Sotsiaalne maailm vanemas rühmas. Pikaajaline plaan sotsiaalse maailma kalender ja teemaplaneering (vanem rühm) teemal

Svetlana Rabinchuk
Lõplik tund rubriigis “Sotsiaalne maailm” in vanem rühm

Sektsiooni viimane õppetund

« Sotsiaalne maailm» .

Eesmärgid:

1. Kinnitage ja üldistage laste teadmisi inimestest ja nende erinevustest (sugu, vanus, elukutse, emotsioonid).

2. Arendada laste suulist kõnet, oskust õigesti ja järjekindlalt oma mõtteid väljendada ning oma seisukohti kaitsta.

3. Kasvatada käitumis- ja suhtlemiskultuuri eakaaslaste ja täiskasvanutega.

Tunni käik:

1. Organisatsioonimoment.

Poisid, ma ei tulnud teie juurde üksi. Pinocchio tuli minuga kaasa. Ta valmistub kooli minema, aga pole veel päris valmis. Ta ei tea ega mõista paljusid asju ja soovib, et te teda aitaksite. Esiteks tervitame Pinocchiot ja teeme seda erineval viisil. Näiteks patsutan pähe ja ma ütlen sulle: "Tere"(patsutage õlale; kuidas sõbrad ja võõrad üksteist tervitavad; mida võite hommikul või pärastlõunal kohtudes öelda).

Ja nüüd ütleme ka tere parempoolsele naabrile. Hästi tehtud, istuge maha.

2. Vestlus inimeste erinevustest ja sarnasustest.

Vaata, Pinocchio tõi meile midagi (kuvatakse kollaaž erineva soo, vanuse, välimuse, elukutse ja emotsioonidega inimestest).

Vaatame seda plakatit lähemalt. Kõigepealt tõstame oma silmad ülemisele osale, seejärel vaatame keskele ja alumisse ossa. Vaatasid hoolega?

Kuidas saab ühe sõnaga öelda – kes see on? (Inimesed).

Kas sa arvad, et nad on kõik ühesugused või erinevad? (erinevad).

Noh, miks nad erinevad, siin on naine valges kitlis ja siin on naine valges kitlis (arst ja müüja, mis neil teistmoodi on? (kutsealad).

Aga sama eriala inimesed (kokkab)- mis on teisiti? (mees-ja naissoost).

Plakati ülaosas on kaks meest – mis on teistmoodi? (vanus).

All on laps ja arsti kõrval on laps (vanus).

Laps on arsti lähedal ja laps seisab (poiss ja tüdruk)

Kaks ühevanust tüdrukut (emotsioonid, meeleolu)

Plakatil erinevad inimesed, ja sina ja mina oleme inimesed? (jah)

Kui ma palun, siis püsti poisid (püsti, nüüd püsti tüdrukud (tõuse püsti). Mida ma peaksin ütlema või kuidas ma peaksin teile helistama, et ainult üks inimene saaks püsti tõusta? (nimi).

Hästi tehtud, istuge maha.

Poisid, igal inimesel on nimi, kuid nimi ei ole lihtsalt sõna, millele inimene reageerib, nimi on võlupeegel, mis võib meile inimese kohta rääkida. Nüüd ma kutsun teie nimesid ja see, kelle nime ma hüüan, peab istuma troonil ja kandma krooni. Sest on suur au ja uhkus olla nimega kutsutud.

3. Lõõgastumine "Päikeseline jänku".

Poisid, päikesekiir tuli meiega mängima, ta vaatas teile silma - sulgege need. See jooksis edasi mööda nägu alla. Silita teda õrnalt peopesad: otsmikul, ninal, suul, põskedel, lõual. Silitage seda ettevaatlikult, et mitte eemale peletama: pea, kael, kõht, käed, jalad. Ta sattus krae taha – silita teda seal. Ta ei ole vallatu inimene, ta armastab ja hellitab sind ning sina paitad teda ja sõbrunesid temaga. Naerata talle.

4. Inimese emotsioonid.

Mis tuju sul praegu on? (rõõmus, rõõmsameelne).

Näidake meile emotsiooni, mis sobib teie meeleoluga.

Joonista näljane hunt. Milline sa oled? (vihane).

Kui sinu parim sõber Unustasin teile palju õnne sünnipäevaks soovida. (kurbus).

Kas olete sisse eksinud suur linn. Autod sõidavad ringi, võõrad tormavad kuhugi, aga sa oled üksi ega tea, kuhu minna. (hirm).

Tulite lasteaeda, avasite oma kapi ja teie sandaale polnud. Kuhu nad läksid? (imestus).

Pinocchio pakub mängu mängida "Meri on ükskord ärevil"- kuid Buratino reeglite kohaselt kujutame merefiguuri asemel erinevaid emotsioone.

(meri on ükskord ärevil, ... hirmuemotsioon on tardunud)

Hästi tehtud, nüüd mäletab Pinocchio kõiki emotsioone.

5. Vestlus perekonnast ja peresuhetest.

Ja Pinocchiol on seljakotis veel midagi (Võtan ümbriku välja)- istume maha ja vaatame, mis seal on (perekonnafoto)

Kuidas saab ühe sõnaga öelda, keda pildil näidatakse? (perekond)

Miks sa nii arvad? (majapidamisriided, igaüks oma äriga hõivatud)

Keda võib nimetada pereliikmeks?

D/mäng "Kes on kes?"

Pangem oma sõnad ümbrikusse ja kuulakem kõik koos, milliseid sugulasi nimetasime (too see kõigile). Sõna on kuulda "lapselaps", "tütar"... Paneme selle sõnadega ümbriku Pinocchio seljakotti.

6. Viisakus ja sõprus.

Jah, Pinocchiol on veel üks postkaart. Mis seal kirjas on? (Lubochka kohta luuletuse lugemine).

Kas sulle meeldis tüdruk? (Ei).

Miks? Aga mulle tundub tubli tüdruk, teeb kõik õigesti. Mida ta valesti tegi? (ei aidanud ema, ei andnud teed vanaemale).

Kas sa oleksid sellise tüdrukuga sõber? (Ei).

Nii et Buratinole Lyuba ei meeldinud ja ta ei taha temaga sõber olla ega tea, milline sõber peaks olema. Kas aitame?

Kogume talle sõpruse kaelakee. Igaüks teist ütleb oma helmeid nöörides, milline peaks olema sõber. (respekt pensionärid, aidata inimesi, osata lastega mängida)

Kingime oma sõpruse kaelakee Pinocchiole, et ta leiaks endale tõelised sõbrad.

