Чому недоросль за жанром сатирична комедія. На допомогу учням

Тема: Д.І. Фонвізін «Недоук». Сатирична

спрямованість комедії. Негативні персонажі

комедії.

Цілі: 1. Навчальна. Продовжити аналіз дій комедії

Д.І. Фонвізина "Недоук".

2. Розвиваюча. Розглянути питання виховання та освіти в

комедії.

3. Виховує: виховати моральну читацьку позицію

учнів, інтерес до російської класичної літератури.

Хід уроку.

I . Перевірка домашнього завдання.

II . Робота на тему уроку.

Слово вчителя.

- Згадайте, що таке сатира?

Сатира (від лат.sature– суміш, мішанина) – вид комічного, що найбільш нещадно осміює людську недосконалість; різке засудження у вигляді осміяння людських вад.

Ми вже говорили, що комедія «Недоук» написана за законами класицизму. Так у класицистичній комедії ми легко дізнаємось «позитивних» та «негативних» героїв ще до прочитання комедії.

Подивіться на прізвища та імена дійових осібп'єси. Чи кажуть вони нам про щось? Чи можемо ми дати характеристику героям п'єси, ґрунтуючись на їхніх іменах?

(Так. Митрофан – подібний до матері; Простаков – простий і дурний; Скотинін – від слова «скот»; Софія – Софія – мудрість; Мілон (корінь «мил») – милий і т.д. Імена в комедії «говорячі».)

А тепер ближче розглянемо героїв комедії.

Що ви можете сказати про батьків Митрофана? Які вони батько та мати?

(Батько - дурний, у всьому підпорядковується дружині, на все намагається дивитися її очима. Мати (у дівоцтві Скотинина) - владолюбна, груба, нахабна, «знедолена фурія»; тим, хто слабше, спуску не дає, любить сина.)

Як ви вважаєте – це образ типової поміщиці?

Який син виріс у батьків?

(Мітрофан – тупий, ледар, ненажера, грубіян, нікого не любить).

Як він ставиться до своєї годувальниці?

(Грубує їй, вона для нього тільки прислуга. А ця жінка не просто вигодувала Митрофана, вона його любить).

Згадайте, у чому проявляється своєрідна «кмітливість» Митрофанушки?

Читаємо дію I , явище IV – Митрофанушка розповідає свій сон.

(Мітрофан не такий дурний, побачивши, що мати спантеличена, він спритно виплутується із скрутного становища, знаючи, на чиєму боці сила, за що й нагороджується обіймами матері).

Що нам показують останні сцени комедії? Як змінюється ставлення Митрофанушки до матері?

Читаємо явище останнє.

Що ж повинно бути в тому, що Митрофан не знає навіть почуття прихильності до матері? (Сліпа любов матері до сина, розпещеність Митрофанушки).

Чи зіграло свою роль ставлення його матері до кріпаків, до годувальниці Митрофанушки? Згадайте, як лає Простакова Трішку за те, що він погано пошив каптан? (Шахрай, худоба, злодійська харя). А як честить годувальницю сина (собача дочка, погана харя, стара відьма). Не дивно, що й Митрофанушка за матір'ю кричить на Єреміївну: «Стара хричовка».

А у Простакової не вистачає розуму зрозуміти, що ставлення Митрофана до жінки, яка його вигодувала, не віщує добра і їй, рідній матері.

Яку освіту намагається дати синові пані Простакова? Хто вчить Митрофанушку?

(Кутейкін - недоучившийся семінарист, жадібний, нерозумний. Кучер Вральман - неосвічений іноземець, що подався в учителя - картина нерідка для РосіїXVIIIв., особливо у провінції).

Чому вчить Вральман Митрофанушку? (Історії та іноземних мов. Але нічого навчити нездатний, тому завойовує симпатію Простакової тим, що говорить про шкоду науки.)

Читаємо дію III , явище VIII зі слів «…розсуми мати моя… Єдиний із вчителів, хто вартий уваги як людина – це Цифіркін. Згадайте, він не бере плату за те, що не зробив

Які відповіді видає Митрофанушка на іспиті перед Правдиним та Стародумом?

