Логопедичне заняття на тему квіти. Конспект заняття з розвитку мови у старшій групі на тему «Квіти

Цілі заняття:
  1. Уточнити і розширити уявлення дітей про квіти, будову квітки, місця її проростання.
  2. Продовжувати навчати дітей самостійно утворювати відносні прикметники (квіти садові, лугові, лісові, польові, кімнатні).
  3. Розвиток граматичного ладумови через уміння правильно узгоджувати займенники МІЙ, МОЯз іменниками.
  4. Активізація та збагачення лексичної сторони мови.

Іменники: назви квітів: гвоздика, конвалія, тюльпан, дзвіночок, ромашка, троянда, кульбаба, пролісок; частини квітки: корінь, стебло, листя, бутон, пелюстки, серцевинка, насіння.

Ознаки: садові, лучні, польові, лісові, кімнатні.

Дії: доглядати, садити, копати, поливати.

  1. Розвиток зорового сприйняття через гру «Чарівна труба».
  2. Розвиток координації слова з рухом, робота над темпом та ритмом мови, розвиток творчої уяви.
  3. Автоматизація поставлених звуків через оповідання віршів.
  4. Розвиток уміння в дітей віком самостійно ставити питання за зразком логопеда.
  5. Розвиток фонематичного аналізу та синтезу через повний звуковий аналіз слова ТРОЯНДА. (Робота з кольоровими магнітами)

Обладнання:картинка із зображенням вази з букетом; картинка із зображенням будови квітки; чарівна труба; картинки із зображенням квітів: гвоздика, конвалія, тюльпан, дзвіночок, ромашка, троянда, кульбаба, проліск; листи з контурним зображенням кольорів накладені один на одного за кількістю дітей; чарівна скринька; штучна квітка-троянда; кольорові магніти звукового аналізу слова; картинки із зображенням квітів за кількістю дітей, ілюстрації із зображенням лісу, луки, саду, теплиці.

Хід заняття:

1. Організаційний момент:

2. Вступна бесіда: (Читання логопедом вірша С.А Васильєвої «Ваза з букетом»)

Назвіть одним словом рослини, про які йдеться у вірші? (Це квіти.)

(Вивішую ілюстрацію на дошку)

Які квіти ви знаєте? Назвіть. (Відповіді дітей)

До якої природи ми належимо квіти? До живої чи неживої?

Чому? Поясніть. (Відповіді дітей)

Скажіть, де ми можемо побачити квіти? (У лісі, на лузі, у полі, у магазині, у кімнаті, на підвіконні тощо)

Якщо квіти ростуть у лісі, то вони які? (Лісові)

Якщо квіти ростуть на лузі, то які вони? (Лугові)

Якщо квіти ростуть у полі, то вони які? (Польові)

Якщо квіти ростуть у саду, то вони які? (Садові)

Якщо квіти ростуть у кімнаті, то вони які? (Кімнатні)

ОЦІНКА.

3. Повідомлення теми та цілей заняття:

Хтось із вас здогадався, про що ми з вами зараз говоритимемо? (Ми говоритимемо про квіти)

— Сьогодні на нашому занятті ми розповідатимемо про квіти, і дізнаємося про них дуже багато цікавого.

4. Гра "Я дивлюся в чарівну трубу".

— Хлопці, вчора ввечері в мої двері хтось постукав. Коли я відчинила двері, то побачила чарівника. У руках він тримав цю чарівну трубу. І ось сьогодні ця чарівна труба допоможе нам дізнатися про квіти багато нового та цікавого.

— Ви знаєте, як влаштована квітка?

— Зараз ми дізнаємося про це, дивлячись у чарівну трубу.

— Я беру трубу, дивлюся в неї на цю картинку і бачу тільки корінь квітки.

- А ти, Сашко? (Дитина бере трубу, наводить на картинку і називає частини квітки). Аналогічна робота коїться з іншими дітьми.

5. Фіз. хвилинка.

Ціль: координація слова з рухом, робота над темпом та ритмом мови, розвиток творчої уяви.

«НА ЛУЖАЙКУ З ранку»

На галявині ранком

Ми розпочали гру

Я - пролісок, ти берун.

Стайте у наш вінок. (Діти встають у коло, беруться за руки)

Один два три чотири, (Роблять чотири кроки тому, розширюють коло)

Розсувайте коло ширше.

А тепер ми струмки, (Біжуть по колу)

Побіжимо у перегонки.

Прямо до озера поспішаємо, (Розсувають коло)

Чи стане озеро великим.

Ставайте в коло знову, (Змикають коло)

Будемо в сонечко грати. (Біжуть по колу)

Ми - веселі промені, (Тягнуться на носочках, руки вгору)

Ми – жваві та гарячі. (стрибають на носочках, руки на поясі)

6. Розповідь віршів дітьми:

ГВОЗДИКА

Довге зелене стебло,

Гвоздики махрова квітка,

Ось чому у мами

Теплий в очах вогник.

Жовтих та білих – різних

Багато таких кольорів.

Ми з татом вибрали червоний -

Він означає "кохання".

