Vykdyti edukacinę veiklą, skirtą ikimokyklinio amžiaus vaikų kalbos raidai. OOD apie kalbos raidą vyresniųjų grupėje „Pasakų šalis“ santrauka kalbos raidos pamokos (vyresnėje grupėje) tema tema

Savivaldybės biudžetinė ikimokyklinė įstaiga švietimo įstaiga 27 darželis „Charoit“

OOD santrauka apie kalbos raidą parengiamojoje grupėje

Pedagogas:

Štol Natalija Aleksejevna

2017 m. balandžio mėn

Krasnogorskas

Maskvos sritis

Pamokos apie kalbos raidą parengiamojoje grupėje santrauka

Pamokos tikslai:

1. Išmokti atrinkti ir kalboje vartoti bendrinės reikšmės žodžius.

2. Turtinti vaikų žodyną sinonimais ir antonimais, mokėti atrinkti pavyzdžius.

3. Prisiminkite ir įvardinkite pasakas pagal pasakų personažus, lavinkite vaikų vaizduotę ir žodinį kūrybiškumą.

Užduotys:

1. Ugdykite gebėjimą sudaryti mažybinius žodžius iš mokytojo pateiktų daiktavardžių. Žaidimas „Pavadink maloniai“.

2. Didaktinis žaidimas„Pavadink savo namus“ – išmokite teisingai pavadinti gyvūno namus (namą).

3. Išmokyti iš daiktavardžių sudaryti būdvardžius (lapė - lapė).

4. Išmokite savo kalboje naudoti lyginamuosius žodžius ir frazes.

5. Ugdykite gebėjimą atpažinti gyvūną pagal aprašymą (kailį, nosį, akis) – palyginimo metodas.

6. Pakartokite namų adresą ir telefono numerį.

Pamokos tipas:

Anksčiau įgytų žinių įtvirtinimas.

Pamokos forma:

Tiesiogiai švietėjiška veikla

Trukmė:

30 min

Dalyviai:

Grupės mokiniai

Mokinių amžius:

6-7 metai

Įranga ir medžiagos:

Mažas kamuoliukas,

Preliminarus darbas:

Darbo su vaikais metodai ir technikos:

Vizualinis: iliustracijų demonstravimas, veiksmo metodo rodymas, pavyzdžio rodymas; žodinis: mokytojo pasakojimas, vaikų paaiškinimas; praktinis: užduočių atlikimas.

Pamokos struktūra:

Ugdykite gebėjimą sudaryti mažybinius žodžius iš mokytojo pateiktų daiktavardžių. Žaidimas „Aš esu žebenkštis“.

Didaktinis žaidimas „Pavadink savo namus“ – išmokite teisingai pavadinti gyvūno namus (namą).

Išmokykite sudaryti būdvardžius iš daiktavardžių (lapė - lapė).

Išmokite savo kalboje naudoti lyginamuosius žodžius ir frazes.

Ugdykite gebėjimą atpažinti gyvūną pagal aprašymą (kailis, nosis, akys) – palyginimo metodas.

Pakartokite namų adresą ir telefono numerį.

20 minučių

Pamokos pabaiga

Pamokos apibendrinimas, įgytų žinių patikrinimas.

5 minutės

Pamokos eiga:

Vaikinai stovi puslankiu. Mokytojas yra centre su mažu kamuoliuku rankose.

Pedagogas: Vaikinai! Prašiau atsistoti pusračiu, petys į petį, kad jaustumėtės kaip viena organizuota, darni grupė, o nesėkmės atveju visada pajustumėte savo draugo, bendražygio petį, kuris visada ateis į pagalbą.

Pagalvokime, kaip norėtum, kad tave vadintų grupėje ir kaip tave meiliai vadina mama. Perduodami kamuolį garsiai ir aiškiai pasakykite savo vardą.

Vaikai perduoda kamuolį vienas kitam ir meiliai vadina savo vardus (Sveta - Svetochka).

Pedagogas: Vaikinai! Tačiau ne tik jus, bet ir mus supančius objektus galima vadinti meiliai. Pabandykime sudaryti mažybinius žodžius, tai yra, pažaiskime žaidimą „Pavadink meiliai“.

