'я).

Молодці, сідайте.

Ім'я, хлопці, є у кожної людини, але ім'я це не просто слово, на яке відгукується людина, ім'я – це чарівне дзеркало, яке може розповісти нам про людину. Я зараз називатиму ваші імена, і той, чиє ім'я я назву, повинен сісти на трон і надіти корону. Тому що - це велика честь і гордість - називатися ім'ям.

3. Релаксація "Сонячний зайчик".

Хлопці, з нами прийшов пограти сонячний зайчик, він заглянув вам у вічі – закрийте їх. Він побіг далі по обличчю. Ніжно погладьте його долонями: на лобі, носі, ротику, щічках, підборідді. Акуратно погладжуйте його, щоб не злякати: голову, шию, животик, руки, ноги Він забрався за комір – погладьте його там. Він не бешкетник, він любить і пестить вас, а ви погладьте його і потоваришуйте з ним. Усміхніться йому.

4. Емоції людини.

Який у вас зараз настрій? (радісне, веселе).

Покажи нам емоцію, яка відповідає твоїм настроєм.

Зобразіть голодного вовка. Які ви? (Злі).

Якщо ваш кращий другзабув привітати вас із днем ​​народження. (Сум).

Ви загубилися в великому місті. Навколо їздять машини, кудись поспішають незнайомі люди, а ти один і не знаєш куди йти. (страх).

Ти прийшов у дитячий садок, відкрив свою шафку, а там немає твоїх сандалів. Куди вони поділися? (здивування).

Буратіно пропонує пограти у гру «Море хвилюється раз»- але за правилами Буратино, замість морської фігури ми зображатимемо різні емоції.

(море хвилюється раз, …. емоція страху замри)

Молодці тепер Буратіно запам'ятав усі емоції.

5. Розмова про сім'ю та родинні стосунки.

А в рюкзаку у Буратіно ще щось є (Дістаю конверт)– давайте сядемо і подивимося що там (Фото сім'ї)

Як можна одним словом сказати, хто зображений на зображенні? (родина)

Чому ви так думаєте? (дім. одяг, кожен зайнятий своєю справою)

Кого можна назвати членом сім'ї?

Д/гра Хто кому хто?

Давайте ми наші слова складемо в конверт і всі разом послухаємо, яких родичів ми назвали (Піднести до кожного). Чути слово «онук», «дочка»… Цей конверт зі словами ми покладемо Буратіно у рюкзак.

6. Ввічливість та дружба.

Та в Буратіно ще якась листівка. Що там написано? (читаю вірш про Любочку).

Сподобалася вам дівчинка? (ні).

Чому? А мені здається гарна дівчинка, все правильно робить. Що вона робила неправильно? (Не допомогла мамі, не поступилася місцем бабусі).

А чи стали б ви дружити з такою дівчинкою? (ні).

Ось і Буратіно Люба не сподобалася, і дружити він з нею не хоче, а яким повинен бути друг він не знає. Допоможемо?

Давайте ми для нього зберемо намисто дружби. Кожен із вас нанизуючи свою бусинку буде говорити яким має бути друг. (поважати старших, допомагати людям, вміти грати з дітьми)

Подаруємо наше намисто дружби Буратіно, щоб він зумів знайти собі вірних друзів.

7. Підсумок заняття.

Ви допомогли Буратіно, розповіли, що всі люди різні. Але, незважаючи на це, є щось, що нас усіх об'єднує – ми всі люди, все ходимо в один дитячий садок, все живемо на великій планеті Земля. І щоб усім нам було весело і радісно, ​​потрібно частіше посміхатися та дарувати свої посмішки іншим. Давайте подаруємо один одному чарівні слова – НЕ СЕРДИСЯ, Усміхнися. (по колу).

Анастасія Михайлюк
Перспективний план"Соціальний світ". Старша група

Перспективний план із соціального світу.

Вересень

Тема: "Рідна мова".

1 заняття. «Зая-Пандита».

Ціль:

1. Ознайомити із засновником калмицької писемності.

2. Дати уявлення про Зая-Пандита, як про людину вченого.

3. Виховувати любов до рідної мови, калмицької історії.

Прийоми:

Матеріали: Портрет вченого, ієрогліфи - писемність

Тема: "Дитячий садок".

2 заняття. Дитячий садок – моя друга сім'я. (екскурсія д/с)

Ціль:

1. Вчити дітей розповідати про сім'ю, про дитячий садок.

2. Розвивати вміння висловлювати свої почуття, виявляти комфортність дитини на дитячому садку.

3. Любити професії людей, які піклуються про них (Виховник, мед. Сестра, кухарі і т. д.)

Прийоми: Екскурсія д\садом, бесіди зі співробітниками д/саду.

Тема: "Збір врожаю"

1 заняття. Що нам осінь принесла?

Ціль:

1. Вчити розглядати картини у саду-городі, знаходити головне у картині, пояснювати, чому він так думає.

2. Закріпити знання про характерні властивості овочів та фруктів (форма, колір)

3. Щеплювати повагу до праці овочівника та садівника.

Прийоми: Картини. Овочі та фрукти (муляжі чи свіжі).

Тема: «Дикі птахи»

2 заняття. Птахи різних країн.

Ціль:

1. Розвивати узагальнені ставлення до птахів, які живуть у нашій країні, а й у інших країнах.

2. Розширювати у дітей знання та уявлення про особливості зовнішнього вигляду, життєві прояви, звички птахів, та пристосування їх до середовища проживання.