(В.І.Мірясова)

КОНДИШ

Білі перлини приліпилися до ряду

До стеблинки тонкої - дарують аромат.

У травні розпускаються та цвітуть у лісі.

Навіть книга Червона береже красу.

І лисичка руда поряд пройде,

Біла і запашна квітка не сумнівається.

(В.І.Мірясова)

ТЮЛЬПАН

Тюльпан прагне до неба гордовитий,

Жовтий чи червоний – він будь-який красивий.

На маленький овал схожий його бутон,

У цибулинці взимку зберігся він.

На ранковій зорі розкриється трохи -

Хочеться йому на сонечко подивитись,

А на заході сонця знову ляже спати -

І не потрібне йому для цього ліжко.

(В.І.Мірясова)

ДЗВОНИК

Він розквіт у тиші лісовій,

Грамофончик блакитний.

А дзвенить він чи ні -

Лише ліс нам дасть відповідь.

(В.І.Мірясова)

РОМАШКА

У вигляді жовтеньких гуртків,

У ромашок серединки

Обрамляють серцевини

Багато білих пелюсток.

Виросли ромашки в полі,

Усіх кольорів не забрати.

Краса навколо, роздолля,

Сяду я вінок плести.

Я бажання загадаю,

Відриваючи пелюсток,

Чи пощастить мені, дізнаюся -

Відповість мені моя квітка.

(С.О. Васильєва)

У саду паху,

Роняю пелюстки,

Я красою сяю,

Але гострі кігтики.

Надала я ім'я кольору.

За тепле сонце світло

Я вдячна літу.

Квітки ошатніше немає!

(В.І.Мірясова)

Кульбаба

Жовта голівка,

Рожева ніжка.

Кульбаба-сонечко

Потримаю у долоні.

З'явилося сонечко

У травні на лузі,

На нього милуюсь,

Дуже березі.

Жаль, недовго сонечко

Буде золотим,

Побіліє сонечко -

І розлучуся з ним.

(В.І.Мірясова)

ПІДСНІЖНИК

Там, де сосни не прокинулися,

Де в кучугурах спить хмиз,

Нині вранці народився

Блакитна квітка – пролісок.

…Він розгріб холодний пісок

Корінцем своїм, як лапою.

Він мене вважає татом,

А тебе вважає мамою.

(Малюнки з квітами виставляються на дошку)

- Назвіть квіти, про які можна сказати МОЯ.

Назвіть квіти, про які можна сказати МІЙ.

7. Гра «Знайди та назви квітку».

Діти, уважно подивіться на листочки, які лежать у вас на столах.

Які квіти ви бачите? Назвіть. (У кожної дитини є лист із контурним зображенням кольорів, накладених один на одного. Діти розглядають зображення та називають квіти.)

8. Гра «Чарівна скринька».

Хлопці, ще добрий чарівник подарував вам ось таку чарівну скриньку.

А знаєте, що у ньому? Чарівник сказав, що в скрині гарна квітка.

Хлопці, квітка щось мені шепоче. Він хоче дізнатися, а чи знаєте ви, що мають робити люди, щоби квіти виросли? (Зкопати землю, зробити клумбу, посадити насіння, доглядати: поливати і полоти клумбу).

А тепер, давайте відгадаємо, яку квітку відправив нам чарівник?

Я зараз поставлю питання, а ви уважно послухайте.

Квітка, квітка, ти ростеш у лісі? Ти лісова квітка? (Імітація заперечення).

А тепер ви спитаєте.

Як ви запитаєте? Де ще зростають квіти? (-Квітка, ти ростеш на лузі? Ти лугова квітка?)(Заперечення)

Якщо квітка росте на галявині? Як ми запитаємо? (-Квітка, ти ростеш на галявині, ти польова квітка?)

Якщо квітка росте в кімнаті, як запитаєте? (-Квітка, ти ростеш у кімнаті? Ти кімнатна квітка?)(Заперечення).

Якщо квітка росте у саду? Як спитаєте? - (Квітка, ти ростеш у саду? Ти садова квітка?)(Імітація угоди).

Хлопці, а яка квітка росте у саду? (Звертаю увагу на картинки).(РОЗА)

А тепер, подивіться на картинку і скажіть, ТРОЯНДА, яка вона?

(червона, з шипами, горда, граціозна, ароматна, красива і т.д.)

9. Звуковий аналіз слова ТРОЯННЯ:

А зараз, хлопці, ми з вами запишемо слово ТРОЯНДА.

Тільки писати я не літерами, а чим? (Звертаю увагу дітей на колірні магніти).

Назвіть перший звук у слові ТРОЯНДА? (Р)

Який магніт я маю взяти? (Синій). -Чому? Доведи.

(Тому що звук Р- приголосний, твердий).

Аналогічна робота з іншими звуками. На дошці під картинкою виходить така схема:

— Скажіть, а скільки в слові ТРОЯННЯ складів? (Два)

Чому так вирішили? ( Правило: скільки в слові голосних звуків, стільки та складів).

10. ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ:

У кожної дитини картинка із зображенням якоїсь квітки.

