Õppetegevuste läbiviimine eelkooliealiste laste kõne arendamiseks. OOD kokkuvõte kõne arengust vanemas rühmas "Muinasjutumaa" kõnearenduse tunni konspekt (vanem rühm) teemal

Vallaeelarveline eelkool haridusasutus Lasteaed nr 27 “Charoit”

OOD kokkuvõte kõne arengust ettevalmistusrühmas

Koolitaja:

Shtol Natalja Aleksejevna

aprill 2017

Krasnogorsk

Moskva piirkond

Ettevalmistusrühma kõnearenduse tunni kokkuvõte

Tunni eesmärgid:

1. Õppige valima ja kasutama kõnes üldise tähendusega sõnu.

2. Rikastage laste sõnavara sünonüümide ja antonüümidega ning oskate valida näiteid.

3. Pidage meeles ja nimetage muinasjututegelaste põhjal tehtud muinasjutte, arendage laste kujutlusvõimet ja sõnalist loovust.

Ülesanded:

1. Arendage oskust moodustada õpetaja antud nimisõnadest deminutiivisõnu. Mäng "Nimeta see sõbralikult."

2. Didaktiline mäng"Pane oma majale nimi" - õpetage looma kodu (maja) õigesti nimetama.

3. Õpetage moodustama nimisõnadest omadussõnu (rebane - rebane).

4. Õppige kasutama oma kõnes võrdlevaid sõnu ja väljendeid.

5. Arendada oskust looma kirjelduse järgi ära tunda (karusnahk, nina, silmad) - võrdlusmeetod.

6. Korrake kodust aadressi ja telefoninumbrit.

Tunni tüüp:

Varem omandatud teadmiste kinnistamine.

Tunni vorm:

Otseselt haridustegevus

Kestus:

30 min

Osalejad:

Rühma õpilased

Õpilaste vanus:

6-7 aastat

Varustus ja materjalid:

Väike pall,

Eeltöö:

Lastega töötamise meetodid ja tehnikad:

Visuaalne: illustratsioonide demonstreerimine, tegevusmeetodi näitamine, näidise näitamine; verbaalne: õpetaja jutt, laste selgitus; praktiline: ülesannete täitmine.

Tunni struktuur:

Arendada oskust moodustada õpetaja antud nimisõnadest deminutiivisõnu. Mäng "Ma olen nirk."

Didaktiline mäng "Pane oma majale nimi" - õpetage looma kodu (maja) õigesti nimetama.

Õpetage nimisõnadest omadussõnu moodustama (rebane - rebane).

Õppige oma kõnes kasutama võrdlevaid sõnu ja väljendeid.

Arendada oskust looma kirjelduse järgi ära tunda (karusnahk, nina, silmad) – võrdlusmeetod.

Korrake kodust aadressi ja telefoninumbrit.

20 minutit

Tunni lõpp

Tunni kokkuvõtte tegemine, omandatud teadmiste kontrollimine.

5 minutit

Tunni käik:

Poisid seisavad poolringis. Keskel on õpetaja, väike pall käes.

Koolitaja: Poisid! Palusin teil seista poolringis, õlg õla kõrval, et tunneksite end ühe organiseeritud, ühtehoidva seltskonnana ja teie ebaõnnestumise korral tunneksite alati oma sõbra, seltsimehe õlga, kes tuleb teile alati appi.

Mõelgem, kuidas sa tahaksid, et sind rühmas kutsutaks ja kuidas emme sind hellitavalt kutsub. Palli söötmisel öelge oma nimi valjult ja selgelt.

Lapsed söödavad üksteisele palli ja kutsuvad neid hellitavalt nimesid (Sveta - Svetochka).

Koolitaja: Poisid! Kuid mitte ainult teid, vaid ka meid ümbritsevaid esemeid võib hellitavalt nimetada. Proovime moodustada deminutiivsõnu, see tähendab, mängime mängu “Nimeta hellalt”.

Õpetaja kutsub sõna ja annab palli lapsele, kes moodustab sellest deminutiivvormi. Näiteks lill - lill, nina - nina, kleit - kleit jne Siis istuvad lapsed vaikselt laudade ääres toolidel.

Õpetaja kontrollib laste edasist valmisolekut tunniks (selg sirge, jalad sirged, käed kokku pandud - parempoolne on üleval).