3. Розвивати інтерес до життя птахів.

Прийоми:Спостереження, розгляд ілюстрацій про птахів

Тема: "Моя країна"

1 заняття. Я тебе люблю, Росія.

Ціль:

1. Виховувати любов до рідної вітчизни, почуття гордості за свою країну Росію.

2. Ознайомити з картою світу, місцем Росії на карті. Російський герб, прапор, гімн.

3. Роз-ть інтерес до історичного минулого Росії

Прийоми:Розглядати ілюстрації Читання оповідань, віршів, слухання гімну.

Матеріали: карта, прапор-триколор, герб.

Тема: «Професія»

2 заняття. Ким ти будеш, коли станеш дорослим?

Ціль:

1 Формувати уявлення у тому, що таке професія.

2 Викликати інтерес до різних професій.

3 Виховувати повагу до людей професіоналів, сприяти самостійності мислення та вибору.

Матеріал: Книга Волочкова стор. 39-48 зан 8

Тема: «Зул»

1 заняття. Новий рік Калмицький.

Ціль:

1. Продовжувати розширювати знання дітей про калмицьке національне свято

2. Знайомити зі звичаями та обрядами.

3. Роз-ть пізнавальні можливості.

4. Виховувати культурні традиції.

Тема: «Домашні птахи»

2 заняття. Розмова про свійських птахів.

Ціль:

1. Узагальнити конкретне уявлення про свійських птахів та сформувати поняття – свійські птахи.

2. Вчити встановлювати суттєві ознаки для узагальнення: живуть з людиною, приносять користь, людина про них піклується. Класифікувати – водоплавні птахи та не водоплавні.

3. Вос-ть вміння доповнювати відповідь однолітків.

Матеріали: Картинки із зображенням свійських птахів.

Тема: «Зима»

1 заняття. Як багато цікавого буває взимку.

Ціль:

1 Сформувати узагальнене уявлення дітей про зиму, стан неживої природи. (сонце як джерело світла та тепла, характер ґрунту, стану повітря). Стан живої природи – рослинний та живий світ.

2 Розвивати пізнавальну активність.

3 Вчити встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, вміння використовувати моделі пізнавальної діяльності.

4 Виховувати бажання надавати допомогу тваринам взимку, позитивне ставленнядо зими.

Д. п. в екологію стор 108

Тема: "Одяг та взуття"

2 заняття.

Ціль:

1 Продовжувати знайомити дітей з виробами з одягу та взуття (З чого вони виконані, хто їх шиє)

2 Розвивати у дітей логіку та мислення. Вчити правильно класифікувати взуття та одяг по порах року та вміти доводити.

3 Вос-ть акуратність і ощадливість до одягу.

Тема: «Транспорт»

1 заняття. Машини на нашій вулиці.

Ціль:

1 Розвивати інтерес до слів та дій дорослих.

2 Закріплювати елементарні уявленняпро транспорт, вміння виділяти деякі особливості предмета, визначати матеріал та його ознаки.

3 Навчити встановлювати зв'язки між призначенням та будовою автомобілів, (для чого вони потрібні, що таке пасажирський та вантажний автомобіль).

4 Виховувати у дітей повагу до нелегкої праці водіїв.

Тема: «Наші захисники»

2 заняття. Наша армія.

Ціль:

1 Уточнити уявлення дітей про нашу Армію (Солдати, моряки, і т. д.)

2 Ознайомити з пологами військ, військовими професіями.

3 Вос-ть у дітей мужність, відвагу, силу.

Матеріали: картинки з пологами військ. Комплексні заняттяу ДОП

Васильєва

Тема: "Традиції та звичаї"

1 заняття. Народження дитини. Російська та калмицька родина.

Ціль:

1 Ознайомити із звичаями, традиціями калмицького та російського народу.

2 Формувати почуття любові до Батьківщини на основі вивчення національних культурних традицій.

3 Розширити знання основ культури та мистецтва наших предків, допомогти дитині відчути себе в потоці часу як продовжувача справи предків

4 Сприяти розвитку у дітей навичок пізнавальної, творчої діяльності.

5 Виховувати у дітей любов і гордість до рідного краю, долучити дітей до таланту та майстерності предків та дбайливого ставлення до всього того, що вони створили та залишили нам.

Тема: «Я у світі мистецтва»

2 заняття. Музика та живопис прикрашають наше життя.

Ціль:

1. Привернути увагу до значимості творчого початку особистості людини.

2. Вчити бачити та чути красу художнього твору, картини та музики.

3. Вос-ть пізнавальний інтерес та прагнення творчої діяльності.

Волочкова, Степанова стор. 104 - 106

Тема: «Моя Калмикія»

1 заняття. Моя Республіка Калмикія

Ціль:

1 Збагачувати знання про свою малу Батьківщину – Калмикію.

2 Продовжувати знайомити з визначними пам'ятками столиці – місто Еліста, з трудівниками Калмикії – чабанами, людьми полів.

3 Розповідати про захисників Вітчизни, з пам'ятниками тим, хто відстояв місто Еліста.

4 Вос-ть патріотичні почуття, любов до Батьківщини.

Волочкова стор. 112-118 (приблизно)

Тема: « Планета Земля, Космос»

Ціль:

1 Познайомити дітей з планетою Земляпояснити слово космос, познайомитися з глобусом.

2 Вчити дітей пояснювати, що таке космічні планетикосмонавти.

