"Viisakuse lill" Sündmuse stsenaarium, mis põhineb vanemate laste viisakusreeglitel

Anželika Fedoseenko
Kooliväline tegevus käitumiskultuuri arendamisest "Viisakas on lihtne olla"

Lihtne on olla viisakas.

Metoodiline arendus õppekavavälised tegevused.

Fedoseenko A. V. GPD õpetaja

KU Izluchinskaya paranduslik internaatkool 1,2 tüüpi

Hantõ-Mansiiski autonoomne ringkond.

Teema: Lihtne on olla viisakas.

Tunni eesmärk: õpetada lapsi viisakas kohtlemine, austus igas vanuses inimese vastu, maailmaga tutvumine viisakas sõnad ja kõnemustrid, kujundada vaimselt ja moraalselt arenenud isiksus.

Tunni edenemine.

- Tere kutid! Naerata! Kui tore on vaadata inimest, kes naeratab sõbralikult! Me kõik naeratasime ja elu, isegi natuke, muutus rõõmsamaks ja lahkemaks.

(Laulumäng "Naerata"

M. Pljatskovski sõnad,

muusika V. Shainsky,

multifilmist "Väike pesukaru").

– Arvan, et meie tänane tund toimub sõbralikus õhkkonnas, millest saavad kasu kõik.

Poisid, kuulake Valentina Oseeva lugu "Uisuväljakul"

Päev oli päikeseline. Jää sädeles. Uisuväljakul oli vähe inimesi. Väike tüdruk, käed koomiliselt välja sirutatud, ratsutas pingilt pingile. Kaks koolilast sidusid uisud kinni ja vaatasid Vitya poole.

Vitya tegi erinevaid trikke – vahel sõitis ühel jalal, vahel keerutas ringi nagu topp.

Hästi tehtud! - hüüdis üks poistest talle.

Vitya tormas noolena ümber ringi, tegi tormilise pöörde ja jooksis tüdrukule otsa. Tüdruk kukkus. Vitya oli hirmul.

ma kogemata. - ütles ta, pühkides lund tema kasuka seljast. - Kas sa tegid endale haiget?

Tüdruk naeratas:

Põlv.

Naer tuli tagant.

"Nad naeravad mu üle!" - mõtles Vitya ja pöördus nördinult tüdrukust eemale.

Milline üllatus – põlv! Milline nutt! - hüüdis ta koolilastest mööda sõites.

Tule meile! - nad helistasid.

Vitya lähenes neile. Käest kinni hoides libisesid kõik kolm rõõmsalt üle jää. Ja tüdruk istus pingil, hõõrus sinikaid põlve ja nuttis.

Poisid, kas ma võin Vityale helistada viisakas inimene? Miks? (Laste vastused).

Kõik - nii lapsed kui ka täiskasvanud - tahavad, et kõik nende sõbrad ja naabrid ning isegi kõik võõrad möödujad kohtleksid neid alati tähelepanelikult, armastaksid ja austaksid neid. Et keegi neile kommentaare ei teeks. Ja saladus on selles, et ainult selleks viisakas, hästi kombeks Tema ümber olevad inimesed kohtlevad teda sõbralikult. Ainult viisakas Kõik armastavad ja austavad inimest.

Täna tunnis räägime taas sellest viisakus ja käitumisreeglid.

Mis see on viisakus?

(Laste vastused)

Viisakus- sündsusreeglite järgimine.

Viisakas mees, tähendab sündsusreeglite järgimist, kombekas ja viisakas.

Poisid, kontrollime, kas olete "võlusõnad" unustanud? Ma loen luuletuse algust ja sina pead nimetama viimase sõna:

Vahetuseks lahked sõnad osa võtma

Ja räägi sagedamini (Tere)

Ära ole päeva jooksul laisk

Ütle seda, kui kohtute (Tere päevast)

Pärast hommikusööki võiks

Räägi kõigile kokkadele (Aitäh).

Alates viisakus, mitte haletsusest

Rääkige sagedamini (Palun).

Kui lahkute, et kõigiga hüvasti jätta

Räägi lihtne(Hüvasti)

Kehalise kasvatuse minut.

Kuidas sul läheb? - Nagu nii! pöidlad üles

Kas sa ujud? - Nagu nii! ujumise simulatsioon

Kuidas sa jooksed? - Nagu nii! paigal jooksmine

Kas sa vaatad kaugusesse? - Nagu nii! peopesa laubale

Kas ootate lõunasööki? - Nagu nii! kõhu ringikujuline silitamine

Kas sa lehvitad mulle järele? - Nagu nii! lehvitame käega

Kas sa magad hommikul? - Nagu nii! peopesad põskedel

Kas sa oled ulakas? - Nagu nii! Tampime jalgu, vehime pea ja kätega.

Poisid, vaatame nüüd olukordi, kuhu igaüks teist võib sattuda. Koostame "Reeglid viisakas inimene» , mille paneme kirja ja postitame kõige nähtavamale kohale, et need kunagi meelest ei läheks.

1. olukord.

Peale tööd valmistas ema õhtusöögi, pesi nõud ja läks riideid pesema. Ja Maša istus mugavalt diivanile ja hakkas multikaid vaatama.

1. reegel.

Viisakas Inimene mõtleb pidevalt ümbritsevatele inimestele.

2. olukord.

Marinale kingiti sünnipäevaks suur komplekt markereid. Järgmisel päeval näitas ta uhkelt tüdrukutele oma kingitust. "Ma ei anna neid kellelegi, kui nad on uued."- ütles ta oma sõpradele.

2. reegel.

Ole viisakas oma kaaslastega.

3. olukord.

Sasha jookseb klassiruumi, karjus: "Tere, Dimon! Lükkasin just punajuukselist Svetkat. See oli naljakas, kui ta lompi kukkus!

3. reegel.

Viisakas inimene ei tekita teisele inimesele probleeme, ei solva teda solvava hüüdnimega.

4. olukord.

Ühel päeval naasis Vova bussiga koju. Ta istus akna lähedale ja vaatas huviga tänavaid. Äkki astus trammi vana naine. Vova vaatas talle otsa ja pöördus tagasi akna poole.

4. reegel.

Viisakas inimene on inimeste suhtes tähelepanelik.

Olukord 5.

Natashal on palju sõpru. Nad kohtuvad sageli, jalutavad, mängivad ja teevad koos kodutöid. Natashal ja tema sõpradel pole kunagi igav.

5. reegel.

Viisakas inimene ei tülitse sõpradega, töötab ja mängib koos.

Poisid, mängime nüüd mängu, mis võimaldab teil mõista kas sa oled viisakas. Mängu nimi on "Tõe tool". Kuulake hoolikalt käike ja reegleid mängud:

Istud toolil, seljaga kaaslaste poole.

Sellele toolile võivad istuda kõik, kes on valmis küsimustele vastama. küsimusi ausalt öeldes. Ülejäänud poisid küsivad küsimused, pakuvad teile huvi, kuid küsimused küsimusi ei tohiks esitada juhuslikult, vaid neid, mis paljastavad tema omadused.

Küsimused:

Kas sa pead ennast viisakas ja haritud inimene?

Millised "positiivsed" omadused teil on?

Millised "negatiivsed" omadused teil on?

Kas oli juhtumeid, kui käitusite ebaadekvaatselt? viisakalt seoses sind ümbritsevate inimestega? Palju kordi?

Milliseid "positiivseid" omadusi sulle meeldib inimestes näha?

Milliseid "negatiivseid" omadusi te ei sooviks inimestes (klassikaaslastes) näha?

Mida tahaksid muuta oma suhetes eakaaslastega, vanematega, õpetajatega?

Oled lahke inimene ja... jne.

Nii et olete oma sõprade kohta palju õppinud. Suur tänu neile osalemise eest, selle eest, et nad ei kartnud välja tulla ja vastata neile ootamatutele küsimustele. küsimused.

Ja ma tahan meie õppetunni nendega lõpetada sõnad:

Ma tahan sinuga hüvasti jätta

Enne kui lahku läheme

Ja kõik peaksid koju minema,

Tahan hüvasti jätta

Sulle soovides,

Et saaksite olla lahke

Me pole unustanud võlusõnu,

Nii et heade sõnadega

Sa rääkisid oma sõpradega.

Me läheme nüüd lahku

Head reisi teile! Tere hommikust!

"Head kombed
on see, kes
kes on kõige vähem
inimeste arv
paneb
ebamugavas asendis."

J. Swift.

Sissejuhatav osa: Õpilaste esitlus.

Agnia Barto

Luuletuse lugemine.

1 õpilane. Sõbrad, olge igaks juhuks

Luuletused üksi koolipoisist.

Tema nimi on... aga see on parem

Me ei nimeta teda siin.

2 õpilane. "Aitäh Tere"

"Vabandust" -

Ta pole harjunud seda hääldama.

Lihtne sõna"Vabandust"

Ta keel ei saanud jagu

3 õpilane. Ta on sageli laisk

Öelge kohtudes: "Tere pärastlõunal."

Tundub lihtne sõna,

Ja ta on häbelik, vaikne

Ja parimal juhul "suurepärane"

Ta ütleb hoopis "tere".

4 õpilane. Ja sõna "hüvasti" asemel

Ta ei ütle midagi.

Või jätab ta hüvasti:

"Noh, ma lähen, head aega, see on kõik."

5 õpilane. Ta ei räägi oma sõpradele koolis

“Aljoša”, “Petja”, “Vanya”, “Tolja”.

Ta helistab ainult oma sõpradele

“Aljoška”, “Petka”, “Vanka”, “Tolka”.

