Sociální svět ve skupině seniorů. Dlouhodobý plán sociálního světa kalendář a tematické plánování (skupina seniorů) na dané téma

Světlana Rabinčuk
Závěrečná lekce v sekci „Sociální svět“ v seniorská skupina

Závěrečná lekce pro oddíl

« Sociální svět» .

Cíle:

1. Upevněte a zobecněte znalosti dětí o lidech a jejich odlišnostech (pohlaví, věk, profese, emoce).

2. Rozvíjet u dětí ústní řeč, schopnost správně a důsledně vyjadřovat své myšlenky a obhajovat svůj názor.

3. Pěstujte kulturu chování a komunikace s vrstevníky a dospělými.

Průběh lekce:

1. Organizační moment.

Kluci, nepřišel jsem k vám sám. Buratino šel se mnou. Chystá se do školy, ale ještě není úplně připravený. Je toho hodně, co neví nebo čemu nerozumí a chce, abyste mu pomohli. Nejprve pozdravme Pinocchia a udělejme to různými způsoby. Například ho poplácám po hlavě a Řeknu ti to: "Ahoj"(poplácání po rameni; jak se zdraví přátelé a neznámí lidé; co můžete říct, když se ráno nebo odpoledne sejdete).

A nyní také pozdravme souseda napravo. Výborně, posaď se.

2. Rozhovor o rozdílech a podobnostech lidí.

Podívejte, Pinocchio nám něco přinesl (je zobrazena koláž o lidech různého pohlaví, věku, vzhledu, povolání a emocí).

Pojďme se na tento plakát podívat blíže. Nejprve zvedneme oči k horní části, poté se podíváme do střední a spodní části. Díval jste se pozorně?

Jak můžete říct jedním slovem – kdo to je? (Lidé).

Myslíte si, že jsou všichni stejní nebo odlišní? (odlišný).

No, proč jsou jiní, tady je žena v bílém plášti a tady žena v bílém plášti (doktor a prodavač, co je na nich jiného? (profese).

Ale lidé stejné profese (šéfkuchař)- co je jiné? (muži a ženy).

V horní části plakátu jsou dva muži – v čem se liší? (stáří).

Dole je dítě a vedle doktora dítě (stáří).

Dítě je blízko lékaře a dítě stojí (chlapec a děvče)

Dvě stejně staré dívky (emoce, nálada)

Na plakátu odlišní lidé a ty a já jsme lidé? (Ano)

Když se zeptám, postavte se chlapci (vstaňte, nyní se postavte dívky (postav se). Co mám říct nebo jak ti mám říkat, aby se postavil jen jeden člověk? (Název).

Výborně, posaď se.

Kluci, každý člověk má jméno, ale jméno není jen slovo, na které člověk reaguje, jméno je kouzelné zrcadlo, které nám může o člověku říct. Nyní budu volat vaše jména a ten, jehož jméno volám, musí usednout na trůn a nasadit si korunu. Protože být nazýván jménem je velká čest a hrdost.

3. Relaxace "Slunečný zajíček".

Kluci, přišel si s námi hrát sluneční paprsek, podíval se vám do očí - zavřete je. Stékal dále po tváři. Jemně ho hlaďte dlaně: na čele, nose, ústech, tvářích, bradě. Opatrně ho hlaďte, aby ne zastrašit: hlava, krk, bříško, ruce, nohy. Dostal se za obojek - pohlaďte ho tam. Není to žádný škodolibý člověk, miluje vás, mazlí se s vámi a mazlíte se s ním a kamarádíte se s ním. Usmívej se na něj.

4. Lidské emoce.

Jakou máš teď náladu? (radostný, veselý).

Ukažte nám emoci, která odpovídá vaší náladě.

Nakreslete hladového vlka. Jaký jsi? (rozzlobený).

Pokud váš nejlepší přítel Zapomněl jsem ti popřát všechno nejlepší k narozeninám. (smutek).

Jste ztraceni velkoměsto. Kolem jezdí auta, někam spěchají cizí lidé, ale vy jste sami a nevíte, kam jít. (strach).

Přišel jsi do školky, otevřel si skříňku a sandály tam nebyly. Kam šli? (údiv).

Pinocchio nabízí, že si zahraje hru "Moře se jednou rozbouří"- ale podle Buratinových pravidel budeme místo mořské postavy zobrazovat různé emoce.

(Moře se jednou rozbouří, ... emoce strachu zamrzne)

Výborně, teď si Pinocchio pamatuje všechny emoce.

5. Rozhovor o rodině a rodinných vztazích.

A Pinocchio má v batohu ještě něco (vyndám obálku)- sedneme si a uvidíme, co tam je (rodinná fotka)

Jak můžete jedním slovem říci, kdo je na obrázku? (rodina)

Proč si to myslíš? (domácí oblečení, každý zaneprázdněn vlastním podnikáním)

Kdo může být nazýván členem rodiny?

D/hra "Kdo je kdo?"

Vložme svá slova do obálky a všichni společně poslouchejme, jaké příbuzné jsme jmenovali (přines to všem). Slovo je slyšet "vnuk", "dcera"... Tuto obálku se slovy vložíme do Pinocchiova batohu.

6. Zdvořilost a přátelství.

Ano, Pinocchio má další pohlednici. Co je tam napsáno? (čtení básně o Lyubochce).

Líbila se ti dívka? (Ne).

Proč? Ale zdá se mi hodná holka, dělá vše správně. co udělala špatně? (nepomohl mámě, neustoupil babičce).

Kamarádili byste se s takovou dívkou? (Ne).

Takže Buratino neměl rád Lyubu a nechce se s ní přátelit a neví, jakým přítelem by měl být přítel. Pomůžeme?

Sežeňme mu náhrdelník přátelství. Každý z vás navlékáním korálku řekne, jaký by měl být přítel. (respekt senioři, pomáhat lidem, umět si hrát s dětmi)

Dejme náš náhrdelník přátelství Pinocchiovi, aby našel opravdové přátele.