3 Щеплювати любов до наукових здобутків нашої країни.

Матеріали: книги про космос, про землю, про космонавтів Книга-альбом з розвитку мови для дошкільнят стор. 58-59

Тема: "День Перемоги"

1 заняття. Відлуння минулої хвилі.

Ціль:

1 Знайомити дітей із подвигами людей у ​​Велику Вітчизняну війну.

2 Дати поняття про те, хто захищав та захищає Батьківщину.

3 Вос-ть любов до Батьківщини. Знати, що війна приносить сльози та горе.

Прийоми: Читання віршів, оповідань, розгляд ілюстрацій

Тема: "Моя сім'я"

2 заняття.

Ціль:

1 Уточнити уявлення про сім'ю, трудові обов'язки членів сім'ї (на роботі та вдома)

2 Вос-ть уважне і дбайливе ставлення до членів сім'ї, бажання допомагати їм; про історію сім'ї (де і як жила сім'я, ким були бабуся та дідусь)

3 Вчити піклуватися про молодших, виявляти співчуття до дітей, батьків та близьких.

Поточна сторінка: 1 (всього у книги 5 сторінок)

Шрифт:

100% +

Ольга Віталіївна Дибіна

Заняття з ознайомлення з навколишнім світом у старшій групі дитячого садка. Конспекти занять

Вступ

Даний посібник допоможе успішно організувати та провести роботу з ознайомлення дітей 5–6 років із навколишнім світом (предметним оточенням та явищами суспільного життя).

Щоб педагогам було легше планувати роботу з даному розділу програми, зміст роботи представлено темами. Кожна тема розкрита: пропонуються зразковий хід заняття, ігри-заняття чи ігри. Педагог може проявити під час планування занять творчість, включити варіативні ігрові, проблемні ситуації, що дозволить зробити роботу з дітьми ще успішнішою, значущою.

Вивчення кожної теми може завершуватися ігровим завданням (ребуси, загадки, малюнки-відгадки тощо). Ігрові завдання представлені у робочому зошиті (Дибіна О.В. Я дізнаюся світ: Робочий зошит для дітей 5–6 років. – М.: ТЦ Сфера, 2009).

Особливу увагу педагогам слід звернути на те, що при ознайомленні з навколишнім світом не можна:

- обмежуватися тільки монологом-оповіданням про предмети, явища дійсності - необхідно включати в заняття якнайбільше дій (посидіти на стільці, дивані, одягнути одяг і бути схожим на нього, запросити маму, пригостити бабусю і т. д.);

- Перевантажувати дітей великою кількістю питань;

- зводити організацію роботи з дітьми лише до форми пізнавальних занять.

Ознайомлення з навколишнім світом необхідно здійснювати відповідно до психологічними особливостями, вибираючи адекватні форми, засоби, методи та прийоми взаємодії, щоб зробити цей процес більш доступним та результативним.

У старшій групі ознайомлення з навколишнім світом проводиться і у формі ігор-занять, і у формі власне дидактичної гри, коли ігрове правило регулює дії та взаємини дітей, а правильне рішеннязадач є досягненням мети гри. При організації та проведенні ігор-занять, дидактичних ігорважливо створити атмосферу, що дозволяє кожній дитині реалізувати свою активність по відношенню до навколишнього світу.

Дидактичні ігри можуть використовуватися як у спільної діяльностідітей і дорослого, так і самостійної діяльностідошкільнят, а також для стимулювання активності дітей у процесі пізнання навколишнього світу.

У посібнику представлений додатковий матеріал: варіанти ігор-занять, ігор, вправ, розваг, призначених для використання у роботі з дітьми поза заняттями, на прогулянці.

На ознайомлення дітей старшої групи з навколишнім світом (предметним оточенням та явищами навколишнього світу) відводиться 2 заняття на місяць.

У розробці та апробації занять з ознайомлення з працею дорослих взяв участь педагогічний колектив дитячого садка №179 «Пролісок» АНО ДО «Планета дитинства «Лада» міста Тольятті, завідувач Паленова Надія Петрівна, методист Кузнєцова Наталія Григорівна.

У посібнику пропонується зразковий розподіл матеріалу на навчальний рік. Педагог може розподіляти матеріал по-своєму, відповідно до свят місяця (жовтень – День вчителя; лютий – День захисника Вітчизни, квітень – День космонавтики тощо) або залежно від доступності матеріалу.

Розподіл матеріалу на навчальний рік



Продовження таблиці.



Продовження таблиці.



Продовження таблиці.


Зразкові конспекти занять

Вересень

1. Предмети, що полегшують працю людини в побуті

Програмний зміст.Формувати уявлення дітей про предмети, що полегшують працю людини у побуті; звернути увагу на те, що вони служать людині і він повинен дбайливо ставитися до них; закріплювати уявлення у тому, що предмети мають різне призначення.

Матеріал.Картинки із зображенням різних предметів, зокрема предметів, полегшують працю людини у побуті. Роздатковий матеріал: великі картки, на яких зображено два ряди клітин по три клітини в кожному (у клітинах верхнього ряду зображено три предмети, над якими виробляються трудові операції, нижньому ряду- Порожні клітини), і маленькі картки із зображенням предметів, що полегшують відповідну трудову операцію у побуті.

Хід заняття

Вихователь починає заняття з розмови: «Хлопці! Подивіться уважно довкола і розкажіть, що вас оточує».

Діти кажуть, що їх оточує багато різних предметів, перераховують їх.