1 saatejuht. Kuid meile, poisid, on kirjanik I. S. Turgenevi sõnade kohaselt "omatud suur ja võimas vene keel", Puškini, Lermontovi ja Tolstoi keel. Nii et kas tasub seda asendada mingi surrogaadiga? Kas pole parem teha oma kõne eeskujuks suure vene kirjanduse keel?

Mis on meie tänase ürituse teema? Miks me seda vajame? Mis on meie ürituse eesmärgid?

Eesmärgid: 1. Tutvustage lastele etiketi olemust ja liike.

2. Arendada eetilisi oskusi ja kujundada kasulikke harjumusi.

3. Väikeses grupis ja meeskonnas töötamise oskuste arendamine.

Iga meeskonna tutvustus: nimi, moto, komandör.

Mis on etikett? Päritolulugu keskajal ja Venemaal.

Sõna etikett ilmus Prantsusmaal kuninga Louis XIV ajal. Ühel kuninga suurejoonelisel vastuvõtul jagati kõikidele külalistele kaardid käitumisreeglitega, mida külalised peavad järgima. Neid kaarte nimetati "etikettideks". Siit pärineb mõiste “etikett” – head kombed, head kombed, oskus ühiskonnas käituda.

Etikett keskajal.

Paljud reeglid säilisid keskajal. Tervitamisel võtke peast müts või kinnas. Keskaegne rüütel, kes tahtis näidata, et on sõprade keskel (kui tal poleks midagi karta), võttis kiivri peast või tõstis visiiri. Seejärel võttis aadlik tervitades mütsi maha või kergitas seda. Hiljem hakati kõrgemalseisva inimese ees mütsi maha võtma ja võrdväärset tervitades ainult puudutasid seda. Naisi tervitati alati peakatte eemaldamisega. Seda rituaali säilitati 19. sajandil, ilma sajandite jooksul muutunud.

Venemaal hakati sõna “etikett” kasutama 17. sajandi alguses. Alguses kasutati etiketti kohtutseremooniana. Trükinduse tulekuga hakkasid ilmuma esimesed etiketi käsiraamatud. Esimene etiketiraamat kandis nime “Domostroy”. See kehtestas inimkäitumise reeglid Igapäevane elu. Peeter I, kes reisis palju mööda Euroopat, tahtis väga, et tema alamad oleksid nagu eurooplased. Ta tahtis omaks võtta nende kombeid ja moraali. Peeter I juhtimisel

1717. aastal ilmus headest kommetest rääkiv raamat “Nooruse aus peegel”. See raamat oli suunatud noortele ja rääkis ühiskonnas kehtivatest käitumisreeglitest.

Hästi kasvatatud aadlik pidi olema viisakas ja viisakas, teadma võõrkeeled, oskama kõnekalt rääkida ja kohtlema vanemaid lugupidavalt.

    Mis on viisakus?

(Sõna “viisakus” tuleb vanaslaavi sõnast “vezhe”, see tähendab “ekspert”. Viisakas tähendab osata käituda ja teistesse lugupidavalt suhtuda)

(Nad peavad silmas tagasihoidlikkust, vaoshoitust, delikaatsust, võimet oma tegevust kontrollida ning inimestega ettevaatlikult ja taktitundeliselt suhelda.)

Soojendage viisakust. Lõpetage lause, mida ma loen.

    Vana känd läheb roheliseks, kui kuuleb... (tere pärastlõunal).

    Kui me enam süüa ei saa, siis ütleme emale… (aitäh).

    Poiss, viisakas ja arenenud. Ta ütleb, kohtumine... (Tere).

    Kui meid narritakse naljade pärast, siis ütleme... (palun andeks).

    Nii Prantsusmaal kui Taanis öeldakse kõigiga hüvasti... (hüvasti).

Esimene ring "Viisakas meeskond". Iga õige vastuse eest 1 punkt.

Ülesanded paberilehtedel. Ülesanne tuleb täita 5 minuti jooksul. Tõstke esile õige vastus.

I meeskond. Nimi ___________________________________________

    Teie tähelepanu pööratakse viisakussõnadele, mida hääldatakse selleks, et rõhutada teie suhtumist vestluskaaslasesse. Neid kuuleb sageli vestluse alguses. Milliseid sõnu on teie arvates kõige sagedamini kasutatud?

A) Tere hommikust;

B) suurepärane;

B) tere;

D) tere;

    Olete bussis ja soovite jõuda väljapääsuni. Milliseid sõnu hääldati õigesti?

A) vabandage, ma lahkun!

B) lubage mul läbida.

B) Vabandage, kas ma võin sisse tulla?

D) tee teed, ma tulen.

    Teie sõber sooritas teie silme all halva teo. Kuidas sa käitud?

A) Ma teatan, et me ei ole enam sõbrad.

B) Ma väljendan oma suhtumist tema tegudesse ja luban sõpruse katkestada, kui see kordub.

B) Ma ütlen, et ma ei märganud.

D) Ma ei ütle midagi.

    Helistate ja kavatsete helistada sõbrale. Kas valida oma palve väljendamiseks kõige viisakam vorm?

A) Helista Katyale.

B) Tere, palun helistage Katyale.

B) Tere, helista Katyale.

D) tere, vabandage, kas Katya on kodus? Kas ma saan talle telefoni teel helistada?

    Sa jäid hiljaks. Sul pole kella. Kuidas küsida mööduja aega?

A) Ütle mulle, mis kell praegu on?

B) Kas oskate öelda, mis kell on?

B) Öelge palun, mis kell on?

D) Tere! Kui palju aega?

    Kui olete korra õpetajale tere öelnud, kas peaksite kohtumisel uuesti tere ütlema?

C) võimalik, kuid mitte vajalik.

D) võite sõnad asendada naeratusega.

Teine ring. "Käitumise kultuur avalikes kohtades." Kodutöö.

Iga võistkond sooritab erinevates kohtades ja olukordades kolmeminutilise sketi. Ja iga kangelane tutvustab end etiketireegleid järgimata. Võistkonnad, kes pööravad tähelepanu ebaviisakale käitumisele, saavad skette ettenäitavate osalejate kõne eest 1 punkti.

Meeskond 1. Sketš "Telefoniga rääkimine".

Meeskond 2. Sketš “Teatris”.

Meeskond 3. Stseen “Bussis”.

Meeskond 4. Sketš “Suhtlemine õpetajaga”.

Meeskond 5. Sketš “Muuseumis”.

Kolmas voor "Jah-ei"

Õpetaja esitab meeskondadele ükshaaval küsimusi, mis nõuavad positiivset või negatiivset vastust. Iga õige vastuse eest - 1 punkt.

    Kas laua taga räägitakse kõva häälega? (Ei)

    Kas sa võtad kahvliga laualt leiba? (Ei)

    Kas poiss siseneb esimesena pimedasse tuppa? (jah)

    Kas kingid oma sünnipäeval paarisarv lilli? (Ei)

    Kas lastel on kohane teha komplimente väga eakatele inimestele? (Ei)

Neljas voor “Viisakusviktoriin”. "Ülesanne komandöridele"

Igast meeskonnast tulevad välja komandörid ja neile koostatakse küsimused paberile, mille nad valivad ja konsulteerivad meeskonnaga. Küsimust korratakse ja sellele tuleb õigesti vastata. Igal meeskonnal on 3 küsimust. Õige vastuse eest -1 punkt.

    Kes peaks esimesena tervitama: seisja või mööduja? (Mööduja tervitab esimesena).

    Kes teid ruumi sisenedes esimesena tervitab? (Alati tervitatakse sisenejat esimesena, sõltumata soost või vanusest).

    Tuppa astuvad mees ja naine. Kes peaks esimesena sisenema? (Daam siseneb alati esimesena).

    Kes ütleb telefoniga rääkides esimesena tere? (Helistaja tutvustab ennast).

    Kes peaks tagasi helistama, kui ühendus katkeb telefoniga rääkimise ajal? (Helistaja).

    Saite kingituseks šokolaadikarbi, mida sellega peale hakkate? (Kõigile pakutakse kingituseks saadud puuvilju, šokolaadi, maiustusi, torti).

    Tulete kinno ja jõuate oma istmereas, mis on täis istuvaid inimesi. Kuidas mööduda – näoga või seljaga istujate poole? (Nägu).

    Sa lükkasid kedagi kogemata. Kuidas on õige öelda: "Vabandust" või "Vabandan"? (Vabandust).

    Kes paneb esimesena telefonitoru maha – mees või naine? (Naine).

    Kas koeraga on võimalik poodi siseneda? (Ei, isegi kui ta on väike).

    Mida teha, kui transpordis seisab sinust vanem inimene? (Andke koht).

    Kas kahel inimesel on võimalik vestelda, kui nendega on veel üks inimene? (Vestlus, milles kõik kohalviibijad ei osale, on võimatu: kolmas võib arvata, et räägitakse temast või et ta ei usalda teda).

    Tulite külla kingituste ja lilledega. Kuidas tuleks neid esitada? Mida peaks sünnipäevalaps/omanik/ kingitusega tegema? (Lilli hoitakse vasakus käes, kingitus antakse pakkimata või sisse ilus pakend. Sünnipäevalaps/omanik/ peab kingituse avama ja vaatama, mis selles on).

    Tulite kutsega, aga külalisi on majas juba palju. Sinu tegevus? (Andke käsi perenaisele ja omanikule ning ülejäänutele öelge kergelt kummardades: "Tere").

Viies voor "Leidke erinevused viisakuses".

Slaididel on pildid ja peate ütlema, kus tegelased käituvad õigesti ja kus mitte. Õige vastuse eest - 1 punkt

Lauas.