Читаємо дію IV , явище VIII зі слів «Цікавим був би я послухати, чого німець його вивчив…»

Чи схожий Митрофанушка у своєму невігластві на дядечка Скотініна? Чим цікавиться Скотінін? Як він ставиться до людей?

(Гірше, ніж до свиней. Навіть про майбутню дружину каже, що якщо вже у кожної свинки свій клювок є, то вже дружині він знайде світло.

Як ставиться Скотінін до своїх селян?

Дія I , явище V . («... всякий збиток, ніж за ним ходити, здеру зі своїх же селян, так і кінці у воду». Скотінін нічого не боїться, адже за законом 1767 селяни за скаргу на свого поміщика посилалися на каторгу).

Ми розглянули негативних персонажів комедії, на наступному уроці звернемося до героїв доброчесних. Але ще раз згадаємо, за якими законами написана ця комедія? (За законами класицизму).

Назвіть три єдності, якими писалися класицистичні твори? (Єдність дії, часу, місця).

Як ви пам'ятаєте, класицизму був властивий різкий поділ героїв на позитивних і негативних. Середини не було. Це яскраво проступає й у комедії Д.І. фонвізину.

У Скотинині, в Простаковій, в Митрофанушке ми побачимо жодної світлої плями, тоді як образи позитивних героїв кристально чисті. Наприклад, Софіє, що ми знаємо про неї? (Сирота, живе в домі Простакової, яка вибирає її. Вперше ми чуємо про неї тоді, коли Скотінін говорить про змову. Він збирається одружитися зі Софією.)

Чим приваблива для нього це одруження? (Тим, що в села нареченої водяться свинки.)

Яка подія змінює життя Софії? (Вона отримує листа від дядька, якого всі вважали давно померлим.)

Чому Простакова змінює своє ставлення до Софії? (Бо дядечко призначив їй велику спадщину.)

Що відбувається через це між дядьком та племінником? Хто захищає Митрофана?

Яку подяку отримує Єреміївна за свою вірність? (По п'яти рублів за рік, та по п'яти ляпасів за день)

Як ви вважаєте, Єреміївна – це позитивний персонаж? Чому? (Негативний. Вона людина з психологією раба. Згадайте, як вона називає вчителів Митрофанушки після того, як вони втішили її? (Ось тобі і вся наша сволота, батюшка).

Підсумок уроку.

Висновок: Створюючи образи Скотининих і Простакових, Фонвізін показує як глибоко сидить коріння всього, що відбувається у комедії. Вся п'єса спрямована на те, щоб довести, що кріпацтво згубне і для «рабів» і для панів.

Малюючи пані Простакову, Фонвізін трохи порушує закони класицизму. Адже у фіналі ця «зневажена фурія» страждає, коханий син відвертається від неї. А читач, нехай на секунду, відчуває співчуття до неї.

Домашнє завдання. Підготуватися до бесіди з питань «Проблема виховання істинного громадянина».

Комедія Фонвізіна "Недоросль" перша в історії російської драматургії соціально-політична комедія. Автор викриває у ній вади сучасного йому суспільства. Героями комедії є представники різних соціальних верств: державні мужі, дворяни, слуги, самозвані вчителі.

Центральний персонаж п'єси пані Простакова. Вона керує господарством, б'є чоловіка, тримає в жаху дворових, виховує сина Митрофана. "То лаюся, то б'юся, тим і будинок тримається". Ніхто не сміє чинити опір її владі: "Хіба я не владна у своїх людях?".

Мовленнєва характеристика є основним способом створення характеру Простакової. Мова героїні змінюється в залежності від того, до кого вона звертається. Слуг пані Простакова називає "злодії", "каналї", "бестія", "собача дочка". До Митрофана звертається: "друг мій сердешний", "душенька". Гостей зустрічає шанобливо: "рекомендую вам дорогого гостя", "милості просимо".

Є в образі Простакової та трагічні елементи. Ця неосвічена і користолюбна "зневажена фурія" дуже любить і щиро піклується про свого сина. Наприкінці п'єси, відкинута Митрофаном, вона стає приниженою і жалюгідною:

Один ти залишився в мене.