Вихователь. До якого світу належать усі ці предмети: до природного чи рукотворного? (До рукотворного, тому що їх зробив чоловік своїми руками.)А для чого людина придумала стіл, ліжко, шафу, пральну машину, телевізор, автомобіль та багато інших предметів?

Діти розповідають, що будь-який предмет для чогось потрібний, кожен предмет виконує свою функцію.

Вихователь. Правильно. Кожен предмет має своє призначення та для чогось необхідний. Наприклад, стіл потрібен для того, щоб за ним писати, або для того, щоб за ним їсти. На стільцях люди сидять, на електричній або газовій плитіготують їжу. Є предмети, за допомогою яких людина працює, предмети, за допомогою яких вона малює, а ще є предмети, що полегшують працю людини у побуті. Чи знаєте ви такі предмети? Дізнатися деякі з них допоможуть мої загадки.


У нашій кухні цілий рік
Дід Мороз у шафі живе.
(Холодильник)

Ніг немає, а ходжу,
Рта немає, а скажу,
Коли спати, коли вставати,
Коли роботу розпочинати.
(Годинник)

Він охоче пил ковтає,
Не хворіє, не чхає.
(Порохотяг)

То назад, то вперед
Ходить-блукає пароплав.
Зупиниш – горе,
Продірявить море.
(Праска)

Діти відгадують загадки і з допомогою вихователя пояснюють, у чому користь цих предметів.

Вихователь. Я показуватиму вам різні картинки. Будьте уважні! Якщо на зображенні зображений предмет, який полегшує працю людини в побуті, плескайте в долоні, а якщо це інший предмет, не плескайте.

Потім проводиться гра «Кому потрібний…?», спрямовану розвиток уміння визначати призначення предметів, полегшують працю у побуті, встановлювати причинно-наслідкові зв'язок між трудовим процесом у побуті і предметом, його полегшуючим. Використовується роздатковий матеріал: великі картки, на яких зображено два ряди клітин по три клітини в кожному (у клітинах верхнього ряду зображено три предмети, над якими виробляються трудові операції, у нижньому ряду – порожні клітини), і маленькі картки із зображенням предметів, що полегшують відповідну трудову операцію у побуті. (Зразкова відповідність: хліб – хліборізка, одяг – пральна машинаі т.п.)

Діти обирають по одній великій картці. Маленькі картки лежать на столі зображення вниз. Вихователь бере маленькі картки по одній, показує дітям, називає предмет і запитує: "Кому потрібний ...".

Дитина, якій потрібна ця картка, відповідає та пояснює свій вибір: «Мені потрібний міксер, щоб збити тісто». Гра вважається закінченою, коли закриті усі порожні клітини. Виграє той, хто першим закриє клітки на своїй карті.

2. Моя сім'я

Програмний зміст.Продовжувати формувати в дітей віком інтерес до сім'ї, членам сім'ї. Заохочувати називати імена, по батькові членів сім'ї; розповідати про їхні професії, про те, які вони, що люблять робити вдома, аніж зайняті на роботі. Виховувати чуйне ставлення до найближчих людей – членів сім'ї.

Хід заняття

Вихователь зачитує віршовані рядки та пропонує дітям визначити тему заняття:


Дуже мудрі дідусі,
Дві бабусі – красуні.
Тату, матуся моя -
Це все моє…
(Родина)

Педагог акцентує увагу дітей на слові «сім'я», пропонуючи відповісти на запитання: «Скільки слів складається „родина“?» Давайте перевіримо". Діти називають членів сім'ї та ведуть рахунок (дві бабусі, два дідусі, мама, тато та дитина). Далі діти визначають характерну відмінність кожної сім'ї – це схожість членів сім'ї. Діти розповідають, на кого із членів сім'ї вони схожі.


Подивіться на мене -
На кого я схожий?
Очі-вишні, як у тата,
Посмішка сонячна – мами.
Колір волосся, як у дідуся,
Носик точно вже бабусі.
У сім'ї кожен попрацював,
Щоб я такий народився!

Потім діти визначають другу характерну відмінність сім'ї – загальне прізвище. Їм пропонується назвати прізвища та імена їхніх батьків.

Фізкультхвилинка


В мене є сім'я -
Дуже дружна вона.
З мамою ми печемо млинці (Імітація рухів.)
Небувалої смакоти!
З дідом грядки ми копаємо. (Імітація рухів.)
З бабусею квіти саджаємо. (Імітація рухів.)
З татом ми у футбол граємо – (Імітація рухів.)
М'яч у ворота забиваємо.
Дуже сильно я люблю (Обхопити себе руками.)
Свою милу сім'ю.

Вихователь звертає увагу дітей те що, що крім прізвища і ім'я в кожної людини є по батькові. По-батькові дається дитині на ім'я тата, наприклад, якщо тато Сергій, то по батькові дитини Сергійович.

Проводиться гра «Назви по батькові».

Вихователь називає чоловіче ім'я, А діти кажуть, яке від нього вийде по батькові; дівчатка називають по-батькові для дочок, а хлопчики для синочків:

Олександр – Олександрівна – Олександрович;

Олег – Олегівна – Олегович;

Іван – Іванівна – Іванович;

Василь – Василівна – Васильович.

Після завершення гри кожній дитині пропонується назвати своє повне ім'я, по батькові та прізвище.