— Хлопці, зараз кожна буде називати квітку, і визначатиме місце, де росте ця квітка і поміщатиме її на картинку.

Зразок логопеда: - У мене гвоздика. Гвоздика росте в лісі, отже це лісова квітка. Поміщаю картинку на ілюстрацію із зображенням лісу. Аналогічну роботу проводять діти.

вчитель-логопед МБДО

установа дитячий садок"Казка" м. Іркутська.

Більше цікавої та пізнавальної інформації

Мовний висновок: збірна група: сигматизм шиплячих, ламбдацизм, ротоцизм.

Тема:«Квіти»

Етап: Автоматизація звуку.

Цілі:

  • Закріплення правильної вимови поставлених звуків.
  • Розширення та активізація словника з цієї теми.
  • Розвиток граматичних уявлень.
  • Розвиток дрібної та загальної моторики.
  • Розвиток уваги, пам'яті, мислення.
  • Розвиток звукового аналізу слова.

Устаткування: картинки на тему «Квіти», розрізні картинки, кольорові олівці, листи з індивідуальними завданнями.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Оргмомент

Розтанув сніг, пройшли морози і не страшні нам холоди,
А все це тому, що прийшла в гості до нас весна.

Введення у тему

– Хлопці, настала весна, природа ожила, стало яскравіше світити сонце, сніг розтанув, незабаром на галявинах з'явиться зелена трава, і зацвітуть чудові… (Квіти).

Знайомство з гостею

– Сьогодні ми з вами говоритимемо про квіти: згадаємо їхні назви, з яких частин складаються і багато іншого. Але про квіти хочемо все знати не лише ми. До нас на заняття прийшла дівчинка, щоб послухати те, про що ми з вами говоритимемо.
- Хочете дізнатися як звати цю дівчинку? (Так)
– Випишіть літери з верхнього ряду кольорів у такі самі нижньому рядута прочитайте її ім'я. (Катюша)
– Давайте скажемо Катюші, як називаються квіти, які ми бачимо на дошці. (Волошка, троянда, кульбаба, пролісок, гвоздика, тюльпан, конвалія, дзвіночок).

Примітка: Логопед просить дитину назвати ту квітку, в назву якої є її автоматизований звук.

Гра «Четвертий зайвий»

- Хлопці, знайдіть у кожному рядку зайву квітку і поясніть чому ви зробили такий вибір. (Волошка, тюльпан, пролісок, троянда – всі квіти ранні, весняні, а троянда – пізня квітка і т. д.)

Гра «Чого не стало, що з'явилося»

- Подивіться на картинки з квітами (дзвіночок, конвалія, пролісок, тюльпан), запам'ятайте їх порядок. Запам'ятали? А зараз настала ніч – заплющте очі. (У цей час логопед забирає одну картинку з цього ряду і змінює іншу).
- Чого не стало, а що з'явилося? (Немає конвалії, а з'явився нарцис).
Логопед запитує дитину з порушенням шиплячих звуків.

Частини квітки

– Давайте розповімо Катюші якісь частини є у квітки. (Коріння, стебло, листя, пелюстки або бутон)
– Назвіть третій звук у слові коріння.
- 1-й звук у слові стебло.
- 3-й звук у слові листя.
- 1-й звук у слові пелюстки.

Розвиток моторики

Виросла висока квітка на галявині (Долоні стиснуті перед собою, руки піднімаємо вгору).
Вранці весняним розкрив пелюстки (Розвести пальці рук).
Всім пелюсткам красу та питання (Рух пальцями).
Дружно дають під землею коріння (упр. «Коріння»).

Закріплення

– А ви знаєте, що є квіти, які вирощують на балконі у саду. Їх доглядають, поливають, бережуть від холоду, підгодовують добривами. Це садовіквіти: троянда, тюльпан, нарцис і т. д. Є квіти, які ростуть у полі. Їх ніхто не доглядає. Це польовіквіти: волошка, кульбаба, жовтець і т.д.
(На дошці панно з польовими та панно садовими квітами)
- У вас у кожного на столі є картинки з такими ж кольорами з квітами. Зараз кожен покаже свою картинку і скаже: назва квітки, польова вона чи садова. (У кожної дитини квіти, назва яких має автоматизований звук)

Гра «Один – багато»(З цими ж картинками)

Наприклад, тюльпан – тюльпани.

- Зараз ви повинні відгадати загадку про квітку:

У жовтенького Сонечка промені не гарячі.
У жовтенького Сонечка білі промені. (Ромашка)

– Давайте запишемо назву квітки у зошит і зробимо звуковий аналіз цього слова. (Діти кольоровими олівцями виконують завдання)
– Хлопці, Катюша – наш гість, давайте їй подаруємо квіти: один букет із польових квітів, а інший із садових.
(2 дитини виходять до столу, де знаходяться картинки з польовими та садовими квітами. Кожен вибирає лише свої квіти)
- Які квіти ви даруватимете госте? (Я дарую волошка, я дарую…)

Підсумок:

- Катюші пара йти. Давайте їй ще раз нагадаємо назви кольорів зі звуком "Л", зі звуком "Ш", зі звуком "Р".
– Ми сьогодні багато говорили про квіти, а навіщо нам потрібні квіти, яка користь від них? (Для ліків, дають їжу комахам, прикрашають наше життя)

Ольга Астахова
Заняття у старшій логопедичній групі «Квіти»

Завдання: вчити дітей впізнавати квіти за описомкласифікувати їх за місцем проживання та часу цвітіння, називати частини будь-якого квітки, утворювати відносні прикметники, правильно вживати сущ. у од. та багато інших. год., узгоджувати числівники з сущ.

