Socialinis pasaulis vyresniųjų grupėje. Ilgalaikio plano socialinio pasaulio kalendorius ir teminis planavimas (vyresnė grupė) tema

Svetlana Rabinčuk
Paskutinė pamoka rubrikoje „Socialinis pasaulis“. vyresnioji grupė

Paskutinė sekcijos pamoka

« Socialinis pasaulis» .

Tikslai:

1. Įtvirtinti ir apibendrinti vaikų žinias apie žmones ir jų skirtumus (lytis, amžius, profesija, emocijos).

2. Ugdyti vaikų žodinę kalbą, gebėjimą taisyklingai ir nuosekliai reikšti savo mintis, apginti savo požiūrį.

3. Puoselėti elgesio ir bendravimo su bendraamžiais ir suaugusiaisiais kultūrą.

Pamokos eiga:

1. Organizacinis momentas.

Vaikinai, aš atėjau pas jus ne vienas. Buratino atėjo su manimi. Jis ruošiasi eiti į mokyklą, bet dar ne visai pasiruošęs. Jis daug ko nežino ar nesupranta ir nori, kad tu jam padėtum. Pirmiausia pasisveikinkime su Pinokiu ir padarykime tai įvairiais būdais. Pavyzdžiui, paglostysiu jam galvą ir Aš tau pasakysiu: "Sveiki"(patapšnoti per petį; kaip draugai ir nepažįstami žmonės sveikinasi; ką galite pasakyti susitikę ryte ar po pietų).

O dabar taip pat pasisveikinkime su kaimynu dešinėje. Gerai padaryta, sėsk.

2. Pokalbis apie žmonių skirtumus ir panašumus.

Žiūrėk, Pinokis mums kažką atnešė (paskelbtas koliažas apie skirtingų lyčių, amžiaus, išvaizdos, profesijų ir emocijų žmones).

Pažvelkime į šį plakatą atidžiau. Pirmiausia pakelkime akis į viršutinę dalį, tada pažvelkime į vidurinę ir apatinę dalis. Ar atidžiai žiūrėjote?

Kaip galima vienu žodžiu pasakyti – kas tai? (Žmonės).

Ar manote, kad jie visi vienodi ar skirtingi? (skirtinga).

Na, kodėl jie skiriasi, čia moteris baltu chalatu, o štai moteris baltu chalatu (gydytojas ir pardavėjas, kuo jie skiriasi? (profesijos).

Bet tos pačios profesijos žmonės (virina)- kas skiriasi? (vyras ir moteris).

Plakato viršuje yra du vyrai – kas skiriasi? (amžius).

Apačioje – vaikas, o šalia gydytojo – vaikas (amžius).

Vaikas yra šalia gydytojo, o vaikas stovi (berniukas ir mergaitė)

Dvi to paties amžiaus mergaitės (emocijos, nuotaika)

Ant plakato skirtingi žmonės, o tu ir aš esame žmonės? (Taip)

Jei paprašysiu, atsistokite berniukai (atsistokite, dabar atsistokite mergaitės (Atsistok). Ką turėčiau pasakyti ar kaip tau paskambinti, kad tik vienas žmogus galėtų atsistoti? (Vardas).

Gerai padaryta, sėsk.

Vaikinai, kiekvienas žmogus turi vardą, bet vardas nėra tik žodis, į kurį žmogus reaguoja, vardas yra stebuklingas veidrodis, galintis pasakyti apie žmogų. Dabar aš vadinsiu jūsų vardus, o tas, kurio vardu vadinsiu, turės sėdėti soste ir užsidėti karūną. Nes vadintis vardu yra didelė garbė ir pasididžiavimas.

3. Atsipalaidavimas "Saulėtas zuikis".

Vaikinai, saulės spindulys atėjo žaisti su mumis, jis pažvelgė į jūsų akis – užmerkite. Jis bėgo toliau veidu. Švelniai jį paglostykite delnai: ant kaktos, nosies, burnos, skruostų, smakro. Atsargiai glostykite, kad nebūtų nubaidyti: galva, kaklas, pilvas, rankos, kojos. Jis užlipo už apykaklės – paglostykite jį ten. Jis nėra išdykęs žmogus, tave myli ir glosto, o tu jį glostyk ir draugauji. Nusišypsok jam.

4. Žmogaus emocijos.

Kokia tavo nuotaika dabar? (linksmas, linksmas).

Parodykite mums emociją, atitinkančią jūsų nuotaiką.

Nupieškite alkaną vilką. Koks tu esi? (piktas).

Jei tavo geriausias draugas Pamiršau pasveikinti tave su gimtadieniu. (liūdesys).

Ar pasiklydote didelis miestas. Aplink važinėja mašinos, kažkur skuba nepažįstami žmonės, bet tu vienas ir nežinai kur važiuoti. (baimė).

Atėjai į darželį, atidarei savo spintelę, o basučių ten nebuvo. Kur jie nuėjo? (nuostaba).

Pinokis siūlo pažaisti žaidimą „Jūra vieną kartą sujaudinta“- bet pagal Buratino taisykles vietoj jūrinės figūros vaizduosime kitokias emocijas.

(jūra vieną kartą sujaudinta, ... baimės emocija sustingsta)

Puiku, dabar Pinokis prisimena visas emocijas.

5. Pokalbis apie šeimą ir šeimos santykius.

O Pinokis kuprinėje turi dar ką nors (Išimu voką)- Atsisėskime ir pažiūrėkime, kas ten yra (šeimos nuotrauka)

Kaip vienu žodžiu pasakyti, kas pavaizduotas paveikslėlyje? (šeima)

Kodėl taip manai? (buitiniai drabužiai, kiekvienas užsiėmęs savo verslu)

Kas gali būti vadinamas šeimos nariu?

D/žaidimas "Kas yra kas?"

Įdėkime žodžius į voką ir visi kartu pasiklausykime, kokius gimines įvardijome (atnešk visiems). Žodis girdimas "anūkas", "dukra"... Šį voką su žodžiais įdėsime į Pinokio kuprinę.

6. Mandagumas ir draugystė.

Taip, Pinokis turi dar vieną atviruką. Kas ten parašyta? (skaitau eilėraštį apie Liubočką).

Ar tau patiko mergina? (Ne).

Kodėl? Bet man atrodo gera mergaitė, viską daro teisingai. Ką ji padarė ne taip? (nepadėjo mamai, neužleido kelio močiutei).

Ar draugautum su tokia mergina? (Ne).

Taigi Buratino nepatiko Lyuba, jis nenori su ja draugauti ir nežino, koks draugas turėtų būti. Ar padėsime?

Surinkime jam draugystės karolius. Kiekvienas iš jūsų, suverdamas karoliuką, pasakys, koks turi būti draugas. (pagarba vyresnysis, padėti žmonėms, mokėti žaisti su vaikais)

Padovanokime savo draugystės karolius Pinokiui, kad jis surastų tikrų draugų.