Далі вихователь розмовляє з дітьми про заняття та професії дорослих членів сім'ї. Звертає увагу хлопців на те, що всі дорослі дбають про своїх дітей. Спочатку бабусі та дідусі дбали про їхніх мам та татів, вирощували їх, а тепер мами та тати дбають про своїх дітей та батьків. Обов'язково зазначає, що коли діти підростуть, то також піклуватимуться про своїх батьків.

Проводиться гра «Професії моїх батьків».

Діти стають у коло. Вихователь кидає в руки гравцю м'яч і ставить запитання «Ким працює твоя мама?». Гравець відповідає повною відповіддю: "Моя мама працює продавцем" - і повертає м'яч педагогові.

Далі вихователь читає словосполучення, написані на дошці: Дружня сім'я», « Міцна родина», « Щаслива родина», «Дбайлива сім'я», « Любляча сім'я», « Здорова сім'я»- і пропонує хлопцям вибрати слова, які характеризують їхні сім'ї, та пояснити, чому вони так вважають.

Підсумовуючи, вихователь каже, що діти виростуть і кожен матиме свою сім'ю. І це буде сама найкраща сім'я, де дорослі дбатимуть про дітей та літніх батьків, а діти слухатимуться дорослих і у всьому їм допомагатимуть. А головне, всі любитимуть одне одного і ставитимуться один до одного з повагою.

3. Що предмет розповість про себе

Програмний зміст.Заохочувати дітей виділяти особливості предметів: розмір, форму, колір, матеріал, частини, функції, призначення; продовжувати вдосконалювати вміння описувати предмети за ознаками.

Матеріал.Фішки (не менше ніж 10 шт.); предметні картинки: електроприлади, магнітофон, телевізор, телефон, пральна машина тощо; алгоритм опису предмета.

Хід заняття

Вихователь пропонує дітям пограти у гру «Що предмет розповість про себе». Завдання: описати предмет, зображений на зображенні, за алгоритмом.

Діти обирають ведучого, визначають черговість, у разі потреби повторюють значення умовних символів алгоритму.

Ведучий вибирає будь-яку картинку із зображенням предмета та показує її дітям. Перший учасник бере алгоритм, називає одну з особливостей показаного предмета, отримує від ведучого у разі правильного висловлювання фішку та передає картку з алгоритмом наступному учаснику. Той діє аналогічно. У разі неправильного висловлювання ведучий каже: «Помилка» – та передає право ходу наступному учаснику. Якщо учасник, отримавши картку з алгоритмом, робить тривалу паузу, після трьох бавовнів ведучого він втрачає право ходу і віддає картку з алгоритмом наступному учаснику. Гра закінчується, коли перераховані всі особливості предмета за алгоритмом і більше немає питань у ведучого або закінчилися фішки. Виграє учасник, який набрав найбільша кількістьфішок.

Ведучий має право в процесі гри ставити питання, що уточнюють або доповнюють будь-яку особливість предмета.

Зразкові питання:

– Як правильно користуватись предметом?

- Які частини предмета найголовніші? (Без чого предмет не міг би працювати?)

- Хто брав участь у створенні предмета?

– Що використовували люди, коли цього не було?

– Що сталося б, якби цей предмет зараз зник із життя людей?

– Для людей яких професій потрібний цей предмет?

У разі продовження гри ведучим стає учасник, який набрав найбільшу кількість фішок.

Потім вихователь пропонує дітям «перетворитися» на різні предмети рукотворного світу. Діти по черзі описують «себе», тобто предмети, на які вони перетворилися: якої форми, кольору, розміру, з якого матеріалу зроблено, навіщо потрібен, із яких частин складається. Інші хлопці відгадують предмет. Вихователь пропонує дітям згадати все, що вони ще знають про цей предмет: про його минуле, де можна побачити цей предмет і т. д. Дітям, які важко описати предмет, потрібно запропонувати скористатися алгоритмом.

4. Про дружбу та друзів

Програмний зміст.Розширювати знання про однолітків, закріплювати правила доброзичливого ставленнядо них: поділися іграшкою, розмовляй ввічливо, привітно, якщо комусь із хлопців гурту сумно, поговори з ним, пограйся, завжди допомагай, друзів виручай.

Матеріал.Конверт, в якому лежать лист та карта.

Хід заняття

На початку заняття звучить аудіозапис: «Хлопці, допоможіть!» (3 рази). Вихователь пропонує дітям визначити, хто ж кличе їх на допомогу. Звертає їхню увагу на дзеркало; знову звучить аудіозапис: Так, це я дзеркало. У нашому королівстві сталася біда. Злий король пересварив усіх дорослих та дітей нашого королівства. І тепер воно називається „Королівство Кривих дзеркал“. Але це ще половина біди - сьогодні король вирішив страчувати найчеснішого, хороброго, доброго хлопчика, на якого не вплинуло його чаклунство. Його звати Гурд. Йому потрібна ваша допомога. Якщо ви дружні та сміливі хлопці, то поспішайте – часу лишилося дуже мало».

Вихователь, стимулюючи інтерес дітей, з'ясовує, що вони зрозуміли з повідомлення дзеркала. Вислухавши хлопців, звертає їхню увагу на конверт-підказку, в якій знаходяться карта та лист. На карті вказано маршрут, що складається із п'яти завдань. У листі розшифровано завдання.

Завдання 1.Виконати пісню про дружбу.

Діти пропонують варіанти та виконують «Пісню про дружбу».

Завдання 2.Назвати п'ять прислів'їв про дружбу, друзів.