Устаткування: зображення із зображенням квітів, три картонні вази з прорізами, картонні квіти-вкладиші.

Хід заняття:

1. Орг. момент:

Логопед: -Я в саду їх усіх зустрічаю

І в лісі їх помічаю,

Бачу їх я на лузі,

У полі, у скверику, на дачі,

Жити без них я не можу!

Як ви думаєте, про що я говорила? (про квітах)

2. Основна частина:

Логопед? -Сьогодні ми побуваємо в царстві квітів. Подивіться, скільки тут квітів. А ви, хлопці, знаєте їх? Я описуватиму зовнішній вигляд квітів, а ви відгадайте, який це квіткаі чи є він на екрані.

(Логопедзагадує загадки про квітах, а діти знаходять відгадки на екрані)

Знайдіть його на галявині.

На лузі та в полі

Ми його зустрічаємо,

Пелюстки білі

Ми на ньому рахуємо.

Серцевинка жовта

У квітки того,

Ніби крихта-сонечко

Забралася до нього. (ромашка)

Чотири яскраво-червоні

Блискучі пелюстки

І зернятка в коробочці

У цього квітки.

За цими зернятками

Ти бігав у город.

На грядці на городі

Такий квітка росте. (мак)

То фіолетовий, то блакитний.

Він на узліссі зустрічався з тобою.

Дзвінкою назвою він наділений.

Подивишся - підходить

назва ця,

Але ніколи нам не чувся дзвін

Із блакитного лісового букету. (дзвіночок)

Є один такий квітка,

Не вплетеш його у вінок.

На нього подуй трохи-

Був квітка і немає квітки. (кульбаба)

Як звати мене скажи:

Часто я ховаюся в житі,

Скромний польовий квітка

Синьоокий …. (Волошка)

Не встиг зійти сніжок -

З'явився він дружок,

Блакитний та ніжний

Маленький …. (Пролісок)

3. –Логопед: Що таке квіти? (Рослина)Як ви доведете, що це рослина?

(У них є корінь, стебло, листя)Чому ми називаємо їх квітами? (вони цвітуть, у них є пелюстки)

-Логопед: -До цвітіння у квітів є ще

Був тугим він кулачком

А розійшовся-став квіткою. (бутон)

Логопед: - У яку пору року з'являються квіти? Які квіти називаються первоцвітами?

В який час квітів так багато, що про них можна сказати:

Ошатні сестрички

Весь день гостей зустрічають,

Медом частують? (влітку)

Літо – це пора життя та цвітіння всіх рослин. Як ви вважаєте чому?

(Влітку багато сонця, тепла, світла та вологи, а це все потрібно для рослин. Без цього вони не можуть існувати.

Логопед: - Як назвемо квіти, які з'являються навесні? Влітку? Восени?

(весняні, літні, осінні)

Гра «Збери букети»

(3 картонні вази: діти в прорізі вставляють весняні, літні, осінні. квіти)

Гра «Порахуй квіти» (1 квітка, 2 квітки, ….)

Фізкультхвилинка:

Ми квіти в саду садимо.

Їх з лійки поливаємо.

Айстри, лілії, тюльпани –

Нехай зростають для вашої мами.

4. Утворення відносних прикметників.

Логопед: -Розгляньте наше квіткове царство та відберіть квіти, які дружать. ( Логопедчитає чотиривірш, а діти обирають картинки, називаючи квіти, про які читає логопед)

Я квіти в саду зустрічаю,

Я в лісі їх помічаю,

Бачу їх і на лузі

Логопед: - Подивіться які картинки залишилися? (квіти, які ростуть у кімнаті)

Якщо вони ростуть у кімнаті, то вони які? (кімнатні рослини)

Квіти на лузі.(лугові)

Квіти у лісі(лісові)

Квіти в полі..

Квіти в саду..

Клумба в квітах ….

Логопед: -А де ще можна зустріти квіти? (На річці, озері). Що це за квіти? (латаття, лілії). Є квіти, які допомагають людям одужати. З них роблять ліки. Їх називають лікарськими: це ромашка, конвалія, календула та ін.)

5. Підсумки:

Послухайте вірш В. В. Вікторова

« Квітка»

Квітка на лузі

Я зірвав на бігу.

А навіщо – пояснити не можу.

У склянці

Він день постояв і зав'яв,

А скільки б він на лузі простояв!

Чи правильно вчинив хлопчик? Щоб не шкодувати треба берегти природу, адже квіти це частина природи.