7. Pamokos santrauka.

Padėjai Buratinui, sakei, kad žmonės visi skirtingi. Tačiau, nepaisant to, yra kažkas, kas mus visus vienija – visi esame žmonės, visi lankome tą patį darželį, visi gyvename didelėje Žemės planetoje. O kad mums visiems būtų smagu ir džiaugsmas, reikia dažniau šypsotis ir dovanoti savo šypsenas kitiems. Padovanokime vieni kitiems stebuklingus žodžius – NEPIKT, Šypsokitės. (apvalus).

Anastasija Michailiuk
Ilgalaikis planas„Socialinis pasaulis“. Vyresnioji grupė

Vizionalus socialinės taikos planas.

rugsėjis

Tema: "Gimtoji kalba".

1 pamoka. "Zaya-Pandita".

Tikslas:

1. Pristatykite kalmukų rašto pradininką.

2. Pateikite Zaya-Pandit kaip mokslininko idėją.

3. Ugdykite meilę gimtajai kalbai ir kalmukų istorijai.

Technikai:

Medžiagos: Mokslininko portretas, hieroglifai – raštas.

Tema: "darželis".

2 pamoka. Darželis yra mano antroji šeima. (ekskursija į d/s)

Tikslas:

1. Išmokykite vaikus kalbėti apie šeimą, darželį.

2. Ugdyti gebėjimą reikšti savo jausmus, nustatyti vaiko komfortą darželyje.

3. Mylėkite žmonių, kuriems jie rūpi, profesijas (mokytojas, slaugytoja, virėjas ir kt.)

Technikai: Ekskursija po darželį, pokalbiai su darželio darbuotojais

Tema: "Derliaus nuėmimas"

1 pamoka. Ką mums atnešė ruduo?

Tikslas:

1. Išmokite žiūrėti į nuotraukas sode, suraskite paveikslėlyje pagrindinį dalyką, paaiškinkite, kodėl jis taip mano.

2. Įtvirtinti žinias apie būdingas daržovių ir vaisių savybes (forma, spalva)

3. Skiepyti pagarbą daržovių augintojų ir sodininkų darbui.

Technikai: Paveikslai. Daržovės ir vaisiai (manekenai arba švieži).

Tema: "Laukiniai paukščiai"

2 pamoka. Paukščiai iš įvairių šalių.

Tikslas:

1. Sukurti apibendrintas idėjas apie paukščius, gyvenančius ne tik mūsų šalyje, bet ir kitose šalyse.

2. Plėsti vaikų žinias ir idėjas apie paukščių išvaizdos ypatybes, gyvybės apraiškas, įpročius ir jų prisitaikymą prie jų buveinės.

3. Ugdykite susidomėjimą paukščių gyvenimu.

Technikai: Stebėjimas, žiūrint iliustracijas apie paukščius.

Tema: "Mano šalis"

1 pamoka. Myliu tave, Rusija.

Tikslas:

1. Ugdykite meilę gimtajai tėvynei, pasididžiavimo savo šalimi Rusija jausmą.

2. Pristatykite pasaulio žemėlapį, Rusijos vietą žemėlapyje. Rusijos herbas, vėliava, himnas.

3. Domėjimasis istorine Rusijos praeitimi

Technikai: Pažiūrėkite į iliustracijas. Skaityti pasakojimus, eilėraščius, klausytis giesmės.

Medžiagos: žemėlapis, trispalvė vėliava, herbas.

Tema: "Profesija"

2 pamoka. Kuo tu būsi kai užaugsi?

Tikslas:

1 Susikurkite idėją, kas yra profesija.

2 Sukelti susidomėjimą įvairiomis profesijomis.

3 Ugdykite pagarbą profesionaliems žmonėms, skatinkite savarankišką mąstymą ir pasirinkimą.

Medžiaga: Voločkovo knyga 39-48 p. 8 pamoka

Tema: "Zul"

1 pamoka. Kalmyk Naujieji metai.

Tikslas:

1. Toliau plėsti vaikų žinias apie Kalmukų valstybinę šventę

2. Supažindinti su papročiais ir ritualais.

3. Kognityvinių gebėjimų ugdymas.

4. Puoselėti kultūros tradicijas.

Tema: "Paukštiena"

2 pamoka. Pokalbis apie paukštieną.

Tikslas:

1. Apibendrinkite konkrečią idėją apie paukštieną ir suformuokite paukštienos sampratą.

2. Išmokite nustatyti esminius ženklus apibendrinimai: jie gyvena su žmogumi, yra naudingi, žmogus jais rūpinasi. Klasifikuoti – vandens ir nevandens paukščius.

3. Gebėjimas papildyti bendraamžių atsakymą.

Medžiagos: paukštienos nuotraukos.

Tema: "Žiema"

1 pamoka. Tiek daug įdomių dalykų nutinka žiemą.

Tikslas:

1 Suformuoti apibendrintą vaikų idėją apie žiemą, negyvosios gamtos būseną. (saulė kaip šviesos ir šilumos šaltinis, dirvožemio prigimtis, oro sąlygos). Gyvosios gamtos būsena – augalas ir gyvasis pasaulis.

2 Ugdykite pažintinę veiklą.

3 Išmokti nustatyti priežasties ir pasekmės ryšius, gebėti naudoti modelius pažintinėje veikloje.

4 Ugdykite norą padėti gyvūnams žiemą, Teigiamas požiūrisžiemai.

D. p. ekologija 108 psl

Tema: "Drabužiai ir batai"

2 pamoka.

Tikslas:

1 Toliau supažindinkite vaikus su drabužiais ir avalynės gaminiais (iš ko jie pagaminti, kas juos siuva)

2 Ugdykite vaikų logiką ir mąstymą. Išmokite teisingai klasifikuoti batus ir drabužius pagal sezoną ir sugebėkite tai įrodyti.

3 Būkite atsargūs ir taupykite drabužius.

Tema: "Transportas"

1 pamoka. Automobiliai mūsų gatvėje.

Tikslas:

1 Ugdykite susidomėjimą suaugusiųjų žodžiais ir veiksmais.

2 Smeigtukas elementarios reprezentacijos apie transportą, gebėjimą išryškinti tam tikrus daikto požymius, identifikuoti medžiagą ir jos savybes.

3 Išmokyti nustatyti ryšius tarp automobilių paskirties ir sandaros, (kam jie skirti, kas yra keleivinė ir krovininė transporto priemonė).

4 Ugdykite vaikams pagarbą sunkiam vairuotojų darbui.

Tema: „Mūsų gynėjai“

2 pamoka. Mūsų armija.

Tikslas:

1 Išsiaiškinkite vaikų mintis apie mūsų kariuomenę (kariai, jūreiviai ir kt.)

2 Supažindinti su karių ir karinių profesijų šakomis.

3 Vaikai turi didelę drąsą, drąsą, jėgą.

Medžiagos: nuotraukos su kariuomenės šakomis. Sudėtingos klasės ikimokyklinio ugdymo įstaigoje

Vasiljeva

Tema: „Tradicijos ir papročiai“

1 pamoka. Vaiko gimimas. Rusų ir kalmukų šeima.

