Lekce na téma: Jaro v přípravné skupině. Shrnutí integrované lekce v přípravné skupině na téma: Jarní lekce v přípravné skupině na téma jaro

Otevřete integrovanou lekci v přípravná skupina"Jaro je červené"

Cíl: Systematizovat znalosti dětí o znameních jara. Pokračujte v učení se pracovat s mnemotechnickými tabulkami. Naučte děti psát příběh o jaru pomocí modelů. Rozvíjet jemné motorické dovednosti ruce. Pěstujte lásku a úctu k přírodě.

Integrace vzdělávací oblasti: Beletrie, umělecká tvořivost, tělesná výchova, poznávání, komunikace.

Materiál: Modely zimování divokých zvířat, modely ptáků, model stromu, modely znamení jara a zimy, model prvních rozmrzlých záplat, lepidlo, nůžky, barevný papír 10x10 cm.

Průběh lekce:

Židle stojí v půlkruhu na koberci. Děti vstoupí do skupiny a postaví se před židle.

Pedagog: Chlapi, podívejte se, jaký je dnes krásný jarní den, příroda se probouzí ze spánku, nálada je veselá. Chlapi, podívejte se, kolik hostů k nám dnes přišlo, pojďme je pozdravit.

Vynalezeno někým jednoduše a moudře,

Řekněte ahoj při setkání "Dobré ráno!"

"Dobré ráno!" - Slunci a ptákům,

"Dobré ráno!" - smějící se tváře.

A všichni se stanou laskavými a důvěřivými!

A Dobré ráno potrvá až do večera!

Zaklepat na dveře!

Pedagog: Ach lidi, zdá se, že máme více hostů!

Buratino vstupuje!

Ahoj hoši! Dobrý den, moji přátelé! Opět jsem k vám nepřišel s prázdnou. Dnes jsem dostal dopis od mého přítele Carlesona, ale nerozuměl jsem, co v něm bylo. Kluci, můžete mi to říct?

Pedagog: Dejte Pinocchiovi dopis a uvidíme!

(Vytáhne dopis, obsahuje mnemotechnickou tabulku).

Pedagog: Kluci, co je to za stůl?

Děti: Toto je mnemotechnická tabulka!

Pedagog: Kluci, co si myslíte, že by to mohlo znamenat?

(Odpovědi dětí).

Pedagog: Abyste zjistili, co je na něm napsáno, řeknu vám hádanku.

Přichází s láskou a svou pohádkou,

Mávne kouzelnou hůlkou,

V lese pokvete sněženka.

Děti: Jaro!

Pedagog: Přesně tak, chlapci, s pomocí této tabulky budeme mluvit o prvních příznacích jara!

Pojďme pomocí karet modelů říct Pinocchiovi o prvních známkách jara.

D/hra "Porovnejte značky" .

Kluci, mám na stole karty znamení zimy a jara. Měli byste si vzít pár karet a mluvit o znameních zimy a jara. Příběh pro 5-6 lidí.

Pedagog: Kluci, kde můžeme vidět první známky jara?

Děti: V parku, na pozemku, v lese!

Pedagog: Kluci, pojďme do lesa. A podívejme se, jak se příroda probouzí ze spánku.

Raz, dva, tři, otoč se,

A ocitnete se v lese.

Pedagog: Kluci, podívejte se, jak je to tady krásné. Který Čerstvý vzduch, pojďme si to přivonět!

Dechová cvičení.

Pedagog: Kluci, podívejte se, jak krásné, vysoké jsou stromy. Co se stane se stromy na jaře?

Děti: Probouzí se ze spánku.

Pedagog: Jak se to stane?

Dětský příběh.

Pedagog: Je to tak, chlapi otékají pupeny na stromech. Pojďme si ukázat, jak se to děje.

Na mém stole jsou poupata, ať kvetou poupata i na našem stromě. (Kluci připevňují pupeny na strom).

Pedagog: Kluci, podívejte se, jak krásní jsou ptáci na stromech.

Pinocchio: Opravdu jsou na jaře ptáci, protože je zima a ptáci nemají žádné jídlo?!