Ühistranspordis.

Kuues voor “Vanasõna vanasõna järel”. Mida tähendab vanasõna? Õige vastuse eest 1 punkt.

Käitumisreeglid omane konkreetsele inimesele, kajastuvad folklooris: vanasõnad ja kõnekäänud. Ka vene rahval on selliseid vanasõnu. Pidagem neid meeles!

    Nad ei lähe kellegi teise kloostrisse oma reeglitega.

    Ära vaata kingitud hobusele suhu.

    Seitse ei oota ühte.

    Halb rahu on parem kui hea tüli

    Ära loobi kividega kellegi teise aeda.

    Õpetage oma vanaema mune imema.

    Pange loll laua taha ja ta paneb jalad lauale.

    Iga ritsikas tunneb oma pesa.

    Õppige häid asju – halvad asjad ei tule meelde.

    Rääkige julgelt heateost.

    Elu on antud heade tegude eest.

    Nii nagu elad, nii tuntakse sind.

    Ilma hea sõnata on halb elada.

    Tere pole keeruline, kuid see võidab südame.

    Hea sõna on parem kui pehme pirukas.

    Aitäh – suurepärane tehing.

    Neid tervitavad nende riided ja saadab nende intelligentsus.

Kokkuvõtteid tehes. Skoorimine. Tulemuste väljakuulutamine.

      Mis on siis etikett?

      Mis on viisakus?

      Milliseid sõnu me kohtudes ütleme?

      Me ütleme alati "Aitäh abi eest!"

Ole tolerantne, viisakas, vaoshoitud, tagasihoidlik!

Ja ma tahaksin meie õppetunni selle vanasõnaga lõpetada

"Kohtle inimesi nii, nagu soovite, et teid koheldaks"!

6. klassi õppeürituse teema on “Etikett ja meie”.

    Ürituse eesmärk:õpilastele tingimuste loomine käitumise ja inimestega suhtlemise põhiliste eetiliste nõuete omastamiseks ja üldistamiseks, kultuurkäitumise oskuste omandamine.

    Ülesanded:

Tutvustada õpilastele põhilisi eetilisi nõudeid käitumises ja inimestega suhtlemisel;

Aidata õpilastel õppida ja üldistada põhilisi eetilisi nõudeid käitumises ja inimestega suhtlemises ning omandada kultuurse käitumise oskusi.

    Viktoriini reeglid:

      1. Klass on jagatud kolme võistkonda.

        Meeskonnad mõtlevad välja nime.

        Võistkondade järjestus mängus määratakse loosi teel.

        Küsimusi esitatakse kordamööda igale meeskonnale.

        Iga õige vastuse eest saab võistkond 1 punkti.

        Teised käsud võivad täiendada või parandada vastava käsu valesid vastuseid.

        Võidab meeskond, kes lööb skoori suurim arv punktid.

    Sissejuhatus:

Üritusel osalejate tervitamine.

Õpetaja avakõne.

Ürituse teema sõnum.

Ürituse eesmärkide ja eesmärkide seadmine õpilaste poolt.

    Põhiosa.

Õpilaste testimise läbiviimine teemal « "Kas teie kombed on tasemel? »

Testi küsimused:

    Teie külaline kallab kogemata mahla pükstele. Sina…

      1. püüdes teda vaimuka märkusega rõõmustada

        tormata talle appi

        sa ei reageeri üldse

    Laenasite naabrilt kohviveski ja lõhkusite selle kogemata. Mida sa kavatsed teha?

    ma vabandan tema ees;

    Ma annan talle raha;

    Ma ostan talle täpselt samasuguse;

    Kontsert, kuhu tulite, kujunes väga halvaks. Otsustasite ta maha jätta. Millal on parim aeg seda teha?

    Korraga;

    vaheajal;

    mis tahes laulu lõpus

    Kas kellegi kabinetti sisenedes tuleb koputada?

    Jah, sa ei tea kunagi, mida omanik teeb;

    ei, sest töökohal me privaatsusest ei räägi;

    ainult ülemuse kabinetti;

    Teie vestluskaaslane aevastas mitu korda järjest. Sina…

    ole tasa;

    ütle talle üks kord "Ole terve";

    soovid talle tervist pärast iga aevastamist;

    Olete umbes 15 minutit kohtumisele hiljaks jäänud. Mida sa teed?

  1. Mul on kahju;

    Toon välja head põhjused.

Kui kooliõpilased said küsitluse tulemuste põhjal hindeks 10–24 punkti, tähendab see: “Etiketi osas kuulute enamiku inimeste hulka, kes enam-vähem põhitõdesid valdavad. head kombed. Kuid mõnikord teete pisiasjades tüütuid vigu."

Õpetaja ja õpilased arutavad küsimusi ja leiavad õiged vastused.

    Lõpuosa.

Teade viktoriini reeglite kohta.

Viktoriini läbiviimine.

Viktoriini küsimused:

1. Kas noor inimene võib vanemate inimestega vestelda?

/võib-olla kui vanemad ta vestlusesse kaasavad/

1. Kas vestluskaaslasele on võimalik soovitada sõna, mida tal on raske leida? /parem on sellisest hetkest hoiduda/

2. Kas ärimees peaks riietuma liiga moodsalt? /Ei. Seda peetakse halvaks maitseks, kuid müts, kindad, vöö, käekell, kingad peaksid olema Erilist tähelepanu: neid kasutatakse sageli mehe elegantsi ja isegi sündsuse üle otsustamiseks /

3. Kuidas valida sokke äri- ja pidulik ülikond? / sokid on sobitatud: nende värv peaks sobima ülikonna ja kingade värviga /

4. Kas lips on meheülikonnas vajalik?/ Jah, loomulikult on lips ülikonna juures kõige olulisem detail. mehed. See on omaniku maitse ja staatuse näitaja /

5. Kui pikk peaks lips olema? /Lipsu pikkus peaks olema selline, et seotuna ulatuks vööpandlani/

6. Kui jääte teatrisse hiljaks, siis kuhu peaksite istuma? Kas peate oma koha leidma?

/ ei, sa pead istuma lähimale vabale kohale /

7. Kuidas peaksid mehed ja naisabikaasad laua taga istuma?

/ ärge istuge kõrvuti: mehed meestega, naised naistega /

8. Tuppa sisenevad mees ja naine. Kes on esimene? / daam siseneb alati esimesena /

2. Mis värvi on äriinimesele parim ülikond?

/Tumesinine, tumehall, heledate vertikaalsete triipudega ülikond/

3. Milline peaks olema vestluse toon?

/peaks rääkima vaiksel, vaoshoitud, lugupidaval toonil/

4. Kas jakk peaks olema kinni nööbitud?

/jope alumine nööp ei tohiks olla kinni/

5. Milline särk on lubatud jope alla?

/ainult koos pikk varrukas, mansetid peaksid varrukate tagant paistma 1,5 - 32 cm kaugusele, sobima tihedalt käsivarrega./

6. Paar peab kohale minema teatrisse või kinosaali. Kes läheb esimesena?

/otsib ja juhatab kohale - mees/

7. Kas naine peaks meest tervitades püsti tõusma?

/jah, kui on vana mees/

8. Kes peaks tänaval esimesena tere ütlema: see, kes seisab või see, kes möödub?

/mööduv/

    Kes ütleb esimesena tere – mees või naine?

/ mees peaks olema esimene, kes tervitab/

10. Kes ütleb telefoniga rääkides esimesena tere, kas helistaja või see, kellele helistatakse? /helistaja

11. Kes teid ruumi sisenedes esimesena tervitab? /esimene tere ütleb alati see, kes siseneb/

12. Kui telefoniga rääkimise ajal ühendus ootamatult katkeb, kes peaks tagasi helistama? /helistaja/.

13. Kellele antakse ühistransporti sisenemisel või väljumisel eelisõigus? / daam tuleb esimesena välja (istub maha). Mees tuleb esimesena välja/

14. Kuidas käituda, kui oled kurb ja nad üritavad sind lõbustada või tuju tõsta? /Peate andma endast parima, et oma psühholoogilist seisundit varjata/

    Mis on naise välimuse viimane lihv? /Oskuslikult valitud parfüümid/

    Kas enda ja teiste palkade üle on võimalik arutada? / Seda ei aktsepteerita /

    Kas vestluses saab kasutada ühesilbilisi küsimusi ja vastuseid (mida; jah; ei)? / ühesilbilised küsimused ja vastused peaksid

vältima/

    Kas naine peaks kätledes kindad ära võtma? ? /ei, naistel on oluline eelis - kätlemisel pole vaja kindaid ära võtta/

19. Paar läheb trepist üles või alla. Kes läheb esimesena? /Üles – mees; alla - daam/

20. Mida teha, kui märkad, et sinu lugu ei paku teistele huvi? / Lõpetage jutt kohe, muutke teemat või andke initsiatiiv üle teisele jutuvestjale /

21. Kas vestluskaaslastega on võimalik arutada kohalolijate vanust? /Seda teemat on kõige parem vältida, eriti kui tegemist on naiste ja vanemate inimestega/

22. Kas kellegagi vesteldes on võimalik telekat vaadata või ajakirja lehitseda, kotis tuhnida vms? /Sa ei saa, see pole viisakas/

23. Kas vestluskaaslast on võimalik katkestada? / ei, sa pead laskma vestluskaaslasel rääkida /

24. Kas peaksite kuulama kriitikat ja nõuandeid? Miks? / seda väärt, sest pole asjatut kriitikat; asjalik kriitika tajumine on vajalik, olenemata sellest, kes ja mis vormis kritiseerib./

25. Kuidas on parim viis komplimendile vastata? / alandlikult tänan /

Vestluse läbiviimine teemal “Mobiilne etikett”.