Mokytojas šaukia žodį ir perduoda kamuolį vaikui, kuris iš jo suformuoja mažybinę formą. Pavyzdžiui, gėlė - gėlė, nosis - nosis, suknelė - suknelė ir tt Tada vaikai ramiai sėdi ant kėdžių prie stalų.

Mokytojas patikrina tolesnį vaikų pasirengimą pamokai (nugara tiesi, kojos tiesios, rankos suglaustos – dešinė viršuje).

Pedagogas: Paskutinėje pamokoje prisiminėme žodžius, kurie vadinami sinonimais, tai yra, atrinkome žodžius, kurie turėjo artimą reikšmę.

Prašo vieno iš vaikų priminti ir pateikti pavyzdžių. Vaikai pasirenka žodžių „priešas“, „darbas“, „tinginys“ sinonimus.

Pedagogas: Šiandien dirbsime su žodžiais darbas – tuščiąja eiga. Vaikinai, kokia šių žodžių prasmė ir prasmė? Kaip šie žodžiai vadinami?

Paprašykite vieno iš vaikų apibrėžti antonimus ir pateikti pavyzdžių.

Pedagogas: Pabandykime, vaikinai, surasti antonimus, tai yra žodžius, kurių prasmė yra priešinga šiems žodžiams: diena - naktis; malonus piktas; į priekį ir atgal; mandagus – nemandagus; darbštus – tinginys; aukštas - žemas; tvarkingas - aplaistytas; siauras Platus; iš viršaus - žemyn; dešinė Kairė; draugas – priešas; drąsus žmogus yra bailys.

Norėdamas geriau suprasti ir įsiminti, mokytojas kreipiasi į poetinę formą.

Pedagogas: „Pasakysiu žodį „aukštas“, o tu atsakysi... (žemas).

Aš pasakysiu žodį „toli“, o jūs atsakysite... (arti).

Aš pasakysiu tau žodį „bailius“, tu atsakysi... (drąsus).

Dabar aš pasakysiu „pradžia“, -

Na, atsakyk... (pabaiga!

Antonimų žaidimo pabaigoje mokytojas pagiria vaikus.

Pedagogas: Dabar, vaikinai, pažiūrėkite į molbertą. Prisiminkime I. Tokmakovos eilėraštį „Žuvyte, žuvyte, kur tu miegi?“.

Ant molberto uždėkite dvi demonstracines nuotraukas.

Pedagogas: Vaikinai! Kiek iš jūsų gali mums perskaityti šį eilėraštį? Prašau, Anė. Neatsitiktinai pašaukiau Anę prie molberto. Ji labai gerai perskaitė šį eilėraštį ir balsu išryškino visas žodžių pabaigas. Pakartokime kartu: lapė turi lapės pėdsaką. (Balsu pabrėžkite būdvardžio galūnę).

Mokytojas kamuoliuku žaidžia žaidimą „Kieno pėdsakas? Vaikai perduoda kamuolį vienas kitam ir sako atsakymą:

Karvė – karvė

Kiškis – kiškis

Avis – avis

Arklys – arklinis

Katė - katė

Ožka – ožka

Paršelis - kiaulė

Ežiukas – ežiukas

Belka – voverė

Vilkas – vilkas

Lapė – lapė

Pedagogas: Iš eilėraščio sužinojome, kad gyvūnai gyvena namuose. Kaip vadinasi jų namai?

Kamuolio pagalba žaidžiamas žaidimas „Kas kur gyvena?“: skruzdėlė - skruzdėlyne, paukštis - lizde, meška - urve, ryklys - jūroje, lydeka - upė, bitės - avilyje, lapė - duobėje, voverė - įduboje, vilkas - duobėje, bebras - trobelėje, ant užtvankos, šuo - veislyne, višta - vištidėje, avis - avidėje, arklys - tvarte.

Pedagogas: Kur gyvena mano vaikai? Kas gali nurodyti savo namų adresą?

Išklausykite 3–4 vaikų atsakymus.