Pedagog: Další karta na mnemotechnickém stole, prostě a vypráví nám o ptácích na jaře. Chlapi, jak se jmenují ptáčci, kteří u nás zůstávají na zimu?

Děti: Zimování.

Pedagog: Jak se jmenují ptáci, kteří odlétají do teplých krajů a vracejí se na jaře?

Děti: Stěhovavé.

D/hra "Ptactvo" .

Pedagog: Řeknu jména stěhovavých a zimujících ptáků. Při jménu stěhovavých ptáků budete mávat rukama jako křídly a při jménu zimujících ptáků dupat nohama. Stěhovavé ptáky postavíme na strom.

Pedagog: Kluci, Pinocchio řekl, že na jaře není pro ptáky žádná potrava. Jak lidé pomáhají ptákům na jaře?

Děti: Udělejte krmítka a nasypte do nich jídlo!

Pedagog: Chlapi, podívejte se na různá jídla na mém stole, vyberte si ta, která jedí ptáci.

Podívejme se na další model, co to znamená?

Děti: Zvířata.

Pedagog: Přesně tak, kluci! Chlapi, jděte po cestě listí, jdeme s vámi na mýtinu. Na mýtině jsou karty zvířat, povíme si Pinocchiovi, jak veverka, zajíc, medvěd a liška přezimují a zdraví jaro.

D/hra "zvířata"

Tělesná výchova minuta "V lese!"

Užijeme si cestu do lesa

Nikam nespěcháme, nezaostáváme.

Tady vyjdeme na louku,

Tisíc květin kolem.

Plicník, kaše, jetel,

Jak vpravo, tak vlevo.

Ruce natažené k nebi,

Páteř byla natažená.

Bavili jsme se

A tiše se posadili.

Pedagog: Chlapi, nejen zvířata a stromy se na jaře probouzejí, ale v rozmrzlých oblastech se objevují první květiny. Které si vybrat z fotek. Jak lze tyto květiny nazvat jedním slovem?

Děti: Prvosenky!

Pedagog: Přesně tak, kluci!

Pinocchio: Ale jak rostou na sněhu, zmrznou!

Pedagog: Kluci, rostou petrklíče ve sněhu?

Děti: Ne, rostou na sluncem vyhřátých rozmrazených místech.

Pedagog: A teď vám Buratino ukážeme, jak se to děje. Toto bude další karta na stole mnemotechnických pomůcek.

Panel "Luka květin" .

Děti vyrábějí origami petrklíče, lepí je na hotový panel a dokreslují stonek a listy fixami.

Pedagog: Kluci, o jakém ročním období vypráví mnemotechnická tabulka?

Děti: O jaru! O prvních známkách jara!

Buratino: Teď rozumím tomu, co bylo v dopise řečeno. Kluci moc děkuji, moc jste mi pomohli. Teď můžu říct nevím o Springu. Stali jste se pro mě skutečnými přáteli, a aby bylo přátelství silnější, postavme se v kruhu.

Všechny děti se sešly v kruhu

Jsem tvůj přítel a ty jsi můj přítel.

Držme se pevně za ruce,

A usmějme se na sebe.

Pedagog: A teď lidi, otočme se třikrát a ocitneme se v naší skupině.

Buratino: Jdu domů, ale budu se často vracet. Ahoj.

Děti: Sbohem!

Pedagog: Kluci, moc se mi líbilo, jak jste se dnes učili, byli jste sebraní a pozorní, děkuji!

Přišlo jaro“ (Poznámky k lekci pro přípravnou skupinu)

Shrnutí lekce v přípravné skupině na téma: „Přišlo jaro“

Integrace vzdělávacích oblastí " Kognitivní vývoj“ a „Umělecky – estetický vývoj».

cílová: vývoj tvořivost a kognitivní zájmy předškolních dětí.

Softwarové úkoly:

Vzdělávací:

Vzdělávací:

    Rozvíjet slovní zásobu, myšlení, jemnou motoriku, zrakovou a sluchovou pozornost.

Vzdělávací:

    Pěstujte pečlivý přístup k přírodě a upravenosti;

    Naučte se uklidit svůj pracovní prostor.