Діти називають: « Старий другкраще за нових двох», «Один за всіх і всі за одного», «Сам гивай, а товариша виручай», «Дружба справами міцна», «Друзі пізнаються в біді». Якщо хлопці мають труднощі, вихователь надає допомогу.

Фізкультхвилинка

Діти, стоячи в парах, імітують звички тварин відповідно до тексту вірша.


Дружать усі на білому світі.
Дружать дорослі та діти,
Дружать птахи між собою.
Дружать змійки під горою.
Дружать зайці на галявині,
Ведмедики, вовки дружать у зграйці.
Дружать риби під водою.
Ти зі мною, а я з тобою! (Обійняти стоїть поручдитини.)

Завдання 3.Гра «Хто такий друг?».

Вихователь читає віршовані рядки, а діти, якщо так чинить справжній друг, ляскають у долоні і вимовляють: «Так!», а якщо так чинити не повинен, то мовчать. (Обов'язково слід програти першу ситуацію, щоб хлопцям зрозуміли правила гри.)


Він у біді завжди зі мною,
Я за ним, як за горою.

Він втішить, якщо плачу,
Він вирішить зі мною завдання.

Ніколи не їсть крадькома -
Сливи, груші, шоколадки.

Він не задиратиметься,
І дражнити, і обзиватися.

Він завжди брудніший за ніч.
Він квіти на клумбі топче.

Він не починає бійок
І не мучить собак.

Він у малюків забрав -
Ляльку, ведмедика, самоскид.

Він квіти полити допоможе
І прибрати іграшки також.

Він поділиться іграшкою,
Книжкою, лялькою, брязкальцем.

Він дружбою нашою дорожить,
Завжди мені поспішає на допомогу.

Завдання 4.Дітям пропонується намалювати сонце, яке розжене хмари над вежею, де заточений Гурд.

Обов'язкові умови:

- Малювати потрібно всім разом одночасно;

- На малювання відводиться 5 секунд.

Вихователь пропонує дітям обговорити головну умову – малювати всім разом, та ще й на якийсь час. Підводить їх до висновку: малювати повинні одразу все, розподіливши роботу; одна дитина малює коло, і лише потім всі діти одночасно малюють по промінчику.

Діти стають навколо столу, на якому лежить лист ватману. Вихователь дає команду та веде відлік часу.

Завдання 5.Педагог пише на аркуші паперу слово Гурд, потім бере дзеркало, ставить його на аркуш паперу і просить хлопців прочитати отримане слово. Саме це слово і буде ключем до вежі. Діти хором читають: "Друг". Як тільки діти вимовляють це слово, лунає брязкіт розбитого скла, а потім звучить голос хлопчика Гурда: «Дякую, хлопці, це я – Гурд. Ви врятували мене, і тепер я обов'язково навчу дітей своєї країни дружити так само, як дружите ви. І коли ми всі потоваришуємо, то обов'язково приїдемо до вас у гості. Спасибі вам! До побачення друзі!"

Вихователь та діти прощаються з Гурдом. На закінчення педагог каже, що діти впоралися із завданнями завдяки дружбі. Вони сьогодні показали всім, як треба дружити, якими мають бути друзі та як треба берегти дружбу.

5. Колекціонер паперу

Програмний зміст.Розширювати уявлення дітей про різні види паперу та його якості; удосконалювати вміння визначати предмети за ознаками матеріалу.

Матеріал.Зразки різних видівпапери; предмети з паперу (альбом, газета, коробка та ін.).

Хід заняття

Вихователь наперед розкладає зразки різних видів паперу на столах. Діти розглядають папір, а педагог спонукає їх до виділення якісних її характеристик, задаючи питання про те, який він, як це можна визначити – гладкий чи шорсткий, товстий чи тонкий. Хлопці гладять листи, обмацують, відповідають на запитання.

Потім вихователь пропонує дітям зім'яти аркуш паперу (мнеться), розірвати його на шматочки (рветься), потягнути за краї в різні боки (порушується цілісність аркуша, отже, матеріал неміцний), покласти аркуш паперу в ємність із водою (намокає). Педагог демонструє горіння паперу, використовуючи спиртівку та сірники. Діти разом із вихователем становлять алгоритм опису властивостей паперу.

Потім вихователь зачитує телеграму від колекціонера, котрий збирає різні видипаперу. Він подорожує містами та селами і всім розповідає про свою колекцію. Але в нашому місті у нього сталася неприємність: повіяв сильний вітер, і його колекція розлетілася, а частина колекції потрапила до гурту. Вихователь пропонує дітям шукати зразки паперу (їх педагог заздалегідь ховає у приміщенні групи). Діти приносять знайдені зразки.

Лунає стукіт у двері, входить колекціонер (дорослий), знайомиться з дітьми, розповідає про своє захоплення і повідомляє, що всі види паперу в нього записані. Пропонує дітям організувати роботу так: він називає вид паперу, а діти показують зразок. Під час заняття колекціонер пояснює призначення кожного виду паперу. Далі кожна дитина описує властивості знайденого виду паперу з урахуванням складеного алгоритму.

На закінчення проводиться дидактична гра «Знайди подібність та відмінності».

Вихователь називає вид паперу, а діти повинні знайти на столі предмет, виготовлений з паперу цього виду (картонна коробка, газета, альбом, квітка з гофрованого паперуі т.д.). Отже вихователь підводить хлопців до розуміння, що це знайдені предмети виготовлені з паперу, але папери різних видів.