Žaidimo pabaigoje reikia pagirti vaikinus. Tada vaikai tyliai stovi šalia savo vietų, mokytojas veda kūno kultūros užsiėmimą:

„Padarėme sniego gniūžtę,

Ausys buvo pagamintos vėliau.

Ir tik vietoj akių

Radome keletą anglių.

Kiškutis išėjo gyvas

Jis turi uodegą ir galvą.

Netempk ūsų -

Jie pagaminti iš šiaudų

Plonas, blizgus,

Kaip tikra"

Dabar, vaikinai, pažiūrėkime, kaip jūs žinote pasakas. aš paskambinsiu pasakų herojai, o tu pasakyk man pasakos pavadinimą. Atidžiai klausytis:

1. Caras, trys sūnūs, Sivka-burka, princesė - “Sivka-burka”.

2. Pikta pamotė, dvi dukros, Kalėdų Senelis - “Morozko”.

3. Caras, trys sūnūs, Ivanuška, mažasis kuprotas arklys, princesė - "Mažasis kuprotas arklys".

4. Caras, trys sūnūs, strėlė, pelkė, varlė - "Varlių princesė".

5. „Tėvas, pamotė, trys dukterys, karalius, princas, fėja – „Pelenė“.

Ant molberto padėkite miško pasakų gyvūnų paveikslą. (Programa)

Užduotis vaikams: atidžiai pažiūrėkite į paveikslėlį, išsirinkite jums patinkantį gyvūną, apibūdinkite jį ir pasakykite, kuo jis skiriasi nuo kitų gyvūnų. Kaip jis vadinamas pasakose ir kokiose pasakose randamas? Vaikai išeina ir pasakoja apie pasirinktus gyvūnus.

Pavyzdžiui, lapė yra gudri, apgavikė, raudona, pūkuota, labai graži uodega, ausys viršugalvyje. Jos mažąją seserį jie vadina lape Patrikeevna. Rasta pasakose: „Kolobokas“, „Sesuo Lapė ir pilkasis vilkas“, „Lapė su kočėlu“; pelė maža, pilka, ilga uodega, akys – kaip karoliukai. Maža pelė. Pasakos: „Teremok“, „Ropė“, „Ryaba višta“; Vilkas yra pilkas vilkas, jo dantys spragsėja, kai alkanas, kaukia į mėnulį, akys piktos. Pilkas vilkas. Pasakos: „Teremok“, „Sesuo Lapė ir Pilkas vilkas", "Raudonkepuraitė".

Pedagogas: Gerai padaryta, vaikinai. Atliko gerą darbą. Ką mes šiandien veikėme? Ką naujo išmokote?

Literatūra:
1. Agapova I., Davydova M. Literatūriniai žaidimai vaikams; Lada - Maskva, 2010. - 192 p.

2. Bondareva L. Yu. Ikimokyklinio amžiaus vaikų raštingumo mokymas ir jaunesniųjų klasių moksleiviai. Pratimai kiekvienai dienai; Plėtros akademija - , 2008. - 288 p.

3. Buneev R. N., Buneeva E. V., Kislova T. R. Kelyje į ABC. Vadovėlis-sąsiuvinis ikimokyklinukams 4-6 metų 4 dalių. 2 dalis; Balass - Maskva, 2008. - 450 p.
4. Varentsova N. S. Ikimokyklinio amžiaus vaikų mokymas skaityti ir rašyti. Užsiėmimams su 3-7 metų vaikais; „Mosaic-Synthesis“ - Maskva, 2009. - 112 p.

5. Kalbos raida. Papildomos medžiagos. Daržovės, vaisiai, uogos; Corypheus - Maskva, 2010. - 112 p.

MBDOU "TsRR - darželis Nr. 123" mokytojas

(Vyresnioji grupė)

Tikslas:Ugdykite gebėjimą naudoti sudėtingus sakinius kalboje ir suteikti istorijai emocinių poteksčių.

