Frontalinės logopedinės pamokos apie kalbos leksinės ir gramatinės struktūros formavimąsi santrauka. Logopedinės frontalios pamokos apie kalbos leksinės ir gramatinės struktūros formavimą santrauka

savivaldybės valstybei priklausanti ikimokyklinė ugdymo įstaiga „Darželis „Fidgets“.

Muravlenko miestas, Jamalo-Nenets autonominis rajonas

Tema: "Atėjo pavasaris"

Tikslas: formuoti vaikų idėjas apie pavasarį, praturtinti jų akiratį ir aktyvinti vaikų žodyną.

Išplėskite vaikų žodyną leksinė tema, lavinti veiksmažodžių atranką, stiprinti gebėjimą derinti būdvardžius su daiktavardžiais, toliau mokytis atsakyti į klausimus ištisais sakiniais ir tobulinti žodžių skirstymo į skiemenis įgūdžius.

Pagerinti foneminį suvokimą, lavinti smulkiąją ir stambiąją motoriką, atmintį, dėmesį, mąstymą ir meninį bei estetinį skonį.

Ugdyti smalsumą, gerumą, meilę supančiai gamtai ir vienas kitam.

Įranga:

Skaidrės akompanimentas tema: „Atėjo pavasaris“, ekranas, „Su-jok“ kamuoliukai, didaktinis vadovas„Saulė“, skalbinių segtukai, paveikslėliai leksine tema.

Preliminarus darbas:

GCD judėjimas

1.Organizacinis momentas

(Ant stalo yra mokymo priemonė „Saulėtekis“, atkreipiu į ją dėmesį.)

Logopedas: Vaikinai, kas atėjo pas mus?

Vaikai: Saulė.

Logopedas: Taip, vaikinai, bet kažkas čia ne taip.

Kaip tu manai? (spinduliai dingo).

Saulė slapta man pasakė, kad jos spinduliai yra stebuklingame krepšelyje. Atlikę vieną svarbią užduotį, galite jas (atsakymus) grąžinti.

Logopedas skaito:

Kad saulė šviestų

Turime surinkti visus spindulius.

Jūs įvykdote užduotį

Surinkite saulės spindulius!

Kad spinduliai įsižiebtų,

Šypsokitės vieni kitiems! (veido gimnastika).

- Sveikiname saulę, vieni kitus ir svečius:

Sveika, auksine saule, (vaikai atkiša delnus link saulės).

Sveiki, dangus mėlynas (pakelkite rankas aukštyn)

Sveiki visi mano draugai! (delnai liečia vienas kitą)

Sveika, Motina Žeme!

Logopedas:

- Dabar klausykite svarbios užduoties, apie kurią jums sakiau: jei įminsite mįslę, mūsų saulė vėl nušvis auksiniais spinduliais.

Sniegas tirpsta.

Pieva atgijo.

Lieka diena.

Kada tai įvyksta? (pavasarį.)

Ar galite atspėti, apie kokį metų laiką kalbėsime?

Vaikai: Apie pavasarį.

2. Pagrindinė dalis

1) Pristatymas

Logopedas: Prisiminkime, kas vyksta gamtoje atėjus pavasariui? (Skaidrės „Atėjo pavasaris!“)

Klausimai apie skaidres:

  1. Ką galite pasakyti apie sniegą? Ką sniegas veikia pavasarį? (krenta, sukasi, šviečia, tirpsta).
  2. Kas nutinka varvekliams pavasarį? (tirpti, lašėti, kristi).
  3. Ką pumpurai veikia pavasarį? (užpilkite, išbrinkinkite, atidarykite, pasirodo pirmieji lapeliai).
  4. Ką paukščiai veikia pavasarį? (atskrenda, grįžta į gimtąjį kraštą, stato lizdus, ​​peri jauniklius).
  5. Ką gyvūnai veikia pavasarį (pabunda iš žiemos miego ir susilaukia kūdikių).

Logopedas: Visi džiaugiasi pavasariu ir jo laukia. Prieš pavasarį paskambino, pakvietė apsilankyti...

Pavasaris raudonas!
Šiltos saulės!
Ateik greitai
Sušildykite vaikus!

Sakykime pavasario kvietimą kartu, kad jis greičiau ateitų pas mus.

2) Fonemos pratimai

Logopedas: Vaikinai, dabar stovėkite šalia kėdžių ir atidžiai klausykite žaidimo taisyklių. Aš įvardinsiu žodį, o jūs suplojate rankomis, jei tai reiškia pavasarį, o jei ne, pritūpkite.

Žodžiai: varveklis, žiema, pieštukas, šaltis, spindulys, lėktuvas, pumpurai, paukščiai, saulė, lašai.

Suskirstykime žodžius į dalis – skiemenis? Iš kiek dalių susideda žodis: spindulys, šiluma, saulė.

Logopedas: Pavasarį visa gamta atgyja: atskrenda paukščiai, atsiveria pumpurai, bunda gyvūnai. Kokie gyvūnai atsibunda pavasarį? (Vaikų laukiami atsakymai). Dabar klausykite istorijos ir pakartokite judesius.

3) Su-jok terapija „Ežio kelionė“

Ežiukas, ežiukas, gudrus ežiukas, tu atrodai kaip kamuolys

(vaikai tarp delnų ridena Su-jok)

Adatos ant nugaros (masažiniai nykščio judesiai)

Labai, labai dygliuotas (masažiniai rodomojo piršto judesiai)

Nors ežiukas yra mažo ūgio, (masažiniai vidurinio piršto judesiai)

Jis parodė mums stuburus (bevardžio piršto masažinius judesius)

Ir spygliai (mažojo piršto masažiniai judesiai)

Jie atrodo kaip ežiukas (vaikai tarp delnų volioja Su-jok).