Koolitaja: Viimases tunnis tuletasime meelde sõnu, mida nimetatakse sünonüümideks, see tähendab, et valisime sõnad, mis olid tähenduselt lähedased.

Palub ühel lastest meelde tuletada ja tuua näiteid. Lapsed valivad sünonüümid sõnadele "vaenlane", "töö", "laisk".

Koolitaja: Täna töötame sõnadega töö – jõude. Poisid, mis on nende sõnade tähendus ja tähendus? Kuidas neid sõnu nimetatakse?

Palub ühel lastest defineerida antonüümid ja tuua näiteid.

Koolitaja: Poisid, proovime leida antonüüme, st sõnu, mis on nende sõnade tähenduses vastupidised: päev - öö; lahke vihane; edasi-tagasi; viisakas – ebaviisakas; töökas – laisk; kõrge madal; korralik - lohakas; kitsas – lai; ülevalt alla; parem Vasak; sõber - vaenlane; julge mees on argpüks.

Paremaks mõistmiseks ja meeldejätmiseks pöördub õpetaja poeetilise vormi poole.

Kasvataja: "Ma ütlen sõna "kõrge" ja te vastate... (madal).

Ma ütlen sõna "kaugel" ja teie vastate... (sulge).

Ma ütlen sulle sõna “argpüks”, sa vastad... (julge).

Nüüd ma ütlen "algus", -

Noh, vasta... (lõpp!

Antonüümimängu lõpus kiidab õpetaja lapsi.

Kasvataja: Poisid, vaadake molbertit. Meenutagem I. Tokmakova luuletust “Kala, kala, kus sa magad?”

Asetage molbertile kaks näidispilti.

Koolitaja: Poisid! Kui paljud teist saavad seda luuletust meile ette lugeda? Palun, Anya. See, et ma Anya molbertile kutsusin, polnud juhus. Ta luges seda luuletust väga hästi ja tõi oma häälega esile kõik sõnade lõpud. Kordame koos: rebasel on rebase jälg. (Kasutage oma häält, et rõhutada omadussõna lõppu).

Õpetaja kasutab palli, et mängida mängu "Kelle jälg?" Lapsed söödavad palli üksteisele ja ütlevad vastuse:

Lehm - lehm

Jänes - jänes

Lammas – lammas

Hobune – hobune

Kass - kass

Kits - kits

Põrsas - notsu

Siil - siil

Belka – orav

Hunt - hunt

Rebane - rebane

Koolitaja: Luuletusest saime teada, et loomad elavad majades. Kuidas nende maju nimetatakse?

Palli abil mängitakse mängu “Kes kus elab?”: sipelgas - sipelgapesas, lind - pesas, karu - koopas, hai - meres, haug - sees. jõgi, mesilased - tarus, rebane - augus, orav - lohus, hunt - koopas, kobras - onnis, tammil, koer - kennelis, kana - kanakuudis, lammas - lambalaudas, hobune - tallis.

Kasvataja: Kus mu lapsed elavad? Kes saab oma koduse aadressi anda?

Kuulake 3-4 lapse vastuseid.

Mängu lõpus peate poisse kiitma. Siis seisavad lapsed vaikselt oma istmete lähedal, õpetaja viib läbi kehalise kasvatuse:

"Tegime lumepalli,

Kõrvad tehti hiljem.

Ja just silmade asemel

Leidsime mõned söed.

Jänes tuli elusalt välja

Tal on saba ja pea.

Ära tõmba oma vuntse -

Need on valmistatud õlgedest

Õhuke, läikiv,

Nagu päris"

Nüüd, poisid, vaatame, kuidas te muinasjutte teate. ma helistan muinasjutu kangelased, ja sa ütled mulle muinasjutu nime. Kuula tähelepanelikult:

1. Tsaar, kolm poega, Sivka-burka, printsess - “Sivka-burka”.

2. Kuri kasuema, kaks tütart, jõuluvana - “Morozko”.

3. Tsaar, kolm poega, Ivanuška, väike küürakas hobune, printsess – “Väike küürakas hobune”.

4. Tsaar, kolm poega, nool, soo, konn – “Konnaprintsess”.

5. “Isa, kasuema, kolm tütart, kuningas, prints, haldjas – “Tuhkatriinu”.