7. Shrnutí lekce.

Pomohl jsi Buratinovi, řekl jsi mu, že každý je jiný. Ale i přes to je tu něco, co nás všechny spojuje – všichni jsme lidé, všichni chodíme do stejné školky, všichni žijeme na velké planetě Zemi. A abychom se všichni bavili a měli radost, musíme se častěji usmívat a rozdávat své úsměvy ostatním. Dejme si navzájem kouzelná slůvka – NEZLOBUJ SE, USMĚJ SE. (kolo).

Anastasia Mikhailyuk
Dlouhodobý plán"Sociální svět". Seniorská skupina

Vizionářský plán sociálního míru.

září

Předmět: "Rodný jazyk".

1 lekce. "Zaya-Pandita".

cílová:

1. Představte zakladatele kalmyckého písma.

2. Představte si Zayu-Pandit jako vědce.

3. Pěstujte lásku k rodnému jazyku a kalmycké historii.

Techniky:

Materiály: Portrét vědce, hieroglyfy - psaní.

Předmět: "Mateřská školka".

lekce 2 Mateřská škola je moje druhá rodina. (exkurze do d/s)

cílová:

1. Naučte děti mluvit o rodině, školce.

2. Rozvíjet schopnost vyjádřit své pocity, identifikovat pohodlí dítěte ve školce.

3. Milujte povolání lidí, kterým na nich záleží (učitel, zdravotní sestra, kuchař atd.)

Techniky: Prohlídka MŠ, besedy s pracovníky MŠ

Předmět: "sklizeň"

1 lekce. Co nám přinesl podzim?

cílová:

1. Naučte se prohlížet obrázky na zahradě, najděte na obrázku to hlavní, vysvětlete, proč si to myslí.

2. Upevnit poznatky o charakteristických vlastnostech zeleniny a ovoce (tvar, barva)

3. Vzbuzovat úctu k práci pěstitelů zeleniny a zahradníků.

Techniky: Obrazy. Zelenina a ovoce (figuríny nebo čerstvé).

Předmět: "Divocí ptáci"

lekce 2 Ptáci z různých zemí.

cílová:

1. Vytvořit zobecněné představy o ptácích žijících nejen u nás, ale i v jiných zemích.

2. Rozšiřte znalosti a představy dětí o vlastnostech vzhledu, životních projevech, zvycích ptáků a jejich přizpůsobení se jejich prostředí.

3. Rozvíjejte zájem o ptačí život.

Techniky: Pozorování, prohlížení ilustrací o ptácích.

Předmět: "Moje země"

1 lekce. Miluji tě, Rusko.

cílová:

1. Pěstovat lásku k rodné zemi, pocit hrdosti na svou zemi, Rusko.

2. Představte mapu světa, místo Ruska na mapě. Ruský státní znak, vlajka, hymna.

3. Zájem o historickou minulost Ruska

Techniky: Podívejte se na ilustrace. Čtení příběhů, básní, poslech hymny.

Materiály: mapa, tříbarevná vlajka, státní znak.

Předmět: "Profese"

lekce 2 Kdo budeš, až vyrosteš?

cílová:

1 Vytvořte si představu o tom, co je povolání.

2 Vzbudit zájem o různé profese.

3 Podporujte respekt k profesionálům, podporujte nezávislé myšlení a volbu.

Materiál: Volochkova kniha str. 39-48 lekce 8

Předmět: "Zul"

1 lekce. Kalmycký nový rok.

cílová:

1. Pokračovat v rozšiřování znalostí dětí o státním svátku Kalmyk

2. Představit zvyky a rituály.

3. Rozvoj kognitivních schopností.

4. Pěstovat kulturní tradice.

Předmět: "Drůbež"

lekce 2 Rozhovor o drůbeži.

cílová:

1. Zobecnit konkrétní představu o drůbeži a utvořit si pojem drůbež.

2. Naučte se stanovit základní znaky pro zobecnění: žijí s člověkem, jsou užiteční, člověk se o ně stará. Klasifikujte – vodní a nevodní ptactvo.

3. Schopnost doplnit odpověď vrstevníků.

Materiály: Obrázky drůbeže.

Předmět: "Zima"

1 lekce. V zimě se děje tolik zajímavých věcí.

cílová:

1 Vytvořit zobecněnou představu dětí o zimě, stavu neživé přírody. (slunce jako zdroj světla a tepla, povaha půdy, ovzduší). Stav živé přírody - rostlinný a živý svět.

2 Rozvíjejte kognitivní aktivitu.

3 Naučit se vytvářet vztahy příčina-následek, schopnost používat modely v kognitivní činnosti.

4 Podporujte touhu pomáhat zvířatům v zimě, kladný postoj na zimu.

D. p. v ekologii strana 108

Předmět: "Oblečení a boty"

lekce 2

cílová:

1 Pokračovat v seznamování dětí s oděvními a obuvnickými výrobky (z čeho jsou vyrobeny, kdo je šije)

2 Rozvíjet u dětí logiku a myšlení. Naučte se správně zařadit boty a oblečení podle ročního období a umět to dokázat.

3 Buďte opatrní a šetrní k oblečení.

Předmět: "Doprava"

1 lekce. Auta v naší ulici.

cílová:

1 Rozvíjejte zájem o slova a činy dospělých.

2 Pin elementární reprezentace o dopravě, schopnost zvýraznit určité vlastnosti předmětu, identifikovat materiál a jeho vlastnosti.