Публікації на тему:

Вчитель-логопед Куликова Наталія Володимирівна вихователь Забальська Оксана Борисівна Тема: Посуд Ціль: Розширювати уявлення.

Ціль: закріплення теми "Фрукти - овочі"; визначення фруктів та овочів на смак, нюхом та дотиком; опис фруктів та овочів за формою.

Цілі: навчальні: - Навчати легко співати; - вчити дітей співати та працювати на музичних заняттяхперебуваючи в ігровій ситуації. розвиваючі:.

Конспект заняття з ручної праців старшій групіТема: «Квіти радості» Ціль: розвивати дрібну моторикурук. Завдання: закріплювати вміння.

Під музику діти входять у зал і танцюють із серцями, що світяться. Дитина 1: Яскравий день, весняний день, Радісно дзвенить крапель! Весело навесні.

Заняття для вихователів у старшій логопедичній групі «Звук та буква М»ВІДКРИТЕ ЗАНЯТТЯ ДЛЯ ВИХВАЧІВ у старшій логопедичній групі Освітня область: підготовка до навчання грамоти Тема «Звук.

Заняття з екології у старшій логопедичній групі «Ми – друзі природи»Ціль: Систематизувати уявлення дітей про різноманіття природи. Завдання: Навчальні: 1. Закріпити знання про птахів, тварин, дерев Розвиваючі:.

Заняття у старшій логопедичній групі «Овочі»Заняття у старшій логопедичній групі «Овочі». Мета: - Продовжувати вміло виконувати певні рухи язика, губ, зубів при виконанні.

Заняття у старшій логопедичній групі

Тема: Квіти. Подорож на лісову галявину»

Програмний зміст:

Корекційно-освітні:

  • продовжувати формувати уявлення про квіти, лікарські рослини, первоцвіти;
  • продовжувати знайомити з нетрадиційним прийомоммалювання: малювання із використанням солі;
  • закріпити знання правил поведінки на природі;

Корекційно-розвиваючі:

  • розвивати зорову увагу;
  • розвивати константність зорового сприйняття на основі д/і «Знайди тінь»;
  • розвивати речерухову координацію;
  • розвивати дрібну моторику та тактильні відчуття;

Виховні:

  • виховувати вміння працювати у парах;
  • виховувати дбайливе ставлення до природи.

Матеріали: картки - знаки «Поведінка в лісі», зображення двох кошиків, кольорові зображення квітів та лікарських рослин, клей ПВА, кисті для клею, контурні зображення кольорів, кольорова сіль, серветки для рук, д/і «Первоцвіти», силуетні зображення кольорів, фланелеграфи, фломастери.

1. Вступна частина

Вихователь: «Хлопці, подивіться, скільки у нас гостей. Давайте ще раз дружно з ними привітаємось. Сьогодні незвичайний день – я пропоную вам вирушити на прогулянку на квіткову галявину. Раз-два-три, повернися - на квітковій галявині опинись».
(Звучить мелодія «Спів птахів»)

2. Д/і «Знаки, що говорять»

Вихователь: «Ось ми опинилися на нашій галявині. Подивіться, як тут чудово! Співають птахи, літають метелики, скільки квітів довкола! Але перш ніж вирушити на прогулянку, я пропоную вам згадати правила поведінки у лісі та на природі. У цьому вам допоможуть знаки.

3. Д/і «Квіткові кошики»

Вихователь: Ну що ж, правила поведінки ми згадали, можна вирушати далі. Ми з вами вже знаємо, що серед безлічі квітів є не тільки гарні квіти, але й лікарські квіти чи лікарські рослини. Здавна люди помітили, що хворі тварини йдуть, щоб знайти якусь траву, з'ївши яку вони одужували. Так і людина стала шукати допомоги у різних рослин. Я пропоную зібрати в один кошик лікарські рослини, а в інший – квіти, які ми використовуємо для створення гарних букетів. Працюємо у парах. Поліна з Дімою збирають лікарські рослини. Уляна з Дар'яною збирають решту квітів. Які рослини ви вважаєте лікарськими? Чим корисна конюшина? Навіщо потрібна ромашка? і т.д.



Про яку рослину говорять, що вона палить? Правильно, це кропива. Але чому ж кропива обпалює? На листі стебла рослини є особливі волоски. Кожна волосинка - як голка крихітного шприца. Усередині волосків їдка рідина. Доторкнувся – отримуй уколи. Листя кропиви багаті різними корисними солями та вітамінами. З кропиви готують чудові борщ, кропив'яне пюре з яйцем. У кропиві містяться речовини, що вбивають мікроби, добре зупиняють кров. А ще вона зміцнює волосся».

4. Д/і «Оживи квіти»

Вихователь: “Перед вами контурні зображення кольорів. Але подивіться, які вони невеселі. Ми самі оживимо їх за допомогою кольорової солі. Спочатку оживимо самі квіти. Поліна, яка квітка у тебе? Якого кольору сіль ти використовуватимеш при розфарбовуванні квітки? Дар'яно, як ти оживлятимеш свою квітку? і т.д. Тепер приступимо до пожвавлення листка та стебла? Якої форми листя? Якого кольору сіль ти використовуватимеш при розфарбовуванні листя? і т.д."