Užduotys: Suvokimo, empatijos, valingo elgesio ugdymas; vaizduotės ugdymas; intensyvinti sinonimų vartojimą vaikų kalboje; praktikuokite kurti susietą istoriją apie tai, ką perskaitėte; aiškiai ir aiškiai tarti frazes, kalbėti skirtingomis intonacijomis balsu, keisti kalbos tempą.

Medžiaga:P. I. garso įrašas. Čaikovskio „Metų laikai“, žaislinė pelėda, autoriaus pasaka„Išdykęs vėjelis“ rudens lapai pagal vaikų skaičių, albumo lapas ir spalvoti pieštukai, paveikslėliai patarlei.

  1. Pratimas „Tyla“.

Pedagogas: „Visi atsisėskime ant grindų, susikibkime už rankų, užmerkkime akis ir kurį laiką pasėdėkime tyloje, ir pas mus ateis pasaka. Dabar atverkime akis ir pasiklausykime pasakos „Išdykęs vėjas“.

  1. Pasakos „Išdykęs vėjelis“ istorija (Aut.).

Mokytojas: „Kažkada buvo vėjelis, jis buvo labai išdykęs ir išdykęs. Jis stipriai pūtė, žaidė, plėšė žmonėms kepures. O kartą, kai viena mergina maudėsi jūroje, ji taip pūtė, kad visi drabužiai nuskriejo į jūrą. Kitą kartą jis labai stipriai pūtė berniukui į ausį, tiek, kad skaudėjo. Ir visi pradėjo bijoti vėjo, bandė bėgti, kai tik pajuto bent menkiausią jo alsavimą, o kartais sakydavo: „O, koks bjaurus vėjas“. Vėjas pasidarė labai liūdnas ir įsižeidęs, jis nuėjo pas seną senelį vėją ir jam skundėsi, kad visi nuo jo slapstosi, bėga ir net pravardžiuoja. O senelis vėjas jam sako: „Nežaisk išdaigų ir nežaisk su anūkėmis, pūsk švelniai, žmonės tave mylės. Kartais lauke labai karšta, todėl visi džiaugiasi švelniu vėjeliu. Vėjas apsidžiaugė, kad jį pamils, jei jis nežais, padėkojo vėjo seneliui ir išskrido. Leiskime vėjui dabar žaisti su mūsų svajonėmis.

  1. Pratimas „Pasirink žodžių išdykęs sinonimus“
  2. Žaidimas „Vėjas pučia tą, kuris turi...“.

Žodžiu „Vėjas pučia tą, kuris turi...“ mokytojas pradeda žaidimą. Kad visi žaidimo dalyviai daugiau sužinotų vieni apie kitus, klausimai galėtų būti tokie: „Vėjas pučia tą, kuris šviesūs plaukai– visos šviesiaplaukės susirenka į vieną grupę. „Vėjas pučia tam, kuris turi seserį... brolį... kuris labiausiai mėgsta saldumynus... ir t.t.

  1. Pokalbis su vaikais pagal pasaką.
  2. Žaidimas „Pūsk ant rudens lapo“ ( kvėpavimo pratimai)
  3. Patarlės tarimas: „Gėris puošia žmogų“ (įvairiomis balso intonacijomis).
  4. Pakvieskite vaikus nupiešti savo mėgstamą pasakų herojų (P.I. Čaikovskio „Metų laikai“ garso įrašas)

OOD santrauka apie kalbos raidą „Išdykęs vėjas“

OOD santrauka apie kalbos raidą parengiamojoje grupėje. Tema: „Knygos – mūsų draugai“

Tikslas: ikimokyklinio ugdymo pedagogams
Užduotys:
1. Toliau ugdyti vaikų gebėjimą formuluoti argumentus, stebint tokio tipo teksto struktūrą. Išmokykite vaikus rašyti skelbimus, įskaitant prekės aprašymą.
2. Įtvirtinti literatūros kūrinių žanrų idėją.
3. Gebėti suprasti ir paaiškinti perkeltinę frazeologinių vienetų reikšmę.
4. Ugdykite pagarbų, rūpestingą požiūrį į knygas.

Medžiaga:
Skrynia su raktu, kortelės su žanro pavadinimu, didelis popieriaus lapas, skirtas knygų priežiūros taisyklėms rašyti, knygų paroda, reklaminė schema.