Asetage molbertile pilt metsamuinasjutulistest loomadest. (Rakendus)

Ülesanne lastele: vaadake hoolikalt pilti, valige loom, mis teile meeldib, kirjeldage teda ja öelge, kuidas see erineb teistest loomadest. Kuidas seda muinasjuttudes nimetatakse ja millistes muinasjuttudes seda leidub? Lapsed lähevad välja ja räägivad valitud loomadest.

Näiteks rebane on kaval, petis, punane, kohev, väga ilus saba, kõrvad pealael. Nad kutsuvad tema väikest õde rebaseks Patrikeevna rebaseks. Leitud muinasjuttudest: “Kolobok”, “Õde rebane ja hall hunt”, “Rebane taignarulliga”; hiir on väike, hall, pikk hobusesaba, silmad - nagu helmed. Väike hiir. Muinasjutud: “Teremok”, “Naeris”, “Ryaba kana”; Hunt on hall hunt, hambad klõbisevad, kui nälg on, ulutab kuu peale, silmad on kurjad. Hall hunt. Muinasjutud: “Teremok”, “Õde Rebane ja Hall hunt", "Punamütsike".

Koolitaja: Hästi tehtud, poisid. Tegi head tööd. Mida me täna tegime? Mida uut olete õppinud?

Kirjandus:
1. Agapova I., Davõdova M. Kirjanduslikud mängud lastele; Lada - Moskva, 2010. - 192 lk.

2. Bondareva L. Yu. Kirjaoskuse õpetamine koolieelikutele ja nooremad koolilapsed. Harjutused igaks päevaks; Arendusakadeemia - , 2008. - 288 lk.

3. Buneev R. N., Buneeva E. V., Kislova T. R. Teel ABC poole. Õpik-märkmik 4-6 aastastele koolieelikutele 4-osaline. 2. osa; Balass - Moskva, 2008. - 450 lk.
4. Varentsova N. S. Koolieelikute õpetamine lugema ja kirjutama. klassidele 3-7-aastaste lastega; Mosaic-Synthesis - Moskva, 2009. - 112 lk.

5. Kõne arendamine. Lisamaterjalid. Köögiviljad, puuviljad, marjad; Corypheus - Moskva, 2010. - 112 lk.

MBDOU "TsRR - lasteaed nr 123" õpetaja

(Vanem rühm)

Sihtmärk:Arendage oskust kasutada kõnes keerulisi lauseid ja anda loole emotsionaalset varjundit.

Ülesanded: Taju, empaatiavõime, vabatahtliku käitumise arendamine; kujutlusvõime arendamine; intensiivistada sünonüümide kasutamist laste kõnes; harjutage loetu kohta seostatud loo koostamist; hääldage fraase selgelt ja selgelt, rääkige erinevate intonatsioonidega hääles, muutke kõne tempot.

Materjal:helisalvestis P.I. Tšaikovski "Aastaajad", mängukull, autori muinasjutt"Kurdakas tuul" sügisesed lehed vastavalt laste arvule albumileht ja värvilised pliiatsid, pildid vanasõna jaoks.

  1. Harjutus "Vaikus".

Õpetaja: „Istugem kõik põrandale, hoidkem käest kinni, suleme silmad ja istume natukeseks vaikuses, siis tuleb muinasjutt meile külla. Nüüd avame oma silmad ja kuulame lugu "Kurdakas tuul".

  1. Lugu muinasjutust “Kurdakas tuul” (Autori oma).

Õpetaja: “Kunagi oli tuul, ta oli väga vallatu ja ulakas. Ta puhus kõvasti, mängis ringi, rebis inimestel mütsi peast. Ja kord, kui üks tüdruk ujus meres, puhus see nii kõvasti, et kõik ta riided lendasid merre. Teisel korral puhus ta poisile väga kõvasti kõrva, nii et see tegi haiget. Ja kõik hakkasid tuult kartma, püüdsid põgeneda niipea, kui nad sellest vähimatki hingeõhku tundsid, ja mõnikord ütlesid: "Oh, milline vastik tuul." Tuul muutus väga kurvaks ja solvus, ta läks oma vana vanaisa tuule juurde ja kurtis talle, et kõik varjavad end tema eest, jooksevad minema ja isegi hüüavad teda. Ja vanaisa tuul ütleb talle: "Ära tee vempe ja mängi oma lapselastega ringi, puhu õrnalt, inimesed armastavad sind. Mõnikord on väljas väga palav, nii et kõik on rõõmsad õrna tuule üle.” Tuul rõõmustas, et nad armastavad teda, kui ta pahandust ei mängi, tänas tuule vanaisa ja lendas minema. Laskem tuulel nüüd oma unistustega mängida."