Demo materiál:

    Obrázky o jaru;

    Kódovací karty s rozmrzlými skvrnami, rampouchy a trávou;

    Příprava vlastní ilustrace;

    fonogram "Roční období";

Materiály a vybavení:

    Vatové tyčinky a houby pro každé dítě;

    Kvaš: zelená, hnědá, modrá;

    List alba.

Průběh lekce.

    I. Úvodní slovo .

Vychovatel. Kluci, podívejte se na tabuli. Podívat se na obrázky. Jaké roční období je na těchto obrazech znázorněno? ( jaro) Jak jsi uhodl? Jaké jarní měsíce znáte?

Lidé pozorují přírodu odedávna. Všímali si toho, co se děje v každém ročním období, každý měsíc a dokonce i každý den. A lidé dali své jméno každému měsíci. A dnes vám řeknu, jak lidé nazývali jarní měsíce.

První měsíc je březen. Lidé tomu začali říkat březen – „pochod“. Proč si myslíš? ( objevily se rozmrzlé skvrny)

Co znamenají rozmrazené náplasti? (Tento místa, kde tál sníh, vzniklo ze slova „tání“»)

O březnu se objevilo mnoho přísloví. Zde je jeden z nich: „Březen je nevěrný: někdy pláče, někdy se směje“

Proč? (někdy teplo, někdy zima)

Tímto obrázkem označím měsíc březen – kódování. ( rozmrzlá náplast)

Druhý měsíc je duben. Jeho lidé mu začali říkat „sněžný běžec“ nebo „kapák“. Proč?

Zde je jedno z přísloví o dubnu: "Duben opije každého." Proč? ( v dubnu je hodně vody) A tímto obrázkem označím duben - kódování ( rampouchy)

Třetí měsíc je květen. Lidově se mu přezdívalo „Traven“. Proč? (minulý měsíc jaro, listy kvetou). A o květnu je takové přísloví: „Máj zdobí lesy, léto čeká na návštěvníky. Proč?

A květen s tímto obrázkem - kódování (tráva).

II Tělesná výchova „Znamení jara“

Teď si trochu odpočineme a zahrajeme si hru. Pojmenuji znamení jara, pokud souhlasíte, pak dupněte nohama, a pokud nesouhlasíte, pak tleskněte. Pokuta?

    Ptáci přicházejí

  • Brzy se stmívá

    Na řekách se tvoří led

    Na stromech otékají pupeny

    Pád listů

III. Konverzace.

Jaké květiny se objevují jako první? (obrázek sněženky)

Dnes bych vás chtěl pozvat ke kreslení sněženek neobvyklým způsobem. A jak to teď zjistíte? Chtít?

Jděte ke stolům.

Podívej, co máš na stolech? (vatové tampony, houba, kvaš)

Existují nějaké štětce? (Ne)

S čím budeme kreslit?

Řekni mi, co můžeš znázornit houbou? (květiny)

A co používání vatových tamponů? (stonek, rozmrzlá náplast, listy)

kde začneme?

    Stopka pomocí vatového tamponu.

    Namočte houbu do barvy a na kus papíru.

    Poslední věc, kterou uděláme, je nakreslit rozmrazenou náplast. Jak to nakreslíme?

    IV. Prstová gymnastika.

Slunce vyjde brzy

K zahřátí naší země. ( prsty spojené a ruce zvednuté, dlaně směřující nahoru)

Potoky tečou z kopce

Všechen sníh roztál ( vlnovité pohyby oběma rukama, dlaněmi dolů)

A zpod staré trávy

Květina už hledá ( květina se otevírá)

Ding - ding tiše zvoní

Ding - ding jaro přišlo. ( houpat rukama)

Včera k nám dorazil

Pruhovaná včela.

A za ní je čmelák

A veselý motýl,

Dva brouci a vážka.

Jako oči lucerny.

Bzučely, létaly,

Padli únavou.

Mávají dlaněmi.

(U každého jména hmyzu ohněte jedno

Udělejte z prstů kolečka a přiveďte je k sobě

Mávají dlaněmi.

Položí dlaně na stůl)

    V. Dokončení práce.

Vychovatel. Kluci, je možné trhat květiny? ( Ne) Sněženka je uvedena v Červené knize a je chráněna státem.