¦ Та відчепися...

Немає в мене сина...

Із чином Митрофана у п'єсі пов'язана дуже важлива для просвітницької літератури ідея виховання. Митрофан - невігла, нероба, улюбленець матері. Від батьків він успадкував пихатість і грубість. До свято відданої йому Єреміївни він звертається: "стара хричовка".

Виховання та навчання Митрофана відповідає "моді" того часу та розуміння батьків. Французькій мові його вчить німець Вральман, точним наукам - відставний сержант Цифіркін, який "малу дещицю аріхметиці маракує", граматиці - семінарист Кутейкін, звільнений від "всякого вчення". "Пізнання" Митрофанушки в граматиці, його бажання не вчитися, а одружуватися смішні. Але його ставлення до Єремії, готовність "за людей прийматися", зрада матері викликає вже інші почуття. Митрофанушка стає неосвіченим і жорстоким деспотом.

Чудові прізвища дійових осіб. "Прізвища, що говорять", відразу закладають ставлення читача і глядача до їх власників. Психологічно він стає учасником дії. В нього відібрали можливість самому оцінити героїв та його дії. Із самого початку, з прізвищ дійових осіб, читачеві було зазначено, де негативні персонажі та де позитивні. І роль читача зводиться до того, щоб побачити та запам'ятати той ідеал, якого треба прагнути.

Цікава мова комедії. Негативним персонажам та їхнім слугам властива простонародна розмовна мова. Лексика Скотініних складається в основному зі слів, що використовуються на скотарні. Це добре показує мова Скотинина дядька Митрофана. Вона вся переповнена словами: свиня, поросята, хлівець. Уявлення про життя починається і закінчується також скотарня. Своє життя він порівнює із життєдіяльністю своїх свинок. Наприклад: "Я і своїх поросят завести хочу", "якщо в мене... для кожної свинки хлівок особливий, то дружині знайду світла". І пишається цим: "Ну, будь я свинячий син, якщо..."

Словниковий запас його сестри пані Простакової трохи різноманітніший через те, що чоловік її "дурень численний" і їй доводиться всім займатися самій. Але коріння скотинінське проявляється і в її промові. Улюблена лайка "скот". Щоб показати, що Простакова недалеко пішла з розвитку від свого брата, Фонвізін іноді відмовляє їй у елементарній логіці. Наприклад, такі фрази: "З тих пір, як усе, що у селян не було, ми відібрали, нічого вже здерти не можемо", "Так хіба треба бути кравцем, щоб вміти пошити каптан гарненько?" І, роблячи висновки зі сказаного, Простакова закінчує фразу: "Екое скотское міркування".

Щодо її чоловіка можна сказати тільки те, що він небагатослівний і не відкриває рота без вказівок на те своєї дружини. Але це й характеризує його як "дурня численного", безвільного чоловіка, що потрапив під підбор своєї дружини. Митрофанушка теж небагатослівний, щоправда, на відміну батька, він має свободу слова. Скотинінське коріння виявляється у нього у винахідливості лайок: "стара хричовка", "гарнізонний щур".

Слуги та вчителі мають у своїй промові характерні ознакистанів та частин суспільства, до яких вони належать. Мова Єреміївни - це постійні виправдання та бажання догодити. Вчителі: Цифіркін - відставний сержант, Кутейкін - дячок від Покрови. І своєю промовою вони показують приналежність: один до військових, інший до церковних служителів.

Автор вводить у дію цілу низку позитивних персонажів Стародум, Правдін, Софія, Мілон. Ці герої відкрито висловлюють погляди "чесної" людини на дворянську мораль, сімейні стосунки і навіть цивільний устрій. Цей драматургічний прийом справді викликав переворот у російській просвітницькій літературі: від критики негативних сторін дійсності до пошуків шляхів зміни існуючого ладу.

Мова позитивних героїв яскравістю не відрізняється. Це мова книжкова, мова освічених людей того часу, яка практично не виражає емоцій. Сенс сказаного розумієш із безпосереднього значення слів. В інших героїв сенс можна вловити у самій динаміці промови.