3 Naučte se vytvářet spojení mezi účelem a strukturou automobilů, (k čemu slouží, co je osobní a nákladní vozidlo).

4 Vštěpujte dětem respekt k tvrdé práci řidičů.

Předmět: "Naši obránci"

lekce 2 Naše armáda.

cílová:

1 Objasněte představy dětí o naší armádě (vojáci, námořníci atd.)

2 Představit odvětví vojenství a vojenských profesí.

3 Děti mají velkou odvahu, statečnost a sílu.

Materiály: obrázky s pobočkami armády. Komplexní třídy v předškolním vzdělávacím zařízení

Vasiljevová

Předmět: "Tradice a zvyky"

1 lekce. Narození dítěte. Ruská a Kalmycká rodina.

cílová:

1 Představit zvyky a tradice kalmyckého a ruského lidu.

2 Formovat pocit lásky k vlasti na základě studia národní kultury nové tradice.

3 Rozšiřte znalosti o základech kultury a umění našich předků, pomozte dítěti cítit se v toku času jako pokračovatel díla svých předků

4 Podporovat rozvoj kognitivních a kreativních dovedností dětí.

5 Vzbudit v dětech lásku a hrdost na rodnou zemi, seznámit děti s talentem a dovedností jejich předků a starostlivým přístupem ke všemu, co vytvořily a zanechaly nám.

Předmět: "Jsem ve světě umění"

lekce 2 Hudba a malba zdobí naše životy.

cílová:

1. Upozorněte dítě na důležitost kreativity v osobnosti člověka.

2. Naučte se vidět a slyšet krásu uměleckého díla, malby a hudby.

3. Osm kognitivní zájem a touha po tvůrčí činnosti.

Volochková, Štěpánová s. 104 - 106

Předmět: "Moje Kalmykie"

1 lekce. Moje republika Kalmykia

cílová:

1 Obohaťte znalosti o své malé vlasti - Kalmykii.

2 Pokračujte v představování památek hlavního města – města Elista, s dělníky Kalmykie – pastýři, lidmi z polí.

3 Povídejte si o obráncích vlasti, s pomníky těm, kteří bránili město Elista.

4 Osm vlasteneckých citů, láska k vlasti.

Volochkova str. 112-118 (přibližně)

Předmět: « Planeta Země, Prostor"

cílová:

1 Seznamte děti s planeta Země, vysvětlit slovo vesmír, představit zeměkouli.

2 Naučte děti vysvětlit, co jsou vesmírné objekty planety, astronauti.

3 Vštěpujte lásku k vědeckým úspěchům naší země.

Materiály: knihy o vesmíru, o zemi, o astronautech. Kniha-album o rozvoji řeči pro předškoláky s. 58-59

Předmět: "Den vítězství"

1 lekce. Ozvěna procházející vlny.

cílová:

1 Seznamte děti s vykořisťováním lidí během Velké vlastenecké války.

2 Udělejte si představu o tom, kdo bránil a brání vlast.

3 Osmá láska k vlasti. Vědět, že válka přináší slzy a smutek.

Techniky: Čtení básní, příběhů, prohlížení ilustrací.

Předmět: "Moje rodina"

lekce 2

cílová:

1 Ujasněte si pojem rodiny, pracovní povinnosti členů rodiny (v práci i doma)

2 Pozorný a starostlivý přístup ke členům rodiny, touha jim pomáhat; o rodinné historii (kde a jak rodina žila, kdo byli prarodiče)

3 Učte se starat o mladší, projevujte soucit s dětmi, rodiči a blízkými.

Aktuální strana: 1 (kniha má celkem 5 stran)

písmo:

100% +

Olga Vitalievna Dybina

Kurzy k seznámení se s vnějším světem ve skupině seniorů mateřská školka. Třídní poznámky

Úvod

Tato příručka pomůže úspěšně organizovat a provádět práci na seznamování dětí ve věku 5–6 let s vnějším světem (předmětové prostředí a jevy společenského života).

Pro snazší plánování práce na této části programu učitelům je obsah práce prezentován tematicky. Každé téma je pokryto: je nabízen přibližný průběh lekce, aktivity nebo hry. Učitel může ukázat kreativitu při plánování hodin, zařadit variabilní hry, problematické situace, díky čemuž bude práce s dětmi ještě úspěšnější a smysluplnější.

Studium každého tématu může být doplněno herním úkolem (puzzle, hádanky, kresby, odpovědi atd.). Herní úkoly jsou uvedeny v pracovním sešitu (Dybina O.V. Poznávám svět: Pracovní sešit pro děti 5–6 let. - M.: TC Sfera, 2009).

Učitelé by měli věnovat zvláštní pozornost skutečnosti, že při seznamování s vnějším světem není možné:

- omezte se pouze na monolog-příběh o předmětech, jevech reality - do výuky je nutné zařadit co nejvíce akcí (sedněte si na židli, pohovku, oblékněte se a projděte se v nich, pozvěte matku, léčit svou babičku atd.);

– přetěžovat děti velkým množstvím otázek;

– zredukovat organizaci práce s dětmi pouze na formu výchovně vzdělávací činnosti.

Seznámení s vnějším světem musí být prováděno v souladu s psychologické vlastnosti výběrem adekvátních forem, prostředků, metod a technik interakce, aby byl tento proces přístupnější a efektivnější.

Ve starší skupině probíhá seznamování s vnějším světem jak formou her a činností, tak formou samotné didaktické hry, kdy herní pravidlo reguluje jednání a vztahy dětí, popř. správné řešeníúkolem je dosáhnout cíle hry. Při organizování a provádění her a aktivit, didaktické hry Je důležité vytvořit atmosféru, která každému dítěti umožní realizovat jeho aktivitu ve vztahu k okolnímu světu.

Didaktické hry lze využít jak v společné aktivity děti i dospělí a samostatná činnost předškoláků, a také stimulovat aktivitu dětí v procesu poznávání světa kolem nich.

Manuál představuje doplňkový materiál: možnosti her-aktivity, hry, cvičení, zábava, určeno pro použití při práci s dětmi mimo vyučování, na procházce.

Pro seznámení dětí starší skupiny s vnějším světem (předmětové prostředí a jevy okolního světa) jsou vyhrazeny 2 lekce měsíčně.

Na vývoji a testování se podílel pedagogický sbor MŠ č. 179 „Sněženka“ ANO DO „Planeta dětství „Lada“ města Togliatti, vedoucí - Naděžda Petrovna Palenova, metodička - Natalja Grigorievna Kuzněcovová. třídy seznámit dospělé s prací.