Co se vám na dnešní lekci líbilo? Co vám přišlo těžké?

Děkuji. Výborně!

Městská předškolní výchova státem financovaná organizace mateřská školka № 92

Abstraktní

kurzy rozvoje řeči

Téma: "Jaro"

(přípravná skupina)

vychovatel:

Nozdrina O.A.

Soči, 2016

cíle:

1. Upevnit představy o jaru.

2. Vývoj logické myšlení- naučit se vytvářet vztahy příčiny a následku, vzájemnou závislost a posloupnost přírodních jevů.

3. Tvoření příbuzných slov ze slov slunce, jaro, tráva, květiny.

4. Cvičení v rozboru zvukového písma a syntéze názvů jarních měsíců.

5. Vývoj časové orientace.

Přípravné práce:

    Pozorování s učiteli a rodiči oslavy jara v přírodě.

    Čtení příběhů I. Sokolova-Mikitova „Jaro v lese“, N. Sladkova „Jarní potůčky“.

    Opakování básní o jaru F. I. Tyutcheva „Jaro“, „Jarní vody“, A. N. Pleshcheyev „Jaro“, „Velká píseň“, S. Ya. Marshak „Jarní píseň“, „Duben“, I. Tokmakova „ Jaro“.

    Memorování básní S. A. Yesenina „Ptačí třešeň“, A. K. Tolstého „Zvony“» (výběr dětí).

Zařízení:

    Krajinářské malby: „Předjaří“, „Pozdní jaro“.

    Karty-schémata zvukové-písmenové analýzy názvů jarních měsíců.

    (Každé dítě má jednu kartu.)

    Jednoduché tužky.

Průběh lekce

Hádání hádanky o jaru od V. I. Mirjašové.

II. Vzpomínka na příznaky jara v přírodě.

III. Opakování jarních měsíců.

1. Cvičení« Rychle si přečtěte diagram, hádejte, jaký je měsíc!“ - rozbor zvukopísmen a syntéza slov, psaní písmen do jednotlivých karet-schémat.

2. Hra „Jedna-dva-tři“:

a) „jednou“ zvednou karetní schéma prvního jarního měsíce a pojmenují jej;

b) na „dva“ - druhý měsíc;

c) na „tři“ - třetí měsíc.

3. Hra „Před-mezi-před“ - upevňování posloupnosti měsíců, rozvíjení časové orientace.

IV. Rozhovor o jaru.

Kde začíná jaro?

Pojmenujte úplně první příznaky jara v přírodě.

(V průběhu dne začalo sluníčko hřát, foukal teplý vítr, oteplilo se, na střechy domů začaly kapat rampouchy, sníh potemněl, nabobtnal a začal tát, objevily se černé rozmrzlé skvrny, tekly a zvonily potoky .)

Které z těchto znamení je nejdůležitější, nejdůležitější, úplně první? Na jakém znamení závisí všechna ostatní? Proč taje sníh, led a tečou potoky?

Jaké změny v životě zvířat nastávají na jaře?

Jak rozumíte výrazu spisovatele N. Sladkova« Ptáci přinesli jaro“?

Kdo opravdu přinesl jaro?

Proč říkají: havrani zahájili jaro!

Kteří ptáci přilétají jako poslední?

Jak rozumíte slovům „na jaře se příroda probouzí ze zimního spánku“?

Porovnejte, jaké jaro je v březnu, jaké jaro v květnu? (Brzo pozdě.)

Jaký je rozdíl mezi pozdním jarem a předjařím?

Najděte tyto rozdíly na obrázcích.

Jak poznáte podle stromů, květin, země, ptáků, zda je časné nebo pozdní jaro?

Brzké jaro: pozdní jaro:

Země: Tmavý sníh, černá Bez sněhu, zelená

rozmrzlé skvrny, tráva, barevné mezi

louže, potoky, mnoho různých druhů trávy

tu a tam bílé polní květy.

sněženky

a modré lesy.

Stromy: Stojí holé, poupata praskají,

Pupeny začnou bobtnat. listy rozkvetly,

kvetl šeřík

a ptačí třešeň.