7. Tunni kokkuvõte.

Sa aitasid Buratinot, ütlesid talle, et inimesed on kõik erinevad. Kuid vaatamata sellele on midagi, mis meid kõiki ühendab – me kõik oleme inimesed, me kõik käime ühes lasteaias, me kõik elame suurel planeedil Maa. Ja selleks, et meil kõigil oleks lõbus ja rõõm, peame sagedamini naeratama ja kinkima oma naeratused teistele. Anname üksteisele võlusõnad – ÄRA OLE VIHANE, NAERATA. (ümmargune).

Anastasia Mihhailuk
Pikaajaline plaan"Sotsiaalne maailm". Vanem rühm

Sotsiaalse rahu visionäärne plaan.

septembril

Teema: "Emakeel".

1 õppetund. "Zaya-Pandita".

Sihtmärk:

1. Tutvustage kalmõki kirjutamise rajajat.

2. Andke ettekujutus Zaya-Panditist kui teadlasest.

3. Kasvatage armastust emakeele ja kalmõki ajaloo vastu.

Tehnikad:

Materjalid: Teadlase portree, hieroglüüfid – kirjutamine.

Teema: "Lasteaed".

2. õppetund. Lasteaed on minu teine ​​pere. (ekskursioon külasse)

Sihtmärk:

1. Õpetada lapsi rääkima perest, lasteaiast.

2. Arendada oskust oma tundeid väljendada, selgitada välja lapse mugavus lasteaias.

3. Armasta nende inimeste elukutseid, kes neist hoolivad (õpetaja, õde, kokk jne)

Tehnikad: Ringkäik lasteaias, vestlused lasteaia töötajatega

Teema: "Korjamine"

1 õppetund. Mida on sügis meile toonud?

Sihtmärk:

1. Õppige aias pilte vaatama, leidke pildilt peamine, selgitage, miks ta nii arvab.

2. Kinnitada teadmisi köögiviljade ja puuviljade iseloomulike omaduste kohta (kuju, värv)

3. Sisestage austust köögiviljakasvatajate ja aednike töö vastu.

Tehnikad: Maalingud. Köögi- ja puuviljad (mannekeenid või värske).

Teema: "Metslinnud"

2. õppetund. Linnud erinevatest riikidest.

Sihtmärk:

1. Arendage üldistavaid ideid lindude kohta, kes elavad mitte ainult meil, vaid ka teistes riikides.

2. Laiendage laste teadmisi ja ideid lindude välimuse, eluviiside, harjumuste ja nende elupaigaga kohanemise kohta.

3. Arendage huvi linnuelu vastu.

Tehnikad: Vaatlus, lindude kohta illustratsioonide vaatamine.

Teema: "Minu riik"

1 õppetund. Ma armastan sind, Venemaa.

Sihtmärk:

1. Kasvatage armastust oma kodumaa vastu, uhkust oma riigi Venemaa üle.

2. Tutvustage maailmakaarti, Venemaa kohta kaardil. Venemaa vapp, lipp, hümn.

3. Huvi Venemaa ajaloolise mineviku vastu

Tehnikad: Vaata illustratsioone. Lugedes lugusid, luuletusi, kuulates hümni.

Materjalid: kaart, kolmevärviline lipp, vapp.

Teema: "Elukutse"

2. õppetund. Kelleks sa suureks saades?

Sihtmärk:

1 Kujundage ettekujutus, mis on elukutse.

2 Ärata huvi erinevate ametite vastu.

3. Suurendage austust professionaalsete inimeste vastu, edendage iseseisvat mõtlemist ja valikuvõimalusi.

Materjal: Volotškovi raamat lk 39-48 8. tund

Teema: "Zul"

1 õppetund. Kalmõki uusaasta.

Sihtmärk:

1. Jätkake laste teadmiste laiendamist Kalmõki rahvuspüha kohta

2. Tutvustada kombeid ja rituaale.

3. Kognitiivsete võimete arendamine.

4. Kultuuritraditsioonide edendamine.

Teema: "Linnuliha"

2. õppetund. Vestlus linnulihast.

Sihtmärk:

1. Üldistage konkreetne ettekujutus linnulihast ja kujundage kodulinnu mõiste.

2. Õppige looma olulisi märke üldistused: nad elavad inimesega koos, on kasulikud, inimene hoolitseb nende eest. Klassifitseerida – veelinnud ja mitte-veelinnud.

3. Oskus kaaslaste vastust täiendada.

Materjalid: Kodulindude pildid.

Teema: "Talv"

1 õppetund. Talvel juhtub nii mõndagi huvitavat.

Sihtmärk:

1 Moodustada lastes üldistatud ettekujutust talvest, elutu looduse seisundist. (päike kui valguse ja soojuse allikas, pinnase iseloom, õhutingimused). Eluslooduse seisund – taim ja elusmaailm.

2 Arendage kognitiivset tegevust.

3 Õppige looma põhjus-tagajärg seoseid, oskust kasutada mudeleid kognitiivses tegevuses.

4 Kasvatage soovi talvel loomi aidata, positiivne suhtumine talveks.

D. lk ökoloogias lk 108

Teema: "Riided ja kingad"

2. õppetund.

Sihtmärk:

1 Jätkake lastele rõivaste ja jalatsite tutvustamist (millest need tehtud on, kes neid õmbleb)

2 Arendage lastes loogikat ja mõtlemist. Õppige kingi ja rõivaid hooaja järgi õigesti liigitama ning suutma seda tõestada.

3 Olge oma riietega ettevaatlik ja säästlik.

Teema: "Transport"

1 õppetund. Autod meie tänaval.

Sihtmärk:

1. Arendage huvi täiskasvanute sõnade ja tegude vastu.

2 Pin elementaarsed esitused transpordi kohta, oskus tuua esile eseme teatud tunnuseid, tuvastada materjali ja selle omadusi.

3 Õpetada looma seoseid autode otstarbe ja ehituse vahel, (milleks need on, mis on reisi- ja kaubasõiduk).

4 Sisestage lastes austust juhtide raske töö vastu.

Teema: "Meie kaitsjad"

2. õppetund. Meie armee.

Sihtmärk:

1 Selgitage laste ideid meie sõjaväe kohta (sõdurid, meremehed jne)

2 Tutvustage sõjaväe ja sõjaväelaste elukutsete harusid.

3 Lastel on suur julgus, vaprus ja jõud.

Materjalid: pildid sõjaväe harudega. Komplekssed klassid koolieelses õppeasutuses

Vassiljeva

Teema: "Traditsioonid ja kombed"

1 õppetund. Lapse sünd. Vene ja Kalmõki perekond.