Manuál nabízí přibližné rozložení materiálu do akademický rok. Učitel může materiál distribuovat po svém, v souladu se svátky v měsíci (říjen - Den učitelů; únor - Den obránce vlasti, duben - Den kosmonautiky atd.) nebo v závislosti na dostupnosti materiálu.

Distribuce materiálů pro akademický rok



Pokračování tabulky.



Pokračování tabulky.



Pokračování tabulky.


Ukázkové poznámky k lekci

září

1. Předměty usnadňující lidskou práci v každodenním životě

Obsah programu. Utvářet představy dětí o předmětech, které usnadňují lidskou práci v každodenním životě; věnujte pozornost tomu, že slouží člověku a musí s nimi zacházet opatrně; posílit myšlenku, že předměty mají různé účely.

Materiál. Obrázky zobrazující různé předměty, včetně předmětů usnadňujících lidskou práci v každodenním životě. Podklady: velké karty zobrazující dvě řady buněk se třemi buňkami (buňky v horní řadě ukazují tři předměty, na kterých se provádějí pracovní operace, v spodní řádek- prázdné buňky) a malé kartičky s obrázky předmětů, které usnadňují odpovídající pracovní operaci v každodenním životě.

Průběh lekce

Učitel začíná hodinu rozhovorem: „Kluci! Pozorně se rozhlédněte a řekněte nám, co je kolem vás."

Děti říkají, že jsou obklopeny mnoha různými předměty a uvádějí je.

vychovatel. Do jakého světa patří všechny tyto předměty: přírodní nebo uměle vytvořené? (K člověku vytvořenému, protože člověk je vyrobil vlastníma rukama.) Proč člověk vynalezl stůl, postel, skříň, pračku, televizi, auto a mnoho dalších předmětů?

Děti nám říkají, že každý předmět je k něčemu potřebný, každý předmět plní svou funkci.

vychovatel. Že jo. Každý předmět má svůj účel a je k něčemu nezbytný. Například stůl je potřeba k tomu, abyste u něj mohli psát nebo abyste u něj mohli jíst. Lidé sedí na židlích, na elektrické popř plynová kamna připravování jídla. Jsou předměty, se kterými člověk pracuje, předměty, kterými kreslí, a jsou i předměty, které člověku usnadňují práci v každodenním životě. Znáte takové předměty? Moje hádanky vám pomohou některé z nich zjistit.


V naší kuchyni po celý rok
Santa Claus žije ve skříni.
(Lednička)

Nemám nohy, ale chodím
Nemám ústa, ale řeknu:
Kdy spát, kdy vstávat,
Kdy začít pracovat.
(Hodinky)

Ochotně polyká prach,
Neonemocní, nekýchá.
(Vysavač)

Sem a tam
Parník bloudí a bloudí.
Pokud přestaneš - smutek,
Moře bude perforované.
(Žehlička)

Děti řeší hádanky a s pomocí učitele vysvětlují výhody těchto předmětů.

vychovatel. Ukážu vám různé obrázky. Buď opatrný! Pokud je na obrázku předmět, který člověku usnadňuje práci v každodenním životě, tleskněte, ale pokud je to jiný předmět, netleskejte.

Poté se hraje hra „Kdo potřebuje...?“, jejímž cílem je rozvíjet schopnost určovat účel předmětů, které usnadňují práci v každodenním životě, vytvářet vztahy příčiny a následku mezi pracovním procesem v každodenním životě a předmětem. což to usnadňuje. Používají se materiály s podklady: velké karty zobrazující dvě řady buněk po třech buňkách (buňky v horní řadě zobrazují tři předměty, na kterých se provádějí pracovní operace, ve spodní řadě jsou prázdné buňky) a malé karty zobrazující předměty, které usnadňují odpovídající pracovní operace v každodenním životě. (Přibližná korespondence: chléb - kráječ chleba, oblečení - pračka a tak dále.)

Děti si vyberou jednu velkou kartu. Malé karty leží lícem dolů na stole. Učitel vezme malé kartičky po jedné, ukáže je dětem, pojmenuje předmět a zeptá se: „Kdo potřebuje...“.

Dítě, které potřebuje tuto kartu, odpoví a vysvětlí svou volbu: „Potřebuji mixér na šlehání těsta.“ Hra je považována za ukončenou, když jsou pokryta všechna prázdná políčka. Vyhrává ten, kdo jako první pokryje políčka na své kartě.

2. Moje rodina

Obsah programu. Nadále rozvíjet zájem dětí o rodinu a rodinné příslušníky. Povzbuzujte, aby byla pojmenována jména a patronymie členů rodiny; mluvit o své profesi, jací jsou, co rádi dělají doma, co dělají v práci. Pěstovat citlivý přístup k nejbližším lidem – členům rodiny.

Průběh lekce

Učitel přečte řádky poezie a vyzve děti, aby určily téma lekce:


Velmi moudří dědové,
Dvě babičky jsou krásné.
Tati, moje maminka -
Tohle všechno je moje...
(Rodina)

Učitel zaměří pozornost dětí na slovo „rodina“ a požádá je, aby odpověděly na otázku: „Z kolika slov se „rodina“ skládá? Pojďme zkontrolovat". Děti jmenují členy rodiny a počítají (dvě babičky, dva dědečkové, matka, otec a dítě). Dále děti určují charakteristickou odlišnost každé rodiny – podobnost členů rodiny. Děti říkají, jakému členovi rodiny se podobají.


Podívej se na mě -
kdo jsem jako?
Třešňové oči jako táta
Slunečný úsměv - maminky.
Barva vlasů jako u dědy
Nos je určitě babský.
Všichni v rodině tvrdě pracovali,
Abych se tak narodil!

Poté děti určí druhý charakteristický rozdíl rodiny – společné příjmení. Jsou požádáni, aby uvedli jména a příjmení svých rodičů.

Tělesná výchova minuta


Mám rodinu -
Je velmi přátelská.
S mamkou pečeme palačinky (Imitace pohybů.)
Nebývalá lahodnost!
Můj děda a já kopeme postele. (Imitace pohybů.)
S babičkou sázíme květiny. (Imitace pohybů.)
Táta a já hrajeme fotbal - (Imitace pohybů.)
Dáme míč do branky.
Miluji tě moc (Obtočte ruce kolem sebe.)
Vaše sladká rodinka.