  1. Harjutus "Valige sõnadele vallatu sünonüümid"
  2. Mäng "Tuul puhub seda, kellel on...".

Sõnadega “Tuul puhub selle peale, kellel on...” alustab õpetaja mängu. Et kõik mängus osalejad üksteise kohta rohkem teada saaksid, võiksid küsimused olla järgmised: „Tuul puhub selle peale, kes blondid juuksed- kõik heledajuukselised kogunevad ühte rühma. "Tuul puhub selle peale, kellel on õde... vend... kes armastab kõige rohkem magusat... jne."

  1. Vestlus lastega muinasjutu ainetel.
  2. Mäng "Puhu sügislehele" ( hingamisharjutused)
  3. Vanasõna hääldus: “Headus kaunistab inimest” (erinevates hääleintonatsioonides).
  4. Kutsuge lapsi joonistama oma lemmikmuinasjutukangelast (P.I. Tšaikovski "Aastaajad" helisalvestis)

OOD kokkuvõte kõne arendamise kohta "Miltu tuul"

OOD kokkuvõte kõne arengust ettevalmistusrühmas. Teema: "Raamatud on meie sõbrad"

Eesmärk: koolieelse lasteasutuse õpetajatele
Ülesanded:
1. Jätkata lastes argumentide sõnastamise oskuse arendamist, jälgides seda tüüpi tekstide struktuuri. Õpetage lastele reklaame kirjutama, sealhulgas eseme kirjeldust.
2. Kinnitada ideed kirjandusteoste žanritest.
3. Harjutage fraseoloogiliste üksuste kujundliku tähenduse mõistmise ja selgitamise oskust.
4. Kasvatage lugupidavat ja hoolivat suhtumist raamatutesse.

Materjal:
Võtmega laegas, kaardid žanri nimetusega, suur paberileht raamatute hooldamise reeglite kirjutamiseks, raamatute näitus, reklaamskeem.

Tunni käik:

Pöörake tähelepanu sellele kirstule. Ma ei tea, mis seal on. See on suletud. Ja selle kirstu avamiseks on vaja võtit. Võti pole lihtne, võti on teadmised. Kui teete tunni jooksul kõik ülesanded, saate võtme kätte ja avate kirstu ning saate teada, mis selles on.
"Teadmiste pähkel on kõva,
Noh, me pole harjunud taganema
See aitab meil seda jagada
Soov: "Me tahame kõike teada!"
- Alustame õppetundi mõistatusega:
“Mitte põõsas, vaid lehtedega.
Mitte särk, vaid õmmeldud.
Mitte inimene, vaid jutuvestja.
Mis see on?" (Raamat)
- Jah, see on raamat. Raamat on maailma suurim ime. Olete juba tutvunud raamatute ilmumise ajalooga. Teate, et iga raamat on enne teie kätte sattumist läbinud pika ja raske teekonna. Kas teie arvates tuleks raamatuid kaitsta? Miks?
- Tead, on poisse ja mõned täiskasvanud, kes ei tea, kuidas raamatuid käsitseda. Soovitan sul välja mõelda raamatute hooldamise reeglid ja need kirja panna. Me riputame nad sisse lasteaed et kõik teaksid, kuidas raamatuid õigesti käsitseda. Poisid, iga reegel on üks lause. (Lapsed koostavad reeglid).
- Poisid, missuguseid raamatuid seal on? (Lastele ja täiskasvanutele).
- Mille poolest erinevad lasteraamatud täiskasvanute raamatutest?
- Ma tean, et muinasjutte avaldatakse lasteraamatutes. Millist kirjandust veel lastele avaldatakse? (Jutud, muinasjutud, mõistatused, luuletused, teaserid, vanasõnad jne).
- Mis vahe on muinasjutul ja novellil?
- Mis vahe on lool ja luuletusel?
- Mis vahe on keeleväänajal ja vanasõnal?
- Mis vahe on teaseril ja mõistatusel?
- Poisid, ma loen teile katkendeid erinevatest teostest ja peate kindlaks tegema, mis see on: luuletus, muinasjutt või midagi muud. Toetage oma vastust tõenditega, miks te nii arvate. (Õpetaja, lapsed põhjendavad oma oletusi).
- Hästi tehtud! Arvan, et saate järgmise ülesandega hakkama. Olen teile kaardid ette valmistanud. Igal kaardil on üks sõna: muinasjutt, lugu, luuletus, mõistatus, õrritaja, keeleväänaja, vanasõna. Peate meeles pidama või välja mõtlema, mida saate.
- Poisid, täna on meil raamatunäitus. Raamatud on kõik huvitavad ja head. Lugesin neist igaüks kaanest kaaneni läbi. Kas on võimalik öelda: "Ma lugesin seda kaanest kaaneni." (Laste vastused).
- Jah, võite nii öelda. See tähendab, et raamat tuleb algusest lõpuni hoolikalt läbi lugeda.
- Tuleme tagasi meie raamatunäituse juurde. Kujutage ette, et olete trükikoja müügiesindaja. Peate raamatuid kasumlikult müüma ja selleks vajate tõhusat ja huvitavat reklaami. Nüüd õpime teie ja mina, kuidas raamatureklaame välja mõelda. Mida on teie arvates vaja öelda?
- Peame teile rääkima raamatu pealkirjast ja autorist. Milline köide: pehme või kõva? Mis on raamatusse trükitud? (Muinasjutt, lugu või luuletus). Kas saate esitada lühikese loo selle kohta, kes on peategelane?
- Milliste sõnadega saate reklaami alustada?
- Milliste sõnadega lõpetada?
- Soovitan teil valida reklaamimiseks raamat. Uurige seda hoolikalt. Reklaamilugu rääkides saab kasutada konspekti.
Ma soovitan: Raamat - Pealkiri - Autor - Köitmine: M või T - Muinasjutud? - Millest? - Kangelased!
(Saadud reklaamide analüüs).
- Noh, olete kõik ülesanded täitnud, on aeg kirst avada. (Lapsed avavad kirstu, see sisaldab kingitusi lastele - raamatuid).

(Ettevalmistusrühma lastele)

Hariduslik:

Tutvuda lastele oma rahva kultuuri, igapäevaelu eripärade, kommete, traditsioonide ja vene rahvamängudega.

Tutvustage lastele onni - talupere kodu, vene ahju.

Hariduslik:

Uudishimu, vaatluse ja kõne arendamine lastel.

Rikastage laste sõnavara rahvapärased vanasõnad, ütlused, uued sõnad (grip, malm, pokker jne).

Hariduslik:

Kasvatada hoolivat suhtumist antiikesemesse, rahvatraditsioonid, külalislahkuse kombed, huvi vene folkloori vastu.

Sõnavaratöö: onn, pliit, käepide, pokker, malm.

Eeltöö: vaadates raamatute illustratsioone, mis kujutavad iidseid majapidamistarbeid. Vanasõnade, ütluste, mõistatuste, muinasjuttude, ringtantsude õppimine. Vene rahvajuttude lugemine.

Varustus:“Vene onn”, mis on varustatud vene igapäevaelu esemetega, malm, käepide, pokker, kork-mask R.N. mängud, perenaisele vene rahvariietus.

Tunni edenemine

(Lapsed astuvad saali. Neid tervitab vene rahvariides perenaine.)

Kasvataja: Tere kallid külalised!

Vene kombe kohaselt tervitame oma kalleid külalisi leiva ja soolaga ning tervitame neid madala kaarega!

Armuke: Olete oodatud, kallid külalised, tulge onni. Minu onn on väike, aga nii ilus!

(Lapsed istuvad pinkidel.)

Tunne ennast mugavalt.

Kas kõik näevad seda, kas kõik kuulevad?

Kas ruumi jätkus kõigile?

Valmistage oma kõrvad ja silmad ette.

(Lapsed võtavad istet.)

Poisid, mis on onn?

Lapsed: (see on maja).

Perenaine:Õige! See on külamaja vana nimi.