Tikslas:

1 Supažindinti su kalmukų ir rusų žmonių papročiais ir tradicijomis.

2 Studijuojant formuoti meilės Tėvynei jausmą tautines kultūras naujų tradicijų.

3 Plėsti žinias apie mūsų protėvių kultūros ir meno pagrindus, padėti vaikui pasijusti laiko tėkmėje kaip savo protėvių darbų tęsėju.

4 Skatinti vaikų pažintinių ir kūrybinių gebėjimų ugdymą.

5 Įskiepyti vaikams meilę ir pasididžiavimą savo gimtuoju kraštu, supažindinti vaikus su savo protėvių talentu ir įgūdžiais bei rūpestingu požiūriu į viską, ką jie sukūrė ir paliko mums.

Tema: „Aš esu meno pasaulyje“

2 pamoka. Muzika ir tapyba puošia mūsų gyvenimą.

Tikslas:

1. Atkreipkite vaiko dėmesį į kūrybiškumo svarbą žmogaus asmenybėje.

2. Išmokyti pamatyti ir išgirsti meno kūrinio, tapybos ir muzikos grožį.

3. Aštuoni pažintinis susidomėjimas ir kūrybinės veiklos troškimas.

Voločkova, Stepanova 104 - 106 p

Tema: „Mano Kalmukija“

1 pamoka. Mano Kalmukijos Respublika

Tikslas:

1 Praturtinkite žinias apie savo mažąją tėvynę – Kalmukiją.

2 Toliau supažindinkite su sostinės įžymybėmis – Elistos miestu, Kalmukijos darbininkais – piemenimis, laukų žmonėmis.

3 Kalbėkite apie Tėvynės gynėjus su paminklais tiems, kurie gynė Elistos miestą.

4 Aštuoni patriotiniai jausmai, meilė Tėvynei.

Voločkova 112-118 p (maždaug)

Tema: « Planeta žemė, erdvė"

Tikslas:

1 Supažindinkite vaikus su Planeta žemė, paaiškinkite žodį erdvė, pristatykite gaublį.

2 Išmokykite vaikus paaiškinti, kas yra erdvės objektai planetos, astronautai.

3 Įskiepykite meilę mūsų šalies mokslo pasiekimams.

Medžiagos: knygos apie kosmosą, apie žemę, apie astronautus. Ikimokyklinukų kalbos raidos knyga-albumas p. 58-59

Tema: "Pergalės diena"

1 pamoka. Praeinančios bangos aidas.

Tikslas:

1 Supažindinkite vaikus su žmonių žygdarbiais Didžiojo Tėvynės karo metu.

2 Suteikite idėją, kas gynė ir gina Tėvynę.

3 Aštuntoji meilė Tėvynei. Žinojimas, kad karas sukelia ašaras ir sielvartą.

Technikai: Skaityti eilėraščius, pasakojimus, žiūrėti iliustracijas.

Tema: "Mano šeima"

2 pamoka.

Tikslas:

1 Išsiaiškinkite šeimos idėją, šeimos narių darbo pareigas (darbe ir namuose)

2 Dėmesingas ir rūpestingas požiūris į šeimos narius, noras jiems padėti; apie šeimos istoriją (kur ir kaip šeima gyveno, kas buvo seneliai)

3 Mokykite rūpintis jaunesniaisiais, parodykite užuojautą vaikams, tėvams ir artimiesiems.

Dabartinis puslapis: 1 (iš viso knygoje yra 5 puslapiai)

Šriftas:

100% +

Olga Vitalievna Dybina

Užsiėmimai, skirti susipažinti su išoriniu pasauliu vyresniojoje grupėje darželis. Klasės užrašai

Įvadas

Šis vadovas padės sėkmingai organizuoti ir atlikti darbus supažindinant 5–6 metų vaikus su išoriniu pasauliu (dalymine aplinka ir socialinio gyvenimo reiškiniais).

Kad mokytojams būtų lengviau planuoti darbą šioje programos dalyje, darbo turinys pateikiamas temomis. Aptariama kiekviena tema: siūloma apytikslė pamokos, užsiėmimo ar žaidimo eiga. Mokytojas gali parodyti kūrybiškumą planuodamas pamokas, įtraukti kintamus žaidimus, problemines situacijas, dėl kurių darbas su vaikais taps dar sėkmingesnis ir prasmingesnis.

Kiekvienos temos studiją galima užbaigti žaidimo užduotimi (galvosūkiai, mįslės, piešiniai, atsakymai ir kt.). Žaidimo užduotys pateikiamos darbo knygelėje (Dybina O.V. Pažinau pasaulį: Užduočių knygelė 5–6 metų vaikams. - M.: TC Sfera, 2009).

Mokytojai turėtų atkreipti ypatingą dėmesį į tai, kad susipažįstant su išoriniu pasauliu neįmanoma:

- apsiribokite tik monologu-pasakojimu apie daiktus, tikrovės reiškinius - į užsiėmimus būtina įtraukti kuo daugiau veiksmų (sėdėti ant kėdės, sofos, apsirengti ir vaikščioti jais, pakviesti mamą, gydyti močiutę ir pan.);

– perkraukite vaikus daugybe klausimų;

– darbo su vaikais organizavimą sumažinti tik iki ugdomosios veiklos formos.

Susipažinimas su išoriniu pasauliu turi būti atliekamas pagal psichologines savybes, pasirenkant tinkamas sąveikos formas, priemones, metodus ir būdus, kad šis procesas būtų prieinamesnis ir veiksmingesnis.

Vyresnėje grupėje supažindinimas su išoriniu pasauliu vyksta tiek žaidimų ir užsiėmimų, tiek paties didaktinio žaidimo forma, kai žaidimo taisyklė reguliuoja vaikų veiksmus ir santykius, teisingas sprendimas užduotis yra pasiekti žaidimo tikslą. Organizuodami ir vesdami žaidimus ir veiklą, didaktiniai žaidimai Svarbu sukurti atmosferą, kuri leistų kiekvienam vaikui suvokti savo veiklą, susijusią su jį supančiu pasauliu.

Didaktiniai žaidimai gali būti naudojami tiek bendra veikla vaikai ir suaugusieji, ir savarankiška veikla ikimokyklinio amžiaus vaikams, taip pat skatinti vaikų aktyvumą lavinant juos supantį pasaulį.

Vadove pristatoma papildomos medžiagos: žaidimų-veiklų, žaidimų, pratimų, pramogų parinktys, skirtos naudoti dirbant su vaikais ne pamokose, pasivaikščiojant.

Vyresnės grupės vaikams supažindinti su juos supančiu pasauliu (dalykine aplinka ir supančio pasaulio reiškiniais) per mėnesį skiriamos 2 pamokos.

Toljačio miesto ANO DO „Vaikystės planeta „Lada“ lopšelio-darželio Nr. 179 „Snieguolė“ pedagogai, vadovė Nadežda Petrovna Palenova, metodininkė Natalija Grigorjevna Kuznecova dalyvavo kuriant ir testuojant. užsiėmimai, skirti supažindinti suaugusiuosius su darbu.