Učitelka upozorňuje děti na to, že kromě příjmení a jména má každá osoba patronymii. Patronymium je dítěti dáno jménem otce, například pokud je otcem Sergej, pak je patronymie dítěte Sergejevič.

Hraje se hra „Pojmenujte druhé jméno“.

Učitel volá mužské jméno a děti říkají, jaké dostane druhé jméno; dívky nazývají druhé jméno pro dcery a chlapci pro syny:

Alexandr - Alexandrovna - Alexandrovič;

Oleg – Olegovna – Olegovič;

Ivan – Ivanovna – Ivanovič;

Vasilij - Vasilievna - Vasilievič.

Po dokončení hry je každé dítě požádáno, aby řeklo své celé jméno, patronymii a příjmení.

Dále si učitel s dětmi povídá o povoláních a povoláních dospělých členů rodiny. Upozorňuje děti na skutečnost, že všem dospělým záleží na jejich dětech. Nejprve se o maminky a tatínky starali, vychovávali je prarodiče a nyní se o děti a rodiče starají maminky a tatínkové. Nezapomeňte si uvědomit, že až děti vyrostou, budou se starat i o své rodiče.

Hraje se hra „Profese mých rodičů“.

Děti stojí v kruhu. Učitel hodí míč do rukou hráče a zeptá se: „Co dělá tvoje matka? Hráč odpoví úplnou odpovědí: „Moje matka pracuje jako prodavačka“ - a vrátí míč učiteli.

Poté učitel přečte fráze napsané na tabuli: „ Přátelská rodina», « Silná rodina», « Šťastná rodina", "Pečující rodina", " Milující rodina», « Zdravá rodina- a vyzve děti, aby zvolily slova, která charakterizují jejich rodinu, a vysvětlila, proč si to myslí.

Když to shrnu, učitelka říká, že děti vyrostou a každé bude mít svou rodinu. A tohle bude nejvíc nejlepší rodina, kde se dospělí budou starat o děti a staré rodiče a děti budou poslouchat dospělé a ve všem jim pomáhat. A co je nejdůležitější, všichni se budou milovat a chovat se k sobě s respektem.

3. Co o sobě předmět vypovídá?

Obsah programu. Povzbuďte děti, aby vyzdvihovaly vlastnosti předmětů: velikost, tvar, barvu, materiál, části, funkce, účel; nadále zlepšovat schopnost popisovat předměty jejich charakteristikami.

Materiál. Chipsy (nejméně 10 ks); předmětové obrázky: elektrospotřebiče, magnetofon, TV, telefon, pračka atd.; Algoritmus pro popis objektu.

Průběh lekce

Učitel vyzve děti, aby si zahrály hru „Co o sobě předmět prozradí“. Zadání: popište objekt zobrazený na obrázku pomocí algoritmu.

Děti si vyberou vůdce, určí pořadí a v případě potřeby zopakují významy konvenčních symbolů algoritmu.

Přednášející vybere libovolný obrázek zobrazující předmět a ukáže jej dětem. První účastník převezme algoritmus, pojmenuje jeden z rysů zobrazeného objektu, obdrží čip od přednášejícího, pokud je výrok správný, a předá kartu s algoritmem dalšímu účastníkovi. Chová se podobně. V případě nesprávného prohlášení vedoucí řekne: „Chyba“ a předá právo akce dalšímu účastníkovi. Pokud si účastník po obdržení karty s algoritmem udělá dlouhou pauzu, pak po třech tlesknutí vedoucího ztratí právo na pohyb a předá kartu s algoritmem dalšímu účastníkovi. Hra končí, když jsou uvedeny všechny vlastnosti předmětu podle algoritmu a předvádějící nemá žádné další otázky nebo došly žetony. Účastník, který skóruje, vyhrává největší počet bramborové hranolky.

Přednášející má právo během hry klást otázky, které objasňují nebo doplňují jakoukoli vlastnost předmětu.

Vzorové otázky:

– Jak položku správně používat?

– Které části předmětu jsou nejdůležitější? (Bez čeho by položka nefungovala?)

– Kdo se podílel na vytvoření předmětu?

– Co lidé používali, když tato položka nebyla dostupná?

– Co by se stalo, kdyby tento předmět nyní zmizel z lidských životů?

– Pro jaké profese lidé tuto položku potřebují?

Pokud hra pokračuje, hráč s největším počtem žetonů se stává vůdcem.

Poté učitel vyzve děti, aby se „přeměnily“ v různé předměty umělého světa. Děti střídavě popisují „sebe“, tedy předměty, kterými se staly: jaký tvar, barvu, velikost, z jakého materiálu je vyroben, k čemu je potřeba, z jakých částí se skládá. Zbytek chlapů uhodne předmět. Učitel vyzve děti, aby si zapamatovaly vše, co o tomto předmětu ještě vědí: o jeho minulosti, kde je tento předmět vidět atd. Děti, pro které je obtížné předmět popsat, by měly být požádány, aby použily algoritmus.

4. O přátelství a přátelích

Obsah programu. Rozšířit znalosti o vrstevnících, posílit pravidla přátelský přístup jim: sdílejte hračku, mluvte zdvořile, přátelsky, pokud je některému z dětí ve skupině smutno, mluvte s ním, hrajte si, vždy pomáhejte, pomozte kamarádům.

Materiál. Obálka obsahující dopis a mapu.