Et teada saada, millest me täna räägime. Arva ära mõistatus.

"Meie paks Fedora

Ei saa niipea täis

Aga kui ma olen täis

Fedorast on soojust."

Lapsed: küpseta.

Perenaine: Täpselt nii, lapsed! See on pliit.

Poisid, mis teie arvates onni ahju eesmärk on?

Lapsed: (et maja soe oleks).

Perenaine: Jah, poisid, on võimatu ette kujutada onni Vene külas ilma vene ahjuta. Ahju peetakse onnis kõige olulisemaks. See asus onni keskel, et kütta kogu maja. Vene ahi peab olema suur, miks sa arvad?

Lapsed: onni pikaks ajaks soojaks hoidmiseks.

Perenaine: Poisid, kas ahju oli vaja ainult sooja saamiseks?

Lapsed: (selles valmistati toitu).

Perenaine: See on õige, poisid, nad kasutasid pliiti erinevatel eesmärkidel, mis teie arvates on?

Lapsed: (soojuseks tegid seal süüa, magasid selle peal).

Perenaine: Just, poisid, pliiti kasutati kütteks ja söögitegemiseks ja selle peal magamiseks ja isegi pesemiseks.

Õues käriseb pakane, korstnas ulgub tuul, aga ahju ääres on soe ja mõnus, kuulda on vaid küttepuude praksumist.

Perenaine läheneb pliidile.

- Oh, kes see siin valetab?

- Lapsed: kass

Oh, naljamees Vaska, kuhu sa kadunud oled?

Perenaine: Poisid, mida teeb kass Vaska pliidi peal?

Lapsed: soojendama.

Perenaine: Poisid, aga pliit ise ei kuumene, mida peame kõigepealt tegema, et pliit meile sooja annaks?

Lapsed:(peate selle sulatama).

Perenaine: Jah, poisid, kui perenaine hommikul üles tõuseb, hakkab ta esimese asjana ahju süütama. Terve päeva pliit möllab ja proovib.

Mida perenaine selles küpsetas, poisid?

Lapsed:(puder, kartul, supp).

Perenaine:Õige! Peremehed keedavad endale ahjus kartuleid ja veistele aurusööta. Puder keeb, piim kuumeneb, leib küpseb ja pruunistub.

Ahju peeti pere toitjaks.

Mida ütlesid poisid vanasti vene pliidi kohta?

"Ahi on meie kallis ema."

"Pliit on suvi punane."

“Ahi kütab ja küpsetab, küpsetab ja praeb.

"Ahi toidab, kuivatab ja rõõmustab hinge!"

"Juba parem leibära toida, aga ära aja mind pliidi juurest minema.”

"See on lahke kõne, kui onnis on ahi."

Mäng "Kits ja poisid"

Laste mängudes oli isegi pliit. Kas mängime? Mängu nimi on "The Goat and the Guys".

Valitakse üks laps - Kits. (Ta paneb selga kitse maski.)

Kits seisab ringis, lapsed tantsivad selle ümber ja peetakse dialoogi.

Kits: Mina olen Kits, meh!

Läksin metsa.

Lõhkusin puid.

Lapsed: Miks teil on küttepuid vaja?

Kits: Meh, pane ahi põlema.

Lapsed: Miks pliit süüdata?

Kits: Meh, keeda putru.

Lapsed: Miks keeta putru?

Kits: Meh, anna poistele süüa.

Lapsed: me ei taha putru!

Kits: Meh, ma annan sulle süüa!

Ma jõuan järele ja toidan teid! (Lapsed jooksevad minema.)

(Lapsed istuvad oma kohtadele.)

- Perenaine:Ütle mulle, poisid, kes paneb ahju?

Lapsed:(Pliititegija).

- Perenaine: Millist ehitusmaterjali kasutab pliiditegija onni ahju ehitamisel?

Lapsed: (telliskivi, savi)

- Perenaine: Nüüd, poisid, vaatame, kuidas vene ahi töötab.

Perenaine: Poisid, mis see teie arvates on?

(Õpetaja osutab torule.)

Lapsed:(toru).

Perenaine: Jah, poisid, see on õige, see on toru, aga milleks seda vaja oli?

Lapsed: (sellest tuli suitsu välja).

Perenaine: Just, poisid, millest see suits tuli?