Vadove pateikiamas apytikslis medžiagos paskirstymas mokslo metai. Mokytojas gali platinti medžiagą savaip, atsižvelgdamas į mėnesio šventes (spalis – mokytojo diena; vasaris – Tėvynės gynėjo diena, balandis – kosmonautikos diena ir kt.) arba priklausomai nuo turimos medžiagos.

Medžiagos paskirstymas mokslo metams



Lentelės tęsinys.



Lentelės tęsinys.



Lentelės tęsinys.


Pamokų užrašų pavyzdžiai

rugsėjis

1. Daiktai, palengvinantys žmogaus darbą kasdieniame gyvenime

Programos turinys. Formuoti vaikų idėjas apie daiktus, palengvinančius žmogaus darbą kasdieniame gyvenime; atkreipkite dėmesį į tai, kad jie tarnauja žmogui ir jis turi su jais elgtis atsargiai; sustiprinti mintį, kad objektai turi skirtingą paskirtį.

Medžiaga. Paveikslėliai, kuriuose vaizduojami įvairūs objektai, įskaitant daiktus, palengvinančius žmogaus darbą kasdieniame gyvenime. Dalomoji medžiaga: didelės kortelės, kuriose pavaizduotos dvi langelių eilutės su trimis langeliais (viršutinėje eilutėje rodomi trys objektai, su kuriais atliekamos darbo operacijos, apatinė eilutė- tuščios ląstelės) ir mažos kortelės su objektų vaizdais, palengvinančiais atitinkamą darbo operaciją kasdieniame gyvenime.

Pamokos eiga

Mokytojas pradeda pamoką pokalbiu: „Vaikinai! Atidžiai apsidairykite ir papasakokite, kas aplink jus.

Vaikai pasakoja, kad juos supa daug įvairių objektų ir juos išvardija.

Auklėtojas. Kokiam pasauliui priklauso visi šie objektai: gamtos ar žmogaus sukurtiems? (Žmogaus sukurtiems, nes žmogus juos padarė savo rankomis.) Kodėl žmogus išrado stalą, lovą, spintą, skalbimo mašiną, televizorių, automobilį ir daugybę kitų daiktų?

Vaikai sako, kad bet koks daiktas kažkam reikalingas, kiekvienas daiktas atlieka savo funkciją.

Auklėtojas. Teisingai. Kiekvienas daiktas turi savo paskirtį ir yra kažkam reikalingas. Pavyzdžiui, stalas reikalingas norint prie jo rašyti arba valgyti. Žmonės sėdi ant kėdžių, ant elektros ar dujinė viryklė ruošiant maistą. Yra daiktų, su kuriais žmogus dirba, daiktų, su kuriais piešia, taip pat yra daiktų, kurie palengvina žmogaus darbą kasdieniame gyvenime. Ar žinote tokius daiktus? Mano mįslės padės jums kai kurias iš jų išsiaiškinti.


Mūsų virtuvėje ištisus metus
Kalėdų Senelis gyvena spintoje.
(Šaldytuvas)

Neturiu kojų, bet vaikštau
Neturiu burnos, bet pasakysiu:
Kada miegoti, kada keltis,
Kada pradėti darbą.
(Žiūrėti)

Jis noriai praryja dulkes,
Neserga, nečiaudi.
(Dulkių siurblys)

Į priekį ir atgal
Garlaivis klaidžioja ir klaidžioja.
Jei sustosi - sielvartas,
Jūra bus perforuota.
(geležis)

Vaikai sprendžia mįsles ir, padedami mokytojo, paaiškina šių daiktų naudą.

Auklėtojas. Parodysiu įvairias nuotraukas. Būk atsargus! Jei paveikslėlyje pavaizduotas daiktas, kuris palengvina žmogaus darbą kasdieniame gyvenime, suplokite rankomis, o jei tai kitas objektas, neplokite.

Tada žaidžiamas žaidimas „Kam reikia...“, kurio tikslas – ugdyti gebėjimą nustatyti kasdienį darbą palengvinančių objektų paskirtį, nustatyti priežastinius ryšius tarp darbo proceso kasdieniame gyvenime ir objekto. kad tai palengvina. Naudojama dalomoji medžiaga: didelės kortelės, kuriose pavaizduotos dvi langelių eilės po tris langelius (viršutinėje eilutėje pavaizduoti trys objektai, su kuriais atliekamos darbo operacijos, apatinėje eilutėje yra tuščios ląstelės), ir mažos kortelės, kuriose vaizduojami objektai, palengvinantys atitinkama darbo operacija kasdieniame gyvenime. (Apytikslis susirašinėjimas: duona - duonos pjaustyklė, drabužiai - Skalbimo mašina ir taip toliau.)

Vaikai pasirenka vieną didelę kortelę. Mažos kortelės guli ant stalo užverstos. Mokytojas po vieną paima mažas korteles, parodo jas vaikams, įvardija daiktą ir klausia: „Kam reikia...“.

Vaikas, kuriam reikia šios kortelės, atsako ir paaiškina savo pasirinkimą: „Man reikia maišytuvo tešlai plakti“. Žaidimas laikomas baigtu, kai uždengiamos visos tuščios ląstelės. Laimi tas, kuris pirmasis uždengia savo kortelės langelius.

2. Mano šeima

Programos turinys. Toliau ugdykite vaikų domėjimąsi šeima ir šeimos nariais. Skatinti įvardinti šeimos narių vardus ir patronimus; kalbėti apie savo profesijas, kokie jie yra, ką mėgsta veikti namuose, ką veikia darbe. Ugdykite jautrų požiūrį į artimiausius žmones – šeimos narius.

Pamokos eiga

Mokytojas skaito poezijos eilutes ir kviečia vaikus nustatyti pamokos temą:


Labai išmintingi seneliai,
Dvi močiutės gražios.
Tėti, mano mama -
Visa tai mano...
(Šeima)

Mokytojas sutelkia vaikų dėmesį į žodį „šeima“, prašydamas atsakyti į klausimą: „Kiek žodžių sudaro „šeima“? Patikrinkime". Vaikai vardija šeimos narius ir skaičiuoja (dvi močiutės, du seneliai, mama, tėtis ir vaikas). Toliau vaikai nustato kiekvienos šeimos būdingą skirtumą – šeimos narių panašumą. Vaikai pasakoja, į kokį šeimos narį jie panašūs.


Pažiūrėk į mane -
į ką aš panašus?
Vyšninės akys kaip tėčio
Saulėta šypsena – mamos.
Plaukų spalva kaip senelio
Nosis tikrai yra močiutės.
Visi šeimos nariai sunkiai dirbo,
Taigi, kad aš gimiau tokia!

Tada vaikai nustato antrą būdingą šeimos skirtumą – bendrą pavardę. Jų prašoma įvardinti savo tėvų vardus ir pavardes.