Õpetaja. 2005. aastal tõstatas Beeline mobiili etiketi teema. 2006. aastal viidi läbi riiklik uuring “Mobiilietiketi reeglid”.

Küsitleti enam kui 2000 mobiilikasutajat, meest ja naist, 21 Venemaa linnas. Õppevaldkond: igapäevased mobiiltelefonis suhtlemise reeglid

Uuringu tulemusena selgus, et mobiilse etiketi reeglite kasutamisel on aastal probleeme avalikes kohtades, kultuuri- ja puhkekohad.

– mobiilse etiketi reeglite mittetundmine.

– ebapiisav haridustase.

– soovimatus tunda mobiilietiketi reegleid.

Ekspertnõukogu loodi 14 Venemaa linnas.

Sihtmärk– soovitada mobiilietiketi põhireegleid.

Pärast pikki arutelusid leppisid ekspertnõukogu liikmed kokku, et harta (mittesiduv akt, mis formuleerib üldised põhimõtted ja mis tahes lepingute eesmärk) tuleks kanda “mobiili etiketti”. nõuandev iseloom ja sisaldab sätteid mobiiltelefonide kasutamiseks avalikes kohtades, äritingimustes, autojuhtimises ja lennureisides, samuti annab juhiseid mobiiltelefonide operaatoritele. Harta iga punkti sisus kokku leppides jõudsid eksperdid järgmise võimaluseni:

Mobiilse kodanikuharta

Mobiiltelefon või sellel põhinev nutiseade on muutumas, kui see pole veel saanud, isikliku kasutuse põhiesemeks. Kuid isikliku mobiiltelefoni kasutamise tsoon ei jää alati tsooniks privaatsus. See asjaolu tingib iga mobiilikasutaja vajaduse omastada moraalseid ja eetilisi põhimõtteid, mille vältimatut järgimist peame mobiilside soodsa arengu üheks peamiseks teguriks.

Igal inimesel on õigus vabalt kasutada isiklikku mobiiltelefoni, kuid tal ei ole õigust piirata teiste inimeste isikuvabadusi.

Sellest lähtuvalt tunnistame ja kinnitame:

1. Isiklik mobiiltelefon on tingimata vajalik välja lülitada juhtudel, kui raadioside kasutamine võib ohustada teiste inimeste elusid ( lennukid, tegutsevad meditsiinikompleksid jne);

2. Esinemistel, filmietendustel, kontsertidel, muuseumides ja muuseumides on vaja oma isiklik mobiiltelefon välja lülitada või hääletule režiimile panna. näitusesaalid, tseremooniate ja rituaalide ajal;

3. Sõidu ajal tuleks hoiduda mobiiltelefoni kasutamisest;

4. Peaksite mobiiltelefonid välja lülitama või hääletule režiimile panema ärikohtumised ja läbirääkimised, kui ei ole kokku lepitud teisiti;

5. Avalikes kohtades (kohvikud, restoranid, poed, ühistransport jne) mobiiltelefoni tuleks kasutada võimalikult madala signaali- ja helitugevusega ning teiste suhtes võimalikult suurt lugupidavalt;

6. Sa ei tohi kasutada helisignaalina midagi, mis võib teisi solvata või häiret tekitada (sündsas keelekasutus, ebaviisakad ja karmid väljendid ja helid);

7. On vastuvõetamatu kasutada teiste inimeste mobiiltelefone ja edastada nende numbreid kolmandatele isikutele ilma nende omanike loata;

8. Abonentide asukoha määramine, nende numbritele erinevas vormingus sõnumite saatmine taustainfo ja muud mobiilioperaatorite toimingud oma abonentide suhtes on võimalikud ainult abonentide nõusolekul;

9. Volitatud valitsusasutused, mobiilioperaatorid ja kasutajad ise järgivad rangelt telefonivestluste saladust ja mobiilside abonentide kohta käiva teabe konfidentsiaalsust.

Harta võtsid kõik ekspertnõukogu liikmed ühehäälselt vastu ja nad kirjutasid sellele alla 19. juulil 2006

Igaüks teist saab harta teksti ning kodus loete selle uuesti hoolikalt läbi ja mõtlete mobiiliviisakuse peale.

Mobiiltelefon teatris

Me kõik oleme kohustatud oma telefonid esinemise ajaks välja lülitama. Paljudes teatrites palutakse publikul see taotlus esitada.

Kui tunnete end kaitstuna, kui telefon on välja lülitatud, lülitage kõik helid välja ja vaadake vaheajal, kes teile helistas.

Tuleme teatrisse ajutiselt oma tavaelust põgenema ja ootamatu mobiilikõne rebib kõik vaatajad järsult väljamõeldud maailmast.

Vibratsioonimärguanne sumiseb ebameeldivalt ja pealegi on see kõigile sama. Ja kui kellegi mobiiltelefon saali keskel sumiseb, tormavad ülejäänud kontrollima, kas see on tema seade.

Tekstisõnumid on praegu väga levinud. Neid ei ole kuulda, aga milline ere taustvalgus ekraanil on. Esiku poolpimedas hajutab see kindlasti naabrite tähelepanu.

Õhtul mobiiltelefon

· Oletame, et sööte ühel ilusal õhtul uhkes restoranis õhtust ja äkki heliseb teie telefon. See on vastuvõetav, kui vastate kõnele ja vestlete. Sama olukord on ka sõbralikul peol.

· Teine asi on see, kui tulite kellegi väga lugupeetud inimese pidulikule aastapäevale. Kui teie telefoni helin kõlab valel ajal, tõmbab see teile kõigi tähelepanu ja võib tekitada piinlikkust.

· Pidulikel õhtutel on kombeks telefonid hääletule režiimile lülitada, isegi kui oled väga tähtis inimene. Need sündmused on tavaliselt üsna vaiksed.

Mobiiltelefon klassis

· Enamik meie sõpru ja vanemaid teavad, mis kell me tunnis oleme, kuid nad võivad selle unustada ja ikka tunni ajal helistada.

· Soovitan lülitada telefon hääletule režiimile. Tegelikult on vibratsioon klassis täiesti vastuvõetav – on ju klass lärmakam kui teater.

· Igal juhul ei tohiks anda õpetajale põhjust enda üle kurta

· Sama võib öelda ka SMS-i kohta.

· Sageli tuleb ette juhtumeid, kui eriti tulihingelised kirjavahetuse armastajad lõpetasid aasta mitterahuldavate hinnetega või visati korduvalt klassist välja.

· Kui arvate, et kõne on väga oluline, küsige lahkumiseks luba.

Lõpuosa.

Mobiiltelefon...KÕIGIL on üks - meestel ja naistel, vanadel ja lastel. Aga – mis siis, kui ühel päeval, kellegi tahtel Mobiiltelefonid muutuvad planeedi elanike liikuva viisakuse hariduse ja koolituse allikateks. Ja kõik, kes telefoni haaravad, on allutatud mingisugusele mõjule, mille kaudu sisendatakse mobiiltelefoni kasutamise reegleid.

Pluss

1. "Huligan" kõned peatuvad päeval ja öösel.

2. Sinu number ei satu inimese kätte, kellele sa seda ei andnud.

3. Tunnis paraneb distsipliin (ei helista kella, keegi ei mängi laua all mänge).

4. Õpetajaid ei sega nende telefonidest ja õpilaste telefonidest tulevad kõned.

5. Etendustel, kontsertidel jms pealtvaatajate tähelepanu segavaid või tüütuid kõnesid ei toimu.

6. Kunstnikke, lauljaid ja muusikuid telefonitrillid ei häiri.

7. Autojuhid ei hakka roolis telefoniga rääkima ning õnnetuste arv teedel väheneb.

8. Bussides närvilisus väheneb, kuna keegi ei karju telefonitorusse.

9. Keegi ei filmi sind, kui sa halb välja näed.

10. Bussipeatuses ei aruta keegi sinu kõrval eilset õhtut.

Miinus

1. Mõju alateadvusele (ei ole teada, millised on tagajärjed)

2. Kasutamise võimalus erinevate teenistuste poolt (siseministeerium, FSB jne)

3. Kasutusvõimalus mitte ainult hariduslikel eesmärkidel.

4. Häkkimise võimalus ja tehnoloogiate kasutamine:

5. Juhtub, et reeglite järgimine on eluohtlik, kuid me ei saa neid rikkuda.

6. Väga olulise kõne vahelejäämise tõenäosus.

7. Võib tekkida süsteemitõrge ja tagajärjed on ettearvamatud.

8. Vanemad muretsevad, kui nad pole oma lapsi telefoni teel kätte saanud.

Loodan, et üritus, millel täna osalesite, aitas teil tutvuda, mõista ja üldistada põhilisi eetikanõudeid käitumises ja inimestega suhtlemises ning omandada kultuurse käitumise oskusi.


Konkursi stsenaarium on õpetajatele kasulik lisaharidus, õpetajad algklassid; noorematele lastele koolieas; konkurentsi heade kommete reeglite tugevdamiseks.
"Etikett või lihtsalt head kombed"
Sihtmärk: avardada laste arusaamist etiketireeglitest, arendada kultuurse käitumise oskusi igapäevaelus.
Plakat laval
"Käitumine on peegel, milles igaüks näitab oma välimust." I. Goethe.
"Viisakus on käitumine viisil, mis paneb teised teie vastu hästi tundma."
Vanasõnad.
Mis sulle teiste juures ei meeldi, ära tee seda ise.
Kohtle teisi alati nii, nagu soovid, et sinuga käitutaks.