Lapsed:(seoses sellega, et ahjus põlesid puud).

Perenaine: Jah, poisid, see on õige, aga kuhu nad küttepuud panid?

Lapsed: (Laste vastused.)

Perenaine: Poisid, küttepuud pandi ahju spetsiaalsesse kohta, nn suu. Ahi paremaks põlemiseks kasutati kaseküttepuid, see andis rohkem sooja.

Poisid, vaadake, mis mu käes on?

Lapsed: pokker.

Perenaine: Poisid, milleks teie arvates pokker on?

Lapsed: tulekoldes sütt segama.

Perenaine: Jah, poisid, et tuli rõõmsamalt põleks pliit, küttepuid segati pokkeriga.

Perenaine: Mida kutid veel suhu pistsid?

Lapsed: (potid).

Perenaine võtab malmi

Mis see on?

Lapsed: Malm.

Perenaine: Mis te arvate, miks oli tol ajal malmi vaja?

Lapsed: Selles keedeti putru ja suppe.

Armuke paneb malmi varda. Oh, aga kuidas malmi paigaldada, sest pliidis on kuum?

Perenaine: Poisid, malmi ahju saatmiseks on vaja käepidet.

(Perenaine võtab käepidemest ja saadab malmi ahju.)

Ja et kuumus ja tuli pliidist välja ei pääseks, pandi suu kinni klapp.

Perenaine: Ahju põhjas on vaba ruumi - ahju.

Poisid, milleks teie arvates omanik seda kohta kasutas?

Lapsed:(Perenaine hoidis ahjus luuda, tolmulappi ja pokkerit.)

Perenaine: Ahjus hoitakse pliidivarustust: käepidemeid, pokkereid, kulbisid ja ka külmal talvel hoiti kanu pliidi all.

- Ahju otsas oli spetsiaalne koht - voodi.

Perenaine: poisid, milleks see koht teie arvates oli?

Lapsed: Inimeste puhkamiseks ja magamiseks.

Perenaine:Õige! Ahju abil aeti haigus välja nt. külmetushaigused, soojendas selgasid.

Poisid ei kuivatanud pliidil mitte ainult riideid, vaid mida veel?

Lapsed: seened, marjad ja sibulad.

- Vene ahjul on veel üks maagiline koht, siin see on, väike süvend, nagu aken. See pliit!

Miks sa arvad, et seda vaja oli?

Lapsed:(nad kuivatasid selles riideid).

Perenaine: Jah, kuttidel on õigus, nad kuivatasid ahjus riideid ja jalanõusid.

Ahju ja majaseina vahel oli koht nn "naise lõige" see nurk oli kaetud värvilise kardinaga. Varjupaiga omanik oli naine. Mis te arvate, mida omanik seal tegi?

Lapsed: Tegin süüa, küpsetasin leiba, tegin süüa.

Perenaine: Poisid, ahju kohta on ka mõistatusi. Kas arvame ära?

Mida sa onnist välja ei saa?

Lapsed:(küpseta)

Perenaine: Talvel pole soojem ja suvel pole külmem.

Lapsed:(küpsetada).

Perenaine: Miks sa ei saa ahju põlema panna?

Lapsed:(ilma küttepuudeta).

Perenaine: Millega keetsite vene ahjus putru ja kapsasuppi?

Lapsed:(malmpotis, savipotis).

Perenaine: Mida kasutati kuuma malmi ahjust välja tõmbamiseks?

Lapsed:(käepidemega).

Perenaine: Poisid, millised muinasjutud räägivad imelisest ahjust?

Lapsed:(Haned-luiged, haugi käsul kukkel.)

Perenaine: Vene rahval on imeline ütlus: "Hea kapsasupp vene ahjust." Kuid ahjus ei keedetud mitte ainult kapsasuppi, vaid ka vene põhirooga - putru.

Perenaine läheb pliidi juurde ja nuusutab.

Ja nüüd on meie puder valmis, oi, kui maitsvalt see lõhnab, poisid, samal ajal kui me juttu ajasime, keedeti puder.

(Perenaine kutsub poisid lauda ja kostitab neid tatrapudruga.)

Perenaine: Kas teile meeldis mind külastada?

On aeg au teada saada. Külalisena on hea olla, aga kodus on parem.

Laadimine...Laadimine...