5. Динамічна пауза «Квіти»

Вихователь: «Ми трошки втомилися і відпочинемо.
Спала квітка, і раптом прокинулась,
(виконати упр. «Бутон»)
Більше спати не схотів.
(виконати упр. «Квітка»)
Ворухнувся, стрепенувся,
(Рухати долонями, складеними «квіткою» вправо - вліво)
Здійнявся вгору і полетів.
(підняти «квітку» над головою)
Це метелик сидів,
(виконати упр. «Метелик»)
Потім далі полетіла.
(рухати долонями, складеними «метеликом» убік і вгору)

6. Д/і «Первоцвіти»

Вихователь: «Ми з вами знаємо, що деякі квіти з'являються навесні раніше, а якісь пізніше. Перед вами контурні зображення кольорів. Обведіть зелених квітіву гурток ті квіти, які у нас з'являються найпершими після довгої зими. Які квіти ви обвели? Яким кольором? Як ми називаємо найквіти, які з'являються раніше за всіх? Чому?

7. Д/і «Знайди тінь»

Вихователь: «Ви знаєте, що вдень усі живі та неживі істоти відкидають тінь і зараз вам потрібно підібрати до квітки їхню тінь. Я вирішила вас трохи заплутати. Якщо дано кольорові зображення кількох зображень, то силуетних зображеннях - одна квітка».

8. Підсумок

Вихователь: «Ось і підійшла наша чудова прогулянка до кінця. Насамкінець, я хотіла б прочитати чудовий вірш. І я сподіваюся, ви зробите з нього висновок.

Якщо я зірву квітку,
якщо ти зірвеш квітку,
Якщо все: і я, ти,
Якщо ми зірвемо квіти,
То виявляться порожні
І дерева, і кущі.
І не буде краси,
І не буде доброти,
Якщо тільки я і ти,
Якщо ми зірвемо квіти.

Зараз пропоную вам повернутися до групи, де хочу пригостити вас та інших дітей вітамінним напоєм з лікарських рослин: шипшини і т.д. Раз-два-три, повернися і в групі опинись».

Конспект заняття з формування лексико-граматичних категорій у дітей у підготовчій до школи групі з лексичної теми:

«Садові та польові квіти»

Підготувала та провела вчитель-логопед 1 кв. кат.

ДБОУ школи №760 імені О. П. Маресьєва

с/п дитячий садок №997 Павлова Тетяна Ігорівна

Москва, 2017 р.

Ціль: розвиток лексико-граматичної сторони мови.

Завдання:

- Освітні:уточнити уявлення про кольори, їх частини; навчити розрізняти польові та садові квіти; формувати у дітей дбайливе поводження з квітами; познайомити з особливостями вирощування квітів та догляду за ними.

- Корекційно-розвиваючі:збагачувати, уточнювати та активізувати словник дітей; формувати граматично правильний лад мови (вправляти відповідно до іменників з чисельними і прикметниками, правильно користуватися дієсловами і прийменниками), закріплювати навички складового аналізу та синтезу, удосконалювати навичку звукового аналізу та синтезу, розвивати в дітей віком вміння відповідати питання повними відповідями, аргументувати свій выбор; розвивати дрібну та загальну моторику; розвивати зорову та слухову увагу, мислення; розвивати мовленнєве дихання.

-Виховні:виховати дбайливе ставлення до природи та любов до її краси, повагу до праці дорослих. Стимулювати формування інтересу до навчальної діяльності.

Обладнання:Предметні картинки для дошки на тему «Квіти» (садові: троянда(5 шт.), півонія, айстра, нарцис, флокс, гладіолус, лілія, тюльпан; і польові: ромашка(5 шт.), кульбаба(5 шт.), волошка (5 шт.), мак (5 шт.), дзвіночок, в'юн, конюшина), кошик для картинок з квітами та листочків із загадками, чотири картинки з вазами зі схематичним зображенням кількості складів, розфарбовані схеми слів: садові, польові, садівник .

Роздатковий матеріал:картинки з садовими квітами: лілія, троянда, флокс, півонія, нарцис, астра, гладіолус, тюльпан (по 1 на кожну дитину, тобто якщо дітей більше, ніж зазначених тут квітів, то продублювати потрібну кількість)

1. Організаційний момент, повідомлення теми заняття:

У логопеда в руках кошик із листочками із загадками, дістає по одному листочку, читає загадку, діти відгадують, і логопед показує картинку із квіткою-відгадкою. (Можна ще попросити дітей, щоб вони пояснили, чому саме так вирішили)

* Постукалося до нас у віконце

Літо червоне з кошиком.

Що в ньому сховалося, хлопці?

Гаразд, підкажу - загадки! (Здогадався хто? Діти: - Загадки!)

Загадки слухайте уважно, дослухайте до кінця:

Ішов я лугом стежкою, бачив сонце на травинці.