Tunni edenemine

Meie ürituse teema on “Etikett ehk lihtsalt head kombed”. Mis on etikett? (Laste vastused)
-Etikett on ühiskonna käitumisreeglite kogum; oskus ühiskonnas käituda; kultuurilise käitumise reeglid ühiskonnas, mida kõik peavad teadma. Kuidas tekkis sõna "etikett"? (Laste vastused)
- Ühel suurejoonelisel kuningas Louisi vastuvõtul jagati 14 külalisele kaardid, millel olid kirjas mõned neilt nõutavad käitumisreeglid.
Venemaa tsaar Peeter I andis sageli ka balle, millest võtsid osa ka teiste riikide suursaadikud. Tuli osata käituda, et mitte end väliskülaliste ees häbisse ajada. Just siis ilmus käitumiskultuuri käsitlev raamat "Nooruse aus peegel". Peeter ise osales selle ettevalmistamisel. Raamatus kehtisid järgmised reeglid: “ära puhu nina ega aevasta valjult taskurätikusse”; "Ära puhasta oma nina sõrmega"; "ära söö nagu siga ja ära puhu supi sisse nii, et see pritsib kõikjale"
Etiketireegleid on palju: on käitumisreeglid laua taga, teatrikülastusel jne. Milliseid käitumisreegleid sa tead?
- Tere tulemast.
- Kui kohtate tuttavat,
Olgu siis tänaval või kodus,
Ära ole vait, ära ole häbelik
Ja ära teeskle, et oled loll
Kiirusta tere ütlema
Valju "Tere!" Räägi.
Tere! - Ütle inimesele.
"Tere," naeratab ta vastu.
Ja ilmselt ei lähe apteeki
Ja olete terve mitu aastat.
Tere päevast - nad ütlesid sulle.
Tere päevast - vastasid sa.
Kuidas kaks stringi on ühendatud -
Soojus ja lahkus!
-Aitäh.
Mille eest me täname?
Kõige eest, mida nad meie heaks teevad.
Ja me ei suudaks meenutada
Kellele nad rääkisid? Kui mitu korda?
laste vastused:
- Ära näita kellegi peale näpuga.
- Ärge katkestage kõnelejat.
- Ära karju oma kohalt.
- Ära räägi tunni ajal, muidu jääd kõige tähtsamast ilma.
- Hoidke klassiruum puhtana, ärge prügi, ärge kirjutage oma lauale, ärge unustage oma varujalatseid.
- Miks on vaja ühiskonnas etiketinorme järgida?
- Vältimaks inimestele ebamugavuste ja tüli tekitamist, et teistel oleks meeldiv sinuga suhelda.
- Meie jaoks on tohutult palju kõige uskumatumaid reegleid, mis teistele tunduvad ainsad võimalikud.
Ülemaailmset tervituspäeva tähistatakse iga aasta 21. novembril. Selle leiutasid kaks ameeriklasest venda Michael ja Brian McCormack Nebraskast. See juhtus 1973. aastal, külma sõja haripunktis. Nende arvates aitavad inimesed üksteist tervitades kaasa rahu saavutamisele ja rahvusvaheliste pingete leevendamisele. See on ilmselt tõsi.
Täna osaleb selles puhkusemängus enam kui 140 riiki üle maailma. Selle mängu mõte on tervitada päeva jooksul kogu südamest vähemalt 10 võõrast inimest. Saate seda teha erineval viisil, nagu soovite, peamine on siirus.
- Kõik etiketireeglid taanduvad ühele peamisele põhimõttele: "Austa ümbritsevaid inimesi." Nüüd jagame 2 võistkonda ja võistleme, kes tunneb etiketireegleid paremini.
Alustame 1. võistlusega. Igast meeskonnast läheb vaja 2 inimest (tüdruk ja poiss). Kujutage ette olukorda: tänaval kõnnivad noormees ja tüdruk, ühel pool tänavat on majad ja teisel pool tee, mida mööda kõnnivad autod. Seega on küsimus: kummale poolele peaks noormees minema? (Teelt)
(Õpilaste paarid kujutavad noor mees ja tüdruk. Õige vastuse eest - 1 punkt)
Teine võistlus. Oled tundi hiljaks jäänud. Kuidas klassiruumi sisenete? Mine uksest välja ja tee sketš.
(Meeskonna esindajad täidavad ülesannet kordamööda. Õpetaja loetleb poiste tehtud vead. Õige vastuse eest - 2 punkti. Õige variant: "Galina Nikolajevna, palun vabandust hilinemise pärast. Laske mind sisse!)
Kolmas võistlus. Nüüd kontrollime, kas teate, kuidas lauda katta. Siin on seadmed. Laua katmise aeg - 1 minut.
(Iga taldriku lähedale peate asetama paremale õhtusöögilusika ja nuga, mille ots on taldriku poole, ja vasakule - kahvel (hambad üles). Klaas asetatakse taldriku ette, sellest paremale. Õige vastuse eest - 3 punkti)
- Ja nüüd esitan igale meeskonnale küsimusi. Õige vastuse eest - 1 punkt.

Etiketi viktoriin.

1.Mis on etikett?
Ühiskonnas aktsepteeritud käitumisreeglite kogum.
2. Kuidas tõlgitakse sõna "etikett" prantsuse keelest?
Sõnal “etikett” on kaks tähendust: a) silt, silt
b) tseremoonia
3. Kes peaks esimesena minema: kas poodi sisenejad või sealt lahkujad?
Nad ütlevad, et see, kes on paremini haritud, annab järele. Üldjuhul peavad sisenejad lahkumisel (mitte ainult poest) lahkujad laskma.
4. Kas koeraga on võimalik poodi siseneda?
Mitte mingil juhul, isegi kui tegemist on lemmikloomatooteid müüva kauplusega. Koeri ei lubata ühtegi avalikku hoonesse.
5. Kas fuajees või auditooriumis on võimalik süüa?
Ei. Selleks on puhvet.
6.Mida saab binokliga näha?
Ainult lava. Vaadata auditooriumi ja publikut on lubamatu.
7. Kas etenduse ajal on vaja muljeid vahetada?
Ei. Seda saab teha vaheajal ja pärast etenduse lõppu.
8. Kuidas kõndida mööda reas istujaid enda juurde: kas vaadata neile näoga või minna seljaga?
Nägu ja ainus nägu.
9. Mis ajal peaks kellelegi telefoni teel helistama?
Kella 9.00-22.00, kui te pole konkreetselt varasemat või hilisemat kõneaega kokku leppinud.
10. Millise sõnaga peaks helistaja vestlust alustama?