Logopedas: Vaikinai, pažaiskime pavasario žodžius. Aš įvardinu žodį, o jūs pasirenkate nurodyto žodžio ženklą.

4) Žaidimas „Pasirink žodį“

Ką galima pavadinti pavasariu? Kokia ji, apibūdink (anksti, graži, šilta, ilgai laukta, linksma, vėlyva...)

Kokia diena? (saulėtas, giedras...)

Kokia saulė yra pavasarį? (šviesus, švytintis, šiltas, meilus...)

Kokia tavo nuotaika pavasarį? (linksmas, linksmas, laimingas...)

3. GCD rezultatas

Atspindys

Kokia tavo nuotaika dabar? Ar jums patiko mūsų susitikimas šiandien? Kas tau patiko? Ka tu atsimeni? (vaikų atsakymai)

Logopedas:

Mūsų saulutei, man ir mūsų svečiams taip pat patiko, kaip kartu atsakėte ir surinkote visus spindulius! Ši ryški, linksma ir spinduliuojanti Saulė liks su mumis ir suteiks džiaugsmo bei šilumos! Kad saulė būtų smagiau, nupiešime jį gera nuotaika ir šviesūs spinduliai!

GCD metmenų planas

apie kalbos leksinės ir gramatinės struktūros formavimąsi

Vidurinėje mokykloje logopedinė grupė

(pagal federalinius švietimo standartus)

Tema: „Atėjo pavasaris“

Teritorijų integravimas: pažinimo raida, kalbos raida, meninė ir estetinė raida, fizinis vystymasis.

Tikslas: Formuokite vaikų idėjas apie pavasarį, praturtinkite jų akiratį ir aktyvinkite vaikų žodyną.

Korekcinės edukacinės užduotys:

  • plėsti vaikų žodyną leksine tema;
  • pratinti rinktis veiksmažodžius, derinti daiktavardžius su būdvardžiais;
  • toliau mokytis atsakyti į klausimus pilnais sakiniais;
  • tobulinti žodžių skaidymo į dalis įgūdžius.

Koregavimo ir tobulinimo užduotys:

  • pagerinti foneminį suvokimą;
  • lavinti smulkiąją ir stambiąją motoriką, atmintį, dėmesį, mąstymą, meninį ir estetinį skonį.

Korekcinės ir auklėjamosios užduotys:

  • ugdyti smalsumą, gerumą, meilę supančiai gamtai ir vienas kitam.

Įranga: skaidrės akompanimentas tema: „Atėjo pavasaris!“, ekranas, „Su-jok“ kamuoliukai, mokymo priemonė „Saulė“, skalbinių segtukai, paveikslėliai leksine tema.

Preliminarus darbas:

Pokalbis apie metų laikus, iliustracijų žiūrėjimas, pavasarinių gamtos pokyčių stebėjimas vaikštant, eilėraščių ir pasakojimų apie pavasarį skaitymas.

GCD judėjimas

1. Organizacinis momentas (veido gimnastika, motyvacija).

2. Pagrindinė dalis.

Skaidrės akompanimentas „Atėjo pavasaris!

Tikslas: aktyvinti vaikų žodyną leksine tema, tobulinti žinias derinant veiksmažodžius su daiktavardžiais.

Didaktinis žaidimas „Pagauk žodį“ (foneminiai pratimai).

Tikslas: tobulėjimas foneminis suvokimas, bendrosios motorikos ugdymas.

Su-jok terapija „Ežio kelionės“.

Tikslas: tobulėjimas smulkiosios motorikos įgūdžius, smegenų žievės kalbos sričių stimuliavimas

Žaidimas „Pasirink žodį“.

Tikslas: tobulinti vaikų žinias, kaip teisingai parinkti daiktavardžius ir sutartinius žodžius.

3. GCD (atspindys) rezultatas.

Anisimova Tatjana Viktorovna

Tema: „Kas gyvena zoologijos sode?

Programos turinys:

1. Patikslinkite vaikų žinias apie zoologijos sode gyvenančius gyvūnus.

2. Toliau mokykite vaikus greitai pasirinkti atspėjamus žodžius, atitinkančius jų reikšmę ir rimą.

3. Suaktyvinkite gebėjimą derinti savininko būdvardžius su daiktavardžiais.

4. Tobulinti intonacinį kalbos išraiškingumą.

5. Toliau mokykite vaikus derinti daiktavardžius su skaitvardžiais (nuo dviejų iki penkių).

6. Padėkite sutvirtinti jaunų laukinių ir naminių gyvūnų vardus.

Žodyno darbas:

išmokti suvokti vaizdingus posakius mįslėse.

Įranga:

kamuoliukas, atributika ant vaikų galvų, mįslių iliustracijos - priedai, krepšelis, daržovių ir vaisių maketai ar iliustracijos.

Pamokos eiga:

- Vaikinai, kiek iš jūsų buvote zoologijos sode?

Kokius gyvūnus ten matėte? (meška, lapė, voverė, vilkas, kupranugaris ir kt.)

- Ar norėtumėte, kad šiandien eitume į zoologijos sodą ir patys iš jų pasimokytume ko nors įdomaus?(Taip)

- Bet mes negalime eiti tuščiomis rankomis. Paimkime ką nors. Kaip manote, ką galime pasiimti su savimi gydyti gyvūnus?(vaisių ir daržovių)

- Ar galite maitinti gyvūnus saldainiais?(Ne)

- Kodėl?(Šis maistas gali susirgti gyvūnais.)

Kviečiu vaikus sėdėti ant kėdžių, kurios stovi ant kilimo puslankiu.

Žaidimas „Du – penki“.