Pamokos eiga:

Atkreipkite dėmesį, vaikinai, į šitą karstą. Nežinau, kas jame yra. Jis uždarytas. O norint atidaryti šią dėžę, reikia rakto. Raktas nėra lengvas, svarbiausia yra žinios. Jei per pamoką atliksite visas užduotis, galėsite gauti raktą ir atsidarę karstą sužinoti, kas joje yra.
„Žinių riešutas kietas,
Na, mes nesame įpratę trauktis
Tai padės mums ją padalinti
Noras: "Mes norime žinoti viską!"
- Pamoką pradėsime mįsle:
„Ne krūmas, o su lapais.
Ne marškinius, o pasiūtus.
Ne žmogus, o pasakotojas.
Kas tai yra?" (Knyga)
– Taip, tai knyga. Knyga yra didžiausias stebuklas pasaulyje. Jūs jau susipažinote su knygų atsiradimo istorija. Jūs žinote, kad kiekviena knyga nuėjo ilgą ir sunkią kelionę, kol pateko į jūsų rankas. Kaip manote, ar knygas reikia saugoti? Kodėl?
- Žinote, yra vaikinų ir kai kurie suaugusieji, kurie nemoka elgtis su knygomis. Siūlau sugalvoti knygų priežiūros taisykles ir jas užsirašyti. Mes juos pakabinsime darželis kad visi žinotų, kaip tinkamai elgtis su knygomis. Vaikinai, kiekviena taisyklė yra vienas sakinys. (Vaikai sudaro taisykles).
- Vaikinai, kokios ten knygos? (Vaikams ir suaugusiems).
– Kuo knygos vaikams skiriasi nuo suaugusiųjų knygų?
– Žinau, kad vaikiškose knygose spausdinamos pasakos. Kokia dar literatūra leidžiama vaikams? (Pasakojimai, pasakėčios, mįslės, eilėraščiai, anonsai, patarlės ir kt.).
– Kuo skiriasi pasaka nuo apysakos?
– Kuo skiriasi pasakojimas nuo eilėraščio?
– Kuo skiriasi liežuvio krapštytojas nuo patarlės?
– Kuo skiriasi anonsas nuo mįslės?
- Vaikinai, aš jums skaitysiu įvairių kūrinių ištraukas, o jūs turite nustatyti, kas tai yra: eilėraštis, pasaka ar dar kažkas. Pagrįskite savo atsakymą įrodymais, kodėl taip manote. (Mokytoja, vaikai paaiškina savo spėjimus).
- Šauniai padirbėta! Manau, kad galite susitvarkyti su kita užduotimi. Aš paruošiau jums atvirukus. Kiekvienoje kortelėje yra vienas žodis: pasaka, istorija, eilėraštis, mįslė, erzinimas, liežuvio griežėlis, patarlė. Turite atsiminti arba sugalvoti tai, ką gaunate.
- Vaikinai, šiandien mes rengiame knygų parodą. Visos knygos įdomios ir geros. Kiekvieną jų perskaičiau nuo viršelio iki viršelio. Ar galima sakyti: „Perskaičiau nuo viršelio iki viršelio“. (Vaikų atsakymai).
– Taip, galima taip sakyti. Tai reiškia, kad atidžiai perskaitykite knygą nuo pradžios iki pabaigos.
– Grįžkime prie mūsų knygų parodos. Įsivaizduokite, kad esate spaustuvės prekybos atstovai. Pardavinėti knygas reikia pelningai, o tam reikia efektyvios ir įdomios reklamos. Dabar jūs ir aš išmoksime sugalvoti knygų reklamas. Ką, jūsų nuomone, reikia pasakyti?
– Turime pasakyti apie knygos pavadinimą ir autorių. Koks įrišimas: minkštas ar kietas? Kas išspausdinta knygoje? (Pasaka, istorija ar eilėraštis). Ar galite pateikti trumpą istoriją apie tai, kas yra pagrindinis veikėjas?
– Kokiais žodžiais galite pradėti reklamą?
– Kokiais žodžiais baigti?
– Reklamai siūlau rinktis knygą. Atidžiai išnagrinėkite. Pasakodami reklaminę istoriją, galite naudoti metmenis.
Aš siūlau: Knyga - Pavadinimas - Autorius - Įrišimas: M arba T - Pasakos? - Apie ką? - Herojai!
(Gautos reklamos analizė).
- Na, jūs atlikote visas užduotis, laikas atidaryti karstą. (Vaikai atidaro skrynią, joje yra dovanos vaikams – knygos).