Sõnast "Tere!"
11. Kes helistab tagasi, kui vestluse ajal telefon ootamatult välja lülitub?
See, kes helistas.
12.Kes peaks telefonivestluse esimesena lõpetama?
Naine räägib mehega.
Vanem räägib juunioriga. Võrdsetel tingimustel - see, kes helistas.
13. Kuidas õigesti hääldada sõnu “helistan”, “helistan”?
Rõhuga "ja".
14. Kummale poole peaksite tänaval kõndides hoidma: paremale või vasakule?
Õige.
15. Mida teha, kui sa kogemata kellegi otsa põrkad?
Vabandage.
16. Kus peaks olema mees, kui ta daamiga trepist alla läheb?
Üks-kaks sammu daamidest ees.
17. Millal sa ärkad?
Üks-kaks sammu tagapool.
18. Kas on võimalik vaadata kellegi istuva raamatusse, ajakirja või lähedal seismas kas transpordis on reisija kaasas?
Ei.
19. Kes peaks esimesena tere ütlema: vanim või noorim?
Jr.
20. Kas ma peaksin käepigistuse jaoks kätt pakkuma?
Seenior.
21. Mees tervitab daami esimesena. Ja millistel juhtudel ütleb naine esimesena tere?
Kui teil on vaja tervitada meest, kes on temast palju vanem, andke käsi
autojuht, seltskond tuttavaid inimesi.
22. Kes siseneb sõidukisse ja väljub esimesena?
Naised, vanurid, lapsed.
23. Kui sulle tulevad koju sõbrad ja sa tahad neid oma vanematele tutvustada, siis keda peaksid kellele tutvustama?
Sõbrad vanematele.
24. Mitut värvi saab korraga riietes kombineerida?
Mitte rohkem kui kolm värvi.
25. Kas ma pean oma jope kõigi nööpidega kinni keerama?
Ei, te ei pea seda kinni keerama alumine nupp jope peal.
26. Kas mees võib jope seljast võtta ja vesti selga jääda?
Ei, sel juhul tuleb ka vest ära võtta.
27. Miks sa ei peaks kandma ebapuhtaid kingi?
See muudab nende omaniku kasimatuks välimus.
28. Kas visiidile minnes on võimalik hiljaks jääda?
See on vastuvõetamatu.
29. Kuidas peaks laua taga istudes kahvlit ja nuga käes hoidma?
Millal sa sööd köögiviljatoidud– hoidke kahvlit paremas käes, kui lihakahvel on vasakus käes ja nuga paremas käes.
30. Kuidas tuleks leiba võtta: kahvliga või käega?
Ainult käsitsi.
31. Mida teha teelusikaga pärast seda, kui olete tassi või klaasis suhkru seganud?
Eemaldage ja asetage alustassile. Mitte mingil juhul ei tohi jätta lusikat tassi või klaasi ja juua teed või muud jooki.
Ma pakun teile seda mängu.
Esitan teile küsimuse ja annan teile kolm vastusevarianti. Valite õige ja võimalusel hääletate või demonstreerite.
1. Kohtumisel küsivad mongolid:
a) Kus on vanaema?
b) Kuidas saada raamatukokku?
c) Kas teie kariloomad on terved?
(Mongoolia nomaadi jaoks on kari tema elu alus. Terved loomad tähendavad, et toitu on piisavalt ja vastavalt sellele on peres kõik hästi. Nii tulebki välja: tervist soovida neljajalgsele toitjale on sama mis soovides tervist karjapoisile endale.)
2. Noor ameeriklane tervitab sõpra:
a) lööb parema põlve.
b) Sõbra seljas.
c) Sõbra pehmel kohal.
3. Paapualastega kohtudes ütlevad nad:
a) Las ma nuusutan sind üleni!
b) Las ma lakun sind põske!
c) Nii et ma sain su kätte!
4. Zulu (Aafrika hõim) vahetab kohtumisel järgmisi sõnu:
Ma näen sind!
b) Ma ei söö sind!
c) Kuhu sa läksid? Ma pole sind 100 aastat näinud!
5. Tiibetlased, tervitus:
a) Eemaldage peakate parem käsi, vasak käsi Nad panevad selle kõrva taha ja ajavad ikka keele välja.
b) Pahvige põsed välja ja plaksutage valjult käsi.
c) nad suruvad endaga kätt.
6. Aadlikud isikud XVII-XVIII sajandil kohtumisel:
a) Lehvikutega kaetud.
b) Vahetatud visiitkaardid.
c) Nad kummardasid, tegid kurvi ja muid liigutusi.
7. Vana-Hiinas tervitasid hiinlased üksteist järgmiselt:
a) Nad sirutasid üksteisele vasaku käe.
b) Nad sirutasid üksteisele parema käe.
c) Nad surusid endaga kätt.
– Rahvusvaheline pinge pole ehk palju vähenenud, aga küll Head tuju, kindlasti on see suurenenud.
Järgmine ülesanne: aidata kirjandustegelastel leida praegusest olukorrast õige väljapääs.
“Teater on juba täis...” (dramatiseerinud kostüümides lapsed)
Malvina tegeles tõsiselt Pinocchio kasvatamisega ning otsustas temaga muuseumisse ja teatrisse kaasa minna.
1. Kas arvate, et Pinocchiol on võimalik muuseumieksponaate käega katsuda?
a) See on võimalik, kui ta on kindel materjali tugevuses, millest need on valmistatud.
b) ebasoovitav.
c) Mitte mingil juhul.
2. Kas lärmakas rõõmuavaldus on muuseumis või näitusel vastuvõetav?
a) See on vastuvõetav
b) ebasoovitav. Igal juhul on eelistatav vaoshoitus.
c) Mürarikas käitumine on igal pool vastuvõetav.
3. Kas Pinocchio peaks giidi kuulama, kui tema jutt teda ei huvita?
a) Vajalik.
b) Pole vajalik.
c) Proovige anda giidile mõista, et tema lugu
pole huvitav,
4. Kuidas peaksid Malvina ja Buratino istuvate pealtvaatajate ees oma kohale pääsema?
a) Seljaga istujate poole, kallutage ettepoole, et mitte lava blokeerida.
b) näoga istujatega.
c) Külli istujatele, ettepoole kallutades, et mitte lava blokeerida.
5. Kuidas avaldada pahameelt seoses näidendi sisu või näitlejate esitusega?
a) Vilistage ja trampige jalgu.
b) Tõuse kohe püsti ja lahku saalist,
c) Ole vait ja ära aplodeeri.
"Kes tuleb hommikul külla?"
1. Jänes kutsus külalised enda juurde tassi teed jooma. Öökull on hiljaks jäänud. Kui kaua peaksid hilised külalised ootama?
a) Nii palju, kui juba saabunud Karupoeg Puhh ja Põrsas vastu peavad.
b) mitte rohkem kui 15 minutit.
c) Oodata pole üldse vaja, sest Öökull oleks pidanud õigeks ajaks kohale jõudma.
2. Jänes kostitab oma külalisi väga maitsvate roogadega. Kas söömise ajal on võimalik mingeid hääli teha?
a) “Helisev” toit näitab naudingut maitsvast maiusest.
b) Sa peaksid laua taga vaikselt käituma.
c) Ei ole vaja hääli teha – piisab söögiriistade kõvast kõlinast.
3. Põrsas lõhkus kogemata tassi: mida peaks Jänes tegema?
a) Rõõmustage, et tass purunes "õnne pärast".
b) Teeskle, et ta ei märganud midagi.
c) Eemaldage killud ja asendage tass ilma kommentaarideta.
4. Kas peaks kiitma hooliva Jänese valmistatud maiustusi?
a) Pole üldse vajalik ja on nii ilmne, et Jänes on hea peremees.
b) Tingimata – see on austusavaldus viisakusele.
c) Saate mitte ainult kiita, vaid ka "tellida" oma lemmikroogi, näiteks potti meega, järgmiseks õhtuseks peoks.
5. Mida peaks Põrsas tegema, kui tal on vaja külalistest varakult lahkuda?
a) Valmistage kõik külalised ette oma enneaegseks lahkumiseks.
b) Paluge Jänesel kõigile oma lahkumisest teada anda ja siis Tiigri, Kanga ja Väikese Rooga hüvasti jätta.
c) Lahku märkamatult, jättes Jänesega hüvasti.
"Läheme, läheme, läheme."
1. Dunno ja Sineglazka otsustasid Päikeselinnast Tsvetotšnõsse sõita bussiga. Millises järjekorras Dunno ja Sineglazka transpordi peale lähevad?
a) Kõigepealt istub Dunno abiga Sineglazka ja seejärel tema kaaslane.
b) Kõigepealt siseneb Dunno transporti, justkui sillutades teed Sineglazkale, ja järgneb talle.
c) Kui transpordis on palju inimesi, püütakse kätest kinni hoides samal ajal läbi pressida, vastasel juhul võivad nad rahvamassis üksteist kaotada.
2. Bussis märkasid Shorties Znaykat, kes luges entusiastlikult mõnda raamatut. Kas Dunnol ja Sineglazkal on võimalik sama raamatut lugeda?
a) See on võimalik, need ei sega tema lugemist!
b) See on võimatu.
c) See on võimalik, kui nad näevad kõike selgelt ja nende lugemistempo ühtib Znayka omaga.
3. Kas ühistranspordis kohast loobumisel on vaja end tutvustada?
a) See on soovitav, sest ainult sel juhul on lootust, et see, kellele sa teed andsid, mäletab sind.
b) Pole vaja, sest sel ajal, kui sa ennast tutvustad, võib keegi teine ​​sinu tühjale kohale istuda.
c) Pole vaja, lihtsalt tõuse vaikselt püsti ja paku oma istet.
4. Millises järjekorras Dunno ja Sineglazka transpordist väljuvad?
a) Esimesena tuleb välja Sineglazka, seejärel Dunno, teda õrnalt lükates.
b) Dunno tuleb esimesena välja ja pakub kätt? aitab Sineglazkal välja tulla.
c) Kui bussis ei ole palju inimesi, väljuvad nad kätest kinni hoides samal ajal, et oleks lihtsam bussitrepilt alla hüpata.
5. Kuhu sa paned väljas olles kommipaberid?
a) Viska see prügikasti.
b) Läheduses ei ole prügikasti, pista kõik taskusse või kotti ja vajadusel viska minema.

c) Viska see eraldatud kohta minema, et prügi ei jääks möödujatele silma.
- Teeme oma võistluse kokkuvõtte.
- Meie üritus on läbi. Žürii teeb tulemused kokku (teatab punktisumma ja võitjameeskonna). Võistlus näitas, et tunned etiketireegleid. Kuid sa ei pea mitte ainult teadma etiketireegleid, vaid ka järgima neid, et ümbritsevad inimesed tunneksid end sinuga hästi. Loodan, et see tegevus aitab teil saada kultuursemaks.

Klassiväline üritus “Etikett ehk heade kommete põhitõed”

Ürituse eesmärgid:

· põhiliste eetiliste nõuete valdamine käitumises ja inimestega suhtlemises, kultuurse käitumise oskuste valdamine.

· hüpoteese püstitamise, oma oletuste põhjendamise, üldistamise ja järelduste tegemise oskuse arendamine;

· õpilaste silmaringi laiendamine;

· kognitiivse huvi arendamine etiketi ajaloo vastu.

Varustus: multimeediaprojektor, näidisekraan, esitlus küsimuste ja vastustega, videomaterjalid, must kast, märgid õigete vastuste jaoks.

Küsimused mänguks valmistumiseks:

    Mis on etikett? Mis on selle sõna päritolu?

    Kellele kuulub ütlus "Etikett on intelligentsus neile, kellel seda pole?"

    Formuleerige kuldne reegel moraali.

    Millist riiki peetakse etiketi sünnikohaks?

    Kuidas nimetatakse käitumisreeglite kogumit, mille järgi Venemaa 16. ja 17. sajandil elas? Kes on selle autor? Mida see ütles?

    Nimetage esimene Venemaal ilmunud etiketiraamat, selle koostaja ja ilmumisaasta. Mida see ütles?

    Mida tead tänapäevase igapäevase etiketi reeglitest?