2 morkos

2 apelsinai

-Tikriausiai to nepakaks zoologijos sodo gyvūnams. O jei paimtume tik 5?

Kaip mes tai pasakysime?

5 bananai

5 morkos

5 apelsinai

- Dabar mes esame puikūs! Paėmėme daug daržovių ir vaisių.

Vaikai atsikelia. Skamba magiška muzika.

-Atidžiai klausykite ir atlikite šiuos veiksmus:

Apsisuk, apsisuk (užmerkite akis)

Atsidurk zoologijos sode!

Vaikai atidaro akis, o gyvūnai stovi prieš juos (vaikai su gyvūnų atvaizdais ant krūtinės)

Aš užduodu klausimą poetine forma, o gyvūnų vaikai man atsako:

1. Kodėl tigro jauniklis

Ar tu atrodai kaip mūsų katė?

Nes man katė yra artimas giminaitis!

2. Kamienas, dramblys, kam tau to reikia?

Kuo pasilepinti per karščius? Kaip tada gerti vandenį? Ir ką tada turėtume pūsti?

3. Beždžione, paklausyk

Ką valgysi pusryčiams?

Beždžionė atsako:

Atnešk man bananų!

4. Ar neperšalsi ryte, kengūra?

Aš jo neperšaldysiu

Aš įdėsiu sūnų į savo krepšį!

5. Ei, žirafa, atsakykite greitai

Kodėl tu turi ilgą kaklą?

Turėdamas tokį aukštą, man lengva pasiekti lapus.

6. Zebra, pasakyk man

Kas pasiskolino liemenę?

Tai dovana man nuo mano mylimos mamos!

Ačiū gyvūnams už viską! Ir mes turime tau dovaną! (patiekti vaisių ir daržovių krepšelį)

Po stebuklingais žodžiais grįžtame į grupę:

P apsisukti, apsisukti

Vėl atsirask grupėje!

Žaidimas „Pasakyk žodį“.

Labai lėti judesiai

O eisena – kaip slydimas

Jis slepiasi savo namuose iš baimės,

Užkišta uodega... (vėžlys)

Jis gyvena tarp pelkių

Jis turi didelį pilvą.

Ir didžiulė baisi burna!

Tai stora... (begemotas)

Čia ateina bandelė

Jis turi dygliuotą pusę

Jūs negalite paimti į rankas

Nes tai... (ežiukas)

Gyvena upėje Afrikoje

Blogas žalias laivas.

Kas neplauktų į susitikimą?

Prarys visus... (krokodilas)

Šleivapėdystė, gremėzdiška,

Mėgsta medų, nemėgsta šalčio.

Iki pavasario pripratau prie knarkimo.

Koks jo vardas (meška)

Vaikščioja auksiniu kailiniu

Apkalbos turi pūkuotą uodegą

Labai gudrios akys

Koks jos vardas?. (lapė)

Fizinis pratimas „Mankšta su gyvūnais“

Pritūpk vieną kartą, pašok du kartus,

Tai triušio pratimas

O kaip atsibunda lapės?

Jie tikrai žiovulys

Na, jie vizgina uodegą,

Na, lokys yra šleivakojais

Plačiai išskleidęs letenas,

Arba vienas, arba abu kartu

Jau seniai buvo žymimas laikas,

O mūsų Petja yra gaidys

Raudonų šukų pakėlimas

Svarbu pasivaikščioti po kiemą

Dainuoja savo dainą.

Žaidimas su kamuoliu "Kieno, kieno, kieno"

Metu kamuolį vaikui ir pradedu frazę. Vaikas baigia ir meta kamuolį atgal.

Meška turi uodegą... meška

Meška turi ausį... meškos ausį

Meškos letena yra... meškos

Meška turi nosį. meškų

Meška turi kailį... kaip lokys

Meška sapnuoja... meška

Vaikinai, gyvūnai zoologijos sode atsiveda kūdikius.

Ar žinai, kas ką pagimdo?

Vilkė turi jauniklį (rodau iliustracijas)

Lapė turi lapės jauniklį

Liūtė turi liūto jauniklį

Meška turi jauniklį

Žirafa turi žirafos jauniklį

Elnias turi jauniklį

Koks tu puikus žmogus!

Visi tai padarė!

Rezultatas:

Kur mes buvome šiandien?

Ką tu matei?

Kokius žaidimus žaidėte?

Kuris žaidimas tau patiko labiausiai?

Irina Babichkina
Pamokos apie kalbos leksinės ir gramatinės struktūros raidą santrauka vidurinė grupė specialiųjų poreikių vaikams „Žaislai“

Pamokos apie leksinės ir gramatinės kalbos struktūros raidą vidurinėje grupėje santrauka O. N. R.

Tema: Žaislai

Tikslas: lavinti leksinę ir gramatinę kalbos struktūrą.

Suaktyvinkite temos žodyną, į kalbą įveskite bendrą „žaislų“ sąvoką.

Išsiaiškinkite aplinkinių objektų pavadinimų supratimą (parodyti - kubą, lėlę, mašiną; duoti - zuikį, kamuolį, kubą ir kt.)

Išmokykite suprasti instrukcijas (paimkite du kubelius, įspauskite koja tiek kartų, kiek ant stalo yra žaislų).

Ugdyti daiktavardžių su mažybinėmis priesagomis darybos įgūdžius.

Išmokykite naudoti prielinksnį „s“ kalboje.

Išmokykite vaikus atskirti sąvokas „didelis ir mažas“.

Ugdykite stambiąją ir smulkiąją motoriką.

Ugdykite vizualinį dėmesį, paaiškinkite vaikų žinias apie pagrindines spalvas.

Pamokos eiga:

1. Org. momentas.

Vaikai įeina į logopedo kabinetą ir atsistoja prie kėdžių.