Мова Мілона відрізнити від промови Правдіна практично неможливо. Про Софію теж дуже важко щось сказати з її промови. Освічена, доброзичлива панночка, як би її назвав Стародум, чуйно сприймає поради та настанови коханого дядька. Мова Стародума повністю визначається тим, що в уста цього героя автор вклав свою моральну програму: правила, принципи, моральні закони, за якими "любовна людина" повинна жити Монологи Стародума побудовані таким чином: Стародум спочатку розповідає історію зі свого життя, а потім виводить мораль. Така, наприклад, розмова Стародума з Правдіним. А розмова Стародума з Софією - це зведення правил, і "... всяке слово буде врізане в серце".

Напрошується висновок, що мова негативного героя яскрава та індивідуальна, характеризує його самого, а мова позитивного героя використовується автором для вираження своїх думок.

Фонвізін - талановитий психолог, мислитель, художник. Він відбив у своїй п'єсі актуальні проблеми свого часу. Його комедія має загальнолюдське значення, вона живе у віках, не сходить зі сцен сучасних театрів.

Сатира Фонвізіна в комедії «Недоук»

У комедії “Недоук” Фонвізін зображує вади сучасного йому суспільства. Його герої - представники різних соціальних верств: державні мужі, дворяни, слуги, самозвані вчителі. Це перша історія російської драматургії соціально-політична комедія.

Центральна героїня п'єси - пані Простакова. Вона керує господарством, б'є чоловіка, тримає в жаху дворових, виховує сина Митрофана. "То лаюся, то б'юся, тим і будинок тримається". Ніхто не сміє чинити опір її владі: “Хіба я не владна у своїх людях”. Але в образі Простакової є трагічні елементи. Ця неосвічена і користолюбна "знедолена фурія" дуже любить і щиро піклується про свого сина. Наприкінці п'єси, відкинута Митрофаном, вона стає приниженою і жалюгідною:

  • - Один ти лишився в мене.
  • - Та відчепися...
  • - Немає в мене сина...

Із чином Митрофана у п'єсі пов'язана дуже важлива для просвітницької літератури ідея виховання. Митрофан - невігла, нероба, улюбленець матері. Від батьків він успадкував пихатість і грубість. До свято відданої йому Єреміївни він звертається: "стара хричовка". Виховання та навчання Митрофана відповідає “моді” на той час та розуміння батьків. Французькій мові його вчить німець Вральман, точним наукам - відставний сержант Цифіркін, який "малу дещицю аріхметиці маракує", граматиці - семінарист Кутейкін, звільнений від "всякого вчення". "Пізнання" Митрофанушки в граматиці, його бажання не вчитися, а одружуватися - смішні. Але його ставлення до Єреміївни, готовність “за людей прийматись”, зрада матері викликає інші почуття. Митрофанушка стає неосвіченим і жорстоким деспотом.

Основний прийом створення сатиричних персонажів у п'єсі - "зоологізація". Зібравшись одружитися, Скотінін заявляє, що він і своїх поросят хоче завести. Вральману здається, що, живучи з Простаковими, він жив “феї з конячками”. Таким чином автор підкреслює думку про "тварини" низовини навколишнього світу.

Комізм “Недоросля” у тому, що Простакова лається, як вулична торговка, розчулюється на обжерливість синка. Є в комедії глибший зміст. Вона саркастично висміює грубість, яка хоче виглядати люб'язною, жадібність, що прикривається великодушністю, невігластво, яке претендує на освіченість. На думку драматурга, кріпацтво згубно як для селян, оскільки робить їх покірних, безсловесних рабів, але й поміщиків, перетворюючи в самодурів, тиранів і неучей. Жорстокість, насильство стають для кріпосників найзручнішою і звичною зброєю. Тому перше спонукання Скотинина, а потім і Простакової - змусити Софію до шлюбу. І тільки зрозумівши, що Софія має сильних заступників, Простакова починає лебезити і намагається підроблятися під тон людей благородних. Але чи здатна Простакова довго носити маску шляхетності? Побачивши, що Софія вислизає з рук, поміщиця вдається до звичної дії - насильства.