Mängus osalejad peavad suutma:

Näidake etiketti käitumist;

Tervitage õigesti, tutvustage ennast;

Selgitage vanasõnade tähendust ja lööklaused etiketi kohta;

- Õpilastele vaja teada:

Põhiteave etiketi ajaloost (abiks esitatakse eelnevalt küsimused);

19. sajandi alguse ühiskondlik etikett;

Tervituste ja tutvustuste kaasaegsed etiketistandardid;

Mängu reeglid: Õpilased jagunevad 2 “ekspertide” meeskonda (igas meeskonnas 6 inimest). Valitakse välja peamised eksperdid, kelle nimede järgi saavad meeskonnad nimed. Arutelu aeg määratakse eelnevalt kindlaks ja teatab õpetaja. Mängu ajal pakutakse meeskondadele “meelelahutuslikke” pause, mille jooksul räägitakse mängijatele huvitavaid ja tundmatuid fakte etiketi ajaloost.

Slaid 2 : Ekraanil on kirjanike ja filosoofide avaldusi:

"Miski ei maksa meile nii vähe ega ole nii kõrgelt hinnatud kui viisakus!" (Miguel Cervantes);

"Head kombed koosnevad väikestest ohvritest" (Ralph Emerson)

Õpetaja: Tere, poisid, täna kannab meie kooliväline üritus nime "Etikett ehk heade kommete põhitõed" ja see on pühendatud sellele, millega me iga päev kokku puutume, kuid mõnikord ei pööra me sellele tähelepanu, kuid asjata. Selline on meie käitumine ühiskonnas: välimus, käitumine laua taga, suhtlemine omavahel, õpetajatega jne.

Suhtlemine algab tervitamisega. Tervitus on märk inimese väärtuse ja väärikuse tunnustamisest. Tervituste vormide mitmekesisust ja mitmevärvilist paletti erinevates etikettides ja kultuurides on raske kõikehõlmavalt kirjeldada ja liigitada. Tervitamise vormid on väga mitmekesised. Maasai hõimu kohta on lugu, et nad sülitavad enne teineteise tervitamist kätele. Mütsi peast võtvad Tiibeti elanikud ajavad keele välja ja hoiavad vasakut kätt kõrva taha, justkui kuulaksid. Maoorid puudutavad üksteise nina. Venelased, britid, ameeriklased suruvad tervitusžestiks kätt; hiinlane surus endistel aegadel sõbraga kohtudes endaga kätt; tänapäeva kreeklased tervitavad üksteist sõnadega: “Olge terved!”, vanad kreeklased ütlesid üksteisele “Rõõmustage!”; Araablased tervitavad üksteist lausega: "Rahu olgu teiega!", Navaho indiaanlased tervitavad üksteist lausega "Kõik on hästi!" Kuidas te üksteist tervitate? (Poisid vastavad küsimusele).

Kuna täna räägime etiketist, siis meenutagem, mis on ETIKET? Vastus: Etikett - käitumisreeglid inimesed ühiskonnas.

Ilma milleta etikett on võimatu (ilma milliste mõisteteta?) Vastus: (ilma moraali, moraalse kohustuse, vastutuse mõisteteta)

Mängu käik:

Tänane päev on meie oma üritus toimub viktoriini elementide ja mängu “Mis, kus, millal?” elementidega mängu näol jääme mängu käigus meelde kõike varem etiketi kohta õpitut ja õpime palju uut. Ja täna aitavad mind nad: õpetaja Olga Mihhailovna, ta vaatab, kes oli esimene ja millisest meeskonnast käe tõstis, ning annab iga õige vastuse eest märgi. Mängu lõpus võidab meeskond, kes kogub kõige rohkem märke.

Vaadake hoolikalt ekraani ja pöörake tähelepanu kirjanike ja filosoofide väidetele. Ma arvan, et nende väidete tähendus on igale endast lugupidavale inimesele selge. Soovin teid häälestada viljakaks mänguks ja soovin, et näitaksite oma käitumisega, et olete tuttav heade kommete reeglitega (see tähendab, et olge viisakas ja kannatlik, ärge segage üksteist). Käskude esitus:

Soojendama.

    Kes ütleb tuppa sisenedes esimesena tere?(inimene, kes siseneb, tervitab alati esimesena, olenemata soost ja vanusest)

    Kui me esimest korda inimestega kohtume, kes peaks end kõigepealt tutvustama? (naine, mees, juunior, vanem, ülemus, alluv)? (Alati kehtib reegel: vanem surub kätt juunioriga, naine mehega, ülemus alluvaga).

    Tuppa astuvad mees ja naine. Kes on esimene? (Daam siseneb alati esimesena).

    Kui jääte kinno või teatrisse hiljaks, siis kuhu peaksite istuma? Kas peate oma koha leidma?(Peate istuma lähimatele vabadele kohtadele, kuid vaheajal saate oma istmele ümber istuda).

    Kes ütleb telefoniga rääkides esimesena tere? (Helistaja tutvustas end).

    Kas noormees peab hoonesse, näiteks kooli, sisenedes enda seljast ära võtma kootud müts? (jah)

    Kas noormees peaks tänaval teist noormeest tervitades kinda käest võtma, kasutades selleks tervituskäepigistust? (Jah )

    Kui õhtusöök on lõppenud, kuidas lahkute lauast? (Nad lahkuvad koos teistega lauast, tänavad võõrustajaid ja lükkavad oma tooli selja taha.

Esimene küsimus:

Küsimuse esitab õppedirektori asetäitja ning vene keele ja kirjanduse õpetaja Ljubov Anatoljevna Galõga (fotol): Kust ja millal tuli sõna "etikett"? (4. sajandil eKr kirjutas Aristoteles etiketi - see on head kombed, head kombed, oskus ühiskonnas käituda).

Slaid 3 Vastus: Ühel suurejoonelisel ja elegantsel kuningas Louis XIV vastuvõtul jagati külalistele kaardid, kus olid kirjas mõned neilt nõutavad käitumisreeglid, kaartide prantsuskeelne nimetus on "sildid" ja sõna "etikett" pärineb. mis hiljem sisenesid paljude riikide keeltesse.

Teine küsimus:

Õpetaja: Poisid, pöörake tähelepanu ekraanile: Noormees lähenes mitmele tüdrukule. Neid tervitades suudles ta kahele neist käsi, kuid mitte kahele teisele.

küsimus: Kas ta järgib etiketistandardeid? (Ei , kõik kohalviibivad tüdrukud peaksid neile kätt suudelma ).

Kolmas küsimus on Flash-küsimused:

On aeg küsimuste kiireks (meeskondadele esitatakse 3 küsimust, igaühele antakse 20 sekundit).

1. meeskond

1. Ese, millega härrased üksteist duellile kutsuvad (Kinnas).
2. Mida daamid ja härrad hommikusöögiks söövad? (kaerahelbed)

3. Kuidas kutsuti juuksureid varem? (juuksurid)

2. meeskond

1. Mida härrasmees peas kannab? (silinder)

2. Istud laua taha, mida serveeritakse erinevate söögiriistadega. Keskel tõuseb valge tärklisega salvrätik. Mida sa sellega peale hakkad? (Avake lahti ja asetage põlvedele)

3. Vanad roomlased sõid kätega. Mille peale nad käsi pühkisid? (Rikkatel kodanikel olid erilised orjad, kelle juustesse nad pärast söömist käsi pühkis).

Neljas küsimus:

Ekspertide vastu mängib keemiaõpetaja Vladislav Aleksandrovitš Pepeljajev. Tähelepanu, küsimus.

Kallid etiketieksperdid. Mul on küsimus iidse etiketi reeglite kohta, mis võisid sisaldada reegleid, mis tunduvad lihtsalt türanniana.

Pärsia kuningas Cyrus II paistis aga silma erilise türanniaga. Lugu leidis aset Gindi jõe lähedal. Tema armastatud hobune, keda peeti pühaks, uppus Gindi vette. Cyrus II andis käsu jõe hukkamiseks.

Küsimus: Kuidas suutis Cyrus II oma hullumeelse idee ellu viia?

Slaid 4 Vastus: Ta käskis sõduritel kaevata jõgi koos arvukate kanalitega, misjärel see lakkas olemast.

Viies küsimus:

Õpetaja Natalja Aleksandrovna Mandrikova mängib ekspertide vastu Tähelepanu, küsimus.

Milline Vene tsaar koostas isiklikult hea käitumise reeglite kogumi, mis sisaldas järgmisi punkte: “ära näpi näpuga nina, ära sülita ringi, ära pese hambaid noaga, ära riputa oma jalgu...". Samuti oli keelatud laua ääres sõrmi lakkuda, nina laudlinale puhuda, taldrikule sülitada ja laua alla täringuid visata.»

Slaid 5 Vastus: (Peeter Suur)

1 Meelelahutuslik paus:

2. assistent: etiketireeglid on sajandite jooksul arenenud. Etikett võib erinevates kultuurides ja rahvustes oluliselt erineda. Hiinas peetaks inimest, kes võtab ühiselt vaagnalt viimase eseme, näiteks viimase juustuviilu, ilma seda eelnevalt oma kaaslauakaaslastele pakkumata, täitmatu ahmijana, kes ei austa oma võõrustajaid. Austraalias kutsutakse naisteringis põlglikult seda, kes võtab viimase tüki vanatüdruk, Euroopas on tavaks, et taldrikud on pärast külalisi puhtad, kuna see näitab kõrget tunnustust kulinaarsed oskused kokad Mõnes moslemiühiskonnas peetakse vasaku käega söömist sündsusetuks ja isegi vasakukäelisena sündinud peavad sööma uuesti õppima. Inimesed olid seotud konkreetse riigi traditsioonide, tavade, hea ja kurja kontseptsioonidega ning ühiskonnas aktsepteeritud seadustega.