Sihtmärk:

1 Tutvustada kalmõki ja vene rahva kombeid ja traditsioone.

2 Kujundada õppimisel põhinev armastustunne kodumaa vastu rahvuskultuurid uued traditsioonid.

3 Laiendage teadmisi meie esivanemate kultuuri ja kunsti aluste kohta, aidake lapsel tunda end aja voolus esivanemate töö jätkajana.

4 Edendada laste kognitiivsete ja loominguliste oskuste arengut.

5 Sisestada lastesse armastust ja uhkust oma kodumaa üle, tutvustada lastele esivanemate andeid ja oskusi ning hoolivat suhtumist kõigesse, mille nad on loonud ja meile jätnud.

Teema: "Ma olen kunstimaailmas"

2. õppetund. Muusika ja maalikunst kaunistavad meie elu.

Sihtmärk:

1. Juhtige lapse tähelepanu loovuse tähtsusele inimese isiksuses.

2. Õpetage nägema ja kuulma kunstiteose, maali ja muusika ilu.

3. Kaheksa kognitiivset huvi ja soov loomingulise tegevuse järele.

Volotškova, Stepanova lk 104 - 106

Teema: "Minu Kalmõkkia"

1 õppetund. Minu Kalmõkkia Vabariik

Sihtmärk:

1 Rikastage teadmisi oma väikese kodumaa – Kalmõkkia kohta.

2. Jätkake pealinna – Elista linna – vaatamisväärsuste tutvustamist Kalmõkkia tööliste – karjaste, põldude inimestega.

3 Rääkige Isamaa kaitsjatest koos mälestusmärkidega neile, kes kaitsesid Elista linna.

4 Kaheksa isamaalist tunnet, armastus kodumaa vastu.

Volotškova lk 112-118 (umbes)

Teema: « Planeet Maa, ruum"

Sihtmärk:

1 Tutvustage lastele planeet maa, selgitage sõna ruum, tutvustage maakera.

2 Õpetage lapsi selgitama, mis on kosmoseobjektid planeedid, astronaudid.

3 Sisestage armastust meie riigi teadussaavutuste vastu.

Materjalid: raamatud kosmosest, maast, astronautidest. Kõnearenduse raamat-album eelkooliealistele lk 58-59

Teema: "Võidupüha"

1 õppetund. Mööduva laine kaja.

Sihtmärk:

1 Tutvustage lastele inimeste vägitegusid Suure Isamaasõja ajal.

2 Andke aimu, kes kaitses ja kaitseb kodumaad.

3 Kaheksas armastus kodumaa vastu. Teadmine, et sõda toob pisaraid ja leina.

Tehnikad: Luuletuste, juttude lugemine, illustratsioonide vaatamine.

Teema: "Minu perekond"

2. õppetund.

Sihtmärk:

1 Täpsustage perekonna ideed, pereliikmete töökohustusi (tööl ja kodus)

2 Tähelepanelik ja hooliv suhtumine pereliikmetesse, soov neid aidata; perekonna ajaloo kohta (kus ja kuidas pere elas, kes olid vanavanemad)

3 Õpetage hoolitsema väiksemate eest, ilmutage kaastunnet laste, vanemate ja lähedaste vastu.

Praegune lehekülg: 1 (raamatul on kokku 5 lehekülge)

Font:

100% +

Olga Vitalievna Dybina

Tunnid välismaailmaga kurssi viimiseks vanemas rühmas lasteaed. Klassi märkmed

Sissejuhatus

See juhend aitab edukalt korraldada ja läbi viia 5–6-aastaste laste tutvustamist välismaailmaga (teemaline keskkond ja ühiskonnaelu nähtused).

Et õpetajatel oleks lihtsam selle programmilõiguga tööd planeerida, on töö sisu välja toodud teemade kaupa. Iga teema käsitletakse: pakutakse tunni, tegevuse või mängu ligikaudset kulgu. Õpetaja oskab tundide planeerimisel üles näidata loovust, kaasata muutuvaid mänge, probleemsed olukorrad, mis muudab lastega töötamise veelgi edukamaks ja sisukamaks.

Iga teema uurimist saab täiendada mänguülesandega (pusled, mõistatused, joonised, vastused jne). Mänguülesanded esitatakse töövihikus (Dybina O.V. Ma õpin maailma tundma: Töövihik 5–6-aastastele lastele. - M.: TC Sfera, 2009).

Õpetajad peaksid pöörama erilist tähelepanu sellele, et välismaailmaga tutvudes on võimatu:

- piirduge ainult monoloogi-jutuga objektidest, reaalsusnähtustest - oma tundidesse on vaja kaasata võimalikult palju tegevusi (istuda toolil, diivanil, panna riided selga ja käia neis ringi, kutsuda ema kaasa, ravida oma vanaema jne);

– koormake lapsi suure hulga küsimustega üle;

– taandada lastega töökorraldus ainult õppetegevuse vormile.

Välismaailmaga tutvumine tuleb läbi viia vastavalt psühholoogilised omadused, valides sobivad suhtlusvormid, vahendid, meetodid ja tehnikad, et muuta see protsess kättesaadavamaks ja tõhusamaks.

Vanemas rühmas viiakse välismaailmaga tutvumine läbi nii mängude ja tegevuste kui ka didaktilise mängu vormis, kui mängureegel reguleerib laste tegevust ja suhteid ning õige lahendusülesanne on saavutada mängu eesmärk. Mängude ja tegevuste korraldamisel ja läbiviimisel didaktilised mängud Oluline on luua õhkkond, mis võimaldab igal lapsel oma tegevust ümbritseva maailmaga seoses realiseerida.

Didaktilisi mänge saab kasutada mõlemas ühistegevus lapsed ja täiskasvanud ning iseseisev tegevus koolieelikud, samuti stimuleerida laste aktiivsust ümbritseva maailma tundmaõppimise protsessis.

Käsiraamat esitab lisamaterjal: mängude-tegevuste, mängude, harjutuste, meelelahutuse võimalused, mõeldud kasutamiseks lastega väljaspool tundi, jalutuskäigul.

Vanema rühma laste tutvustamiseks ümbritseva maailmaga (ainekeskkond ja ümbritseva maailma nähtused) on ette nähtud 2 õppetundi kuus.

Toljati linna ANO DO "Lapsepõlveplaneet "Lada" lasteaia nr 179 "Lumikelluke" õppejõud, juhataja Nadežda Petrovna Palenova, metoodik - Natalja Grigorjevna Kuznetsova, osalesid lasteaedade väljatöötamises ja testimises. klassid, et tutvustada täiskasvanuid tööga.