Kūno kultūros minutė


Aš turiu šeimą -
Ji labai draugiška.
Mes su mama kepame blynus (Judesių imitacija.)
Neregėtas skanumas!
Mes su seneliu kasame lysves. (Judesių imitacija.)
Su močiute sodiname gėles. (Judesių imitacija.)
Tėtis ir aš žaidžiame futbolą - (Judesių imitacija.)
Įmušame kamuolį į vartus.
aš tave labai myliu (Apvyniokite rankas aplink save.)
Jūsų miela šeima.

Mokytojas atkreipia vaikų dėmesį į tai, kad be pavardės ir vardo kiekvienas žmogus turi ir patronimą. Patronimas vaikui suteikiamas pagal tėvo vardą, pavyzdžiui, jei tėvas yra Sergejus, tada vaiko patronimas yra Sergejevičius.

Žaidžiamas žaidimas „Pavadink antrąjį vardą“.

Mokytojas skambina vyriškas vardas, o vaikai sako, kokį antrąjį vardą gaus; mergaitės dukteris vadina antruoju vardu, o berniukai sūnus:

Aleksandras - Aleksandrovna - Aleksandrovičius;

Olegas – Olegovna – Olegovičius;

Ivanas – Ivanovna – Ivanovičius;

Vasilijus - Vasiljevna - Vasiljevičius.

Baigęs žaidimą, kiekvieno vaiko prašoma pasakyti savo vardą, patronimą ir pavardę.

Toliau mokytojas kalbasi su vaikais apie suaugusių šeimos narių profesijas ir profesijas. Atkreipia vaikų dėmesį į tai, kad visi suaugusieji rūpinasi savo vaikais. Iš pradžių mamomis ir tėčiais rūpinosi, juos augino seneliai, o dabar vaikais ir tėvais rūpinasi mamos ir tėčiai. Būtinai atkreipkite dėmesį, kad užaugę vaikai rūpinsis ir savo tėvais.

Žaidžiamas žaidimas „Mano tėvų profesijos“.

Vaikai stovi ratu. Mokytojas meta kamuolį žaidėjui į rankas ir užduoda klausimą „Ką veikia tavo mama? Žaidėjas atsako pilnu atsakymu: „Mano mama dirba pardavėja“ - ir grąžina kamuolį mokytojui.

Tada mokytojas perskaito lentoje užrašytas frazes: „ Draugiška šeima», « Stipri šeima», « Laiminga šeima", "Rūpesti šeima", " Mylinčią šeimą», « Sveika šeima- ir kviečia vaikus pasirinkti žodžius, apibūdinančius jų šeimą, ir paaiškinti, kodėl jie taip mano.

Apibendrindama mokytoja sako, kad vaikai užaugs ir kiekvienas turės savo šeimą. Ir tai bus daugiausia geriausia šeima, kur suaugusieji rūpinsis vaikais ir senyvo amžiaus tėvais, o vaikai paklus suaugusiems ir padės jiems visame kame. O svarbiausia – visi mylės vienas kitą ir elgsis pagarbiai.

3. Ką apie save pasakoja objektas?

Programos turinys. Skatinkite vaikus išskirti daiktų ypatybes: dydį, formą, spalvą, medžiagą, dalis, funkcijas, paskirtį; toliau tobulinti gebėjimą apibūdinti objektus pagal jų savybes.

Medžiaga. Traškučiai (ne mažiau 10 vnt.); temos nuotraukos: elektros prietaisai, magnetofonas, televizorius, telefonas, skalbimo mašina ir kt.; objekto aprašymo algoritmas.

Pamokos eiga

Mokytojas kviečia vaikus žaisti žaidimą „Ką objektas pasakys apie save“. Užduotis: apibūdinkite paveikslėlyje pavaizduotą objektą naudodami algoritmą.

Vaikai pasirenka lyderį, nustato eilę ir, jei reikia, pakartoja sutartinių algoritmo simbolių reikšmes.

Pranešėjas pasirenka bet kurį paveikslėlį, kuriame vaizduojamas objektas, ir parodo jį vaikams. Pirmasis dalyvis paima algoritmą, įvardija vieną iš rodomo objekto ypatybių, jei teiginys teisingas, iš pranešėjo gauna lustą ir perduoda kortelę su algoritmu kitam dalyviui. Jis elgiasi panašiai. Neteisingo teiginio atveju vadovas sako: „Klaida“ ir teisę imtis veiksmų perduoda kitam dalyviui. Jei dalyvis, gavęs kortelę su algoritmu, daro ilgą pauzę, tada po trijų lyderio plojimų jis praranda teisę judėti ir kortelę su algoritmu atiduoda kitam dalyviui. Žaidimas baigiasi, kai išvardijamos visos daikto savybės pagal algoritmą ir vedėjui nebelieka klausimų arba baigiasi lustai. Dalyvis, surinkęs balus, laimi didžiausias skaičius traškučiai.

Pranešėjas turi teisę žaidimo metu užduoti klausimus, paaiškinančius ar papildančius bet kurią temos ypatybę.

Klausimų pavyzdžiai:

– Kaip teisingai naudoti prekę?

– Kurios dalyko dalys yra svarbiausios? (Be ko prekė neveiks?)

– Kas dalyvavo kuriant daiktą?

– Ką žmonės naudojo, kai šio daikto nebuvo?

– Kas nutiktų, jei šis daiktas dingtų iš žmonių gyvenimo dabar?

– Kokioms profesijoms žmonėms reikalingas šis daiktas?

Jei žaidimas tęsiasi, daugiausiai žetonų turintis žaidėjas tampa lyderiu.

Tada mokytojas kviečia vaikus „pavirsti“ į įvairius žmogaus sukurto pasaulio objektus. Vaikai paeiliui aprašo „save“, tai yra daiktus, į kuriuos pavirto: kokios formos, spalvos, dydžio, iš kokios medžiagos jis pagamintas, kam jis reikalingas, iš kokių dalių jis susideda. Likę vaikinai atspėja objektą. Mokytojas kviečia vaikus prisiminti viską, ką jie dar žino apie šį objektą: apie jo praeitį, kur galima pamatyti šį objektą ir pan. Vaikų, kuriems sunku apibūdinti objektą, reikia paprašyti pasinaudoti algoritmu.

4. Apie draugystę ir draugus

Programos turinys. Plėsti žinias apie bendraamžius, sustiprinti taisykles draugiškas požiūris jiems: pasidalykite žaislu, pasikalbėkite mandagiai, draugiškai, jei vienam iš grupės vaikų liūdna, pasikalbėkite su juo, žaiskite, visada padėkite, padėkite draugams.

Medžiaga. Vokas, kuriame yra laiškas ir žemėlapis.