У фіналі комедії нам не лише смішно, а й страшно. Суміш нахабства та улесливості, грубості та розгубленості робить Простакову шкодою настільки, що Софія та Стародум готові її пробачити. Безкарність і вседозволеність привчили Простакову до думки, що перед нею немає непереборних перешкод. Вона стає іграшкою власних пристрастей. А бездумне материнське кохання обертається проти її самої. Митрофан відмовляється від матері у найважчий момент її життя. Мати, яка втратила гроші та владу, йому не потрібна. Він шукатиме нових впливових покровителів. Його фраза: "Та відв'яжися, матінко, як нав'язалася ..." стала крилатою. Але від цього її зловісний зміст не змінився, а скоріше посилився.

Нищівний, гнівно-сатиричний сміх Фонвізіна, спрямований на найогидніші сторони самодержавно-кріпосного укладу, зіграв велику творчу роль подальших доляхРосійська література.

Незважаючи на те, що жанр п'єси "Недоук" - комедія, Фонвізін не обмежується лише викриттям суспільних вад і створенням сатиричних персонажів. Позитивні персонажі відкрито висловлюють погляди "чесної" людини на дворянську мораль, сімейні стосунки і навіть цивільний устрій. Цей драматургічний прийом воістину означає переворот у російській просвітницькій літературі - від критики негативних сторін дійсності до пошуків шляхів зміни існуючого ладу.

Відбиваючи актуальні свого часу проблеми, Фонвізін був талановитим психологом, мислителем, художником. Його комедія має загальнолюдське значення, вона живе у віках, не сходить зі сцен сучасних театрів.

У "Недорослі", за зауваженням першого біографа Фонвізіна, автор "вже не жартує, не сміється, а обурюється на порок і таврує його без пощади, якщо ж і смішить, то тоді сміх, що навіює їм, не розважає від вражень глибших і сумних". Об'єктом осміяння в комедії Фонвізіна стає не приватне життядворян, а їхня громадська, службова діяльністьта кріпосницька практика.

Не задовольняючись одним зображенням дворянського " зловісності " , письменник прагне показати його причини. Автор пояснює вади людей їх неправильним вихованням і дрімучим невіглаством, представленим у п'єсі у різних його проявах.

Жанрова своєрідність твору полягає в тому, що "Недоросль", за словами Г. А. Гуковського, "напівкомедія, напівдрама". Справді, основа, кістяк п'єси Фонвізіна - класицистична комедія, але до неї привнесені серйозні і навіть зворушливі сцени. До них можна віднести розмову Правдіна зі Стародумом, зворушливо-повчальні бесіди Стародума з Софією та Мілоном. Слізною драмою підказаний образ благородного резонера в особі Стародума, а також "стражденної чесноти" в особі Софії. У фіналі п'єси також з'єдналися зворушливе та глибоко моралістичне начало.

Д. І. Фонвізіну вдалося створити яскраву, разюче вірну картинуморальної та суспільної деградації дворянства кінця XVIII ст. Драматург використовує всі засоби сатири, викриває і критикує, висміює і засуджує, але його ставлення до "шляхетного" стану далеко від погляду сторонньої людини: "Я бачив, - писав він, - від шановних предків зневажених нащадків ... Я дворянин, і ось що роздерло моє серце».

Комедія Фонвізіна – надзвичайно важлива віха в історії нашої драматургії. Наступні за нею - "Лихо з розуму" Грибоєдова і "Ревізор" Гоголя. "...Все зблідло, - писав Гоголь, - перед двома яскравими творами: перед комедією Фонвізіна "Недоук" і Грибоєдова "Лихо з розуму"... У них вже не легкі глузування над смішними сторонами суспільства, але рани та хвороби нашого суспільства... Обидві комедії взяли дві різні епохи. Одна вразила хвороби від неосвіти, інша - від погано зрозумілого освіти " .

Написана понад двісті років тому комедія “Недоук” не втратила своєї актуальності і для нас. Проблеми, поставлені і розв'язувані Фонвізіном, також гострі і актуальні сьогодні. Питання виховання, служіння Батьківщині, моральні принципи людини, мабуть, ставляться до розряду “вічних”. І кожне покоління вирішуватиме їх по-своєму, але ніколи не відмовиться від них, не відмахнеться, як від малозначних, які втратили нагальні потреби.