Kasutusjuhend pakub materjali ligikaudset jaotust õppeaasta. Õpetaja võib materjali levitada omal moel, vastavalt kuu pühadele (oktoober - õpetajate päev; veebruar - isamaa kaitsja päev, aprill - kosmonautikapäev jne) või sõltuvalt materjali olemasolust.

Õppeaasta materjali jagamine



Tabeli jätk.



Tabeli jätk.



Tabeli jätk.


Tunnimärkmete näidised

septembril

1. Esemed, mis hõlbustavad inimese tööd igapäevaelus

Programmi sisu. Kujundada laste ideid esemete kohta, mis hõlbustavad inimese igapäevaelus tööd; pöörake tähelepanu asjaolule, et nad teenivad inimest ja ta peab neid hoolikalt kohtlema; tugevdada ideed, et objektidel on erinevad eesmärgid.

Materjal. Pildid, millel on kujutatud erinevaid objekte, sealhulgas esemeid, mis hõlbustavad inimese igapäevaelus tööd. Jaotusmaterjal: suured kaardid, millel on kaks rida kolme lahtriga (ülemise rea lahtrid näitavad kolme objekti, millel tehakse tööoperatsioone, alumine rida- tühjad lahtrid) ja väikesed kaardid objektide kujutistega, mis hõlbustavad igapäevaelus vastavat töötoimingut.

Tunni edenemine

Õpetaja alustab tundi vestlusega: “Poisid! Vaadake hoolikalt ringi ja rääkige meile, mis teie ümber on."

Lapsed ütlevad, et nende ümber on palju erinevaid objekte ja loetlevad neid.

Kasvataja. Millisesse maailma kõik need objektid kuuluvad: looduslikesse või tehislikesse? (Inimese loodud, kuna inimene tegi need oma kätega.) Miks leiutas inimene laua, voodi, riidekapi, pesumasina, televiisori, auto ja palju muid esemeid?

Lapsed räägivad meile, et iga eset on millekski vajalik, iga objekt täidab oma funktsiooni.

Kasvataja. Õige. Igal esemel on oma otstarve ja see on millekski vajalik. Näiteks lauda on vaja selleks, et selle juurde kirjutada või selle juures süüa. Inimesed istuvad toolidel, elektri- või gaasipliit toidu valmistamine. On objekte, millega inimene töötab, esemeid, millega ta joonistab, ja on ka esemeid, mis hõlbustavad inimese igapäevaelus tööd. Kas teate selliseid esemeid? Minu mõistatused aitavad teil mõnda neist välja selgitada.


Meie köögis aastaringselt
Jõuluvana elab kapis.
(Külmkapp)

Mul pole jalgu, aga ma kõnnin
Mul pole suud, aga ma ütlen:
Millal magada, millal tõusta,
Millal tööd alustada.
(Vaata)

Ta neelab meelsasti tolmu,
Ei jää haigeks, ei aevasta.
(Tolmuimeja)

Edasi-tagasi
Aurik rändab ja rändab.
Kui lõpetate - leina,
Meri tehakse auguliseks.
(raud)

Lapsed lahendavad mõistatusi ja selgitavad õpetaja abiga nende esemete kasulikkust.

Kasvataja. Näitan teile erinevaid pilte. Ole ettevaatlik! Kui pildil on ese, mis muudab inimese igapäevaelus lihtsamaks, plaksutage käsi, aga kui tegemist on mõne muu esemega, siis ärge plaksutage.

Seejärel mängitakse mängu “Kellele on vaja...?”, mille eesmärk on arendada oskust määrata igapäevaelus tööd hõlbustavate esemete eesmärki, luua põhjus-tagajärg seoseid igapäevaelus toimuva tööprotsessi ja objekti vahel. mis seda hõlbustab. Kasutatakse jaotusmaterjali: suuri kaarte, millel on kujutatud kahte rida kolmest lahtrist koosnevaid lahtreid (ülemise rea lahtrid kujutavad kolme objekti, millega tehakse tööoperatsioone, alumisel real on tühjad lahtrid) ja väikesed kaardid, millel on kujutatud objekte, mis hõlbustavad. vastav tööoperatsioon igapäevaelus. (Ligikaudne kirjavahetus: leib - leivalõikur, riided - pesumasin ja nii edasi.)

Lapsed valivad ühe suure kaardi. Väikesed kaardid lebavad laual tagurpidi. Õpetaja võtab ükshaaval väikesed kaardid, näitab neid lastele, nimetab eseme ja küsib: “Kellele vaja on...”.

Laps, kes seda kaarti vajab, vastab ja selgitab oma valikut: "Mul on taigna peksmiseks vaja mikserit." Mäng loetakse lõppenuks, kui kõik tühjad lahtrid on kaetud. Võidab see, kes katab esimesena oma kaardil olevad ruudud.

2. Minu perekond

Programmi sisu. Jätkuvalt arendada lastes huvi pere ja pereliikmete vastu. Soodustada pereliikmete nimede ja isanimede nimetamist; räägivad oma ametitest, millised nad on, mida neile meeldib kodus teha, mida nad teevad tööl. Kasvatage tundlikku suhtumist lähimatesse inimestesse - pereliikmetesse.

Tunni edenemine

Õpetaja loeb ette luuleread ja palub lastel määrata tunni teema:


Väga targad vanaisad,
Kaks vanaema on ilusad.
Isa, mu ema -
See kõik on minu...
(Perekond)

Õpetaja suunab laste tähelepanu sõnale "perekond", paludes neil vastata küsimusele: "Mitmest sõnast koosneb "perekond"?" Kontrollime". Lapsed nimetavad pereliikmeid ja peavad loendust (kaks vanaema, kaks vanaisa, ema, isa ja laps). Järgmiseks määravad lapsed igale perekonnale iseloomuliku erinevuse – pereliikmete sarnasuse. Lapsed räägivad, millise pereliige nad on.


Vaata mind -
Kelle moodi ma olen?
Kirsisilmad nagu isal
Päikeseline naeratus - emad.
Juuksevärv nagu vanaisal
Nina on kindlasti vanaema oma.
Kõik pereliikmed tegid kõvasti tööd,
Nii et ma sündisin sellisena!

Seejärel määravad lapsed kindlaks perekonna teise iseloomuliku erinevuse - ühise perekonnanime. Neil palutakse nimetada oma vanemate nimed ja perekonnanimed.