Але зовсім не гарячі сонця білого променя.

На зеленій тендітній ніжці виросла кулька біля доріжки.

Вітерець прошурхотів і розвіяв цю кулю.

Кульбаба!

Правильно! (логопед показує картинку з квіткою-відгадкою та читає наступну загадку)

Колоситься в полі жито, там у житі квітку знайдеш.

Яскраво-синій та пухнастий, тільки шкода, що не запашний.

Правильно! (логопед показує картинку з квіткою-відгадкою та читає наступну загадку)

Ех, дзвіночки, синій колір, з язичком, а дзвону немає.

Дзвіночок!

Правильно! (логопед показує картинку з квіткою-відгадкою та читає наступну загадку)

Сонце палить мою маківку, хоче зробити брязкальце.

Правильно! (логопед показує картинку з квіткою-відгадкою та читає наступну загадку)

Про які квіти були загадки?

Мак, дзвіночок, волошка, кульбаба і ромашка. Це польові квіти. Вони ростуть самі по собі і жодного догляду не вимагають.

А які ще квіти ви знаєте?

Троянда, півонія, флокси, айстри, тюльпани, гладіолуси, лілії, нарциси. Це садові. Вони вимагають багато догляду і без допомоги людини рости не зможуть.

Які ж ви молодці все правильно запам'ятали!

Сьогодні на занятті ми гратимемо і з садовими та з польовими квітами.

2. Основна частина:

Логопед поміщає на дошку картинки з квітами та всі діти разом рахують.

Одна ромашка, дві ромашки, три ромашки, чотири ромашки, п'ять ромашок.

Один мак, два маки, три маки, чотири маки, п'ять маків.

Один кульбаба, два кульбаби, три кульбаби, чотири кульбаби, п'ять кульбаб.

Один волошка, два волошка, три волошка, чотири волошка, п'ять волошок.

Одна троянда, дві троянди, три троянди, чотири троянди, п'ять троянд.

Вийшло багато гарних букетів, давайте порахуємо скільки букетів на дошці?

Один букет, два букети, три букети, чотири букети, п'ять букетів.

Хто найуважніший? Нічого цікавого не помітили? Може їсти зайвий букет?

Зайвий букет троянд! Троянди-садові квіти, а решта - польові.

Які ж ви уважні! Молодці!

Троянди, як і більшість садових квітів, дуже приємно пахнуть. А польові квіти майже не пахнуть, або мають трохи вловимий запах.

Давайте уявимо, начебто ми нюхаємо справжній букет троянд!

Вправа для розвитку мовного дихання «Приємний запах»

Діти повинні зробити глибокий тривалий вдих носом, не піднімаючи плечей. На видиху вимовити фразу: "Добре пахне" або "Дуже приємний запах".

Для того, щоб діти зробили глибокий діафрагмальний вдих, дорослий спочатку сам показує, як треба понюхати квіти, а потім просить дітей покласти обидві ручки на живіт і проконтролювати таким чином своє дихання.

Хлопці, а чи довго нас радуватиме букет своєю красою та приємним запахом?

Що треба зробити, щоб букет довше простояв гарним?

Букети треба поставити у вази з водою, або вони швидко зав'януть.

Пропоную поставити букети у вази. Але ми матимемо незвичайні вази! Давайте зберемо букети

з різних кольорів! У першу вазу поставимо квіти, в яких один склад, у другу - із двох

складів, у третю - із трьох, а четвертій - із чотирьох.

Логопед поміщає на дошку картинки із зображенням ваз із схематичним зображенням кількості складів, а раніше розміщені на дошці картинки квітів знімає.

Логопед показує картинку:

Це мак. У слові мак один склад, його поставимо у вазу з одним кружечком.

Логопед поміщає картинку з маком до вази з одним кружальцем і далі поміщає квіти до потрібної вази з кожною відповіддю дітей.

Логопед показує таку картинку:

Це троянда. У слові троянда два склади, її поставимо у вазу з двома кружальцями.

Це тюльпан. У слові тюльпан два склади, його поставимо у вазу з двома кружальцями.

Це лілія. У цьому слові три склади, її поставимо у вазу з трьома кружечками.

Кульбаба. У цьому слові чотири склади, його поставимо у вазу, на якій чотири кружечки.

Півонія. У слові півонія два склади, його поставимо у вазу з двома кружечками.

В'юн. У цьому слові два склади, його поставимо у вазу з двома кружальцями.

Дзвіночок. У цьому слові чотири склади, його поставимо у вазу, на якій чотири кружечки.

Волошка. У цьому слові три склади, його поставимо у вазу з трьома кружальцями.

Флокс. У слові флокс один склад, його поставимо у вазу з одним кружечком.

Нарцис. У цьому слові два склади, його поставимо у вазу з двома кружальцями.

Конюшина. У цьому слові два склади, його поставимо у вазу з двома кружальцями.

Гладіолус. У цьому слові чотири склади, його поставимо у вазу, на якій чотири кружечки.

Айстра. У цьому слові два склади, її поставимо у вазу з двома кружальцями.