Ptáci: Nejprve hlasitě křičte, hlasitě cvrličte

vracející se věže, vlaštovky, kokrhání

objevili se konipasci. kukačka vesele zpívající

špačci, ráno

a večery jsou zaplavené

slavíků

Potoky: Malé potůčky tečou a zurčí v trávě,

potoky vynořují se zpod sněhu, potoky vesele zpívají.

Vzpomeňte si na verše popisující časné a pozdní jaro.

Brzo pozdě:

F. I. Tyutchev. Jaro. S. A. Yesenin. Ptačí třešeň.

A. N. Pleščejev. Jaro. A. N. Pleščejev. Country píseň.

I. Tokmaková. Jaro. A. K. Tolstoj. Zvony.

S. Ya Marshak. Duben.

S. Ya Marshak. Jarní píseň.

(Děti recitují zpaměti básně dle vlastního výběru.)

V. Lexico-gramatické hry a cvičení.

1. Vyberte znamení a akce.

jarní slunce

Přátelství se blíží, jaro se otepluje

brzy přijde teplo svítí

pozdní boje (se zimou) světlé těší

veselý vyhrává láskyplný leskne se

zvonění potěší

krásné květy

hřejivá voňavá

kvetoucí prsteny

zpívá dlouho očekávaný

2. « Tvarové znaky“ - slovotvorba vztažných přídavných jmen podle předlohy a výběr objektů k nim.

Ukázka: jaro - jarní den,

jarní slunce,

jarní oblečení.

Březen -

Duben -

Smět -

3. „Vyberte související slova“

(Pokud se vyskytnou potíže, jsou děti požádány, aby určily související slova z kontextů).

Jaro - Na jaře létají ptáci z teplých krajin. Fouká lehký jarní vánek. Děti jsou jarně oblečené lehce. Někteří lidé už mají na nose pihy. Na prázdniny se děti naučily lidový tanec „Vesnyanka“.

slunce - Na jaře slunce svítí jasněji a hřeje silněji. Sluneční paprsek prorazil oknem a rozběhl se podél zdi. Na sluníčku už bylo horko. Lidé si zakrývali oči sluneční brýle. Žluté slunečnice otočily hlavu ke slunci. Budou vyrobeny z voňavého a zdravého slunečnicového oleje.

Tráva - "Objevily se pěnkavy - objevila se zelená tráva." Mravenec ze zelené trávy! Zajíc, veverka, los jsou býložravci. Člověk, který zná bylinky, umí sbírat léčivé rostliny a léčit jimi lidi, se lidově nazývá bylinkář. Čaj vyrobený ze suchých léčivých bylin se nazývá bylinný.

Květ - "Přijeli chiffchaffs - květiny na loukách jsou plné barev." Rozkvetla ptačí třešeň a v háji se objevili slavíci.“ Spolu s rozmrzlými skvrnami vykukovaly zpod sněhu petrklíče: scilly, krokusy, sněženky. V květinové zahradě před domem se chystají kvést pestrobarevné zvonky. Vítr přináší vůni rozkvetlých šeříků a šustí stránkami dětské pohádky V. Kataeva „Sedmikvětý květ“.

VI. Sečteno a podtrženo. Proč se lidé i příroda radují z příchodu jara?

Posílení mimo třídu

1. Opakování básní o jaru.

2. Hra „Pamatuj si příbuzná slova“ (tráva, květina, jaro, slunce).

3. Hra „Tvoř související slova“ (vítr).

4. Hra „Vyberte znamení, akce“ (potok, tráva, květiny).

5. Kreslení „jarními“ barvami.

6. Tvorba diagramů slov (tráva, potok, vítr).

7. Dokončení hádanky o jaru od V. I. Mirjašové.

Komplexní lekce v přípravné školní družině „Je tak dobře, že k nám přišlo jaro“

cíle: upevnit znalosti dětí o znameních jara, rozvíjet řeč; pokračovat v představování krajin vynikajících ruských umělců, učit je porozumět obsahu obrazů; naučit se určovat charakter, náladu, tempo hudebního díla („Sněženka“ P. Čajkovského); trénovat děti v čisté intonaci kvinty shora dolů, rozvíjet jasnou artikulaci („Na zelené louce“); upevnit schopnost zprostředkovat láskyplnou, klidnou povahu písně („Přišlo jaro“ od E. Tilicheeva); rozvíjet čistotu pěvecké intonace; procvičit skládání skladby z jarní květiny; rozvíjet schopnost koordinace tanečních pohybů s hudbou („Květinový valčík“ od P. Čajkovského).