Logopedas: - Sveiki, vaikai! Atsistokite tiesiai ir atidžiai klausykite manęs. Tas, kuris vilki mėlynus šortus, sėdės pirmas! (Vaikai žiūri vienas į kitą, randa reikalingos spalvos ir objektai).

Antras sėdi tas, kuris vilki žalius marškinėlius! Trečias sėdės tas, kuris mūvės baltas kojines! ir kt.

Pagrindinė dalis.

2. Temos pranešimas.

Logopedas priešais vaikus išdėsto žaislus dviem eilėmis ir taria ketureilį:

Žaidžiame su žaislais

Žaislais vadiname:

Stiklinė, meška, nykštukas,

Piramidė, kubas, nykštukas.

Šiandien klasėje mes, vaikinai, kalbėsime apie žaislus, žiūrėsime į juos ir žaisime su jais.

3. Pokalbis. Žodyno suaktyvinimas šia tema. Bendrųjų sąvokų kalbėjimo įvadas.

Pažvelkime į daiktus ant stalo. Pavadinkime juos po vieną.

Vaikai žaislus vadina:

Tai yra kubas.

Tai automobilis.

Tai lėlė.

Tai piramidė.

Jūs visi mėgstate žaisti su šiais objektais, tad kaip galime juos pavadinti vienu žodžiu?

Logopedė aiškina, kad visi daiktai kartu yra žaislai.

4. Pvz. „Atidžiai klausykite ir atlikite užduotį“

Objektų pavadinimų supratimo patikslinimas.

Logopedas: - Vanya, parodyk man, kur yra mašina, o kur lėlė?

Ilja, parodyk man, kur yra kubas, o kur kamuolys?

Mila, duok man lėlę ir kubą.

Vlada, parodyk kur piramidė, o kur dramblys?

Lesha, duok man mešką ir namą.

5. Pvz. „Žaislai – kūdikiai“ Būtybių su protu ugdymo įgūdžių formavimas. paglostyti. priesagos.

Vaikinai, pažiūrėkime į nuotraukas! Mūsų nuotraukose pavaizduoti žaislai. Kai kurie žaislai yra dideli, o kiti yra maži, labai maži. Iš pradžių pašaukkime didįjį žaislą, o paskui – meiliai mažąjį.

Lėlė - lėlė; namas - namas; kamuolys - kamuolys; matryoshka - matryoshka; gnome - nykštukas; mašina - mašina.

6. Išmokykite vaikus atskirti sąvokas „didelis ir mažas“.

Logopedas priešingose ​​stalo pusėse išdėsto paveikslėlius su dideliais ir mažais žaislais. Kartoja, kad vieni žaislai dideli, o kiti maži. Prašo vaikų parodyti kur dideli žaislai, o kur maziukai?

7. Pvz. rankų smulkiosios motorikos lavinimui.

Logopedas kiekvienam vaikui duoda po mažą plastikinį kamuoliuką.

Vaikinai, pažiūrėkite, kokie nuostabūs šie kamuoliukai! Tai irgi žaislai, žaiskime su kamuoliukais ir rankomis!

Ši rankena yra dešinioji (pasukite dešinįjį delną, parodykite delną)

Ši rankena yra kairioji (pasukite kairįjį delną, parodykite delną)

Spaudžiu kamuolį (paimu kamuolį nuo kelių, suspaudžiu viena ranka,

tada kitame delne)

Aš darau pratimus.

Teisingas bus stiprus,

Kairysis bus stiprus

Aš turėsiu rankas (padėkite kamuolį ant kelių, tiesiog suspauskite ir atlaisvinkite pirštus, judindami juos į skirtingas puses)

Sumanus, sumanus!

8. Žaidimas „Žaislai pasislėpė“. Prielinksnio „S“ naudojimas kalboje.

Logopedas kiekvienam vaikui duoda po žaislą. Jis paprašo jų šiek tiek pažaisti su jais ir tada paslėpti juos po aukšta kėde. Tada logopedas kiekvieno vaiko klausia, su kuo jis žaidė?

Aš žaidžiau su meškiuku.

Aš žaidžiau su ežiuku.

Aš žaidžiau su matrioška. ir kt.

6. Pvz. „Atidžiai klausykite ir atlikite užduotį“

Išmokykite suprasti instrukcijas. Ugdykite stambiąją motoriką.

Logopedė ant stalo padeda kelis vienodus žaislus. Klausia vaiko: - Šokinėkite tiek kartų, kiek ant mano stalo yra kubelių. (Padeda žaislus)

Paspauskite koja tiek kartų, kiek ant stalo yra lėlių. (Padeda žaislus) Ir kt.

Logopedas: - Mūsų pamoka baigėsi! Ar jums patiko mūsų žaislai? Žaislams taip pat labai patiko, kaip tai padarėte!

Dabar visi gaus mažą dovanėlę iš mūsų žaislų.

Logopedė duoda vaikams žaislų paveikslėlius (berniukams mašinėles, mergaitėms lėles), kuriuos galima nuspalvinti namuose.

Publikacijos šia tema:

Žaidimų ir žaidimų pratimų kortelių rodyklė leksinei ir gramatikai kalbos struktūrai formuoti bei nuosekliai kalbai lavinti Pagrindinis tikslas į kalbos raida ikimokyklinio amžiaus– prieš įeinant į mokyklą išmokykite vaiką vartoti gimtąją kalbą. Šis tikslas yra nustatytas.

Priekinės pamokos apie 6–7 metų vaikų kalbos ir kalbos raidos leksiko-gramatinės struktūros raidą konspektas leksine tema „Paštas“ Leksikos tema „Paštas“. "Laiško pasaka". Pamokos tikslas: toliau mokytis vartoti daiktų pavadinimus, veiksmų pavadinimus, pavadinimus.