(Parengiamosios grupės vaikams)

Švietimas:

Supažindinti vaikus su savo tautos kultūra, buities ypatumais, papročiais, tradicijomis, rusų liaudies žaidimais.

Supažindinkite vaikus su trobele - valstiečių šeimos namais, rusiška krosnele.

Švietimas:

Vaikų smalsumo, stebėjimo ir kalbos ugdymas.

Praturtinkite vaikų žodyną liaudies patarlės, posakiai, nauji žodžiai (gripas, ketaus, pokeris ir kt.).

Švietimas:

Ugdykite rūpestingą požiūrį į antikvarinius daiktus, liaudies tradicijos, svetingumo papročiai, domėjimasis rusų folkloru.

Žodyno darbas: namelis, viryklė, rankena, pokeris, ketus.

Preliminarus darbas:žiūrėdamas į knygų iliustracijas, vaizduojančias senovinius namų apyvokos daiktus. Mokymasis patarlių, posakių, mįslių, pasakėčių, apvalių šokių. Skaityti rusų liaudies pasakas.

Įranga:„Rusiška trobelė“, aprūpinta rusiško kasdienio gyvenimo daiktais, ketaus, rankena, pokeris, kepuraitė-kaukė R.N. žaidimai, rusų liaudies kostiumas šeimininkei.

Pamokos eiga

(Vaikai įeina į salę. Juos pasitinka šeimininkė rusiškais liaudies kostiumais.)

Auklėtojas: Sveiki, mieli svečiai!

Pagal rusišką paprotį mielus svečius sveikiname su duona ir druska bei pasitinkame žemu nusilenkimu!

Ponia: Sveiki, mieli svečiai, užeikite į trobelę. Mano trobelė maža, bet tokia graži!

(Vaikai sėdi ant suolų.)

Jauskis kaip namie.

Ar visi tai mato, ar visi girdi?

Ar visiems užteko vietos?

Paruoškite ausis ir akis.

(Vaikai užima savo vietas.)

Vaikinai, kas yra namelis?

Vaikai: (tai namas).

Šeimininkė: Teisingai! Tai senas kaimo namo pavadinimas.

Norėdami sužinoti, apie ką šiandien kalbėsime. Atspėk mįslę.

„Mūsų stora Fedora

Greitai nebus pilnas

Bet kai esu sotus

Fedora skleidžia šilumą.

Vaikai: kepti.

Šeimininkė: Teisingai, vaikai! Tai viryklė.

Vaikinai, kaip manote, kokia yra krosnies trobelėje paskirtis?

Vaikai: (kad namuose būtų šilta).

Šeimininkė: Taip, vaikinai, neįmanoma įsivaizduoti trobelės Rusijos kaime be rusiškos krosnies. Krosnelė trobelėje laikoma svarbiausia. Jis buvo trobelės centre, kad šildytų visą namą. Rusiška viryklė turi būti didelė, kodėl manote?

Vaikai: kad trobelėje ilgai būtų šilta.

Šeimininkė: Vaikinai, ar viryklė buvo reikalinga tik šilumai?

Vaikai: (jame buvo ruošiamas maistas).

Šeimininkė: Tiesa, vaikinai, jie krosnį naudojo įvairiems tikslams, kaip manote, kam?

Vaikai: (dėl šilumos joje gamino maistą, miegojo).

Šeimininkė: Teisingai vaikinai, krosnelė buvo naudojama ir šildymui, ir maistui gaminti, ir miegoti ant jos, ir net praustis.

Kieme spragės šerkšnas, kamine kaukš vėjas, bet prie krosnies šilta ir jauku, girdisi tik malkų traškesys.