Kehalise kasvatuse minut


mul on perekond -
Ta on väga sõbralik.
Ema ja mina küpsetame pannkooke (Liikumiste jäljendamine.)
Enneolematu maitse!
Mina ja mu vanaisa kaevame peenraid. (Liikumiste jäljendamine.)
Istutame vanaemaga lilli. (Liikumiste jäljendamine.)
Isa ja mina mängime jalgpalli - (Liikumiste jäljendamine.)
Lööme palli väravasse.
Ma armastan sind väga palju (Mähkige käed enda ümber.)
Teie armas perekond.

Õpetaja juhib laste tähelepanu sellele, et igal inimesel on lisaks perekonna- ja eesnimele ka isanimi. Isanime annab lapsele isa nimi, näiteks kui isa on Sergei, siis lapse isanimi on Sergeevitš.

Mängitakse mängu “Nimeta keskmine nimi”.

Õpetaja helistab mehe nimi, ja lapsed ütlevad, millise keskmise nime ta saab; tüdrukud kutsuvad tütarde jaoks keskmist nime ja poisid poegade jaoks:

Aleksander - Aleksandrovna - Aleksandrovitš;

Oleg – Olegovna – Olegovitš;

Ivan – Ivanovna – Ivanovitš;

Vassili - Vasilievna - Vasiljevitš.

Pärast mängu lõpetamist palutakse igal lapsel öelda oma täisnimi, isanimi ja perekonnanimi.

Järgmisena räägib õpetaja lastega täiskasvanud pereliikmete ametitest ja ametitest. Juhib laste tähelepanu sellele, et kõik täiskasvanud hoolivad oma lastest. Algul hoolitsesid vanavanemad oma emade-isade eest, kasvatasid neid ja nüüd hoolitsevad emad-isad oma laste ja vanemate eest. Kindlasti pane tähele, et kui lapsed suureks kasvavad, hoolitsevad nad ka oma vanemate eest.

Mängitakse mängu “Minu vanemate elukutsed”.

Lapsed seisavad ringis. Õpetaja viskab palli mängija kätesse ja küsib: "Mida teie ema teeb?" Mängija vastab täieliku vastusega: "Mu ema töötab müüjana" - ja tagastab palli õpetajale.

Järgmisena loeb õpetaja tahvlile kirjutatud fraase: " Sõbralik perekond», « Tugev perekond», « Õnnelik perekond", "Hooliv perekond", " Armastav perekond», « Terve pere- ja kutsub lapsi üles valima sõnu, mis iseloomustavad nende perekonda ja selgitama, miks nad nii arvavad.

Kokkuvõtteks ütleb õpetaja, et lapsed saavad suureks ja igaühel on oma pere. Ja see saab olema kõige rohkem parim perekond, kus täiskasvanud hoolitsevad laste ja eakate vanemate eest ning lapsed kuuletuvad täiskasvanutele ja aitavad neid kõiges. Ja mis kõige tähtsam, kõik armastavad üksteist ja kohtlevad üksteist austusega.

3. Mida räägib objekt enda kohta?

Programmi sisu. Julgustada lapsi esile tõstma esemete omadusi: suurus, kuju, värv, materjal, osad, funktsioonid, otstarve; jätkuvalt parandada oskust kirjeldada objekte nende omaduste järgi.

Materjal. Laastud (vähemalt 10 tk.); teemapildid: elektriseadmed, magnetofon, televiisor, telefon, pesumasin jne; Algoritm objekti kirjeldamiseks.

Tunni edenemine

Õpetaja kutsub lapsi mängima mängu "Mida objekt endast räägib?" Ülesanne: kirjeldage algoritmi kasutades pildil kujutatud objekti.

Lapsed valivad juhi, määravad järjekorra ja vajadusel kordavad algoritmi tavaliste sümbolite tähendusi.

Saatejuht valib välja suvalise pildi, mis kujutab objekti ja näitab seda lastele. Esimene osaleja võtab algoritmi, nimetab näidatava objekti ühe tunnuse, saab esitajalt kiibi, kui väide on õige, ja edastab algoritmiga kaardi järgmisele osalejale. Ta käitub sarnaselt. Ebaõige väite korral ütleb juht: “Viga” ja annab tegutsemisõiguse üle järgmisele osalejale. Kui osaleja, saanud algoritmiga kaardi, teeb pika pausi, siis pärast kolme liidri plaksutamist kaotab ta liikumisõiguse ja annab algoritmiga kaardi järgmisele osalejale. Mäng lõpeb, kui kõik eseme omadused vastavalt algoritmile on loetletud ja saatejuhil pole enam küsimusi või kiibid on otsas. Võidab osaleja, kes saavutab skoori suurim arv laastud.

Saatejuhil on mängu ajal õigus esitada küsimusi, mis selgitavad või täiendavad teema mis tahes omadust.

Näidisküsimused:

– Kuidas toodet õigesti kasutada?

– Millised teema osad on kõige olulisemad? (Ilma milleta üksus ei töötaks?)

– Kes osales eseme loomisel?

– Mida inimesed kasutasid, kui see üksus polnud saadaval?

– Mis juhtuks, kui see ese praegu inimeste elust kaoks?

– Milliste elukutsete jaoks inimesed seda eset vajavad?

Kui mäng jätkub, saab liidriks mängija, kellel on kõige rohkem žetoone.

Seejärel kutsub õpetaja lapsi „muunduma” inimtekkelise maailma erinevateks objektideks. Lapsed kirjeldavad kordamööda “iseennast”, ehk esemeid, millest nad on saanud: mis kuju, värvi, suurusega, mis materjalist see on tehtud, milleks seda vaja on, millistest osadest koosneb. Ülejäänud poisid arvavad objekti ära. Õpetaja kutsub lapsi üles meenutama kõike, mida nad selle objekti kohta veel teavad: selle mineviku kohta, kus seda objekti näha saab jne. Lastel, kellel on objekti kirjeldamine keeruline, tuleks paluda algoritmi kasutada.

4. Sõprusest ja sõpradest

Programmi sisu. Laiendage teadmisi kaaslaste kohta, tugevdage reegleid sõbralik suhtumine neile: jagage mänguasja, rääkige viisakalt, sõbralikult, kui rühmas on üks lastest kurb, rääkige temaga, mängige, aidake alati, aidake oma sõpru.

Materjal.Ümbrik, mis sisaldab kirja ja kaarti.

Tunni edenemine

Tunni alguses kõlab helisalvestis: "Poisid, aidake!" (3 korda). Õpetaja kutsub lapsi üles otsustama, kes neid appi kutsub. juhib nende tähelepanu peeglile; Helisalvestis kõlab uuesti: „Jah, ma olen peegel. Meie kuningriigis on probleem. Kuri kuningas on tülli ajanud kõik meie kuningriigi täiskasvanud ja lapsed. Ja nüüd nimetatakse seda "Kõrvpeeglite kuningriigiks". Kuid see on ikkagi pool probleemist – täna otsustas kuningas hukata kõige ausama, julgema, lahkema poisi, keda tema nõidus ei puudutanud. Tema nimi on Gurd. Ta vajab sinu abi. Kui olete sõbralikud ja julged poisid, siis kiirustage – aega on jäänud väga vähe.”