6. Дитячий садок

Програмний зміст.Поговорити з дітьми про те, чому дитячий садок називається саме так (бо дітей «вирощують», піклуються і доглядають їх, як рослини в саду). Показати суспільну значущість дитячого садка: батьки працюють, вони спокійні, тому що за їх відсутності про дітей піклуються співробітники дитячого садка. Співробітникам дитячого садка треба дякувати за турботу, поважати їхню працю, дбайливо до нього ставитися.

Матеріал.Картинки із зображенням працівників дитячого садка (вихователь, помічник вихователя, кухар, прачка та ін.).

Хід заняття

Вихователь пропонує дітям відгадати загадку:


На деревах груші, вишні,
Абрикосів цілий ряд,
Яблуням кінця не видно,
Це наш фруктовий... (Сад).

Демонструє ілюстрацію із зображенням фруктового саду та закріплює її на дошці.

Задає дітям запитання: «Хто працює у такому саду? У чому полягає робота садівника?» Обов'язково повинні прозвучати слова: доглядає дерева, береже їх від хвороб, бореться зі шкідниками, поливає, вирощує.


У ньому і троянди, і тюльпани,
І ромашки шелестять.
Гладіолуси, півонії -
Це наш квітковий… (Сад).

Вихователь демонструє дітям ілюстрацію із зображенням квіткового садута закріплює її на дошці.

Задає дітям запитання: «Хто працює у такому саду? У чому полягає робота садівника?» Обов'язково повинні прозвучати слова: доглядає квіти, береже їх від хвороб, бореться зі шкідниками, поливає, вирощує.

Вихователь загадує третю загадку:


Що за будинок такий чудовий,
Багато в тому будинку хлопців.
У ньому грають, співають пісні.
Цей будинок – наш дитячий… (Сад).

Вихователь демонструє ілюстрацію із зображенням дитячого садка та закріплює її на дошці. Акцентує увагу дітей на слові «сад», що повторюється.

Запитує: «Хто працює в дитячому садку? У чому полягає їхня робота?» Вислуховуючи відповіді дітей, вивішує на дошку картинки із зображенням представників тих професій, які називають діти. Має в своєму розпорядженні картинки у вигляді пелюсток ромашки по колу, залишаючи середину вільної.

Педагог підводить хлопців до висновку: ці люди працюють для дітей. У центр ромашки кріпиться серединка із зображенням дітей.

Ольга Віталіївна Дибіна

Заняття з ознайомлення з навколишнім світом у старшій групі дитячого садка. Конспекти занять

Вступ

Даний посібник допоможе успішно організувати та провести роботу з ознайомлення дітей 5–6 років із навколишнім світом (предметним оточенням та явищами суспільного життя).

Щоб педагогам було легше планувати роботу з даному розділу програми, зміст роботи представлено темами. Кожна тема розкрита: пропонуються зразковий хід заняття, ігри-заняття чи ігри. Педагог може проявити під час планування занять творчість, включити варіативні ігрові, проблемні ситуації, що дозволить зробити з дітьми ще успішнішою, значимої.

Вивчення кожної теми може завершуватися ігровим завданням (ребуси, загадки, малюнки-відгадки тощо). Ігрові завдання представлені у робочому зошиті (Дибіна О.В. Я дізнаюся світ: Робочий зошит для дітей 5–6 років. – М.: ТЦ Сфера, 2009).

Особливу увагу педагогам слід звернути на те, що при ознайомленні з навколишнім світом не можна:

- обмежуватися тільки монологом-оповіданням про предмети, явища дійсності - необхідно включати в заняття якнайбільше дій (посидіти на стільці, дивані, одягнути одяг і бути схожим на нього, запросити маму, пригостити бабусю і т. д.);

- Перевантажувати дітей великою кількістю питань;

- зводити організацію роботи з дітьми лише до форми пізнавальних занять.

Ознайомлення з навколишнім світом необхідно здійснювати відповідно до психологічних особливостей, вибираючи адекватні форми, засоби, методи та прийоми взаємодії, щоб зробити цей процес більш доступним та результативним.

У старшій групі ознайомлення з навколишнім світом проводиться і у формі ігор-занять, і у формі власне дидактичної гри, коли ігрове правило регулює дії та взаємини дітей, а правильне вирішення завдань є досягненням мети гри. При організації та проведенні ігор-занять, дидактичних ігор важливо створити атмосферу, що дозволяє кожній дитині реалізувати свою активність по відношенню до навколишнього світу.

Дидактичні ігри можуть використовуватися як у спільній діяльності дітей та дорослого, так і в самостійній діяльності дошкільнят, а також для стимулювання активності дітей у процесі пізнання навколишнього світу.

У посібнику представлений додатковий матеріал: варіанти ігор-занять, ігор, вправ, розваг, призначених для використання в роботі з дітьми поза заняттями, на прогулянці.

На ознайомлення дітей старшої групи з навколишнім світом (предметним оточенням та явищами навколишнього світу) відводиться 2 заняття на місяць.

У розробці та апробації занять з ознайомлення з працею дорослих взяв участь педагогічний колектив дитячого садка №179 «Пролісок» АНО ДО «Планета дитинства «Лада» міста Тольятті, завідувач Паленова Надія Петрівна, методист Кузнєцова Наталія Григорівна.

У посібнику пропонується зразковий розподіл матеріалу на навчальний рік. Педагог може розподіляти матеріал по-своєму, відповідно до свят місяця (жовтень – День вчителя; лютий – День захисника Вітчизни, квітень – День космонавтики тощо) або залежно від доступності матеріалу.