Pamokos eiga

Pamokos pradžioje pasigirsta garso įrašas: „Vaikinai, padėk! (3 kartus). Mokytojas kviečia vaikus nustatyti, kas šaukiasi jų pagalbos. Atkreipia jų dėmesį į veidrodį; Vėl skamba garso įrašas: „Taip, aš esu veidrodis. Mūsų karalystėje yra problema. Piktasis karalius susikivirčijo su visais mūsų karalystės suaugusiais ir vaikais. O dabar ji vadinasi „Kreivų veidrodžių karalyste“. Tačiau tai vis dar yra pusė problemos – šiandien karalius nusprendė įvykdyti mirties bausmę pačiam sąžiningiausiam, drąsiausiam, maloniausiam berniukui, kurio nepalietė jo raganavimas. Jo vardas Gurdas. Jam reikia tavo pagalbos. Jei esate draugiški ir drąsūs vaikinai, tai paskubėkite – laiko liko labai mažai.“

Mokytojas, skatindamas vaikų susidomėjimą, sužino, ką jie suprato iš veidrodžio pranešimo. Išklausęs vaikinų, jis atkreipia jų dėmesį į užuominų voką, kuriame yra žemėlapis ir laiškas. Žemėlapyje parodytas maršrutas, susidedantis iš penkių užduočių. Laiškas iššifruoja užduotis.

1 pratimas. Dainuok dainą apie draugystę.

Vaikai siūlo pasirinkimus ir atlieka „Draugystės dainą“.

2 užduotis. Išvardink penkias patarles apie draugystę ir draugus.

Vaikai skambina: " senas draugas geriau nei naujieji du“, „Vienas už visus ir visi už vieną“, „Mirk pats ir išgelbėk savo bendražygį“, „Draugystė stiprėja per darbus“, „Draugai žinomi bėdoje“. Jei vaikai patiria sunkumų, mokytojas suteikia pagalbą.

Kūno kultūros minutė

Vaikai, stovėdami poromis, mėgdžioja gyvūnų įpročius pagal eilėraščio tekstą.


Visi šiame pasaulyje yra draugai.
Suaugusieji ir vaikai yra draugai
Paukščiai draugauja vienas su kitu.
Gyvatės yra draugai po kalnu.
Kiškiai yra draugai pievelėje,
Meškos ir vilkai yra pulko draugai.
Žuvys yra draugai po vandeniu.
Tu su manimi, o aš su tavimi! (Apkabink stovi šalia vaikas.)

3 užduotis.Žaidimas "Kas yra šis draugas?"

Mokytojas skaito poetines eilutes, o vaikai, jei tai daro, tikras draugas, ploja rankomis ir sako: „Taip!“, o jei to nedaro, tada tyli. (Tikrai turėtumėte prarasti pirmąją situaciją, kad vaikai suprastų žaidimo taisykles.)


Jis visada su manimi bėdoje,
Aš už jo kaip kalnas.

Jis paguos tave, jei aš verksiu,
Jis išspręs problemą su manimi.

Niekada nevalgo gudriai -
Slyvos, kriaušės, šokoladas.

Jis netaps pasipūtęs
Ir erzinti ir vardais vadinti.

Visada nešvaresnė nei naktis.
Jis trypia gėles lovoje.

Jis nepradeda muštynių
Ir šunims tai nekenkia.

Jis paėmė tai iš vaikų -
Lėlė, lokys, savivartis.

Jis padės laistyti gėles
Ir padėkite žaislus.

Jis pasidalins žaislu
Knyga, lėlė, barškutis.

Jis vertina mūsų draugystę
Jis visada skuba man padėti.

4 užduotis. Vaikai kviečiami nupiešti saulę, kuri išsklaidys debesis virš bokšto, kuriame įkalintas Gurdas.

Būtinos sąlygos:

– visiems reikia piešti kartu vienu metu;

– Piešimui skiriamos 5 sekundės.

Mokytoja kviečia vaikus aptarti pagrindinę sąlygą – piešti visus kartu ir net kuriam laikui. Priveda prie išvados: visi turėtų piešti iš karto, paskirstydami darbus; vienas vaikas piešia apskritimą, o tik tada visi vaikai vienu metu piešia spindulį.

Vaikai stovi aplink stalą, ant kurio yra vatmano popieriaus lapas. Mokytojas duoda komandą ir skaičiuoja laiką.

5 užduotis. Mokytojas užrašo žodį Gurd ant popieriaus lapo, tada paima veidrodį, padeda jį ant popieriaus lapo ir paprašo vaikų perskaityti gautą žodį. Būtent šis žodis bus raktas į bokštą. Vaikai choru skaitė: „Draugas“. Kai tik vaikai ištaria šį žodį, pasigirsta stiklo duženų garsas, o tada pasigirsta berniuko Gurdo balsas: „Ačiū, vaikinai, tai aš – Gurdas. Tu mane išgelbėjai, o dabar aš tikrai išmokysiu savo šalies vaikus draugauti taip, kaip ir tu. O kai visi susidraugausime, būtinai ateisime pas jus. Ačiū! Viso gero draugai!"

Mokytoja ir vaikai atsisveikina su Gurdu. Baigdama mokytoja sako, kad vaikai su užduotimis susidorojo draugystės dėka. Šiandien jie visiems parodė, kaip reikia draugauti, kokie turi būti draugai ir kaip branginti draugystę.

5. Popieriaus rinktuvas

Programos turinys. Išplėsti vaikų supratimą apie įvairias popieriaus rūšis ir jo savybes; pagerinti gebėjimą identifikuoti objektus pagal medžiagos savybes.

Medžiaga. Pavyzdžiai skirtingi tipai popierius; popieriniai daiktai (albumas, laikraštis, dėžutė ir kt.).

Pamokos eiga

Mokytojas iš anksto ant stalų išdėlioja įvairių rūšių popieriaus pavyzdžius. Vaikai žiūri į popierių, o mokytojas skatina išryškinti jo kokybines savybes, užduoda klausimus, koks jis yra, kaip jį galima nustatyti – lygus ar šiurkštus, storas ar plonas. Vaikinai lygina paklodes, jas apčiuopia, atsakinėja į klausimus.

Tada mokytojas kviečia vaikus suglamžyti popieriaus lapą (susmulkina), suplėšyti į gabalus (ašaroti), patraukti kraštus įvairiomis kryptimis (pažeidžiamas lapo vientisumas, todėl medžiaga yra trapi), įdėti lapą popierius inde su vandeniu (sušlapina). Mokytojas demonstruoja degantį popierių naudodamas alkoholinę lempą ir degtukus. Vaikai kartu su mokytoju sukuria popieriaus savybių apibūdinimo algoritmą.

Tada mokytojas perskaito kolekcionieriaus, kuris renka, telegramą Skirtingos rūšys popierius. Jis keliauja po miestus ir kaimus ir visiems pasakoja apie savo kolekciją. Tačiau mūsų mieste jis turėjo bėdų: pūtė stiprus vėjas, jo kolekcija išsibarstė, dalis kolekcijos atsidūrė grupėje. Mokytoja kviečia vaikus paieškoti popieriaus pavyzdžių (mokytoja juos iš anksto paslepia grupės kambaryje). Vaikai atneša rastus pavyzdžius.