Lastes huvi äratades uurib õpetaja, mida nad peegli sõnumist aru said. Pärast poiste kuulamist juhib ta nende tähelepanu vihjeümbrikule, mis sisaldab kaarti ja kirja. Kaardil on marsruut, mis koosneb viiest ülesandest. Kiri dešifreerib ülesanded.

1. harjutus. Laulge laulu sõprusest.

Lapsed pakuvad valikuid ja esitavad "Sõpruse laulu".

2. ülesanne. Nimeta viis vanasõna sõpruse ja sõprade kohta.

Lapsed helistavad: " vana sõber parem kui kaks uut”, “Üks kõigi ja kõik ühe eest”, “Sure ise ja päästa seltsimees”, “Sõprus on tegude kaudu tugev”, “Sõpru tuntakse hädas”. Kui lastel on raskusi, annab õpetaja abi.

Kehalise kasvatuse minut

Lapsed, kes seisavad paarikaupa, jäljendavad loomade harjumusi vastavalt luuletuse tekstile.


Kõik siin maailmas on sõbrad.
Täiskasvanud ja lapsed on sõbrad
Linnud on omavahel sõbrad.
Maod on mäe all sõbrad.
Jänesed on murul sõbrad,
Karud ja hundid on karjas sõbrad.
Kalad on vee all sõbrad.
Sina oled minuga ja mina olen sinuga! (Kallista lähedal seismas laps.)

3. ülesanne. Mäng "Kes see sõber on?"

Õpetaja loeb poeetilisi ridu ja lapsed, kui nad seda teevad, tõeline sõber, plaksutavad käsi ja ütlevad: "Jah!", ja kui nad seda ei tee, siis nad vaikivad. (Kindlasti tuleks kaotada esimene olukord, et lapsed saaksid mängureeglitest aru.)


Ta on alati minuga hädas,
Olen tema taga nagu mägi.

Ta lohutab sind, kui ma nutan,
Ta lahendab selle probleemi koos minuga.

Ei söö kunagi kavalalt -
Ploomid, pirnid, šokolaadid.

Ta ei muutu ülbeks
Ja narrimine ja nimede hüüdmine.

See on alati räpasem kui öö.
Ta tallab lilled peenras.

Ta ei alusta tülisid
Ja see ei tee koertele haiget.

Ta võttis selle lastelt -
Nukk, karu, kallur.

Ta aitab lilli kasta
Ja mänguasjad ka ära panna.

Ta jagab mänguasja
Raamat, nukk, kõristi.

Ta hindab meie sõprust
Ta kiirustab alati mind aitama.

4. ülesanne. Lapsi kutsutakse joonistama päikest, mis hajutab pilved torni kohal, kus Gurd on vangistatud.

Nõutavad tingimused:

– kõik peavad samal ajal koos joonistama;

– Joonistamiseks on ette nähtud 5 sekundit.

Õpetaja kutsub lapsi arutlema peamise tingimuse üle - tõmmata kõik kokku ja isegi korraks. Viib nad järeldusele: kõik peaksid joonistama korraga, jagades tööd; üks laps joonistab ringi ja alles siis joonistavad kõik lapsed korraga kiirt.

Lapsed seisavad ümber laua, millel on Whatmani paberileht. Õpetaja annab käsu ja loeb aega maha.

5. ülesanne.Õpetaja kirjutab sõna Gurd paberile, võtab seejärel peegli, paneb selle paberilehele ja palub lastel saadud sõna lugeda. Just see sõna on torni võtmeks. Lapsed lugesid kooris: "Sõber." Niipea, kui lapsed selle sõna ütlevad, kostab klaasikildu ja siis poisi Gurdi hääl: "Aitäh, poisid, see olen mina – Gurd. Sa päästsid mind ja nüüd ma õpetan kindlasti oma kodumaa lapsi olema sõbrad samamoodi nagu teie olete sõbrad. Ja kui me kõik sõbraks saame, tuleme kindlasti teile külla. Aitäh! Hüvasti sõbrad!"

Õpetaja ja lapsed jätavad Gurdiga hüvasti. Kokkuvõtteks ütleb õpetaja, et lapsed said ülesannetega hakkama tänu sõprusele. Täna näitasid nad kõigile, kuidas olla sõber, millised peaksid olema sõbrad ja kuidas sõprust kalliks pidada.

5. Paberikoguja

Programmi sisu. Laiendada laste arusaamist erinevatest paberitüüpidest ja selle omadustest; parandada objektide tuvastamise oskust materjali omaduste põhjal.

Materjal. Näidised erinevad tüübid paber; paberesemed (album, ajaleht, karp jne).

Tunni edenemine

Õpetaja laotab eelnevalt laudadele erinevat tüüpi paberi näidised. Lapsed vaatavad paberit ja õpetaja julgustab neid esile tõstma selle kvalitatiivseid omadusi, esitades küsimusi selle kohta, milline see on, kuidas seda saab määrata - sile või kare, paks või õhuke. Poisid triigivad linasid, katsuvad neid ja vastavad küsimustele.

Seejärel kutsub õpetaja lapsi paberilehte kortsutama (kortsub), rebima selle tükkideks (rebima), tõmbama servi eri suundades (lehe terviklikkus on kahjustatud, seetõttu on materjal habras), pane leht paberilehele. paber veega anumas (saab märjaks). Õpetaja demonstreerib paberi põlemist alkoholilambi ja tikkude abil. Lapsed koostavad koos õpetajaga algoritmi paberi omaduste kirjeldamiseks.

Seejärel loeb õpetaja ette telegrammi kollektsionäärilt, kes kogub erinevat tüüpi paber. Ta sõidab linnadesse ja küladesse ning räägib kõigile oma kollektsioonist. Kuid meie linnas oli tal probleeme: puhus tugev tuul ja tema kollektsioon läks laiali ning osa kollektsioonist sattus gruppi. Õpetaja kutsub lapsi üles otsima paberinäidiseid (õpetaja peidab need eelnevalt rühmatuppa). Lapsed toovad leitud näidiseid.