Šeimininkė prieina prie krosnies.

- O, kas čia guli?

- Vaikai: katė

O, pokštininke Vaska, kur tu dingai?

Šeimininkė: Vaikinai, ką katė Vaska veikia ant viryklės?

Vaikai: apšilimas.

Šeimininkė: Vaikinai, bet pati krosnelė neįkaista, ką pirmiausia reikia padaryti, kad krosnelė duotų šilumos?

Vaikai:(reikia ištirpinti).

Šeimininkė: Taip, vaikinai, ryte atsikėlusi namų šeimininkė pirmiausia pradeda kūrenti krosnį. Visą dieną viryklė šniokščia ir bando.

Ką šeimininkė jame gamino, vaikinai?

Vaikai:(košė, bulvės, sriuba).

Šeimininkė: Teisingai! Savininkai krosnyje išsikeps bulves, o galvijams – pašarus garais. Košė verda, pienas kaista, duona kepa ir ruduoja.

Krosnelė buvo laikoma šeimos maitintoja.

Ką vaikinai senais laikais sakė apie rusišką viryklę?

„Orkaitė yra mūsų brangioji mama“.

„Krosnis visa raudona vasara“.

„Orkaitė šildo ir kepa, kepa ir kepa.

„Orkaitė pamaitins, išdžiovins ir džiugins sielą!

“Jau geresnė duona nemaitink, bet nevaryk manęs nuo viryklės“.

„Tai maloni kalba, jei trobelėje yra krosnis“.

Žaidimas „Ožka ir vaikinai“

Vaikų žaidimuose buvo net viryklė. Ar pažaisime? Žaidimas vadinasi „Ožka ir vaikinai“.

Išrenkamas vienas vaikas – Ožka. (Jis užsideda ožkos kaukę.)

Ožka sustoja ratu, vaikai aplink jį šoka, vyksta dialogas.

Ožka: Aš esu ožka, meh!

Nuėjau į mišką.

Skaldžiau malkas.

Vaikai: Kam tau reikia malkų?

Ožka: Meh, užkurk krosnį.

Vaikai: Kam užkurti krosnį?

Ožka: Meh, virk košę.

Vaikai: Kam virti košę?

Ožka: Meh, pamaitink vaikinus.

Vaikai: Mes nenorime košės!

Ožka: Meh, aš tave pamaitinsiu!

Aš tave pasigausiu ir pavaišinsiu! (Vaikai bėga.)

(Vaikai susėda savo vietose.)

- Šeimininkė: Pasakyk man, vaikinai, kas uždeda viryklę?

Vaikai:(Krosnies gamintoja).

- Šeimininkė: Kokią statybinę medžiagą naudoja krosnininkas, statydamas krosnį trobelėje?

Vaikai: (Plyta, molis)

- Šeimininkė: Dabar, vaikinai, pažiūrėkime, kaip veikia rusiška viryklė.

Šeimininkė: Vaikinai, kaip manote, kas tai yra?

(Mokytojas rodo į vamzdį.)

Vaikai:(vamzdis).

Šeimininkė: Taip, vaikinai, tai tiesa, tai vamzdis, bet kam to reikėjo?

Vaikai: (iš jo veržėsi dūmai).

Šeimininkė: Teisingai, vaikinai, iš ko kilo dūmai?

Vaikai:(dėl to, kad krosnyje degė malkos).

Šeimininkė: Taip, vaikinai, tai tiesa, bet kur jie padėjo malkas?

Vaikai: (Vaikų atsakymai.)

Šeimininkė: Vaikinai, malkos buvo dedamos į specialią vietą krosnyje, vadinosi Burna. Kad krosnis geriau kūrentų, naudojo beržines malkas, jos suteikė daugiau šilumos.

Vaikinai, pažiūrėkite, kas mano rankoje?

Vaikai: pokeris.

Šeimininkė: Vaikinai, kaip manote, kam skirtas pokeris?

Vaikai: kad pamaišytų anglys ugniakuroje.