Pasigirsta beldimas į duris, įeina kolekcionierius (suaugęs žmogus), susitinka su vaikais, pasakoja apie savo pomėgį ir praneša, kad yra įrašęs visų rūšių popierių. Jis kviečia vaikus organizuoti savo darbą taip: įvardija popieriaus rūšį, o vaikai parodo pavyzdį. Klasės eigoje kolekcionierius paaiškina kiekvienos rūšies popieriaus paskirtį. Toliau kiekvienas vaikas aprašo rasto tipo popieriaus savybes, remdamasis sudarytu algoritmu.

Pabaigoje žaidžiamas didaktinis žaidimas „Rask panašumų ir skirtumų“.

Mokytojas įvardija popieriaus rūšį, o vaikai ant stalo turi rasti daiktą iš tokio tipo popieriaus (kartoninė dėžutė, laikraštis, albumas, gėlė iš gofruoto popieriaus ir tt). Tokiu būdu mokytojas veda vaikus suprasti, kad visi rasti daiktai yra iš popieriaus, bet skirtingų rūšių popieriaus.

6. Vaikų darželis

Programos turinys. Pasikalbėkite su vaikais, kodėl darželis taip vadinamas (nes vaikai „auginami“, prižiūrimi ir prižiūrimi kaip augalai sode). Parodykite socialinę darželio reikšmę: tėvai dirba, yra ramūs, nes jiems nesant vaikais rūpinasi darželio darbuotojai. Darželio darbuotojams reikia padėkoti už rūpestį, gerbti jų darbą, su jais elgtis rūpestingai.

Medžiaga. Paveikslėliai, kuriuose vaizduojami darželio darbuotojai (mokytoja, mokytojo padėjėja, virėja, skalbėja ir kt.).

Pamokos eiga

Mokytojas prašo vaikų atspėti mįslę:


Ant medžių auga kriaušės, vyšnios,
Visa eilė abrikosų,
Obelims galo nematyti
Tai mūsų vaisius... (sodas).

Rodo sodo iliustraciją ir prisega ją ant lentos.

Užduoda vaikams klausimus: „Kas dirba tokiame sode? Koks yra sodininko darbas? Reikia pasakyti žodžius: rūpinasi medžiais, saugo juos nuo ligų, kovoja su kenkėjais, laisto, augina.


Jame yra rožių ir tulpių,
Ir ramunės ošia.
Kardeliai, bijūnai -
Tai mūsų gėlė... (sodas).

Mokytojas parodo vaikams iliustraciją, vaizduojančią gėlių sodas ir prismeigia jį ant lentos.

Užduoda vaikams klausimus: „Kas dirba tokiame sode? Koks yra sodininko darbas? Reikia pasakyti žodžius: rūpinasi gėlėmis, saugo jas nuo ligų, kovoja su kenkėjais, laisto, augina.

Mokytojas užduoda trečią mįslę:


Koks nuostabus čia namas.
Tame name daug vaikinų.
Jame jie groja ir dainuoja dainas.
Šis namas yra mūsų vaikų namai... (sodas).

Mokytoja parodo darželio iliustraciją ir prisega ją ant lentos. Sutelkia vaikų dėmesį į kartojamą žodį „sodas“.

Užduoda klausimus: „Kas dirba darželyje? Koks jų darbas? Išklausęs vaikų atsakymus, jis ant lentos pakabina paveikslėlius, vaizduojančius vaikų įvardijamų profesijų atstovus. Išdėlioja paveikslėlius ramunėlių žiedlapių pavidalu ratu, palikdamas laisvą vidurį.

Mokytojas veda vaikus prie išvados: visi šie žmonės dirba dėl vaikų. Prie ramunėlės centro pritvirtintas centras su vaikų atvaizdu.

Olga Vitalievna Dybina

Supažindinimo su išoriniu pasauliu užsiėmimai vyresnėje darželio grupėje. Klasės užrašai

Įvadas

Šis vadovas padės sėkmingai organizuoti ir atlikti darbus supažindinant 5–6 metų vaikus su išoriniu pasauliu (dalymine aplinka ir socialinio gyvenimo reiškiniais).

Kad mokytojams būtų lengviau planuoti darbą šioje programos dalyje, darbo turinys pateikiamas temomis. Aptariama kiekviena tema: siūloma apytikslė pamokos, užsiėmimo ar žaidimo eiga. Mokytojas, planuodamas pamokas, gali parodyti kūrybiškumą, įtraukti kintamų žaidimų ir probleminių situacijų, todėl darbas su vaikais bus dar sėkmingesnis ir prasmingesnis.

Kiekvienos temos studiją galima užbaigti žaidimo užduotimi (galvosūkiai, mįslės, piešiniai, atsakymai ir kt.). Žaidimo užduotys pateikiamos darbo knygelėje (Dybina O.V. Pažinau pasaulį: Užduočių knygelė 5–6 metų vaikams. - M.: TC Sfera, 2009).

Mokytojai turėtų atkreipti ypatingą dėmesį į tai, kad susipažįstant su išoriniu pasauliu neįmanoma:

- apsiribokite tik monologu-pasakojimu apie daiktus, tikrovės reiškinius - į užsiėmimus būtina įtraukti kuo daugiau veiksmų (sėdėti ant kėdės, sofos, apsirengti ir vaikščioti jais, pakviesti mamą, gydyti močiutę ir pan.);

– perkraukite vaikus daugybe klausimų;

– darbo su vaikais organizavimą sumažinti tik iki ugdomosios veiklos formos.

Susipažinimas su supančiu pasauliu turi būti vykdomas atsižvelgiant į psichologines ypatybes, pasirenkant adekvačias sąveikos formas, priemones, metodus ir būdus, kad šis procesas būtų prieinamesnis ir efektyvesnis.

Vyresnėje grupėje supažindinimas su supančiu pasauliu vyksta tiek žaidimų-veiklos, tiek paties didaktinio žaidimo forma, kai žaidimo taisyklė reguliuoja vaikų veiksmus ir santykius bei teisingą problemų sprendimą. yra žaidimo tikslo pasiekimas. Organizuojant ir vedant žaidimus-veiklą, didaktinius žaidimus svarbu sukurti tokią atmosferą, kuri leistų kiekvienam vaikui realizuoti savo veiklą santykyje su jį supančiu pasauliu.

Didaktiniai žaidimai gali būti naudojami tiek bendroje vaikų ir suaugusiųjų veikloje, tiek savarankiškoje ikimokyklinio amžiaus vaikų veikloje, taip pat skatinant vaikų aktyvumą pažįstant juos supantį pasaulį.

Vadove pateikiama papildoma medžiaga: žaidimų-veiklos, žaidimų, pratimų, pramogų parinktys, skirtos naudoti dirbant su vaikais ne pamokose, pasivaikščiojant.

Vyresnės grupės vaikams supažindinti su juos supančiu pasauliu (dalykine aplinka ir supančio pasaulio reiškiniais) per mėnesį skiriamos 2 pamokos.

Toljačio miesto ANO DO „Vaikystės planeta „Lada“ lopšelio-darželio Nr. 179 „Snieguolė“ pedagogai, vadovė Nadežda Petrovna Palenova, metodininkė Natalija Grigorjevna Kuznecova dalyvavo kuriant ir testuojant. užsiėmimai, skirti supažindinti suaugusiuosius su darbu.