Průběh lekce

Na začátku lekce zazní zvuková nahrávka: "Kluci, pomozte!" (3krát). Učitel vyzve děti, aby určily, kdo je volá o pomoc. Přitahuje jejich pozornost k zrcadlu; Zvukový záznam znovu zní: „Ano, jsem zrcadlo. V našem království je problém. Zlý král se pohádal se všemi dospělými a dětmi našeho království. A nyní se jmenuje „Království křivých zrcadel“. To je ale stále polovina problému – dnes se král rozhodl popravit toho nejčestnějšího, nejstatečnějšího, nejlaskavějšího chlapce, kterého se jeho čarodějnictví nedotklo. Jmenuje se Gurd. Potřebuje vaši pomoc. Pokud jste přátelští a stateční kluci, pak si pospěšte – zbývá velmi málo času.“

Učitel, podněcující zájem dětí, zjišťuje, co pochopily ze sdělení zrcadla. Po vyslechnutí chlapů je upozorní na obálku s indicií, která obsahuje mapu a dopis. Mapa ukazuje trasu skládající se z pěti úkolů. Dopis dešifruje úkoly.

Cvičení 1. Zpívejte píseň o přátelství.

Děti nabízejí možnosti a hrají „Píseň přátelství“.

Úkol 2. Vyjmenuj pět přísloví o přátelství a přátelích.

Děti volají: " starý přítel lepší než nové dva“, „Jeden za všechny a všichni za jednoho“, „Zemři sám a zachraň svého kamaráda“, „Přátelství je silné skrze činy“, „Přátelé jsou známí v nesnázích“. Pokud mají děti potíže, učitel jim pomůže.

Tělesná výchova minuta

Děti ve dvojicích napodobují zvyky zvířat v souladu s textem básně.


Všichni na tomto světě jsou přátelé.
Dospělí a děti jsou přátelé
Ptáci jsou mezi sebou přátelé.
Hadi jsou pod horou přátelé.
Zajíci jsou přátelé na trávníku,
Medvědi a vlci jsou přátelé v hejnu.
Ryby jsou pod vodou přátelé.
Ty jsi se mnou a já jsem s tebou! (Obejmout stojící poblíž dítě.)

Úkol 3. Hra "Kdo je tento přítel?"

Učitel čte poetické řádky a děti, pokud to dělají, pravý přítel tleskají a řeknou: „Ano!“, a pokud by to neměli udělat, mlčí. (Rozhodně byste měli prohrát první situaci, aby děti pochopily pravidla hry.)


Vždy je se mnou v nesnázích,
Jsem za ním jako hora.

Utěší tě, když budu plakat,
Ten problém se mnou vyřeší.

Nikdy nejí mazaně -
Švestky, hrušky, čokolády.

Nebude namyšlený
A škádlení a nadávky.

Vždy je špinavější než noc.
Pošlapává květiny na záhonu.

Nezačíná rvačky
A psům to neublíží.

Vzal to od dětí -
Panenka, medvěd, sklápěč.

Pomůže zalévat květiny
A taky odložte hračky.

Podělí se o hračku
Knížka, panenka, chrastítko.

Cení si našeho přátelství
Vždy mi spěchá pomoci.

Úkol 4. Děti jsou vyzvány, aby nakreslily slunce, které rozptýlí mraky nad věží, ve které je Gurd uvězněn.

Požadované podmínky:

– všichni potřebují kreslit společně ve stejnou dobu;

– Na kreslení je vyhrazeno 5 sekund.

Učitel vyzve děti, aby prodiskutovaly hlavní podmínku - přitáhnout všechny dohromady a dokonce i na chvíli. Vede je k závěru: každý by měl kreslit najednou a rozdávat práci; jedno dítě nakreslí kruh a teprve potom všechny děti současně nakreslí paprsek.

Děti stojí kolem stolu, na kterém je list papíru Whatman. Učitel dá povel a odpočítává čas.

Úkol 5. Učitel napíše slovo Gurd na papír, pak vezme zrcátko, položí ho na list papíru a požádá děti, aby si výsledné slovo přečetly. Právě toto slovo bude klíčem k věži. Děti sborově četly: „Příteli“. Jakmile děti řeknou toto slovo, ozve se zvuk rozbitého skla a poté se ozve hlas chlapce Gurda: „Děkuji vám, kluci, to jsem já – Gurd. Zachránil jsi mě a teď určitě naučím děti své země být přáteli stejně jako vy. A až se všichni spřátelíme, určitě za vámi přijedeme. Děkuji! Sbohem přátelé!"

Učitel a děti se loučí s Gurdem. Na závěr paní učitelka říká, že děti úkoly zvládly díky kamarádství. Dnes všem ukázali, jak se kamarádit, jací mají být přátelé a jak se o přátelství starat.

5. Sběratel papíru

Obsah programu. Rozšířit chápání dětí o různých typech papíru a jeho kvalitách; zlepšit schopnost identifikovat předměty na základě materiálových charakteristik.

Materiál. Vzorky odlišné typy papír; papírové předměty (album, noviny, krabice atd.).

Průběh lekce

Učitel předem rozloží na stoly vzorky různých druhů papíru. Děti se dívají na papír a učitel je vybízí, aby zdůrazňovaly jeho kvalitativní vlastnosti, klade otázky o tom, jaký je, jak jej lze určit - hladký nebo drsný, tlustý nebo tenký. Kluci žehlí povlečení, ohmatávají je a odpovídají na otázky.

Poté učitel vyzve děti, aby list papíru zmačkaly (zmačkaly), roztrhaly ho na kousky (roztrhly), stáhly okraje v různých směrech (celost listu je poškozena, materiál je proto křehký), vložil list papíru. papír v nádobě s vodou (vlhne). Učitel předvádí pálení papíru pomocí lihové lampy a zápalek. Děti společně s učitelem vytvoří algoritmus pro popis vlastností papíru.

Poté učitel přečte telegram od sběratele, který sbírá různé druhy papír. Jezdí po městech a vesnicích a všem vypráví o své sbírce. Ale v našem městě měl potíže: foukal silný vítr, jeho sbírka se rozprchla a část sbírky skončila ve skupině. Učitel vyzve děti, aby hledaly vzorky papíru (učitel je předem schová ve skupinové místnosti). Děti přinášejí nalezené vzorky.