Комедія “Недоук” як зайняла гідне місце у класичній літературі, але поповнила і золотий фонд російського театру. Її значення величезне у становленні та затвердженні російського національного театру. Вже Гоголь зазначав, що “Недоук”, в якому традиційна любовна інтрига відсунута далеко на задній план, започаткував оригінальний російський жанр “істинно суспільної комедії”. У цьому полягає секрет довгого сценічного життя комедії.


У своїй сатиричній комедії "Недоук" Фонвізін висміює пороки сучасного йому суспільства. В особі своїх героїв він зображує представників різних соціальних верств. У тому числі дворяни, державні мужі, самозвані вчителі, слуги. Цей твір став першою соціально-політичною комедією історія російської драматургії.

Головною героїнею п'єси є пані Простакова. Це владна жінка, яка керує господарством, тримає в страху всіх дворових, часто б'є чоловіка, з ніжністю ставиться лише до свого сина Митрофана.

Вона сама каже, що дім її тримається на тому, що вона то лається, то б'ється. Її влада ніхто не сміє чинити опір, вона відчуває свою необмежену владу над усіма. При цьому ми спостерігаємо в образі Простакової та певний трагізм. По суті своїй корислива і неосвічена "знедолена фурія", відчуває щиру любов по відношенню до свого сина. У фіналі п'єси, відкинута Митрофаном, поміщиця стає жалюгідною та приниженою. Вона одержує гідні плоди свого виховання.

Автор дає нам уявлення про характер Простакової за допомогою мовної характеристики. Її мова змінюється упродовж п'єси. Це залежить від того, з ким вона розмовляє. Слуг поміщиця називає не інакше, як із використанням різноманітних образ: "каналлі", "злодії", "собача дочка", "бестія". Звертаючись до Митрофана, вона стає лагіднішою: "душенька", "друже мій сердешний". До гостей Простакова ставиться шанобливо: милості просимо, рекомендую вам дорогого гостя.

Дуже важливим розкриття теми виховання є образ Митрофана. Ця тема була основною для просвітителів. Митрофанушка - ледар, невігла, улюбленець матері, від якої він успадкував грубість і пихатість. Його нянька Єреміївна свято віддана йому, любить недоросля як рідного сина, він називає її “старою хричовкою”. Навчання та виховання недоросля здійснювалося відповідно до “моди” того часу і згідно з розумінням батьків. За допомогою сатири автор розповідає нам про те, що французької мовиМитрофана навчає німець Вральман, відставний сержант Цифіркін вчить точним наукам, хоча сам “малу дещицю аріхметиці маракує”, а звільнений від “будь-якого вчення” семінарист Кутейкін навчає граматиці. Спочатку образ Мінрофана, його вчення, бажання не вчитися, а одружуватися викликають сміх. Але що більше ми дізнаємося цього персонажа, то більш жорстоким він постає перед нами. Ми бачимо його ставлення до няньки Єреміївни, зрадництво до матері і розуміємо, що цей образ створений автором не для того, щоб висміяти неосвіченість героя, а для того, щоб показати, до чого веде система виховання, яка існувала на той час у дворянських сім'ях. .

Головним прийомом сатиричного зображення персонажів у комедії є "зоологізація". Так, Скотінін, вирішивши одружитися, повідомляє, що він не проти завести своїх поросят. Вральман у домі Простакових відчуває, ніби живе "фсе з конячками". Цим Фонвізін хотів підкреслити думку про "тварини" сутності навколишнього світу.

"Недоук" відноситься до жанру комедії, проте драматург не тільки викриває суспільні вади і створює сатиричні персонажі. Фонвізін також зображує цілу низку позитивних героїв, які відкрито висловлюють свої погляди на сімейні стосунки, дворянську мораль і цивільний устрій. Даний драматургічний прийом став поворотним у російській просвітницькій літературі, оскільки тут автор не тільки критикував негативні сторонинасправді, але й шукав шляхи зміни існуючого ладу.