Ja siis hakati neid reegleid kirja panema. Arvatakse, et esimene etiketiraamat kirjutati Egiptuses umbes 2350 eKr. Selle nimi oli: "Käitumise juhised". See pole säilinud tänapäevani.

Kuus küsimust:

Õpetaja: Tähelepanu, must kast.

Slaid 6 Seda köögivilja tunti juba iidsetel aegadel. Näiteks egiptlased jumaldasid teda igal võimalikul viisil. Neile vannutati lepingute ja eri tüüpi lepingute sõlmimisel. Keskajal usuti, et see kaitseb sõdalasi noolte, hellebardide ja mõõkade löökide eest. Terasest soomusrüüsse riietatud rüütlid kandsid seda talismanina rinnal. Ja Venemaal oli see nii populaarne, et Peeter Suur oli sunnitud mõnel juhul selle kasutamise keelama.

Vastus: (küüslauk)

Seitsmes küsimus:

Asjatundjate vastu mängib ajalooõpetaja Marina Šaikhulovna Musifulina. Tähelepanu, küsimus. Lääneliku etiketi alusepanija Venemaal oli Peeter I. Aadli laste harimiseks tellis tsaar kolm kordustrükki Euroopas populaarsest raamatust, mis ilmus tema käe all ja sisaldas käitumisreegleid. Paljud selle väljaande reeglid ei ole tänapäeval oma tähtsust kaotanud.

Küsimus: Mis oli selle raamatu nimi?

Slaid 7 Vastus: (“Aus nooruse peegel ehk näpunäited igapäevaeluks, kogutud erinevatelt autoritelt”)

Rühmadele antakse katkendeid kogumikust "Nooruse aus peegel")

Tõlkijad” nr 1

Tõlkijad” nr 2

Kaheksas küsimus:

Ekspertide vastu mängib õpetaja Irina Vladimirovna Snopkova. Tähelepanu, küsimus (Foto).

Kuulake tähendamissõna. Meil on üks suu ja kaks kõrva, mis tähendab, et peaksime rohkem kuulama kui rääkima. Kuid silmapaar asub kõrvade kohal, nii et me peame nägema ja mitte uskuma kuulujutte. Kõige selle üle on aju, nii et oleme kohustatud enne järele mõtlema, enne kui pärast katkendi nägemist ja kuulujuttude kuulmist kõik oma suu kaudu välja “valame”.

Küsimus: Kuidas te sellest tähendamissõnast aru saate?

Slaid 8 Vastus: (Peame mõtlema ja mõistma, mida nägime ja kuulsime ning alles siis kasutama kõnet)

Üheksas küsimus:

Marina Shaikhulovna Musifulina mängib ekspertide vastu. Tähelepanu, küsimus. 6. augustil 1698, päev pärast välisreisilt naasmist, võttis Peeter oma Preobraženski hoovis vastu oma alamad, kes tulid tema juurde kummardustega. Nende näod ärritasid noort tsaari, kes kahe Euroopas elatud aasta jooksul oli muutunud näokarvade ja pikkade seelikutega vene rõivastega harjumatuks. Peeter on näitlemisega harjunud radikaalsed meetodid: Ta asus kohe tööle ja tema tegevus kohutas paljusid bojaare. Küsimus: Mida siis Peeter Suur tegi?

Slaid 9 Vastus: (Peeter Suur hakkas bojaaridel habet lõikama).

Kümnes küsimus:

Ekspertide vastu mängib õpetaja Olga Leonidovna Lupekina. Tähelepanu, küsimus. "Kas teie veised on terved?" Seda fraasi räägivad mongolid. esindajad Aafrika hõim Zulud ütlevad: "Ma näen sind." Hiinas küsitakse: "Kas sa oled täna söönud?" Ja see kõik tähendab sama asja.

Küsimus: Kuidas see vene keeles kõlab?

Slaid 10 Vastus: (Tere).

Assistent 2: Peaaegu kõik vähimalgi määral märkimisväärne sündmus keskajal kaasnes sellega ka pidusöök, seega olid söögikoha käitumisreeglid üsna olulised. Varakeskajal pöörati erilist tähelepanu asukohale laua taga: mida kõrgem on külalise positsioon ja tähtsus, seda lähemal istub ta peremehele. Kuid lauakatmise ja söögiriistade kasutamise reeglite kohta polnud praktiliselt mingeid kontseptsioone: siis söödi enamasti kätega, pannes toitu leivaviiludele, mis asendasid üksikuid roogasid.
Laud oli pidusöögi ajal tähtede “T” või “P” kujul. Omanik hõivas koha laua eesotsas. Kuna kuni 16. sajandini tarbiti toitu peamiselt kätega, tuli neid sageli pühkida. Selleks kasutati samu leivapuru ja kummalisel kombel ka laudlina põrandaid (hoolimata sellest, et need olid tavaliselt üsna kallitest kangastest tehtud). Sel ajal olid ka salvrätikud olemas, kuid neil oli erinev eesmärk: nendega sai pakendada maiuseid, mida külaline tahtis kaasa võtta (seda ei peetud häbiväärseks). Lihatoite serveeriti enamasti tervelt ja portsjon lõigati ära oma noa või pistodaga.
Sama oluline atribuut tavaliselt mitu tundi kestnud peol oli külaliste omavaheline lauavestlus. Esialgu istusid kõik külalised ühises ruumis ühe laua taha, mis muutis vestluse pidamise keeruliseks. 15.–16. sajandil levis komme, kui peremees ja austatud külalised pidutsesid eraldi väikeses elutoas. Liiga tõsiseid teemasid laua taga tavaliselt ei arutatud.

Üheteistkümnes küsimus:

Tamara Pavlovna Bryukhanova mängib ekspertide vastu (foto).

Tähelepanu, küsimus. Jaapanlased eelistavad seda sõna mitte öelda. Kui neile esitatakse küsimus, võivad nad vastata "jah", kuid see võib tähendada keeldumist.

Küsimus: nimeta sõna, mida jaapanlastele ei meeldi hääldada.

Slaid 11 Vastus: (sõna "ei")

Kaheteistkümnes küsimus:

Tähelepanu, must kast. Seda eset on kasutatud juba ammusest ajast. Seda teati juba Vana-Kreekas: neid kasutati viigipuulehtedena, millega orjad pärast söömist isanda huuli pühkida. Keskajal sai see ese Euroopas laialt levinud. Huvitaval kombel oli see eriti populaarne neis riikides, kus mehed kandsid habet ja vuntse. Venemaal kuulus see alati iga tüdruku, nii vaese kui ka rikka, kaasavara hulka.

Küsimus: Mis on mustas kastis?

Slaid 12 Vastus: (salvrätik)

Peegeldus:

Mängu kokkuvõtteid. Aktiivsemate mängijate väljaselgitamine. Arutelu teemadel, mis õpilasi kõige huvitavamad peavad. Üksteisele soovide kirjutamine ja nende väljaütlemine vastasmeeskondadele.

Poisid, te olite täna väga aktiivsed, kogu oma käitumisega näitasite üksteisele ja meie lugupeetud külalistele, kuidas ühiskonnas õigesti käituda. Ükskõik, mis ametit sa valdad, heade kommete reeglite tundmine on vajalik igal pool, see iseloomustab sind kui inimest. Tänan teid mängu eest ja soovin teile enda nimel, et te oleksite alati ja kõikjal väärilise käitumise etalon ning annaksite oma oskusi ja häid kombeid edaspidi oma lastele edasi.

Järeldus:

Seadsin endale eesmärgi: korrata põhilised eetilised nõuded käitumises ja inimestega suhtlemises ning kultuurse käitumise oskuste valdamine läbi õpilaste silmaringi laiendamise etiketist.

See üritus on suunatud UUD (universaalõppetegevuse) arendamisele:

1. Õpilaste kaasamine aktiivsesse tegevusse.

2. Rühmatöö vorm; Ühised lahendused määravad õpilased ise.

3. Õpilaste kaasamine uute teadmiste avastamisse.

4. Õpilased sisse mängu vorm omandada teadmisi, mis on neile hilisemas elus kasulikud.

5. Õpilased õpivad erinevatel viisidel oma mõtete väljendamine, argumenteerimiskunst.

6. Õpilased korraldavad tegevusvormi, kus saab omandada vajalikke teadmisi ja teatud väärtusvahemikku.

7. See üritus demonstreerib koostöö pedagoogikat.

Usun, et need eesmärgid said sellel klassivälisel üritusel täidetud.

Tõlkijad” nr 1

Sa ei tohiks oma vanemate kõnesid katkestada, sa ei tohiks neile vastu vaielda... vaid oota, kuni nad räägivad...

Noored peavad olema väga viisakad ja viisakad, nii sõnades kui tegudes: mitte jultunud ja mitte kirglikud...

Noortel on vääritu käte või jalgadega laual igal pool hulkuda, kuid käituda tuleb vaikselt; ja ära koputa taldrikutele kahvlite ja nugadega...

Tõlkijad” nr 2

Ärge tehke köhimist ja sarnaseid ebaviisakaid tegusid teise näoga, vaid alati kas katke see käega või katke suu küljele rätikuga, et mitte kedagi puudutada...

Olles kohanud tuttavat, tuleks mõnusalt müts maha võtta, mitte mööda minna ja tagasi vaadata, et teda tervitada...

Sööge seda, mis teie ees on, ja ärge haarake millestki muust, ärge võtke seda sõrmedega, ärge rääkige ilma tükki alla neelamata ...

(Õpilaste rühmad esitavad pärast ülesande täitmist oma arusaama käitumisreeglitest).

Laadimine...Laadimine...