Ozve se zaklepání na dveře, vejde sběratel (dospělý), setká se s dětmi, popovídá o svém koníčku a hlásí, že nahrál všechny druhy papíru. Vyzve děti, aby si práci uspořádaly takto: pojmenuje druh papíru a děti ukážou ukázku. Jak třída postupuje, sběratel vysvětluje účel každého typu papíru. Dále každé dítě na základě sestaveného algoritmu popíše vlastnosti nalezeného typu papíru.

Na závěr se hraje didaktická hra „Najdi podobnosti a rozdíly“.

Učitel pojmenuje druh papíru a děti musí na stole najít předmět vyrobený z tohoto typu papíru (kartonová krabice, noviny, album, květina z vlnitý papír atd.). Učitel tak vede děti k pochopení, že všechny nalezené předměty jsou sice z papíru, ale z různých druhů papíru.

6. Mateřská škola

Obsah programu. Promluvte si s dětmi o tom, proč se tak školka jmenuje (protože děti jsou „rostlé“, pečují a pečují o ně jako o rostliny na zahradě). Ukažte společenský význam školky: rodiče pracují, jsou klidní, protože v jejich nepřítomnosti se o děti stará personál školky. Zaměstnancům mateřských škol je třeba poděkovat za jejich péči, respektovat je za jejich práci a zacházet s nimi opatrně.

Materiál. Obrázky zobrazující pracovníky mateřské školy (učitel, asistent pedagoga, kuchař, pradlena atd.).

Průběh lekce

Učitel vyzve děti, aby hádanku uhádly:


Na stromech jsou hrušky, třešně,
Celá řada meruněk,
Pro jabloně není konec v dohledu
To je naše ovoce... (zahrada).

Zobrazuje ilustraci sadu a připíná ji na tabuli.

Klade dětem otázky: „Kdo pracuje na takové zahradě? Jaká je práce zahradníka? Je třeba říci slova: pečuje o stromy, chrání je před chorobami, bojuje se škůdci, zalévá je, pěstuje.


Obsahuje růže a tulipány,
A sedmikrásky šustí.
Mečíky, pivoňky -
Tohle je naše květina... (zahrada).

Učitel ukáže dětem ilustraci, která je zobrazuje květinová zahrada a připíchne ho na tabuli.

Klade dětem otázky: „Kdo pracuje na takové zahradě? Jaká je práce zahradníka? Je třeba říci slova: pečuje o květiny, chrání je před chorobami, bojuje se škůdci, zalévá je, pěstuje.

Učitel se ptá na třetí hádanku:


Jaký je to úžasný dům.
V tom domě je spousta chlapů.
Hrají a zpívají v něm písničky.
Tento dům je domem našich dětí... (zahrada).

Učitel ukáže ilustraci školky a připne ji na tabuli. Zaměřuje pozornost dětí na opakované slovo „zahrada“.

Klade otázky: „Kdo pracuje ve školce? Jaká je jejich práce? Po vyslechnutí odpovědí dětí pověsí na tabuli obrázky znázorňující zástupce profesí, které děti pojmenovávají. Uspořádá obrázky ve formě okvětních lístků sedmikrásky do kruhu, přičemž střed ponechá volný.

Učitel vede děti k závěru: všichni tito lidé pracují pro děti. Střed s vyobrazením dětí je připevněn ke středu sedmikrásky.

Olga Vitalievna Dybina

Hodiny seznamování s vnějším světem v seniorské skupině MŠ. Třídní poznámky

Úvod

Tato příručka pomůže úspěšně organizovat a provádět práci na seznamování dětí ve věku 5–6 let s vnějším světem (předmětové prostředí a jevy společenského života).

Pro snazší plánování práce na této části programu učitelům je obsah práce prezentován tematicky. Každé téma je pokryto: je nabízen přibližný průběh lekce, aktivity nebo hry. Učitel může projevit kreativitu při plánování hodin, zařadit variabilní herní a problémové situace, díky nimž bude práce s dětmi ještě úspěšnější a smysluplnější.

Studium každého tématu může být doplněno herním úkolem (puzzle, hádanky, kresby, odpovědi atd.). Herní úkoly jsou uvedeny v pracovním sešitu (Dybina O.V. Poznávám svět: Pracovní sešit pro děti 5–6 let. - M.: TC Sfera, 2009).

Učitelé by měli věnovat zvláštní pozornost skutečnosti, že při seznamování s vnějším světem není možné:

- omezte se pouze na monolog-příběh o předmětech, jevech reality - do výuky je nutné zařadit co nejvíce akcí (sedněte si na židli, pohovku, oblékněte se a projděte se v nich, pozvěte matku, léčit svou babičku atd.);

– přetěžovat děti velkým množstvím otázek;

– zredukovat organizaci práce s dětmi pouze na formu výchovně vzdělávací činnosti.

Seznámení s okolním světem musí být prováděno v souladu s psychologickými charakteristikami, výběrem adekvátních forem, prostředků, metod a technik interakce, aby byl tento proces přístupnější a efektivnější.

Ve starší skupině se seznamování s okolním světem provádí jak formou her-aktivit, tak formou samotné didaktické hry, kdy herní pravidlo reguluje jednání a vztahy dětí a správné řešení problémů. je dosažení cíle hry. Při organizování a vedení her-aktivit, didaktických her je důležité vytvořit atmosféru, která každému dítěti umožní realizovat jeho činnost ve vztahu k okolnímu světu.

Didaktické hry lze využít jak při společných činnostech dětí a dospělých, tak při samostatných činnostech předškoláků a také ke stimulaci aktivity dětí v procesu poznávání světa kolem nich.

Manuál představuje doplňkový materiál: možnosti herních aktivit, her, cvičení, zábavy, určený pro použití při práci s dětmi mimo vyučování, na procházce.

Pro seznámení dětí starší skupiny s vnějším světem (předmětové prostředí a jevy okolního světa) jsou vyhrazeny 2 lekce měsíčně.

Na vývoji a testování se podílel pedagogický sbor MŠ č. 179 „Sněženka“ ANO DO „Planeta dětství „Lada“ města Togliatti, vedoucí - Naděžda Petrovna Palenova, metodička - Natalja Grigorievna Kuzněcovová. třídy seznámit dospělé s prací.