Přípravné práce.

1. Učení básní o jaru, poznávání přísloví, rčení, znamení počasí.

2. Zkouška s dětmi krajin A. Savrasova, I. Levitana, N. Romadina.

Průběh lekce

Děti vstoupí do sálu a pozdraví se.

Vychovatel. Hádej hádanku:

Slunce hřeje,

Sníh taje,

Ptáci létají.

Kdy se to stane? (Jaro)

Vychovatel(klade dětem otázky). Jaké další známky jara znáte? Vyjmenuj jarní měsíce. Ve kterém měsíci začíná jaro? (Odpovědi dětí)

Vychovatel. Vzpomeňte si na přísloví a rčení o jaru.

Děti.

Voda teče z hor a vede s ní pramen.

Duben s vodou, květen s trávou.

Jedna vlaštovka jaro nedělá.

Jaro je plné podnikání a podzim plný koláčů.

Jaro je červené s květinami a podzim se snopy.

Co na jaře zaseješ, na podzim sklidíš.

Učitel a děti si prohlížejí reprodukce obrazů „Březen“ od I. Levitana, „Pochod“ od N. Romadina, „Přiletěli věže“ od A. Savrasova, „Jaro. Velká voda“ od I. Levitana.

Vychovatel(klade dětem otázky). Jaké roční období je na obrazech znázorněno? Jaký dojem na vás tyto obrazy dělají?

Děti. Navozují pocit radosti, veselé nálady.

Vychovatel. Jak jste uhodli, že je jaro? (Odpovědi dětí)

Děti se pozorně podívají na první obrázek a poslouchají příběh učitele.

Vychovatel.

Volný sníh v březnu tmavne.

Led na okně taje.

Zajíček běhá po stole

A to podle mapy na zdi.

Tento obraz se nazývá „Březen“, namaloval ho umělec I. I. Levitan. Březen je nejchladnější ze všech jarních měsíců. Proto umělec namaloval svůj obraz ve studených barvách. Nebe je jasně modré, ale na zemi je ještě sníh, je šedomodrý. Na silnici už sníh roztál a je vidět zem. Dům je osvětlen jasným březnovým sluncem. Na tmavě zeleném pozadí borovic umělec zvýraznil zlaté kmeny osik. Cítíte příchod jara, příroda se probudila.

Učitel vyzve děti, aby se podívaly na následující obrázek („Pochod“ od N. Romadina) a mluvily o něm. Učitelka shrnuje příběhy dětí.

Vychovatel. Na tomto obraze umělec zobrazil jarní krajinu, všude kolem taje sníh a mezi závějemi se tvoří jezera vody. Stromy jsou stále holé. Umělec používá tmavé barvy jasněji vyjádřit chladný, zamračený jarní den.

Poté učitel vyzve děti, aby se podívaly na obraz A. Savrasova „Věže dorazily“.

Děti odpovídají na otázky:

Jak se jmenuje tento obraz?

Kdo to napsal?

co to ukazuje?

Řekněte nám, co nového jste se o jaru dozvěděli z obrázku.

Učitelka doplňuje příběhy dětí. Učitel kreslí pozornost dětí k obrazu I. Levitana „Jaro. Velká voda,“ mluví o tom.

Vychovatel. Na tomto obraze umělec zobrazil povodně na jaře. Nebe šedá. Stromy sahají po světle. Všude roztál sníh, voda zaplavila březový háj i domy. Břeh je osvětlen jasným sluncem. Levitan ve svém obraze zprostředkoval obraz ruského jara. Země je stále holá a vlhká, ale vše je připraveno k probuzení. Nad širokou záplavou zatím svítí mírné a veselé slunce.

Učitel čte báseň I. Tokmakové „Jaro“.