Uksele koputatakse, sisse tuleb kollektsionäär (täiskasvanu), kohtub lastega, räägib oma hobist ja teatab, et on salvestanud igasuguseid pabereid. Ta kutsub lapsi üles oma tööd järgmiselt organiseerima: nimetab paberiliigi ja lapsed näitavad näidist. Tunni edenedes selgitab koguja iga paberiliigi otstarvet. Järgmisena kirjeldab iga laps koostatud algoritmi alusel leitud paberitüübi omadusi.

Kokkuvõtteks mängitakse didaktilist mängu “Leia sarnasusi ja erinevusi”.

Õpetaja nimetab paberi tüübi ja lapsed peavad leidma laualt seda tüüpi paberist eseme (pappkarp, ajaleht, album, lill lainepaber jne.). Nii suunab õpetaja lapsed mõistma, et kõik leitud esemed on paberist, kuid erinevat tüüpi paberist.

6. Lasteaed

Programmi sisu. Rääkige lastega, miks lasteaeda just nii nimetatakse (sest lapsi “kasvatatakse”, hoitakse ja hooldatakse nagu taimi aias). Näidake lasteaia sotsiaalset tähendust: vanemad töötavad, on rahulikud, sest nende äraolekul tegeleb lastega lasteaia personal. Lasteaia töötajaid tuleb tänada hoolivuse eest, austada nende töö eest ja suhtuda hoolivalt.

Materjal. Pildid, millel on kujutatud lasteaia töötajaid (õpetaja, abiõpetaja, kokk, pesupesija jne).

Tunni edenemine

Õpetaja palub lastel mõistatus ära arvata:


Puudel on pirnid, kirsid,
Terve rida aprikoose,
Õunapuudel pole lõppu näha
See on meie vili... (aed).

Näitab viljapuuaia illustratsiooni ja kinnitab selle tahvlile.

Esitab lastele küsimusi: „Kes sellises aias töötab? Mis on aedniku töö? Tuleb öelda sõnad: hoolitseb puude eest, kaitseb neid haiguste eest, võitleb kahjuritega, kastab neid, kasvatab neid.


See sisaldab roose ja tulpe,
Ja karikakrad kahisevad.
Gladioolid, pojengid -
See on meie lill... (aed).

Õpetaja näitab lastele illustratsiooni, millel on kujutatud lilleaed ja kinnitab selle tahvlile.

Esitab lastele küsimusi: „Kes sellises aias töötab? Mis on aedniku töö? Tuleb öelda sõnad: hoolitseb lillede eest, kaitseb neid haiguste eest, võitleb kahjuritega, kastab neid, kasvatab neid.

Õpetaja küsib kolmanda mõistatuse:


Kui imeline maja see on
Selles majas on palju mehi.
Nad mängivad ja laulavad selles laule.
See maja on meie laste maja... (aed).

Õpetaja näitab lasteaia illustratsiooni ja kinnitab selle tahvlile. Koondab laste tähelepanu korduvale sõnale "aed".

Esitab küsimusi: „Kes töötab lasteaias? Mis on nende töö? Pärast laste vastuste kuulamist riputab ta tahvlile pildid, millel on kujutatud nende elukutsete esindajaid, mida lapsed nimetavad. Järjestab pilte karikakra kroonlehtede kujul ringikujuliselt, jättes keskmise vabaks.

Õpetaja viib lapsed järeldusele: kõik need inimesed töötavad laste heaks. Karikakra keskele on kinnitatud laste kujutisega keskus.

Olga Vitalievna Dybina

Välismaailmaga tutvumise tunnid lasteaia vanemas rühmas. Klassi märkmed

Sissejuhatus

See juhend aitab edukalt korraldada ja läbi viia 5–6-aastaste laste tutvustamist välismaailmaga (teemaline keskkond ja ühiskonnaelu nähtused).

Et õpetajatel oleks lihtsam selle programmilõiguga tööd planeerida, on töö sisu välja toodud teemade kaupa. Iga teema käsitletakse: pakutakse tunni, tegevuse või mängu ligikaudset kulgu. Õpetaja oskab tundide planeerimisel üles näidata loovust, kaasata muutlikke mängu- ja probleemsituatsioone, mis muudavad töö lastega veelgi edukamaks ja sisukamaks.

Iga teema uurimist saab täiendada mänguülesandega (pusled, mõistatused, joonised, vastused jne). Mänguülesanded esitatakse töövihikus (Dybina O.V. Ma õpin maailma tundma: Töövihik 5–6-aastastele lastele. - M.: TC Sfera, 2009).

Õpetajad peaksid pöörama erilist tähelepanu sellele, et välismaailmaga tutvudes on võimatu:

- piirduge ainult monoloogi-jutuga objektidest, reaalsusnähtustest - oma tundidesse on vaja kaasata võimalikult palju tegevusi (istuda toolil, diivanil, panna riided selga ja käia neis ringi, kutsuda ema kaasa, ravida oma vanaema jne);

– koormake lapsi suure hulga küsimustega üle;

– taandada lastega töökorraldus ainult õppetegevuse vormile.

Ümbritseva maailmaga tutvumine peab toimuma vastavalt psühholoogilistele omadustele, valides sobivad suhtlusvormid, vahendid, meetodid ja tehnikad, et muuta see protsess kättesaadavamaks ja tõhusamaks.

Vanemas rühmas viiakse ümbritseva maailmaga tutvumine läbi nii mängude-tegevuste kui ka didaktilise mängu vormis, kui mängureegel reguleerib laste tegevust ja suhteid ning probleemide õiget lahendamist. on mängu eesmärgi saavutamine. Mängude-tegevuste, didaktiliste mängude korraldamisel ja läbiviimisel on oluline luua õhkkond, mis võimaldab igal lapsel realiseerida oma tegevust ümbritseva maailma suhtes.

Didaktilisi mänge saab kasutada nii laste ja täiskasvanute ühistegevuses kui ka koolieelikute iseseisvas tegevuses, samuti laste aktiivsuse stimuleerimiseks ümbritseva maailma tundmaõppimise protsessis.

Juhendis esitatakse lisamaterjale: mänguvõimalused, mängud, harjutused, meelelahutus, mõeldud kasutamiseks lastega väljaspool tundi, jalutuskäigul.

Vanema rühma laste tutvustamiseks ümbritseva maailmaga (ainekeskkond ja ümbritseva maailma nähtused) on ette nähtud 2 õppetundi kuus.

Toljati linna ANO DO "Lapsepõlveplaneet "Lada" lasteaia nr 179 "Lumikelluke" õppejõud, juhataja Nadežda Petrovna Palenova, metoodik - Natalja Grigorjevna Kuznetsova, osalesid lasteaedade väljatöötamises ja testimises. klassid, et tutvustada täiskasvanuid tööga.