Příručka nabízí přibližnou distribuci materiálu pro akademický rok. Učitel může materiál distribuovat po svém, v souladu se svátky v měsíci (říjen - Den učitelů; únor - Den obránce vlasti, duben - Den kosmonautiky atd.) nebo v závislosti na dostupnosti materiálu.

Distribuce materiálů pro akademický rok

Pokračování tabulky.

Pokračování tabulky.

Pokračování tabulky.

Ukázkové poznámky k lekci

září

1. Předměty usnadňující lidskou práci v každodenním životě

Obsah programu. Utvářet představy dětí o předmětech, které usnadňují lidskou práci v každodenním životě; věnujte pozornost tomu, že slouží člověku a musí s nimi zacházet opatrně; posílit myšlenku, že předměty mají různé účely.

Materiál. Obrázky zobrazující různé předměty, včetně předmětů usnadňujících lidskou práci v každodenním životě. Rozvrh: velké karty zobrazující dvě řady buněk po třech buňkách (buňky v horní řadě zobrazují tři předměty, na kterých se provádějí pracovní operace, ve spodní řadě jsou prázdné buňky) a malé karty zobrazující předměty, které usnadňují odpovídající práci provoz doma.

Průběh lekce

Učitel začíná hodinu rozhovorem: „Kluci! Pozorně se rozhlédněte a řekněte nám, co je kolem vás."

Děti říkají, že jsou obklopeny mnoha různými předměty a uvádějí je.

vychovatel. Do jakého světa patří všechny tyto předměty: přírodní nebo uměle vytvořené? (K člověku vytvořenému, protože člověk je vyrobil vlastníma rukama.) Proč člověk vynalezl stůl, postel, skříň, pračku, televizi, auto a mnoho dalších předmětů?

Děti nám říkají, že každý předmět je k něčemu potřebný, každý předmět plní svou funkci.

vychovatel. Že jo. Každý předmět má svůj účel a je k něčemu nezbytný. Například stůl je potřeba k tomu, abyste u něj mohli psát nebo abyste u něj mohli jíst. Lidé sedí na židlích a vaří jídlo na elektrickém nebo plynovém sporáku. Jsou předměty, se kterými člověk pracuje, předměty, kterými kreslí, a jsou i předměty, které člověku usnadňují práci v každodenním životě. Znáte takové předměty? Moje hádanky vám pomohou některé z nich zjistit.

V naší kuchyni po celý rok

Santa Claus žije ve skříni.

(Lednička)

Nemám nohy, ale chodím

Nemám ústa, ale řeknu:

Kdy spát, kdy vstávat,

Kdy začít pracovat.

(Hodinky)

Ochotně polyká prach,

Neonemocní, nekýchá.

(Vysavač)

Sem a tam

Parník bloudí a bloudí.

Pokud přestaneš - smutek,

Moře bude perforované.

(Žehlička)

Děti řeší hádanky a s pomocí učitele vysvětlují výhody těchto předmětů.

vychovatel. Ukážu vám různé obrázky. Buď opatrný! Pokud je na obrázku předmět, který člověku usnadňuje práci v každodenním životě, tleskněte, ale pokud je to jiný předmět, netleskejte.

Poté se hraje hra „Kdo potřebuje...?“, jejímž cílem je rozvíjet schopnost určovat účel předmětů, které usnadňují práci v každodenním životě, vytvářet vztahy příčiny a následku mezi pracovním procesem v každodenním životě a předmětem. což to usnadňuje. Používají se materiály s podklady: velké karty zobrazující dvě řady buněk po třech buňkách (buňky v horní řadě zobrazují tři předměty, na kterých se provádějí pracovní operace, ve spodní řadě jsou prázdné buňky) a malé karty zobrazující předměty, které usnadňují odpovídající pracovní operace v každodenním životě. (Přibližná korespondence: chléb - kráječ chleba, oblečení - pračka atd.)

Děti si vyberou jednu velkou kartu. Malé karty leží lícem dolů na stole. Učitel vezme malé kartičky po jedné, ukáže je dětem, pojmenuje předmět a zeptá se: „Kdo potřebuje...“.

Dítě, které potřebuje tuto kartu, odpoví a vysvětlí svou volbu: „Potřebuji mixér na šlehání těsta.“ Hra je považována za ukončenou, když jsou pokryta všechna prázdná políčka. Vyhrává ten, kdo jako první pokryje políčka na své kartě.

2. Moje rodina

Obsah programu. Nadále rozvíjet zájem dětí o rodinu a rodinné příslušníky. Povzbuzujte, aby byla pojmenována jména a patronymie členů rodiny; mluvit o své profesi, jací jsou, co rádi dělají doma, co dělají v práci. Pěstovat citlivý přístup k nejbližším lidem – členům rodiny.

Průběh lekce

Učitel přečte řádky poezie a vyzve děti, aby určily téma lekce:

Učitel zaměří pozornost dětí na slovo „rodina“ a požádá je, aby odpověděly na otázku: „Z kolika slov se „rodina“ skládá? Pojďme zkontrolovat". Děti jmenují členy rodiny a počítají (dvě babičky, dva dědečkové, matka, otec a dítě). Dále děti určují charakteristickou odlišnost každé rodiny – podobnost členů rodiny. Děti říkají, jakému členovi rodiny se podobají.

Podívej se na mě -

kdo jsem jako?

Třešňové oči jako táta

Slunečný úsměv - maminky.

Barva vlasů jako u dědy

Nos je určitě babský.

Všichni v rodině tvrdě pracovali,

Abych se tak narodil!

Poté děti určí druhý charakteristický rozdíl rodiny – společné příjmení. Jsou požádáni, aby uvedli jména a příjmení svých rodičů.

Tělesná výchova minuta

Mám rodinu -

Je velmi přátelská.

S mamkou pečeme palačinky (Imitace pohybů.)

Nebývalá lahodnost!

Můj děda a já kopeme postele. (Imitace pohybů.)

Načítání...Načítání...