Jaro se k nám blíží

Rychlými kroky,

A závěje tají

Pod jejíma nohama.

Černé rozmrzlé skvrny

Viditelné v polích.

Přesně tak, velmi teplé

Jaro má nohy.

Jaké básně ruských a moderních básníků ladí s náladou těchto krajin?

Děti čtou básně „Jaro“ od A. Pleshcheeva, „Zima se zlobí z dobrého důvodu“ od F. Tyutcheva a dalších.

Hudební režisérčte báseň „Sněženka“ od Y. Kolase:

V zahradě, kde jsou břízy namačkané k sobě,

Modré oko se podívalo na Sněženku.

Nejprve jsem dal trochu zelené,

Pak jsem se ze všech sil protáhl

A tiše se zeptal: „Vidím, že počasí je klidné a jasné,

Řekni mi, je pravda, že je jaro?"

Hudební režisér. Sněženka - první jarní květina, který sahá zpod sněhu směrem ke slunci.

Zve děti k poslechu hry P. Čajkovského „Sněženka“. Zobrazuje portrét skladatele. V nahrávce zazní fragment hry „Sněženka“.

Hudební režisér. Jaký je charakter práce, tempo? Jakou náladu tato hra obsahuje?

Po odpovědích dětí jim ukáže obraz „Sněženky“ a vyzve je, aby si znovu poslechly hru P. Čajkovského.

Hudební režisér. Hádej hudební hádanku.

Hraje na dýmku ruskou lidovou píseň „Na zelené louce“. Podle rytmického vzoru děti písničku poznají a pojmenují.

Poprvé píseň hraje celá skupina v tónině E dur přirozeným, lehkým hlasem (hudební režie připomínající zpěv, poloha vsedě: rovná záda, nohy u sebe, ruce blíže k tělu).

Učitel upozorňuje děti na přesné zpívání páté („ikh-voh“). Vyzývá děti, aby ukázaly skok melodie na hudebním žebříčku a s dirigentským gestem.

Kluci zpívají píseň F dur v řadách: první řada zpívá „voh“, druhá řada zpívá zbytek textu.

Na žádost hudebního ředitele děti zpívají píseň G dur v řadách, slova vyslovují jasně a zřetelně.

Hudební režisér hraje na klavír píseň E. Tilicheeva „Spring has come“. Zeptá se dětí, jak se píseň jmenuje. Požádá jasně zpívající dítě, aby mu připomnělo, jak tuto píseň zpívat. Říká, že musíte začít zpívat hned po úvodu a nezapomeňte se mezi frázemi nadechnout.

Děti zpívají píseň E. Tilicheeva „Přišlo jaro“. Hudební režisér věnuje pozornost výslovnosti slov a ukazuje, jak provést dikční cvičení: vyslovovat slova druhého verše pouze rty. Děti recitují dikci a zpívají píseň ve stoje.

Hudební ředitel vyzve děti, aby šly k stojanům.

Vychovatel. S nástupem jara rozkvétají první jarní květiny. Jaké jarní květiny znáte?

Vytvořte kytici jarních květin na flanelografu.

Děti vytvářejí kompozici z tulipánů, sněženek, skládají je z jednotlivé prvky(obrázky okvětních lístků, listů, stonků). Na konci práce se děti posadí.

Hudební režisér. Odvedli jste skvělou práci, když jste dali dohromady krásné jarní kytice. Doporučuji si poslechnout „Waltz of the Flowers“ od P. Čajkovského. Zatančit si můžete na květinový valčík.

Všechny květiny jsou jemné a křehké, když si je představíte, musíte tyto vlastnosti vyjádřit ve svých tanečních pohybech.

Děti improvizují v tanci, hudebních a rytmických pohybech, snaží se ukázat charakter hudby, valčíkový rytmus, třídobý čas, hladkost, lehkost, něhu.

Hudební režisér shrnuje lekci.

Hudební režisér. Navštívili jste dnes? úžasný svět květiny a stal se ještě laskavější. Co se vám na naší lekci nejvíce líbilo?

Loučí se s dětmi. Děti opouštějí sál.

Načítání...Načítání...