Logopedinės pamokos apie leksinės ir gramatinės kalbos struktūros raidą santrauka „Vasaros gėlės“ Vasaros gėlės Tikslas: lavinti leksinę ir gramatinę kalbos struktūrą tema „Vasaros gėlės“. Tikslai: 1. Ugdomasis: -išmokyti vaikus atsirinkti.

Logopedinės pamokos apie kalbos leksinės ir gramatinės struktūros raidą santrauka „Profesijos. biblioteka" Logopedinės pamokos apie kalbos leksinės ir gramatinės struktūros raidą santrauka, ONR parengiamojoje grupėje. Tema: Profesijos. biblioteka. Tikslas:.

Logopedinės pamokos apie kalbos leksinės ir gramatinės struktūros ugdymą parengiamojoje grupėje „Šeima“ santrauka Tikslas: patikslinti, plėsti, įtvirtinti vaikų žinias apie šeimą Tikslai: Koregavimo ir lavinimo: Temos žodyno turtinimas ir aktyvinimas.

Logopedinės pamokos apie kalbos leksinės ir gramatinės struktūros raidą ONR parengiamojoje grupėje santrauka Tema: Tėvynės gynėjų diena Tikslas: Kalbos leksinės ir gramatinės struktūros ugdymas. Tikslai: 1. Plėsti šios temos žodyną.

Pamokos apie kalbos leksinės ir gramatinės struktūros ugdymą vyresniųjų logopedinėje grupėje santrauka. Tema: „Apsilankymas pas mažąjį drambliuką Tyomą“

Logopedas mokytojas: A.N. Kharkina
Tikslas:
- Toliau mokyti, kaip klasifikuoti žodžius pagal įvairius semantinius požymius.
- Stiprinti vaikų gebėjimą sudaryti savininkiškus būdvardžius iš daiktavardžių ir įtraukti juos į sakinius.
- Kalboje naudokite prielinksnius „įjungta“, „nuo“, „pagal“, „dėl“, „su“.
- Bendrųjų kalbos įgūdžių ugdymas (aiški dikcija, intonacinis kalbos išraiškingumas).
- Žodžių garsinės ir skiemeninės analizės įgūdžių tobulinimas.
- Bendrųjų ir smulkiųjų mooriki kūrimas.
- Regėjimo ir klausos dėmesio ugdymas; kūrybinė vaizduotė, mėgdžiojimas.
- Ugdykite gebėjimą daryti logiškas išvadas.
- Toliau mokyti vaikus dialogo taisyklių.

Įranga:
Žaislas „Tyoma dramblys“; objektų paveikslėliai, vaizduojantys gyvūnus; kortelės su gyvūnų nuotraukomis; kortelės su įvairių gyvūnų uodegomis; traukinio vaizdas; lagaminai, ant kurių pavaizduotos gyvūnų kūno dalys; flanelografas; pasiūlymų teikimo kortelės; spausdinimo audinys; magnetinė lenta; atvirukai su žodžių diagramomis; kortelės su atskaitos signalais pasakojimui.