Vadove pateikiamas apytikslis akademinių metų medžiagos paskirstymas. Mokytojas gali platinti medžiagą savaip, atsižvelgdamas į mėnesio šventes (spalis – mokytojo diena; vasaris – Tėvynės gynėjo diena, balandis – kosmonautikos diena ir kt.) arba priklausomai nuo turimos medžiagos.

Medžiagos paskirstymas mokslo metams

Lentelės tęsinys.

Lentelės tęsinys.

Lentelės tęsinys.

Pamokų užrašų pavyzdžiai

rugsėjis

1. Daiktai, palengvinantys žmogaus darbą kasdieniame gyvenime

Programos turinys. Formuoti vaikų idėjas apie daiktus, palengvinančius žmogaus darbą kasdieniame gyvenime; atkreipkite dėmesį į tai, kad jie tarnauja žmogui ir jis turi su jais elgtis atsargiai; sustiprinti mintį, kad objektai turi skirtingą paskirtį.

Medžiaga. Paveikslėliai, kuriuose vaizduojami įvairūs objektai, įskaitant daiktus, palengvinančius žmogaus darbą kasdieniame gyvenime. Dalomoji medžiaga: didelės kortelės, kuriose pavaizduotos dvi langelių eilės po tris langelius (viršutinėje eilutėje pavaizduoti trys objektai, su kuriais atliekamos darbo operacijos, apatinėje - tuščios ląstelės), ir mažos kortelės, kuriose vaizduojami daiktai, palengvinantys atitinkamą darbą. operacija namuose.

Pamokos eiga

Mokytojas pradeda pamoką pokalbiu: „Vaikinai! Atidžiai apsidairykite ir papasakokite, kas aplink jus.

Vaikai pasakoja, kad juos supa daug įvairių objektų ir juos išvardija.

Auklėtojas. Kokiam pasauliui priklauso visi šie objektai: gamtos ar žmogaus sukurtiems? (Žmogaus sukurtiems, nes žmogus juos padarė savo rankomis.) Kodėl žmogus išrado stalą, lovą, spintą, skalbimo mašiną, televizorių, automobilį ir daugybę kitų daiktų?

Vaikai sako, kad bet koks daiktas kažkam reikalingas, kiekvienas daiktas atlieka savo funkciją.

Auklėtojas. Teisingai. Kiekvienas daiktas turi savo paskirtį ir yra kažkam reikalingas. Pavyzdžiui, stalas reikalingas norint prie jo rašyti arba valgyti. Žmonės sėdi ant kėdžių ir gamina maistą ant elektrinės ar dujinės viryklės. Yra daiktų, su kuriais žmogus dirba, daiktų, su kuriais piešia, taip pat yra daiktų, kurie palengvina žmogaus darbą kasdieniame gyvenime. Ar žinote tokius daiktus? Mano mįslės padės jums kai kurias iš jų išsiaiškinti.

Mūsų virtuvėje ištisus metus

Kalėdų Senelis gyvena spintoje.

(Šaldytuvas)

Neturiu kojų, bet vaikštau

Neturiu burnos, bet pasakysiu:

Kada miegoti, kada keltis,

Kada pradėti darbą.

(Žiūrėti)

Jis noriai praryja dulkes,

Neserga, nečiaudi.

(Dulkių siurblys)

Į priekį ir atgal

Garlaivis klaidžioja ir klaidžioja.

Jei sustosi - sielvartas,

Jūra bus perforuota.

(geležis)

Vaikai sprendžia mįsles ir, padedami mokytojo, paaiškina šių daiktų naudą.

Auklėtojas. Parodysiu įvairias nuotraukas. Būk atsargus! Jei paveikslėlyje pavaizduotas daiktas, kuris palengvina žmogaus darbą kasdieniame gyvenime, suplokite rankomis, o jei tai kitas objektas, neplokite.

Tada žaidžiamas žaidimas „Kam reikia...“, kurio tikslas – ugdyti gebėjimą nustatyti kasdienį darbą palengvinančių objektų paskirtį, nustatyti priežastinius ryšius tarp darbo proceso kasdieniame gyvenime ir objekto. kad tai palengvina. Naudojama dalomoji medžiaga: didelės kortelės, kuriose pavaizduotos dvi langelių eilės po tris langelius (viršutinėje eilutėje pavaizduoti trys objektai, su kuriais atliekamos darbo operacijos, apatinėje eilutėje yra tuščios ląstelės), ir mažos kortelės, kuriose vaizduojami objektai, palengvinantys atitinkama darbo operacija kasdieniame gyvenime. (Apytikslis susirašinėjimas: duona - duonos pjaustyklė, drabužiai - skalbimo mašina ir kt.)

Vaikai pasirenka vieną didelę kortelę. Mažos kortelės guli ant stalo užverstos. Mokytojas po vieną paima mažas korteles, parodo jas vaikams, įvardija daiktą ir klausia: „Kam reikia...“.

Vaikas, kuriam reikia šios kortelės, atsako ir paaiškina savo pasirinkimą: „Man reikia maišytuvo tešlai plakti“. Žaidimas laikomas baigtu, kai uždengiamos visos tuščios ląstelės. Laimi tas, kuris pirmasis uždengia savo kortelės langelius.

2. Mano šeima

Programos turinys. Toliau ugdykite vaikų domėjimąsi šeima ir šeimos nariais. Skatinti įvardinti šeimos narių vardus ir patronimus; kalbėti apie savo profesijas, kokie jie yra, ką mėgsta veikti namuose, ką veikia darbe. Ugdykite jautrų požiūrį į artimiausius žmones – šeimos narius.

Pamokos eiga

Mokytojas skaito poezijos eilutes ir kviečia vaikus nustatyti pamokos temą:

Mokytojas sutelkia vaikų dėmesį į žodį „šeima“, prašydamas atsakyti į klausimą: „Kiek žodžių sudaro „šeima“? Patikrinkime". Vaikai vardija šeimos narius ir skaičiuoja (dvi močiutės, du seneliai, mama, tėtis ir vaikas). Toliau vaikai nustato kiekvienos šeimos būdingą skirtumą – šeimos narių panašumą. Vaikai pasakoja, į kokį šeimos narį jie panašūs.

Pažiūrėk į mane -

į ką aš panašus?

Vyšninės akys kaip tėčio

Saulėta šypsena – mamos.

Plaukų spalva kaip senelio

Nosis tikrai yra močiutės.

Visi šeimos nariai sunkiai dirbo,

Taigi, kad aš gimiau tokia!

Tada vaikai nustato antrą būdingą šeimos skirtumą – bendrą pavardę. Jų prašoma įvardinti savo tėvų vardus ir pavardes.

Kūno kultūros minutė

Aš turiu šeimą -

Ji labai draugiška.

Mes su mama kepame blynus (Judesių imitacija.)

Neregėtas skanumas!

Mes su seneliu kasame lysves. (Judesių imitacija.)

Įkeliama...Įkeliama...