Ромашка. У цьому слові три склади, її поставимо у вазу з трьома кружечками.

Які ж гарні яскраві букети вийшли! Які ще слова можна сказати про них?

Садові, польові, яскраві, строкаті, ароматні, літні, свіжі, великі, шикарні, ошатні, ніжні, святкові.

Які ви молодці! Чудові словапідібрали до букетів!

Тільки про ці букети не можна сказати садові або польові, вони вийшли змішані.

Давайте відокремимо садові від польових.

Як ви думаєте, яка квітка зайва у першій вазі? (мак, флокс,в'юн) Чому?

У першій вазі флокс – це садова квітка, а мак та в'юн – польові. Значить, зайвий флокс.

У другій вазі? (троянда, півонія, нарцис, астра, тюльпан, конюшина)

У другій вазі зайва конюшина. Він польовий, а решта садових.

У третій? (ромашка, волошка, лілія)

У третій вазі ромашка і волошка - польові, а лілія - ​​садова, значить вона зайва.

А в четвертій? (гладіолус,дзвіночок, кульбаба)

У четвертій вазі зайвий гладіолус, він садовий, інші - польові.

Які ж ви кмітливі! Правильно відокремили польові квіти від садових!

Хлопці, а як ви думаєте, чи довго нас радуватимуть квіти у вазі?

Ні… Вони все одно скоро зав'януть.

Так, хлопці, на жаль, квіти не зможуть довго простояти навіть у вазі з водою, а довго вони можуть нас тішити на клумбі чи полі. Може, хтось здогадався, чому так відбувається?

Тому що квіточки без корінця рости не можуть. Корінцями квіти п'ють воду і

живляться поживними речовинами із землі, а без корінців квіточки гинуть.

Тому квітами краще милуватися на клумбі чи полі, і без потреби не зривати.

А ви знаєте, які частини є у квітки?

Корінь, стебло, листя, пелюстки, тичинки, бутон.

Давайте разом покажемо ручками частини квіточок:

*Пальчикова гімнастика (Логопед говорить та робить разом з дітьми)

стебло та

На стеблині

листочки,

А в бутоні є

тичинки та

багато пелюсток.

Показати долонею однієї руки «корінь» (ніби у руці тримаємо яблуко, пальцями вниз)

Підставляємо лікоть іншої руки до руки, що імітує корінь (рука спрямована вгору від ліктя під кутом 90 градусів)

Пензель руки, що імітує стебло, імітує бутон зімкнутими заокругленими пальцями

До руки, що зображує стебло, долонькою іншої руки приставляємо «Листочки»

Акцент на «бутон»

З'єднати долоні разом пальцями вгору, розчепіривши пальці

Відкритими долонями показати «пелюстки»

Відмінні знання про квіти! Здорово все показали! Молодці!

Як ви вже сказали, квіти, що ростуть на клумбі, будуть радувати нас довго, так давайте посадимо їх. По одному виходьте і садіть квітку.

*Сховалися квіточки в маленькому кошичку

Треба посадити їх у клумбі під віконцем!

Логопед тримає в руках кошик із картинками садових квітів (або ставить на столі) та пропонує дітям підходити по одному, брати картинку з кошика та поміщати на дошку, коментуючи свої дії. Раніше розміщені на дошці картинки треба забрати.

Я посадив на клумбу троянду.

Я посадив на клумбу півонія.

Я посадив на клумбу нарцис.

Я посадив на клумбу лілію.

Я посадив на клумбу флокс.

Я посадив на клумбу тюльпан.

Я посадив на клумбу айстру.

Я посадив на клумбу гладіолус.

Яка ж гарна клумба у вас вийшла! Квіти на клумбі радують не лише людей, а й комах. Вони збирають із квітів пилок, нектар.

А як ви думаєте, чи треба ще щось зробити, щоб квіти росли і всіх радували?

Квіти треба полити.

Вправа на розвиток загальної моторики

Логопед говорить і робить разом із дітьми:

Я квітка, ти – лійка

Ти мене полий ка!

Показують руками на себе, потім убік

Права рукаставлять на пояс, ліву відводять убік, трохи нагору і нахиляють корпус убік піднятої руки, імітуючи лійку, що поливає квіти.

При повторі вправи змінюють руки

Молодці! Посадили квіти, полили, а знаєте, які це квіти? Як їх назвати одним словом?

Логопед поміщає на дошку заздалегідь підготовлені схеми слів:

(Смужка-слово, розділене на квадрати розфарбовані червоним (голосні), синім (тверді приголосні) та зеленим (м'які приголосні))

схема для слова «польові»

Ви вміло розрізняєте садові та польові квіти, молодці! Чи вдасться у вас так само вміло розрізнити ці слова у схемах?

Перша схема підходить до слова «садові», а друга- «польові». Вони однакову кількість голосних і приголосних, лише у слові «садові» всі приголосні тверді, а слові «польові» приголосна, яка третя у слові, м'яка.

Молодці, мабуть, здогадалися!

А чи знаєте ви, хто доглядає садові квіти?

Садівник, садівник.

Loading...Loading...