Pamokos eiga

I Organizacinis momentas
Žodžių skiemeninės analizės įgūdžių tobulinimas.
Eikite prie stalo, padarykite nuotraukas, pažiūrėkite į jas ir pavadinkite, suskirstykite pavadinimus į skiemenis (Be-ge-mot. Šis žodis turi tris skiemenis. Žirafa. Šis žodis turi du skiemenis. Tigras. Šis žodis turi vieną skiemenį, ir tt.)
Kokius gyvūnus dabar pavadinai? (karštų šalių gyvūnai).
II Pagrindinė dalis
1. Taigi dabar eisime aplankyti mažojo drambliuko Tyomos.
Mūsų laukia ilgas kelias. Susikraukime maišą bakalėjos ir susidėkime daiktus į lagaminą.
Logopedas ant stalo turi įvairių vaikiškų drabužių elementų: palaidinę, švarką, marškinėlius, beretę, suknelę, šortus, marškinius ir kt.
Logopedė po vieną renka daiktus, klausia: kieno striukė? Kieno palaidinė? Kieno suknele? Klaidų atveju jis taiso vaikus, užtikrindamas teisingą savininko būdvardžių formavimą (Olinas, Serežinas, Katino ir kt.)
2. Gyvūnai norėjo eiti su mumis aplankyti Dramblio kūdikio. Bet čia yra problema. Gyvūnai pabudo ir nerado savo uodegos. Jie nusprendė, kad naktį vėjas juos nuplėšė ir pernešė per mišką. Taigi gyvūnai ėjo per mišką ieškoti savo uodegos. (Padėkime ir mes), bet uodegos pasislėpusios miške ir norint jas rasti, reikia mokėti teisingai įvardyti, atsakant į klausimą: „Kieno čia uodega?
Štai ant pušies kabo pilka, pūkuota voverės uodega. Kieno tai uodega? (voverė). Voverė rado uodegą. O po ąžuolu guli ruda meškos uodega. Kieno tai uodega? (meškų). Duokime lokiui jo trumpą uodegą. Miško tankmėje rasta vilko uodega. Kieno tai uodega? (vilkas). Tačiau samanose matosi raudona, pūkuota lapės uodega. Kieno tai uodega? (lapė). Ir ne kelmas - plona, ​​maža pelės uodega. Kieno tai arklio uodega? (pelė).
Visi gyvūnai susirado savo uodegas ir tuo labai džiaugėsi.
3. Žaidimas „Kieno uodega“
Logopedė siūlo prisiminti, kaip vadinamos naminių gyvūnų uodegos: šuns uodega yra šuns uodega, katės uodega yra katės uodega, karvės uodega yra karvės uodega, arklio uodega yra arklio uodega, jaučio uodega yra jaučio uodega, ožkos uodega yra ožio uodega, avies uodega yra avies uodega, avino uodega yra avino uodega .
4. Žaidimas "Kieno letenos"
Pažiūrėk į gyvūnus. Kieno letenos stipriausios? Kieno uodega trumpiausia? Pūkiausias? Kieno veidas ilgiausias? Kieno ausys ilgesnės? ir taip toliau.
5. Žaidimas „Kieno lagaminas“
Gyvūnai pradėjo ruoštis kelionei. Padėkite jiems tilpti į vežimus, kad jie nebijotų keliauti su kaimynais. Dabar padėkite keleiviams susidėti lagaminus. Atspėk, kur kieno lagaminas? Paaiškinkite. (Tai vilko lagaminas, nes ant jo nupiešta burna ir pan.). Ant lagamino etikečių užrašykite jų savininkų sėdynių numerius.
Pagaliau galite leistis į kelionę. Gyvūnai važiuos traukiniu, o mes – autobusu.
Kūno kultūros minutė. "Autobusas".
6. Žaidimas „Važiuok autobusu“
Logopedė sako: „Važiuojame, o šviesa šviečia tiesiai į veidą. ryški saulė. Jos spinduliai labai ryškiai apakina akis. Kad nepakenktų akims, užsimerkime (vaikai užsimerkia). Autobusas pavažiavo po tiltu, saulė dingo. Atidarykite akis (vaikai atidaro akis). Eikime toliau. Mūsų autobusas pasuko į kairę (vaikai sukasi kėdutes), o į dešinę akį vėl ryškiai šviečia saulė. Užmerkime (vaikai užmerkia dešinę akį). O dabar autobusas pasuko į dešinę (vaikai apverčia kėdes), o į kairę akį ėmė šviesti saulė (vaikai užsimerkia). Autobusas važiavo alėja, o saulė mūsų netrukdė. Žiūrėk, vaikai žaidžia smėlio dėžėje, ir vienas didelis berniukas paėmė iš kūdikio žaislą. Berniukas verkia (logopedas rodo atitinkamą siužetą), ką berniukas padarė? Parodykime, kad ant jo pykstame“.
Surauk antakius (vaikai susiraukia). Dabar pažiūrėkite, šuo bėga nuo katės (pavaizduota nuotrauka). Ar dažnai taip nutinka? Nustebkime (vaikai kilsteli antakius). Važiavome ilgai, diena buvo saulėta, karšta, visi buvo ištroškę. Įsidėkime šiek tiek vandens į burną ir palaikykime (vaikai švelniai išpučia orą ir daro rijimo judesius. Įsigerkime vandens į vieną skruostą (vaikai išpučia vieną skruostą) ir nurykime. Numalšinkime troškulį.
Štai ir mes.
7. Dovanos Tyomai.
Svečius pasitinka drambliukas Tyoma. Gyvūnai nešė Tiomai dovanų.
– Kas su kuo atėjo? (pabrėžiamas prielinksnis „s“)
Pirmas – Agile Bunny
Jis atnešė morkų kekę.
Antrasis buvo Coquette Fox
Su aviečių saldainiais.
Trečiasis yra riebus burundukas
Buvo su lazdyno riešutais.
Ketvirtasis buvo Vilkas
Su medaus statine.
Penkta – Voverė nosinėje
Ji turi krepšelį su grybu.
Šeštas atvyko meškėnas su ūsais,
Ir kartu su juo didelis arbūzas su pilvu.
Karvė Maša buvo pilka
Su didele skardine rūgpienio.
Aštuntas – drąsus šernas
Ir atnešė sunokusią gilę.
Devintas - su obuoliu krepšyje,
Ežiukas trypė taku.
Dešimtoji buvo pelė Ira
Ji atnešė gabalėlį sūrio.
Tai daug skanėstų!
Jūsų gimtadienis bus skanus!

Tema dėkoja visiems už dovanas ir kviečia pasivaikščioti po džiungles.
8. Logoritminiai pratimai „Fėjų miškas“
9. Žaidimas "Kas slepiasi džiunglėse?"
Logopedas atidaro flanelgrafą, ant kurio tarp augalų užfiksuoti gyvūnų atvaizdai iš karštų šalių.
Atidžiai pažiūrėkite, kas slepiasi džiunglėse? Kaip tu atspėjai? (džiunglėse slepiasi liūtas. Matau, kaip iš už vynmedžių žvilgčioja liūto galva. Džiunglėse slepiasi tigras. Matau iš po krūmo kyšančią tigro uodegą. Upėje slepiasi krokodilas. I matyti krokodilo burna ziuri is po vandens,(galva?)Už palmės slepiasi žirafa.Matau iš už palmės žvilgčioja žirafos galva ir kaklas.Po šaka slepiasi liūto jauniklis.Matau liūto snukis iš po šakos. Ant šakos kabo beždžionė. Matau beždžionės uodegą ir letenas).
10. Pirštų gimnastika
– Kur žvirblis pietavo?
-Kur žvirblis pietavo? (banga sukryžiuotais delnais)
– Zoologijos sode, tarp gyvūnų. (delnai rodo burną).
Pirma pietauju
Už grotų prie liūto,
Atsigavau iš lapės (kiekvienam gyvūno vardui
Vėrpis gėrė šiek tiek vandens, sulenkdamas po vieną pirštą
Valgiau morkas iš dramblio, iš pradžių ant vieno, paskui ant kito
Aš valgiau sorą su gerve, ranka).
Apsistojo su raganosiumi
Suvalgiau truputį sėlenų.
Nuėjau į šventę
Uodeguotose kengūrose,
Buvau šventinėje vakarienėje
Prie gauruoto lokio.
Dantytas krokodilas
Beveik prarijo mane. (delnai rodo burną).
11. Sveikiname dramblio jauniklį.
Iš Fictionland šalies gauname laišką su precedento neturinčio gyvūno portretu (paveiksle sujungiamos įvairių gyvūnų kūno dalys: dramblio kamienas, vištos letenėlės, kupranugario kupra, tigro uodega, liūto karčiai ir kt.).
Iš ko Tema gavo sveikinimus? Koks tai gyvūnas? Kieno kūno dalis atpažįstate? (vaikai atsako visais sakiniais, pabrėždami savininkinį būdvardį).
Kas dar atsiuntė sveikinimus?
12. Žaidimas „Paimk raštus“ (garsinis skiemens)
Ant atvirukų yra 3 diagramos. Magnetinėje lentoje – briedžio, meškos ir voverės atvaizdas.
Padėkite vokus po atvaizdu tų gyvūnų, kurių vardai turi tiek garsų, kiek paveikslėlyje esančiame apskritime, ir nustatykite, kas atsiuntė tokį atviruką (pirmą atviruką atsiuntė briedis, nes žodis briedis turi 3 garsus 3 diagramoje kvadratai ir kt.).
Gyvūnai liko su dramblio jaunikliu Tema, laikas grįžti namo.
III Santrauka