У своєму творі Фонвізін відобразив актуальні для його часу проблеми, показав себе як талановитий психолог, художник, мислитель. Його п'єса має загальнолюдське значення, тому вона така популярна, і через століття після її написання не залишає сцени сучасних театрів.

Денис Іванович Фонвізін - один із найвидатніших діячів літератури XVIII століття. Фонвізін по праву вважається творцем російської політичної комедії. Його знаменита п'єса «Недоук» перетворила будинок поміщиків Простакових на осередок пороків, «зломанства гідних плодів», які драматург викриває з властивими йому лихослів'ям, сарказмом, іронією.

«Недоук» - твір багатотемний. Тут порушуються питання про неухильне виконання «посади» кожним громадянином, про характер сімейних відносину сучасній автору Росії, про систему виховання та освіти.

Однією з важливих проблем комедії Фонвізіна "Недоук" є проблема виховання. Ця завжди хвилювала Фонвізіна. Він невтомно ратував за розквіт освіти у Росії вважав, що виховані у суворих цивільних правилах дворяни гідно слугуватимуть своїй країні.

Про виховання у п'єсі говорять усі – починаючи пані Простакової та закінчуючи Правдіним та Стародумом. Фонвізін показує зіткнення двох поглядів на виховання та освіту: патріархального (Простакова, Скотинін, Митрофан) та передового, просвітницького (Стародум, Правдін, Мілон, Софія).

Простакова та Скотинін стоять на консервативних позиціях. Простакова заявляє, що не вміє читати, та й взагалі, чи чута справа, що «дівчата грамоти вміють!» Того самого погляду дотримується і Скотінін, який теж «від роду нічого не читав».

Але вже і Скотінін, і Простакова починають розуміти, що часи змінюються, і без освіти не можна обійтися. Звичайно, дворянський титул дозволить здобути якийсь чин, але пробитися до вищого суспільства можна тільки, маючи добру освіту. Тому змушують Митрофана вчитися і наймають йому вчителів. Проте самі намагаються захистити Митрофанушку від навчання.

В результаті Митрофан виростає не просто невігласом, який не знає абсолютно нічого і не бажає нічого вчитися. Це ще й зла, груба, жорстока і безсердечна людина. Він виріс бездушним егоїстом, який зовсім не поважає навіть свою матір. Абсолютно має рацію Стародум, говорячи, що це і є «зловтіхи гідні плоди».

На противагу Митрофанушці Фонвізін створює позитивний образ молодого чоловіка, Чесного, благородного, освіченого. Це молодий офіцер Мілон. Драматург вкладає у цей образ певну ідею, адже він щиро вірить, що саме такі люди можуть по-справжньому слугувати своїй батьківщині.

В уста героя-резонер Стародума Фонвізін вклав свої ідеї щодо виховання молодого покоління. У четвертій дії п'єси ми стаємо свідками того, як Стародум виховує Софію, висловлюючи їй свої думки, свої спостереження. З розмови героїв ми дізнаємося, що Софія хоче заслужити доброї думки від людей гідних. Вона хоче жити так, щоб, наскільки можна, нікого ніколи не образити. Стародум наставляє дівчину на «шлях істинний», і вона вбирає всі життєві істини свого дядька. Можна сказати, що настанови Стародума лягли на благодатний ґрунт. Вони, безперечно, дадуть свої позитивні плоди.

Фонвізін створює незабутні образи вчителів Митрофана. Драматург прагнув показати, що навряд чи вчителі, подібні до Кутейкіна, який сам не закінчив семінарію, або Вральману, колишньому кучеру, зможуть навчити чогось тямущого молодого чоловіка. З них один Цифіркін викликає симпатію своєю чесністю, прямотою та сумлінністю. Він відмовляється брати гроші, які заслужив, т.к. нічого не зміг навчити дубинноголового Митрофана.

Драматург вважає, що проблема виховання має важливе державне значення, бо лише у правильному вихованнізнаходиться джерело порятунку від зла, що загрожує суспільству. Історія виховання Митрофанушки пояснює, звідки беруться Скотинини і що слід змінити, щоб вони більше не з'являлися: знищити рабство та подолати шляхом морального вихованнявади людської натури.

Loading...Loading...