Käsiraamat pakub ligikaudset materjali jaotust õppeaastaks. Õpetaja võib materjali levitada omal moel, vastavalt kuu pühadele (oktoober - õpetajate päev; veebruar - isamaa kaitsja päev, aprill - kosmonautikapäev jne) või sõltuvalt materjali olemasolust.

Õppeaasta materjali jagamine

Tabeli jätk.

Tabeli jätk.

Tabeli jätk.

Tunnimärkmete näidised

septembril

1. Esemed, mis hõlbustavad inimese tööd igapäevaelus

Programmi sisu. Kujundada laste ideid esemete kohta, mis hõlbustavad inimese igapäevaelus tööd; pöörake tähelepanu asjaolule, et nad teenivad inimest ja ta peab neid hoolikalt kohtlema; tugevdada ideed, et objektidel on erinevad eesmärgid.

Materjal. Pildid, millel on kujutatud erinevaid objekte, sealhulgas esemeid, mis hõlbustavad inimese igapäevaelus tööd. Jaotusmaterjal: suured kaardid, millel on kujutatud kahte rida kolmest lahtrist koosnevaid lahtreid (ülemise rea lahtrid kujutavad kolme objekti, millel tehakse tööoperatsioone, alumisel real on tühjad lahtrid) ja väikesed kaardid, millel on kujutatud esemeid, mis hõlbustavad vastavat tööd. operatsioon kodus.

Tunni edenemine

Õpetaja alustab tundi vestlusega: “Poisid! Vaadake hoolikalt ringi ja rääkige meile, mis teie ümber on."

Lapsed ütlevad, et nende ümber on palju erinevaid objekte ja loetlevad neid.

Kasvataja. Millisesse maailma kõik need objektid kuuluvad: looduslikesse või tehislikesse? (Inimese loodud, kuna inimene tegi need oma kätega.) Miks leiutas inimene laua, voodi, riidekapi, pesumasina, televiisori, auto ja palju muid esemeid?

Lapsed räägivad meile, et iga eset on millekski vajalik, iga objekt täidab oma funktsiooni.

Kasvataja. Õige. Igal esemel on oma otstarve ja see on millekski vajalik. Näiteks lauda on vaja selleks, et selle juurde kirjutada või selle juures süüa. Inimesed istuvad toolidel ja küpsetavad elektri- või gaasipliidil toitu. On objekte, millega inimene töötab, esemeid, millega ta joonistab, ja on ka esemeid, mis hõlbustavad inimese igapäevaelus tööd. Kas teate selliseid esemeid? Minu mõistatused aitavad teil mõnda neist välja selgitada.

Meie köögis aastaringselt

Jõuluvana elab kapis.

(Külmkapp)

Mul pole jalgu, aga ma kõnnin

Mul pole suud, aga ma ütlen:

Millal magada, millal tõusta,

Millal tööd alustada.

(Vaata)

Ta neelab meelsasti tolmu,

Ei jää haigeks, ei aevasta.

(Tolmuimeja)

Edasi-tagasi

Aurik rändab ja rändab.

Kui lõpetate - leina,

Meri tehakse auguliseks.

(raud)

Lapsed lahendavad mõistatusi ja selgitavad õpetaja abiga nende esemete kasulikkust.

Kasvataja. Näitan teile erinevaid pilte. Ole ettevaatlik! Kui pildil on ese, mis muudab inimese igapäevaelus lihtsamaks, plaksutage käsi, aga kui tegemist on mõne muu esemega, siis ärge plaksutage.

Seejärel mängitakse mängu “Kellele on vaja...?”, mille eesmärk on arendada oskust määrata igapäevaelus tööd hõlbustavate esemete eesmärki, luua põhjus-tagajärg seoseid igapäevaelus toimuva tööprotsessi ja objekti vahel. mis seda hõlbustab. Kasutatakse jaotusmaterjali: suuri kaarte, millel on kujutatud kahte rida kolmest lahtrist koosnevaid lahtreid (ülemise rea lahtrid kujutavad kolme objekti, millega tehakse tööoperatsioone, alumisel real on tühjad lahtrid) ja väikesed kaardid, millel on kujutatud objekte, mis hõlbustavad. vastav tööoperatsioon igapäevaelus. (Ligikaudne kirjavahetus: leib - leivalõikur, riided - pesumasin jne)

Lapsed valivad ühe suure kaardi. Väikesed kaardid lebavad laual tagurpidi. Õpetaja võtab ükshaaval väikesed kaardid, näitab neid lastele, nimetab eseme ja küsib: “Kellele vaja on...”.

Laps, kes seda kaarti vajab, vastab ja selgitab oma valikut: "Mul on taigna peksmiseks vaja mikserit." Mäng loetakse lõppenuks, kui kõik tühjad lahtrid on kaetud. Võidab see, kes katab esimesena oma kaardil olevad ruudud.

2. Minu perekond

Programmi sisu. Jätkuvalt arendada lastes huvi pere ja pereliikmete vastu. Soodustada pereliikmete nimede ja isanimede nimetamist; räägivad oma ametitest, millised nad on, mida neile meeldib kodus teha, mida nad teevad tööl. Kasvatage tundlikku suhtumist lähimatesse inimestesse - pereliikmetesse.

Tunni edenemine

Õpetaja loeb ette luuleread ja palub lastel määrata tunni teema:

Õpetaja suunab laste tähelepanu sõnale "perekond", paludes neil vastata küsimusele: "Mitmest sõnast koosneb "perekond"?" Kontrollime". Lapsed nimetavad pereliikmeid ja peavad loendust (kaks vanaema, kaks vanaisa, ema, isa ja laps). Järgmiseks määravad lapsed igale perekonnale iseloomuliku erinevuse – pereliikmete sarnasuse. Lapsed räägivad, millise pereliige nad on.

Vaata mind -

Kelle moodi ma olen?

Kirsisilmad nagu isal

Päikeseline naeratus - emad.

Juuksevärv nagu vanaisal

Nina on kindlasti vanaema oma.

Kõik pereliikmed tegid kõvasti tööd,

Nii et ma sündisin sellisena!

Seejärel määravad lapsed kindlaks perekonna teise iseloomuliku erinevuse - ühise perekonnanime. Neil palutakse nimetada oma vanemate nimed ja perekonnanimed.

Kehalise kasvatuse minut

mul on perekond -

Ta on väga sõbralik.

Ema ja mina küpsetame pannkooke (Liikumiste jäljendamine.)

Enneolematu maitse!

Mina ja mu vanaisa kaevame peenraid. (Liikumiste jäljendamine.)

Laadimine...Laadimine...