Tikslas: Vyresniojo ikimokyklinio amžiaus vaikų kalbos gramatinės struktūros raida.

Užduotys:

Švietimo

Vaikų kalboje suaktyvinkite vardinį vaisių pavadinimų žodyną.

Sustiprinti bendrąsias sąvokas.

Praktikuokite santykinių būdvardžių sudarymą.

Toliau mokykitės sudaryti daiktavardžių daugiskaitą I. p. ir R. p.

Išmokite suderinti skaitvardžius su daiktavardžiais.

Korekcinis ir vystomasis

Ugdykite dėmesį ir koncentraciją, mąstymą.

Ugdykite vizualinį suvokimą.

Pataisomoji ir auklėjamoji

Ugdykite bendradarbiavimo įgūdžius žaidimuose ir klasėje.

Ugdykite susidomėjimą veikla.

Parsisiųsti:


Peržiūra:

Abstraktus

Nuolatinis švietėjiška veikla apie kalbos gramatinės struktūros raidą vyresnioji grupė.

Tema: "Vaisiai"

Kūrėjas Korepova Olga Aleksandrovna,

Valstybinės biudžetinės ugdymo įstaigos auklėtoja Nr.297

Puškino rajonas

Sankt Peterburgas

Tikslas: Vyresniojo ikimokyklinio amžiaus vaikų kalbos gramatinės struktūros raida.

Užduotys:

Švietimo

Vaikų kalboje suaktyvinkite vardinį vaisių pavadinimų žodyną.

Sustiprinti bendrąsias sąvokas.

Praktikuokite santykinių būdvardžių sudarymą.

Toliau mokykitės sudaryti daiktavardžių daugiskaitą I. p. ir R. p.

Išmokite suderinti skaitvardžius su daiktavardžiais.

Korekcinis ir vystomasis

Ugdykite dėmesį ir koncentraciją, mąstymą.

Ugdykite vizualinį suvokimą.

Pataisomoji ir auklėjamoji

Ugdykite bendradarbiavimo įgūdžius žaidimuose ir klasėje.

Ugdykite susidomėjimą veikla.

Įranga: plakatas su vaisių krepšelio nuotrauka,

Vokai su iškirptais paveikslėliais, krepšelis su tikrais vaisiais.

Edukacinės veiklos eiga:

Organizavimo laikas:

Vaikinai, šiandien į mūsų darželį atkeliavo neįprastas laiškas: jame geras nykštukas prašo mūsų pagalbos. Piktasis burtininkas užbūrė jo vaisių krepšelį. Norėdami padėti nykštukui ir burti ant krepšelio, turime atlikti vedlio užduotis. Ar padėsime gnomui? Už kiekvieną teisingą užduotį gausime voką, kuriame bus dalis sprendimo.

Pagrindinė dalis:

D/ ir „Pažiūrėk ir pavadink“

Vaikinai, pažiūrėkite nuotraukas. (Vaikai vienas po kito, mokytojos prašymu, įvardija paveikslėliuose pavaizduotus vaisius).

Obuolys, kriaušė, persikas, apelsinas, citrina, bananas.

Vaikinai, obuolys, kriaušė, persikas, apelsinas, citrina, bananas, kas tai? Kaip mes tai vadiname vienu žodžiu?(Vaisiai).

Kur auga vaisiai?(Ant medžių)

Kokie yra medžių, ant kurių auga vaisiai, pavadinimai?(Vaisiai)

- Kur auga vaismedžiai?(Sode)

Kaip vadinasi sodas, kuriame auga daug vaismedžių?(Vaisių sodas)

Šauniai padirbėta! Atlikome pirmąją užduotį, gauname pirmąjį voką.

D/i „Atspėk apie kokį vaisių aš kalbu“

Nuotraukos platinamos.

Dabar aš jums pasakysiu mįsles, o jūsų nuotraukos padės jas išspręsti. Tas, kuris turi paveikslėlį – atsakymą – turi įdėti jį ant spausdinimo drobės.

Sultingas, saldus, prinokęs, tvirtas, žalias(obuolių).

Skanus, sveikas, minkštas, geltonas, saldus, sultingas, apetitą keliantis(kriaušė).
- Skanus, oranžinis, apvalus, sveikas, sultingas, didelis
(oranžinė).

Rūgščios, geltonos, ovalios, sveikos, sultingos(citrina).
- Skanus, geltonas, minkštas, ilgas
(bananas).