Розподіл матеріалу на навчальний рік

Продовження таблиці.

Продовження таблиці.

Продовження таблиці.

Зразкові конспекти занять

Вересень

1. Предмети, що полегшують працю людини в побуті

Програмний зміст.Формувати уявлення дітей про предмети, що полегшують працю людини у побуті; звернути увагу на те, що вони служать людині і він повинен дбайливо ставитися до них; закріплювати уявлення у тому, що предмети мають різне призначення.

Матеріал.Картинки із зображенням різних предметів, зокрема предметів, полегшують працю людини у побуті. Роздатковий матеріал: великі картки, на яких зображено два ряди клітин по три клітини в кожному (у клітинах верхнього ряду зображено три предмети, над якими виробляються трудові операції, у нижньому ряду – порожні клітини), та маленькі картки із зображенням предметів, що полегшують відповідну трудову операцію у побуті.

Хід заняття

Вихователь починає заняття з розмови: «Хлопці! Подивіться уважно довкола і розкажіть, що вас оточує».

Діти кажуть, що їх оточує багато різних предметів, перераховують їх.

Вихователь. До якого світу належать усі ці предмети: до природного чи рукотворного? (До рукотворного, тому що їх зробив чоловік своїми руками.)А для чого людина придумала стіл, ліжко, шафу, пральну машину, телевізор, автомобіль та багато інших предметів?

Діти розповідають, що будь-який предмет для чогось потрібний, кожен предмет виконує свою функцію.

Вихователь. Правильно. Кожен предмет має своє призначення та для чогось необхідний. Наприклад, стіл потрібен для того, щоб за ним писати, або для того, щоб за ним їсти. На стільцях люди сидять, на електричній чи газовій плиті готують їжу. Є предмети, за допомогою яких людина працює, предмети, за допомогою яких вона малює, а ще є предмети, що полегшують працю людини у побуті. Чи знаєте ви такі предмети? Дізнатися деякі з них допоможуть мої загадки.

У нашій кухні цілий рік

Дід Мороз у шафі живе.

(Холодильник)

Ніг немає, а ходжу,

Рта немає, а скажу,

Коли спати, коли вставати,

Коли роботу розпочинати.

(Годинник)

Він охоче пил ковтає,

Не хворіє, не чхає.

(Порохотяг)

То назад, то вперед

Ходить-блукає пароплав.

Зупиниш – горе,

Продірявить море.

(Праска)

Діти відгадують загадки і з допомогою вихователя пояснюють, у чому користь цих предметів.

Вихователь. Я показуватиму вам різні картинки. Будьте уважні! Якщо на зображенні зображений предмет, який полегшує працю людини в побуті, плескайте в долоні, а якщо це інший предмет, не плескайте.

Потім проводиться гра «Кому потрібний…?», спрямовану розвиток уміння визначати призначення предметів, полегшують працю у побуті, встановлювати причинно-наслідкові зв'язок між трудовим процесом у побуті і предметом, його полегшуючим. Використовується роздатковий матеріал: великі картки, на яких зображено два ряди клітин по три клітини в кожному (у клітинах верхнього ряду зображено три предмети, над якими виробляються трудові операції, у нижньому ряду – порожні клітини), і маленькі картки із зображенням предметів, що полегшують відповідну трудову операцію у побуті. (Зразкова відповідність: хліб – хліборізка, одяг – пральна машина тощо)

Діти обирають по одній великій картці. Маленькі картки лежать на столі зображення вниз. Вихователь бере маленькі картки по одній, показує дітям, називає предмет і запитує: "Кому потрібний ...".

Дитина, якій потрібна ця картка, відповідає та пояснює свій вибір: «Мені потрібний міксер, щоб збити тісто». Гра вважається закінченою, коли закриті усі порожні клітини. Виграє той, хто першим закриє клітки на своїй карті.

2. Моя сім'я

Програмний зміст.Продовжувати формувати в дітей віком інтерес до сім'ї, членам сім'ї. Заохочувати називати імена, по батькові членів сім'ї; розповідати про їхні професії, про те, які вони, що люблять робити вдома, аніж зайняті на роботі. Виховувати чуйне ставлення до найближчих людей – членів сім'ї.

Хід заняття

Вихователь зачитує віршовані рядки та пропонує дітям визначити тему заняття:

Педагог акцентує увагу дітей на слові «сім'я», пропонуючи відповісти на запитання: «Скільки слів складається „родина“?» Давайте перевіримо". Діти називають членів сім'ї та ведуть рахунок (дві бабусі, два дідусі, мама, тато та дитина). Далі діти визначають характерну відмінність кожної сім'ї – це схожість членів сім'ї. Діти розповідають, на кого із членів сім'ї вони схожі.

Подивіться на мене -

На кого я схожий?

Очі-вишні, як у тата,

Посмішка сонячна – мами.

Колір волосся, як у дідуся,

Носик точно вже бабусі.

У сім'ї кожен попрацював,

Щоб я такий народився!

Потім діти визначають другу характерну відмінність сім'ї – загальне прізвище. Їм пропонується назвати прізвища та імена їхніх батьків.

Фізкультхвилинка

В мене є сім'я -

Дуже дружна вона.

З мамою ми печемо млинці (Імітація рухів.)

Небувалої смакоти!

З дідом грядки ми копаємо. (Імітація рухів.)

Loading...Loading...