Šeimininkė: Taip, vaikinai, kad ugnis degtų linksmiau viryklė, malkos buvo maišomos su pokeriu.

Šeimininkė: Ką dar vaikinai dėjo į burną?

Vaikai: (vazonai).

Šeimininkė paima ketinį

Kas tai?

Vaikai: ketaus.

Šeimininkė: Ką manote, vaikinai, kam tuo metu reikėjo ketaus?

Vaikai: Joje virdavo košes ir sriubas.

Ponia uždeda ketų ant stulpo. O, bet kaip sumontuoti ketų, nes krosnyje karšta?

Šeimininkė: Vaikinai, norint nusiųsti ketų į orkaitę, reikia rankenos.

(Šeimininkė paima rankeną ir nusiunčia ketų į orkaitę.)

O kad iš krosnies neišbėgtų karštis ir ugnis, burna buvo uždaryta atvartas.

Šeimininkė: Viryklės apačioje yra laisvos vietos - orkaitė.

Vaikinai, kam, jūsų nuomone, savininkas naudojo šią vietą?

Vaikai:(Namų šeimininkė krosnyje laikė šluotą, šiukšliadėžę ir pokerį.)

Šeimininkė: Krosnyje saugoma viryklės įranga: rankenos, pokeriai, samteliai, net šaltą žiemą po virykle laikydavo viščiukus.

- Krosnelės viršuje buvo speciali vieta -lova.

Šeimininkė: vaikinai, kaip manote, kam ši vieta buvo skirta?

Vaikai:Žmonių poilsiui ir miegui.

Šeimininkė: Teisingai! Krosnies pagalba buvo išvaryta liga, pvz. peršalimo, apšildė nugaras.

Vaikinai ant viryklės džiovino ne tik drabužius, bet ką dar?

Vaikai: grybai, uogos ir svogūnai.

- Rusiška krosnelė turi dar vieną stebuklingą vietą, čia ji yra maža įduba, kaip langas. Tai viryklė!

Kodėl, jūsų nuomone, to reikėjo?

Vaikai:(jame džiovino drabužius).

Šeimininkė: Taip, vaikinai teisūs, jie džiovino drabužius ir batus krosnyje.

Tarp krosnelės ir namo sienos buvo vieta, vadinama "moters pjūvis" šis kampas buvo uždengtas spalvota užuolaida. Prieglaudos savininkė buvo moteris. Kaip manote, ką savininkas ten veikė?

Vaikai: Gaminau maistą, kepiau duoną, gaminau.

Šeimininkė: Vaikinai, taip pat yra mįslių apie viryklę. Ar spėsime?

Ko tu negali išeiti iš trobelės?

Vaikai:(kepti)

Šeimininkė:Žiemą nėra šilčiau, o vasarą nešalčiau.

Vaikai:(kepti).

Šeimininkė: Kodėl negalite uždegti orkaitės?

Vaikai:(be malkų).

Šeimininkė: Ką naudojote virdami košę ir kopūstų sriubą rusiškoje krosnyje?

Vaikai:(ketiniame puode, moliniame puode).

Šeimininkė: Kas buvo naudojama karštam ketui iš krosnies ištraukti?

Vaikai:(su rankena).

Šeimininkė: Vaikinai, kokios pasakos kalba apie nuostabią viryklę?

Vaikai:(Gulbės-žąsys, lydekos įsakymu bandelė.)

Šeimininkė: Rusijos žmonės turi nuostabų posakį: „Gera kopūstų sriuba iš rusiškos krosnies“. Tačiau orkaitėje buvo verdama ne tik kopūstų sriuba, bet ir pagrindinis rusiškas patiekalas – košė.

Šeimininkė eina prie krosnies ir užuodžia.

O dabar mūsų košė paruošta, oi, kaip skaniai kvepia, vaikinai, kol kalbėjomės, košė išvirė.

(Šeimininkė pakviečia vaikinus prie stalo ir vaišina grikių koše.)

Šeimininkė: Ar jums patiko mane aplankyti?

Atėjo laikas žinoti garbę. Būti svečiu yra gerai, bet geriau būti namuose.

Įkeliama...Įkeliama...