Vaikinai, pakartokime vaisių pavadinimus.

Vaikai vienas po kito prieina prie lentos ir aprašo „savo“ vaisius.

Šauniai padirbėta! Taip pat atlikome antrą užduotį ir gauname antrą voką.

D/ ir „Darykime sultis“

Jei gaminate sultis iš obuolio, gausite obuolių sultis.

Ką daryti, jei sultys iš kriaušių?(Kriaušė).

Persikų sultys? (Persikas)

Apelsinų sultys?(oranžinė)

Citrinos sulčių? (citrina)

Bananų sultys? (bananas)

Šauniai padirbėta! Mes taip pat atlikome šią užduotį ir gauname trečiąjį voką.

Fizminutka

Vaikinai, mes pavargę. Eikime į nuostabų sodą. Įsivaizduokime, kad nuėjome į sodą skinti vaisių, o pakeliui susiduriame su kliūtimis: žingsniuojame per akmenis, šokinėjame per balas. Mūsų sode obuoliai jau prinokę. Rinkkime obuolius! Jie pasilenkė, paėmė obuolį, įdėjo į krepšį, pasilenkė dar vieno ir įdėjo į krepšį. Jie pakėlė galvas, pamatė ant medžio gražų didelį obuolį, ištiesė ranką, išėmė, pasigrožėjo ir įkando.

Vaikai perduoda savo emocinė būklė iš saldaus obuolio. Bet staiga savo obuolyje pamatėte kirminą.Išreikškite savo būklę! Žiūrėkite į dešinę, į kairę (pasukę kūną)! Atsisėdome (suskaičiavome iki 3), atsistojome!

O dabar gauname dar ketvirtą voką.

D/i „Vienas – daug“

(Vaikai, remdamiesi demonstracine medžiaga, sudaro vienaskaitos ir daugiskaitos daiktavardžius (I.p., R.p.)

Žiūrėk, kas tai yra? (obuolių). O kai jų daug, sakome kaip? (obuoliai) Ko dabar trūksta? (obuoliai, obuoliai)

kriaušė - kriaušės - nebėra kriaušių, kriaušių

persikas - persikai - nebėra persikų, persikų

apelsinas - apelsinai - nebėra apelsinų, apelsinų

citrina - citrinos - nebėra citrinų, citrinų

bananas - bananai - nebėra bananų, bananų.

Šauniai padirbėta! Su jumis gauname dar vieną voką – penktąjį.

D/i "Suskaičiuok"

(Vaikai, remdamiesi demonstracine medžiaga, koreliuoja daiktavardžius su skaitiniais)

Vaikinai, dabar skaičiuosime vaisius.

Vienas obuolys, du obuoliai, trys obuoliai, keturi obuoliai, penki obuoliai.

O dabar tu!

Viena kriaušė, dvi kriaušės, ..., penkios kriaušės

Vienas persikas, du persikai, ..., penki persikai

Vienas apelsinas, du apelsinai, ..., penki apelsinai

Viena citrina, dvi citrinos, ..., penkios citrinos

Vienas bananas, du bananai, ..., penki bananai.

Šauniai padirbėta! Ir šią užduotį įvykdėme, gauname dar vieną voką – šeštą.

Vaikinai, dabar turime visus vokus su įkalčiais. Sudėkime visas dalis ir pažiūrėkime, kas atsitiks. Vaikai jį sudeda ir pasirodo, kad tai vaisių krepšelis. Palyginkite paveikslėlį su paveikslėliu plakate.

Vaikinai, už pagalbą nykštukui išvilioti vaisių vaizdą, jis dovanoja mums tikrą vaisių krepšelį. (Mokytojas demonstruoja krepšelį su tikrais vaisiais).

Atspindys:

Taigi mes padėjome nykštukui išvilioti jo krepšelį? Kokius vaisius prisimeni?kas tau patiko labiausiai?

Literatūra

  1. Averina I.E. Kūno kultūros minutės ir dinamiškos pauzės ikimokyklinėje įstaigoje švietimo įstaigų: praktiška pašalpa / I.E. Averina. – 4-asis leidimas. – M.: Iris-press, 2008. – 144 p.
  2. Vygotsky L.S. Mąstymas ir kalbėjimas // Rinktiniai psichologiniai tyrimai. M., 1956.- 160 p.;
  3. Gvozdevas A.N. Vaikų kalbos tyrimo problemos. M., 1961. – 140 p.;
  4. Grizik T.I., Timoshchuk L.E. „6-7 metų vaikų kalbos raida“ „Nušvitimas“. Rosman 2007. -86 p.;
  5. Zrozhevskaya A.L. Monologų aprašymų mokymas // Ikimokyklinis ugdymas. 1986. Nr 12.- 132 p.;
  6. Maksakovas A.I., Tumanova G.L. Mokykitės žaisdami. 2-asis leidimas M., 1983.- 180 p.;
  7. Psichologiniai ir pedagoginiai kalbos raidos klausimai in darželis: Šešt. mokslinis tr. / Red. F. Sokhina ir O.S. Ušakova. M., 1987.-216 p.;
  8. Ikimokyklinio amžiaus vaikų kalbos raida. 3-asis leidimas / Red. F. Sokhina. M., 1984.-206 p.;
  9. Ikimokyklinuko kalbos raida: Šešt. mokslinis tr. / Red. O.S. Ušakova. M., 1990.-186 p.;
  10. Sokhin FL. Ikimokyklinio amžiaus vaikų kalbos suvokimas: vaikų paruošimas mokyklai darželyje / Red. F. Sokhina, T.V. Taruntaeva. M., 1978. -217 p.

Įkeliama...Įkeliama...